Úterý 16. března 1920

Místopřed. Konečný (zvoní): K slovu není nikdo přihlášen, debata odpadá a přistoupíme k hlasování. Prosím o zaujetí míst. (Děje se.)

Chci dáti o celé předloze zákona hlasovati najednou. Předloha sama čítá 11. paragrafů. Je proti tomuto způsobu nějaká námitka? (Nebyla.) Není jí.

Kdo souhlasí s předlohou zákona o prozatímní úpravě činnosti advokátních a notářských komor na Slovensku, jak je uvedena ve zprávě právního výboru, jakož i s nadpisem tohoto zákona, prosím, aby povstal se svého místa. (Děje se.)

To je většina. Předloha se v prvním čtení jakož i nadpis její schvaluje.

Přeje si pan zpravodaj k druhému čtení, nějaké opravy?

Zpravodaj posl. dr. Klouda: Navrhuji, aby byla pojata do zákona ústavní formule za nadpis a před § 1., tohoto znění:

"Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně."

Místopředseda Konečný: Dám hlasovati o předloze zákona ve druhém čtení.

Kdo souhlasí s předlohou zákona, v prvém čtení právě přijatou, s tou změnou, jak ji pan zpravodaj navrhuje, totiž, aby úvodní formule zněla takto: "Zákon ze dne . . . . . 1920 o prozatímné úpravě činnosti advokátních a notářských komor na Slovensku.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně," - prosím, aby povstal se svého místa. (Děje se.)

To je většina. Zákon schvaluje se i ve druhém čtení a tím je tento bod dnešního denního pořádku vyčerpán.

Přistupujeme k dalšímu, a tím jest

2. zpráva ústavního výboru o vládním návrhu zákona (tisk č. 1400), jímž se vláda zmocňuje, zřizovati státní policejní úřady (tisk č. 2549).

Zpravodajem jest občan dr. Brabec. Uděluji mu slovo.

Zpravodaj posl. dr. Brabec: Slavné Národní shromáždění! Zákon, který máme projednati a schváliti a jímž se vláda zmocňuje, aby zřizovala státní policejní úřady v obcích, je povahy naprosto prozatímní a je dlužno si tuto vlastnost zákona uvědomiti zvláště, poněvadž se tím jednak dotýkám § 20. novely obecního zřízení, který pomýšlel na rozsáhlou reformu státní správy, zejména s hlediska ulehčení obecním financím. Tato obsáhlá reforma státní správy ovšem vyžaduje také důkladného studia, které se koná v ministerstvu vnitra zejména, a musí býti celá tato látka řešena v souvislosti s celkovou správní reformou. Je to tedy komplex otázek rozsahu neobyčejného a vyžadujícího delšího času k zpracování. (Předseda Tomášek ujímá se předsednictví.)

Avšak nynější poměry v některých částech státu vyžadují toho, aby vládě bylo dáno do ruky zmocnění, kterým by mohla zasahovati ihned v oboru policejní služby, a proto se vláda o toto zmocnění uchází, jaksi před možností, rozřešiti celou správu a všechna odvětví specielně do této části zákonodárné spadající. Ovšem chce tak učiniti, jak jest přirozeno, pouze způsobem provisorním. Provisornost tohoto zákona jest vyjádřena již hned v § 1., podle kterého se vláda zmocňuje, aby do pěti let . . . (Nepokoj.)

Předseda (zvoní): Prosím o klid.

Zpravodaj posl. dr. Brabec (pokračuje): . . . ode dne účinnosti tohoto zákona zřídila státní úřady policejní, kdekoliv toho sezná potřebu.

Jest očekávati, že do této doby pěti let budeme s reformou správy státní tak daleko, že toto provisorní opatření nebude již více nutné, že ho nebudeme potřebovati.

Tatáž povaha prozatímnosti jest vyjádřena mimo to ještě v § 4., ve kterém se vláda zmocňuje, aby, kdykoliv to uzná za vhodné, státní policejní úřady podle tohoto zákona zřízené zase zrušila a převedla je zpět do oboru působnosti obecních úřadů.

Aby pak nečinil tento návrh žádných, zejména kompetenčních potíží, tedy v § 2. definuje se kompetence nově zřízených státních úřadů úplně stejným způsobem, jako mají kompetencí úřady obecní, event. okresní politické správy, za které tyto státní policejní úřady mají nastoupiti. Tedy v tomto oboru kompetence se nebude žádným způsobem měniti.

§ 3. ustanovuje, že obce jsou povinny do pěti let ode dne zřízení - zde, prosím, jest tisková chyba v předloženém tiskopise, upozorňuji, že v řádce 2. § 3. má státi místo slova "vyřízení" správně "zřízení" - státního úřadu policejního v dotčené obci, má obec přispívati k nákladům státních policejních úřadů a to v mezích rozpočtu posledního roku. Tedy obce jsou tím finančně do jisté míry chráněny, poněvadž podle rozvoje poměrů jistě by tyto náklady nutně v příštích letech stouply. Toto stoupnutí nákladů musí nésti podle tohoto zákona stát. Obcím tudíž náklad stoupati více nebude a toto ustanovení jest pouze na dobu přechodní pěti let.

Mimo to ovšem budou obce povinny přenechati státu veškeré budovy, místnosti a věcná zařízení, což zajisté vyplývá z věci samé, neboť nebylo by možno tak rychlým způsoben ona zařízení věcná státem znovu opatřiti a vzhledem k provisornosti zákona by to bylo také docela zbytečné opatření.

Konečně v § 5. jest postaráno o náležitou publicitu ustanovením, že

"Zřízení státního policejního úřadu v jednotlivých obcích a zahájení jeho působnosti, jakož i případné zrušení takového úřadu vyhlásí ministr vnitra napřed ve sbírce zákonů a nařízení."

Myslím, že toto krátké odůvodnění úplně postačí, aby byla pochopena jak nutnost tohoto zákona, tak aby vydání zákona bylo ospravedlněno.

Prosím, aby zákon, jak jest navržen a předložen v tiskopisu, byl schválen. (Výborně!)

Předseda: Ke slovu není nikdo přihlášen, debata odpadá.

Přistoupíme k hlasování. Prosím o zaujetí míst. (Zvoní.) Prosím pány, aby se odebrali na svá místa.

O zákonu dám hlasovati v celku, poněvadž má pouze 6 paragrafů a žádný pozměňovací návrh k němu učiněn nebyl. Námitek proti tomu není. (Nebyly.)

Kdo souhlasí s § 1., 2., 3., 4., 5. a 6. zák., jakož i s nadpisem jeho a úvodní formulí, prosím, aby povstal se svého místa. (Děje se.) To jest většina, zákon jest schválen v prvním čtení.

Přeje si pan zpravodaj ke druhému čtení slova?

Zpravodaj dr. Brabec: Mám ke druhému čtení jen poznámku, aby uvozovací formule: "Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně": - byla zařazena za nadpis: "Zákon ze dne . . . 1920, jímž se vláda zmocňuje" atd. a korekturu k § 3., kde má býti uvedeno v řádce druhé místo slova vyřízení - "zřízení".

Předseda: Kdo souhlasí se zákonem, přijatým v prvním čtení, s korekturou, doporučovanou panem zpravodajem, a to, aby byla uvozovací formule bezprostředně před § 1. a za titulem zákona, a dále s korekturou v § 3., aby v 2. řádce místo slova "vyřízení" stálo "zřízení", také ve druhém čtení, prosím, aby povstal. (Děje se.)

To je většina. Zákon je schválen také ve druhém čtení a tím denní pořad dnešní schůze vyřízen.

Přistupuji k ukončení schůze a navrhují, aby se příští schůze konala ve čtvrtek, dne 18. března 1920 o 2. hod. odpolední s tímto

denním pořadem:

1. Zpráva ústavního výboru o vládním návrhu zákona, kterým se mění § 3. zákona z 31. ledna 1919 čís. 75 sb. zák. a nař. (řádu volení do obcí). Tisk 2550.

2. Zpráva ústavního výboru o vládním návrhu zákona, kterým se lhůta, stanovená v § 21. novely k obecním zřízením (zákon ze 7. února 1919 č. 2579 sb. z. a nař.), prodlužuje do konce roku 1921.

3. ZprávaI.výboru živnostenského,
II.výboru právního,
III.výboru rozpočtového

o vládním návrhu zákona o příspěvku k náhradě škod výtržnostmi způsobených. Tisk 2553.

4. Zpráva výboru právního a výboru zásobovacího o vládním návrhu, kterým se předkládá osnova zákona o stíhání podloudného vývozu předmětů potřeby do ciziny. Tisk 2568.

5. Zpráva výboru technického o vládním návrhu zákona, jímž se zřizuje inženýrská komora pro republiku Československou. Tisk 2571.

6. Zpráva výboru kulturního a výboru rozpočtového o vládním návrhu zákona, jímž se upravují platy profesorů při theologických učelištích diecésních a představených pří biskupských kněžských seminářích. Tisk 2567.

Po případě 7. Zpráva výboru kulturního o návrhu dra Stojana, Rýpara, Ševčíka, Valouška, Krojhera, dr Kmeťka a soudr., aby byla zvýšena kongrua duchovenstva katolického, řeckokatolického, evangelického a řecko-orientálního;

o návrhu Krojhera a soudr. stran drahotního přídavku kněžím v duchovní správě ustanoveným,

o návrhu dra Stojana, Rýpara, Ševčíka, Valonška a soudr. o drahotním přídavku pro duchovenstvo. Tisk 2546.

Jsou proti tomuto mému návrhu námitky? (Nebyly.) Není jich. Návrh jest přijat a končím schůzi.

Schůze skončena o 3. hod. 5 min. odp.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP