Pondělí 22. března 1920

Schůze zahájena ve 2 hod. 45 min. odpol.

Přítomni:

Předseda: Tomášek,

místopředsedové: Dula, Konečný;

zapisovatelé: dr. Němec, dr. Stojan;

větší počet členů Národního shromáždění.

Zástupcové vlády: Členové vlády: Habrman, Hampl, dr. Hodža.

Z kanceláře sněmovní: JUDr. Haasz, tajemník sněmovní, zástupce jeho JUDr. Říha.


Denní pořad

133. schůze Národního shromáždění československého v pondělí dne 22. března 1920 o 2. hodině odpolední.

Zpravodaj inž. Bečka. 1. Zpráva I. výboru technického, II. výboru rozpočtového o vládním návrhu zákona (tisk č. 2270) o hornickém vyhledávání a těžení živic (bitumen) (tisk č. 2591).

Zpravodaj dr. Dolanský. 2. Zpráva ústavního výboru o vládním návrhu zákona (tisk č. 2532), kterým se doplňuje a mění obecní řád města Olomouce (tisk č. 2601).

Zpravodaj dr. Medvecký. 3. Zpráva ústavního výboru o vládním návrhu zákona (tisk č. 2547) o obecních a obvodních notářích na Slovensku (tisk č. 2605).

Zpravodaj dr. Medvecký. 4. Zpráva ústavného výboru o vládním návrhu zákona (tisk č. 1826) o prozatímní úpravě správy politické na Slovensku (tisk č. 2593).

Zpravodaj dr. Weyr. 5. Zpráva ústavního výboru o vládním návrhu zákona (tisk č. 1921), usneseném Národním shromážděním a vráceném presidentem republiky (tisk č. 2284), jímž se doplňují a mění dosavadní ustanovení o nabývání a pozbývání státního občanství a práva domovského v republice Československé (tisk č. 2593).

Zpravodajové dr. Kolísek, Hatlák. 6. Zpráva I. výboru kulturního, II. výboru rozpočtového o návrhu člena Národního shromáždění dra J. Budínského a soudr. (tisk č. 2124), aby sestátněna byla hudební konservatoř v Brně (tisk č. 2592).

Zpravodaj Hübner,. dr, Velich. 7. Zpráva I. výboru rozpočtového, II. výboru technického o návrzích člena Národního shromáždění O. Hübnera a soudr. (tisk č. 2436 a 2496), na náhradu škody, způsobené obcím okresu brandýského a mělnického povodní labskou, jizerskou a vltavskou v lednu 1920, a na vyšetření a náhradu škod, způsobených lednovou povodní v okresích Roudnice n. L. a Štětí n. L., a člena Národního shromáždění Fr. Hrdličky a soudr. (tisk č. 2308) na vyšetření a náhradu škod, způsobených povodní v Hoříně u Mělníka (tisk č. 2599).

Zpravodaj Hatlák. 8. Zpráva I. výboru živnostenského, II. výboru sociálně-politického o peticích č. 2448, 2466, 2484, 2527, 2592 a 2665 (tisk č. 2607).

Zpravodaj Hatlák. 9. Zpráva živnostenského výboru o peticích č. 2418, 2444, 2470, 2482, 2594, 2719, 2538 a 2421 (tisk č. 2608).

Zpravodaj Hatlák. 10. Zpráva sociálně-politického výboru o petici Jednoty českých soukromých úředníků v Praze č. 2190 (tisk č. 2609).

Předseda (zvoní): Národní shromáždění je schopno se usnášeti.

zahajuji schůzi.

Omluvili nepřítomnost v dnešní schůzi:

churavostí: dr. Franta, Paulíny a Pik (na neurčito);

zaměstnáním: Pavlán (na neurčito), dr. Vlček (na neurčito), Fr. Mlčoch (pro tento týden), Malík (do 25. t. m.), Kadlčák, Josef Kříž (pro tento týden) a Stivín.

Výbor pro jednací řád se ustanovil:

Předsedou zvolen dr. Slávik Jur., místopředsedou Svěcený Antonín.

Výborům přikázáno z předsednictva:

Žádám pana sekretáře, aby to přečetl.

Sněmovní tajemník dr. Haasz (čte):

Výboru rozpočtovému:

Tisk 2602. Návrh čl. N. S. Rudolfa Pilát a soudr., aby Národní shromáždění usneslo se o zákonu, jímž se doplňují zákonná ustanovení o dani z důchodu.

Předseda: Výborům přikázáno z předsednictva:

Výboru rozpočtovému:

Tisk 2595. Vládní návrh zákona o poskytnutí bezúročné státní zápůjčky Kč 2,100.000 pro znovu vybudování obce Horní Srní na Slovensku.

Vláda žádá, by o návrhu byla podána zpráva do osmi dnů.

Dále témuž výboru tisk 2600. Návrh čl. N. S. Ing. Rotnágla, Bechyně, dra Lukavského, Prokůpka, Stříbrného, Šrámka a soudr., aby byl vydán dočasný zákon o omezení převodu nemovitostí a práv, zapsaných ve veřejných knihách, do rukou zahraničních příslušníků. (Současně přikázán též výboru právnímu.)

Navrhuje se, aby o návrhu byla podána zpráva do týdne.

Jsou snad námitky proti navrženým nebo požadovaným lhůtám? (Námitky nebyly).

Není jich. Lhůty jsou schváleny.

Přistupujeme

k dennímu pořadu,

a to k prvnímu jeho odstavci, ke 1. zprávě I. výboru technického, II. výboru rozpočtového o vládním návrhu zákona (tisk č. 2270) o hornickém vyhledávání a těžení živic (bitumen) (tisk č. 2591).

Zpravodajem jest p. kol. ing. Bečka. Uděluji mu slovo.

Zpravodaj posl. ing. Bečka: Vážené Národní shromáždění!

Zákon, který mám tu čest dnes zastupovati a doporučiti slavnému Národnímu shromáždění, není nijak zákonem původním; je to vlastně zákon, který byl v roce 1911 zaveden v zemích koruny svatoštěpánské. Značná část těchto zemí připadla k našemu státu a jelikož zákon tento podle usnesení našeho Národního Výboru totiž, jako ostatní zákony, zrušen jiným zákonem dosud nebyl, jest tudíž pro tyto části naší republiky v platnosti. Jedná se o to, aby zákon tento byl také pro ostatní části našeho území přiveden v souhlas, aby také u nás nabyl platností.

Podotýkám, že zákon tento, jako mnohé jiné, značně zasahuje do práva vlastnického. Jest zajímavo, že mnohý, kdo jest majitelem pozemku, domnívá se, že k tomuto pozemku má výhradné právo vlastnické. Ale tomu tak není. Právo vlastnické rozumí také mnozí v tom, - a já sám znal jsem výklad jednoho z našich profesorů na technice, který to tvrdil - že majetník pozemku jest zároveň majetníkem všeho toho, co se pod tímto pozemkem nalézá a co se do nezměrných dálav nad tímto pozemkem nachází. Ale kdo si blíže všimne našich zákonů, ví, že proti tomu stojí jednak zákon horní, jednak zákon vodní. Náš horní zákon obecný velice zasahá do práva soukromého, neboť vyhražuje státu - resp. v bývalém našem Rakousku vyhražoval panovníku - význačnou část nerostů tak zv. nerostů vzácných a drahých, které byly vyjmuty z práva vlastnického, a byla jejich práva přiznána k volnému použití panovníku. Později se to změnilo ve formu státu. Státu přináleželo podle tohoto zákona právo, aby uděloval po případě jednotlivcům právo těžení, dobývání těchto drahých kovů, a tím také zajisté právo toho vlastníka značně bylo omezováno, resp. právo vlastnické zde bylo seslabeno. Podobně jest tomu i u tohoto zákona o těžení živic.

Snad mnozí, prosím - poněvadž výraz ten není dosti obecným - budou se tázati: Co je to živice? Živice jsou nerosty, které obsahují v sobě látky hlavně známé pod jménem nafta a petrolej z toho se dobývající, dále asfalt, poněvadž tento jest vlastně totožný s naftou ve stavu pevném.

K těmto nerostům vyhražuje se podle toho zákona nyní právo vlastnické, resp. právo jich těžení jednak státu, který má právo přenášeti toto právo - jako jest to v horním zákoně pro nerosty vzácné - na jednotlivce. Rozdíl v tomto zákoně jest velmi podstatný oproti zákonu hornímu. Připomínám, že zákon horní byl vlastně vybudován na volném, svobodném právu k těžení. Ten, kdo dostal právo těžit nebo vyhledávat podle zákona horního, pracoval tak samostatně. Nyní tyto živice však nejsou podle tohoto zákona vyhraženy, živice vyhražují se podle tohoto zákona přímo státu, resp. dle § 2. tohoto zákona má právo ministerstvo přenésti toto právo se státu na osobu jednotlivcovu. Věc jest velmi důležitá v tom případě, kdyby měly býti splněny ty naděje, které mnozí z našich odborníků - a připomínám odborníků horních, velmi uznávaných a zapracovaných do otázek hornických - mají. Ti domnívají se totiž, že na naši straně Karpat, tedy na straně jednak k Uhrám, jednak k Moravě, jest podobně uloženo velké množství živičnatých nerostů, najmě nafty, jako jest tomu na straně haličské. Jestliže tyto naděje budou splněny, pak tento zákon má velkou důležitost pro stát, poněvadž jest jisto, že nerosty tyto stanou se neobyčejně cenným materiálem pro celou říši a její národohospodářský vývoj. Bylo by bývalo snad záhodno, zavčas zakročiti státem naším podobně u jiných nerostů, zejména u uhlí. Kdyby se bylo stalo podobné zákonné opatření, jaké se stává tentokráte pro živice, mohl býti stát v daleko příznivějších poměrech, než v jakých se nachází oproti otázce uhelné. Právě z těchto poznatků přichází se dnes s dosti ostrým zákonem, který žádá, aby živice byly vyhraženy úplně státu, aby tento mohl je nejen vyhledávati, ale také těžiti. Uzná-li toho zapotřebí ministerstvo, jest možno přenésti toto právo na jednotlivce.

Celkově zákon není velkého rozsahu. Jest to pouze několik paragrafů, z nichž v 1.-4. jest vyhrazeno, jakým způsobem může se stát státi majetníkem ložisk živičnatých, v dalších paragrafech 4.-15. jedná se o úřední již průchod tohoto získání jak se strany státu, tak přenesení po případě na jednotlivce. § 13. jedná o trestních otázkách vůči těm, kdo by se provinili proti tomuto zákonu. Ostatní paragrafy jsou více otázkami přechodnými mezi dobou stávající a budoucí. Dovoluji si zákon tento co nejvřeleji slavnému Národnímu shromáždění doporučiti a myslím, že tak přijdu mu velmi vhod, vzhledem k té vzácné pozornosti Národního shromáždění. (Výborně! Potlesk.)

Předseda (zvoní): Ke slovu není nikdo přihlášen. Debata odpadá. Přistoupíme k hlasování. Prosím o zaujetí míst. (Děje se.)

Míním dáti hlasovati o zákonu v celku, poněvadž nebylo učiněno pozměňovacího návrhu a materie je jednotná. (Souhlas.)

Námitek proti tomu není. (Nebylo.) Kdo tedy souhlasí s § 1. až § 21. inkl. zákona, jakož i s nadpisem jeho i úvodní formulí, prosím, aby povstal. (Děje se.)

To je většina. Zákon je schválen v prvním čtení.

Přeje si pan zpravodaj slova ke druhému čtení? Je nějaká korektura?

Zpravodaj posl. inž. Bečka: Nikoli.

Předseda: Kdo souhlasí se zákonem, přijatým právě v prvém čtení a v tom znění, jak byl přijat, také ve čtení druhém, prosím, aby povstal. (Děje se.)

To je většina. Zákon je schválen ve druhém čtení a tím je první odstavec denního pořádku dnešní schůze vyřízen a přistoupíme k odstavci druhému, totiž ke

2. zprávě ústavního výboru o vládním návrhu zákona (tisk č. 2532), kterým se doplňuje a mění obecní řád města Olomouce (tisk č. 2601).

Zpravodajem je kol. dr. Dolanský, který se však omluvil, a žádám proto pana místopředsedu ústavního výboru, kolegu dra Hnídka, aby přejal referát.

Zpravodaj posl. dr. Hnídek: Slavné Národní shromáždění!

Ústavní výbor projednal vládní návrh č. tisku 2532 ve schůzi dne 18. března 1920 a přihlédnul při své poradě alespoň částečně ku přáním obecního zastupitelstva hlavního města Olomouce, jež obsažena jsou v usnesení téhož zastupitelstva ze dne 15. března 1920, a navrhuje:

Národní shromáždění, račiž se usnésti, že se zákonu připojenému k této zprávě, ve znění tom, jak vyšel z porady ústavního výboru, uděluje ústavní schválení. Odůvodňuje pak ústavní výbor svůj návrh zákona a jednotlivá ustanovení, kterými doplňuje a mění se obecní řád města Olomouce, týmiž úvahami, jako osnova vládní tam, kde prostě přebírá jednotlivá ustanovení konformně z osnovy vládní, nebo je pouze upravuje ciferně.

Naproti tomu změny §§ 6. a 72., odchylné od osnovy vládní, přijal ústavní výbor ve snaze, aby vyhověl aspoň částečně přáním zvoleného obecního zastupitelstva hlav. města Olomouce, která obsažena jsou v usnesení sboru toho ze dne 15. března 1920.

Konečně doplnil ústavní výbor osnovu vládní § 66. a 102. ohledně výkonu působnosti přenesené a usnášení se městské rady, ve kterémž směru bylo nezbytno dosavadní statut olomoucký uceliti.

Dodávám k tomu, že příloha, která je obsažena na konci zprávy ústavního výboru, nepatří k zákonu, nýbrž je jen usnesením městského zastupitelstva hlavního města Olomouce.

Prosím Národní shromáždění, aby zákon tento schválilo. (Výborně!)

Předseda (zvoní): Ke slovu není nikdo přihlášen, debata odpadá. Přistoupíme k hlasování. Prosím o zaujetí míst. (Děje se.)

O zákonu opět míním dáti hlasovati v celku, to znamená o všech, třech článcích najednou, neboť nebylo učiněno žádného pozměňovacího návrhu. (Souhlas.).

Námitek proti tomu není. (Nebylo.) Kdo tedy souhlasí s články l., II. a lIl. zákona, jakož i s nadpisem jeho a úvodní formulí, jak obsaženy jsou ve zprávě ústavního výboru, prosím, aby povstal. (Děje se.)

To je většina. Zákon je schválen v prvém čtení.

Ke druhému čtení vyžádal si slovo pan zpravodaj.

Zpravodaj posl. dr. Hnídek: Na str. 3. předlohy v § 72., odstavec 1. a 4. má v řádce šesté místo "doba tříletá" státi "doba tři léta".


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP