Středa 31. března 1920

Proto nedoporučuji, aby první odstavec § 8. byl přijat.

§ 9., který jedná o průkazu voličů narozených v r. 1894, byl nutný jedině vzhledem k tomu, že některé obce nesprávně vyhotovily stálé voličské seznamy, neuvedly tam, jak zákon nařizuje, dne, měsíce, roku narození, nýbrž toliko rok, a nevědělo by se tudíž, jestli osoby, které jsou narozeny v roce 1894, narodily se před 15. lednem, nebo po 15. lednu tohoto roku a jestli mají volební právo do senátu, čili nic.

Konečně v § 10. upravuje se výkon volebního práva členů obvodních volebních komisí, jejich náhradníků a úředníků, kteří vykonávají dohled při obvodních volebních komisích. Toto ustanovení nemá platnost toliko pro první volby, nýbrž pro volby všechny a to proto, poněvadž členy obvodních volebních komisí mohou býti také osoby, které nebydlí v obci, ve které se volba koná. Mohli by tedy takoví členové volebních komisí a úředníci tam vyslaní dohlédacím úřadem býti připraveni o volební právo, kdyby vykonávali svou funkci v obci vzdálené. Aby nepřišli o volební právo, jest učiněno opatření, že mohou vykonati volební právo v oné obci, ve které fungují při obvodní komisi. Jest však učiněno opatření, aby u takové osoby ve stálých voličských seznamech bylo poznamenáno, že v oné obci, ve které do stálých voličských seznamů byla zapsána, volební právo vykonati nemá.

To jsou 3 změny, které jsou tu navrženy; a ve smyslu usnesení ústavního výboru doporučují, aby zákon tento byl schválen. (Výborně!)

Předseda: Došel mne tento pozměňovací návrh k zákonu, který právě jest projednáván:

Navrhujeme, aby § 8. zněl takto:

"Ustanovení § 2. až 7. neplatí pro příslušníky sibiřských legií."

Návrh tento jest dostatečně podporován a jest tudíž předmětem jednání. K slovu není nikdo přihlášen, debata odpadá, přistoupíme k hlasování. Prosím o zaujetí míst. (Děje se.)

Hlasovati míním dáti tímto způsobem: Nejprve budeme hlasovati o §§ 1.-7. incl., k nimž nebyly podány žádné pozměňovací návrhy, na to budeme hlasovati o § 8. a to ve znění návrhu, podaného panem kol. Roučkem, který jsem právě teď přečetl. Kdyby byl návrh ten zamítnut, pak bychom hlasovali ve znění, usneseném ústavním výborem. Na to bych dal hlasovati o §§ 9. až 11. incl., jakož i o nadpisu zákona a úvodní formuli. Jsou snad námitky nějaké proti způsobu hlasování? (Nebyly.) Není jich, dám tedy hlasovati, jak jsem právě uvedl.

Kdo souhlasí s §§ 1.-7. incl. zákona, jak jsou obsaženy ve zprávě ústavního výboru, prosím, aby povstal. (Děje se.) To jest většina, §§ 1.-7. jsou schváleny.

Teď dám hlasovati o § 8. ve smyslu pozměňovacího návrhu, s nímž se také konformoval pan zpravodaj, totiž aby zněl takto: "Ustanovení §§ 2.-7. neplatí pro příslušníky sibiřských legií." Kdo souhlasí s § 8. takto pozměněným, prosím, aby povstal. (Děje se.)

To jest většina, § 8. jest schválen v tomto znění.

Kdo souhlasí s §§ 9.-11., s nadpisem zákona a také s nadpisem jednotlivých oddílů, jakož i s úvodní formulí, prosím, aby povstal. (Děje se.)

To jest většina, paragrafy zbývající, jakož i nadpis zákona a úvodní formule jsou schváleny.

Přeje si pan zpravodaj ke druhému čtení slova?

Zpravodaj posl. dr. Meissner: V § 1. má býti mezi slovy "29. února 1920, č. 123 sb. z. a n." a "z 19. prosince 1919" spojka "a". Pak má býti v § 4. za slovy "aby vojíni" čárka. V § 10. na páté řádce za slovem "volebního kraje" má býti čárka.

Předseda: Pan zpravodaj navrhuje některé interpunkční opravy a to v § 4. řádce 3, aby za slovem "vojíni" byla čárka, v § 10. v páté řádce za slovy "volebního kraje" aby byla čárka a vedle toho v § 1. ve čtvrté řádce aby za "č. 123 sb. z. a n." bylo uvedeno "a".

Kdo se zákonem, přijatým v prvém čtení, s korekturami, které právě teď doporučil pan zpravodaj, souhlasí také ve čtení druhém, prosím, aby povstal. (Děje se.)

To jest většina, zákon jest schválen také ve druhém čtení a tím tento odstavec denního pořadu jest vyřízen.

Měli bychom přistoupiti k odstavci k

9. volbě 12. přísedících volebního soudu,

ale poněvadž jsem ještě nedostal potřebných kandidátních listin, nemohu dáti volbu provésti, appeloval bych však na pp. předsedy jednotlivých klubů, aby mne umožnili, abychom mohli přistoupiti ke konečnému provedení volby této.

Nebude-li proti tomu námitek, provedeme ještě některé doplňovací volby do výboru. (Námitky nebyly.) Námitek proti tomu není.

Jde o volbu do výboru rozpočtového: za člena N. S. dra Josefa Dolanského navrhuje se František Čapka, za čl. N. S. dra Frant. Noska navrhuje se Šabata.

Kdo s těmito změnami souhlasí, prosím, aby povstal. (Děje se.)

To je většina. Navržené změny jsou schváleny.

Přistoupím k ukončení schůze.

Navrhuji, aby se příští schůze konala v úterý dne 6. dubna 1920 o 7. hod. večerní s tímto

denním pořadem:

1. Zpráva právního výboru o vládním návrhu zákona (tisk 2529), kterým se prozatímně a částečně mění ustanovení zákona ze dne 27. listopadu 1896 č. 217 ř. z. o ustanovení soudcův a přípravné službě soudcovské. (Tisk 2718.)

2. Zpráva právního výboru o vládním návrhu zákona (tisk 2623) o upotřebení části správních přebytků hromadných sirotčích pokladen. (Tisk 2717.)

3. Zpráva - kterou jsme odložili z denního pořádku dnešní schůze - výboru pro pozemkovou reformu o návrhu čl. N. S. Igora Hrušovského a spol. (tisk 3365) o vydání zákona, ktorým se doplňuje zákon zo dňa 27. kvetna 1919 č. 319 sbírky zák. a nař. o zaistení pôdy drobným pachtýrom. (Tisk 2675.)

4. Zpráva ústavního výboru o vládním návrhu zákona (tisk 2331), jímž se zrušuje cís. nařízení ze dne 4. července 1914 č. 141 ř. z. o rakouském sboru válečnickém. Tisk 2701.

5. Zpráva ústavního výboru o nařízení vlády republiky Československé z 18. listopadu 1919, kterým se zřizuje slezská zemědělská rada, předloženém podle § 3. zákona ze 24. července 1917 č. 307 ř. z. Tisk 2698.

6. Zpráva I. výboru živnostenského, II. výboru zemědělského o petici č. 1492, týkající se požadavků košikářů československých. Tisk 2714.

7. Zpráva kulturního výboru o petici č. 2305, Společnosti Husova musea podané Národnímu shromáždění, aby zachráněny byly pozůstatky Betlémské kaple buď vykoupením nebo vyvlastněním domu I-255 na Starém Městě Pražském. Tisk 2716.

Po případě:

8. Zpráva ústavního výboru o vládní osnově zákona (t. 21) o státních tajemnících. (Tisk 301.)

9. Volba 12 přísedících volebního soudu.

Jest snad proti dnu nebo proti dennímu pořádku mnou navrženému nějaká námitka? (Námitek nebylo.)

Není tomu tak. Návrh můj je přijat.

Končím schůzi.

(Konec schůze ve 12 hodin 38 minut odpoledne.)

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP