Pátek 19. března 1920

To jsou hlavní ustanovení tohoto zákona.

V celku upravuje tento zákon požitky - jednak jako zákon o platech důstojníků, jednak jako zákon o úpravě platů státních zaměstnanců (podúředníků), bere však zřetel na mimořádnost a obtížnost služby četnické. Četnictvo koná jednu z nejdůležitějších veřejných služeb u nás, zvláště v dnešní neurovnané době, a těší nás, slyšíme-li, že četnictvo svým vystupováním získává si sympatií české veřejnosti a že mizí to, co za Rakouska činilo tuto instituci tak nenáviděnou. Nutno také konstatovati, že četnictvo se zachovalo při politickém převratu tak, že si tím zajistilo trvalou, čestnou vzpomínku.

Finanční efekt původně byl vypočítán na 18 milionů korun, tím však, že se požitky na jistých místech zvýšily, můžeme odhadovati finanční efekt s tím zákonem spojený asi na 25 milionů korun.

Státně-zřízenecký výbor navrhuje Národnímu shromáždění, aby tuto osnovu zákona schválilo. (Výborně! Potlesk.)

Místopředseda posl. dr. Hajn (zvoní): Není řečníků, není debaty, můžeme hlasovati.

Budeme hlasovati o navržené osnově zákona v celku. Je pouze 28 paragrafů, materie je jednotná a není pozměňovacích návrhů. Pak budeme hlasovat o resoluci výboru státně-zřízeneckého.

Jsou proti tomuto způsobu nějaké námitky? (Nebyly.) Není jich. Prosím, abyste se posadili na svá místa a mohli hlasovati. (Děje se.)

Kdo je pro celou předlohu navrženého zákona (§ 1. až 28.), pro nadpis zákona a nadpisy jednotlivých dílů, jakož i pro uvozovací formuli, prosím, aby povstal. (Děje se.)

To je přijato většinou, předloha je přijata v prvém čtení.

Budeme hlasovati ve druhém čtení. Prosím pana zpravodaje, zdali má nějaké textové zněny?

Zpravodaj posl. dr. Lukavský: Ne.

Místopředseda posl. dr. Hajn: Nemá ničeho. Kdo je pro všechnu tuto materii, jak jsem ji četl, i ve druhém čtení, prosím, aby povstal. (Děje se.)

Je přijato většinou.

Dále budeme hlasovati o resoluci na stránce 13.

Kdo jest pro resoluci, prosím, aby povstal. (Děje se.) Resoluce se přijímá, a tím jest také ve druhém čtení tento odstavec přijat i s resolucí. (Výborně! Potlesk.)

Dalším bodem jest

5. zpráva výboru I. branného, II. rozpočtového o vládním návrhu zákona (tisk 2151) o přejímání vojenských gážistů bývalé rakousko-uherské, rakouské a uherské branné moci a zaopatření těch z nich, kteří se na československém národě provinili, a o vrácené osnově příslušného zákona (tisk 2281) - Tisk 2286.

Zpravodaji jsou za jednotlivé výbory tito pánové: za výbor branný pan dr. Scheiner, za výbor rozpočtový pan Antonín Slavík.

Dávám slovo p. dru. Scheinerovi.

Zpravodaj posl. dr. Scheiner: Slavné Národní shromáždění!

Národní shromáždění přijalo dne 30. ledna 1920 zákon (místopředseda Kadlčák přejímá předsednictví), jímž se upravuje přejímání vojenských gážistů bývalé rakousko-uherské branné moci do branné moci republiky Československé, a jímž se upravují zaopatřovací nároky bývalých vojenských gážistů, kteří se na Československém národě provinili. Tento zákon nedošel souhlasu pana presidenta, který jej vrátil z toho důvodu, že má pochybnosti ohledně předpisu III. § 4. tohoto zákona, kde se praví, že vojenské osoby z povolání, které se dopustily určitých skutků proti našemu státu, mají býti bez jakýchkoli nároků na zaopatření propuštěny nejen z československých služeb vojenských, nýbrž i z jiných československých služeb veřejných. Pan president poukazuje na to, že se tím zasahuje povážlivým způsoben do materiálních a formelních předpisů, platných pro disciplinární trestání a event. propuštění zaměstnanců z civilních služeb státních, že tudíž tento zákon se může vztahovati pouze na osoby vojenské.

Branný výbor, pojednávaje o tomto názoru p. presidenta, přiklonil se k jeho námitkám a navrhujíc, aby tento § 4. odstavec III. byl ponechán v původním vládním znění s tou připomínkou, aby do druhé řádky před slova "služeb československé republiky" dáno bylo slovo "vojenských," čímž veškerá ustanovení tohoto zákona budou obmezena toliko na osoby vojenské, kdežto ohledně osob v jiných státních službách jsoucích, musí býti učiněno opatření jiným zákonem. Při příležitosti té branný výbor, pojednávaje o tomto zákonu, usnesl se doporučiti, aby rovněž § 5. zůstal beze změny, tak, jak byl obsažen v původním návrhu vládním a sice proto, že původní vládní osnova navrhuje přiznání zaopatřovacích požitků nejen osobám vojenským, nýbrž i jejich vdovám a sirotkům a podobně, tudíž všem osobám, které na to nárok mají, kdežto změna v tisku 2281 tyto zaopatřovací požitky obmezuje na bývalé osoby vojenské, jimž byly přiznány bývalým státem rakouským zaopatřovací požitky. Navrhuji proto, aby tyto návrhy branného a rozpočtového výboru byly schváleny (Výborně! Potlesk.)

Místopředseda Kadlčák: Uděluji slovo p. zpravodaji Slavíkovi za rozpočtový výbor.

Zpravodaj posl. A. Slavík: Slavné Národní shromáždění!

Rozpočtový výbor pojednal o změnách, které branný výbor učinil ve svém sezení. Poněvadž projevil s těmito změnami souhlas, žádám, aby byla předloha schválena tak, jak ji branný výbor navrhl a rozpočtový výbor s ní svůj souhlas projevil.

Místopředseda Kadlčák: Ke slovu není nikdo přihlášen. Debata odpadá. Přeje si pan zpravodaj slova k doslovu?

Zpravodaj posl. dr. Scheiner: Nikoli.

Místopředseda Kadlčák (zvoní): Přikročíme k hlasování. Poněvadž zákon není příliš obsáhlý, navrhuji, aby se o §§ 1. - 8. hlasovalo najednou. (Námitky nebyly.) Námitek není. Prosím o zaujetí míst. (Děje se.)

Kdo souhlasí se zákonem podle návrhu, předneseného právě panem zpravodajem, prosím, aby povstat. (Děje se.)

To jest většina. Zákon je v prvním čtení schválen.

Přeje si pan zpravodaj slova ke druhému čtení?

Zpravodaj posl. Scheiner: Nikoli.

Místopředseda Kadlčák: Přikročíme ke druhému čtení a sice zas o zákoně, jak byl přijat, i se záhlavím a formulkou uvozovací.

Kdo souhlasí se zákonem, právě přijatým, také ve druhém čtení i s nadpisem a formulkou uvozovací, prosím, aby povstal. (Děje se.)

To jest většina, zákon jest schválen také ve druhém čtení.

Zákonem právě odhlasovaným jest dnešní denní pořádek vyčerpán a se souhlasem Národního shromáždění provedeme ještě doplňovací volbu do výboru pro jednací řád.

Za člena Národního shromáždění Antonína Němce navrhuje se člen N. S. Hummelhans.

Jsou proti tomu nějaké námitky? (Námitky nebyly.)

Kolega Hummelhans jest zvolen do výboru pro jednací řád.

Navrhuji, aby se příští schůze konala v pondělí dne 22. března 1920 o 2. hodině odpolední s tímto denním pořadem:

1. Zpráva I. výboru technického, II. výboru rozpočtového o vládním návrhu zákona, tisk 2270 o hornickém vyhledávání a těžení živic (bitumen), Tisk 2591.

2. Zpráva ústavního výboru o vládním návrhu zákona, tisk 2532, kterým se doplňuje a mění obecní řád města Olomouce, tisk 2601.

3. Zpráva ústavního výboru o vládním návrhu zákona, tisk 2547, o obecních a obvodních notářích na Slovensku. Tisk 2605.

4. Zpráva ústavního výboru o vládním návrhu zákona, tisk 1826, o prozatímní úpravě správy politické na Slovensku. Tisk 2606.

5. Zpráva ústavního výboru o návrhu zákona, tisk čís. 1921, usneseném Národním shromážděním a vráceném presidentem republiky, tisk 2284, jímž se doplňují a mění dosavadní ustanovení o nabývání a pozbývání státního občanství a práva domovského v republice Československé. Tisk 2593.

6. Zpráva I. výboru kulturního, II. výboru rozpočtového o návrhu čl. N. S. dra J. Budínského a soudruhů, tisk 2124, aby sestátněna byla hudební konservatoř v Brně. Tisk 2592.

7. Zpráva I. výboru rozpočtového, II. výboru technického o návrzích čl. N. S. O. Hübnera a soudr. (tisk 2436, 2496), na náhradu škody, způsobené obcím okresu brandýského a mělnického povodní labskou, jizerskou a vltavskou v lednu 1920, a na vyšetření a náhradu škod, způsobených lednovou povodní v okresích Roudnice n. L. a Štětí n. L., a čl. N. S. Fr. Hrdličky a soudr., tisk 2308, na vyšetření a náhradu škod, způsobených povodní v Hoříně u Mělníka. Tisk 2599.

8. Zpráva I. výboru živnostenského, II. výboru sociálně-politického o peticích čís. 2448, 2466, 2484, 2527, 2592 a 2665, tisk 2607.

9. Zpráva živnostenského výboru o peticích čís. 2418, 2444, 2470, 2482, 2594, 2719, 2538 a 2421, tisk 2608.

10. Zpráva výboru sociálně-politického o petici Jednoty českých soukromých úředníků v Praze čís. 2190, tisk č. 2609.

Jsou snad nějaké námitky proti ustanovení denního pořádku a doby? (Nebyly.) Není tomu tak, denní pořádek jest přijat.

Dovoluji si oznámiti, že vlak pro poslance z Moravy, Slezska a Slovenska čeká na Masarykově nádraží a odjíždí přesně v 5 hod. odpoledne, aby se ti páni kolegové, kteří ho chtějí použíti, podle toho řídili.

Končím dnešní schůzi.

(Konec schůze ve 4 hod 08 min. odpol.)


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP