Úterý 9. března 1920

Výbory se ustavily:

Zahraniční výbor: Místopředsedou zvolen dr. Hajn Antonín.

Branný výbor: Místopředsedou zvolen Fr. Hunnelhans, zapisovatelem Ant. Novák.

Jednací zápisy o 123., 124., 125. 126. schůzi Národního shromáždění byly vyloženy po 48 hodin ve sněmovní kanceláři.

Protože proti nim písemné námitky podány nebyly, jsou podle § 77. jednacího řádu schváleny a budou podle § 79. téhož řádu vytištěny.

Máme přistoupiti k dennímu pořadu. Než k němu přistoupím, mám za svou povinnost, se svého místa jako předseda Nár. shromáždění vyříditi jednu věc:

Předseda sněmu polského ve Varšavě Trapczynski uznal za vhodno před několika dny promluviti jako representant vůle sněmovny takto o plebiscitu na Těšínském Slezsku:

"Češi během jednoho roku dovedli tak utiskovati polské obyvatelstvo v plebiscitních okresích, (Slyšte!) že křivd těch celý národ polský nikdy nemůže zapomenout. Dnes konečně smíme vůči všem těm chtivým rukám, lačně vztahujícím se po územích čistě polských, vznésti k našim rodákům hlas výstrahy: "Neklaďte dobrovolně šije své pod cizí jařmo. (Hlas: Farizejství!) A současně můžeme je potěšiti staropolským heslem: Pravda nás osvobodí." (Veselost.)

Pokládám za svou povinnost, abych k této řeči slavnostně prohlásil:

Národ Československý nikdy se nevzdal Těšínského Slezska. (Výborně! Hlučný potlesk.) V zájmu dobrých styků a velen snahou po opravdovém přátelství byl v jedné době ochoten i k určitým územním ústupkům. (Hlas: Bohužel!) Tato dobrá vůle byla však zmařena jednostranným zasažením polským v říjnu 1919. (Tak jest!)

Aby opodstatnili své nároky na Těšínské Slezsko, současně Oravu a Spiš, počali se Poláci na oko domáhati plebiscitu. My, Čechoslováci, byli jsme ze zásadních důvodů proti němu. Přijali jsme však přece rozhodnutí Nejvyšší Rady o plebiscitu, protože nemáme příčin báti se jeho výsledku. (Výborně!) Domníval by se každý, že Poláci budou tedy s rozhodnutím Nejvyšší Rady spokojení. Stal se však opak. Uvědomili si, že výsledek nebude jim přízniv, a proto zahájili teror proti domácímu obyvatelstvu na Těšínském Slezsku a útoky proti dohodové komisi. (Souhlas.) Nyní dokonce se u nich ozvaly hlasy, že plebiscitu není třeba, že zbraň, zbraň nejlépe by rozhodla otázku Těšínskou, Oravskou a Spišskou, (Slyšte!) a že by válka s republikou Československou byla Polsku nejpopulárnější. (Hlas: Svrbí je kůže! Úžasná věc.) Předseda sněmu tvrdí, že jsme utiskovali Polské obyvatelstvo v plebiscitních okresech. Tvrzení to kategoricky odmítáme. (Výborně! Potlesk.) Účelem jeho jest zastříti ustavičné násilí, které bylo pácháno za panství Rady Narodowe a které nebylo zastaveno ani po příchodu plebiscitní komise. (Souhlas.) Během měsíce února provedli polští teroristé před očima komise množství násilných činů, jimiž mělo býti obyvatelstvo zastrašeno, aby neprojevilo svobodně vůle, odevzdati hlasy pro republiku Československou.

To vše nemůže nás přivésti z klidu. Stojíme pevně na svém právu a jsme ochotní podrobiti je zkoušce, zachovávajíce plnou loyalitu naproti rozhodnutí Rady Spojenců. (Výborně!)

Posíláme pozdravy těžce zkoušenému obyvatelstvu Těšínska, Oravy a Spíše, a prosíme je, aby pevně vytrvalo v obraně své rodné země.

Slezané, obyvatelé Oravy a Spiše u mohou býti jistí, že národ Československý jich neopustí. (Výborně! Bouřlivý potlesk.)

Přistoupíme

k dennímu pořádku

a navrhuji v souhlase s poradou pp. předsedů klubovních, aby nejprve vyřídily se odstavce 4., 5. a 6. denního pořádku a poté, aby se vyřídily odstavce 1., 2. a 3. Jest snad proti tomu nějaká námitka? (Nebyla.) Není, přistoupíme tedy nejprve k odstavci

4. dnešního denního pořádku:

a to ke

1. zprávě rozpočtového výboru o vládním návrhu zákona o zcizení státního nemovitého majetku. Tisk 2494.

Zpravodajem jest p. kol. Rud. Pilát. Uděluji mu slovo.

Zpravodaj posl. Pilát: Slavné Nár. shromáždění!

Českomoravská stavební společnost s r. o., filiálka v Bratislavě, uchází se o koupi stavebního pozemku čís. par. 138 v Bratislavě ve výměře 431,5 čtver. sáhů za příčinou postavení moderního obchodního domu na tomto pozemku.

Jako kupní cenu nabízí jmenovaná společnost za 1 čtvereční sáh K 1000,- ,tedy úhrnem K 431.500,-, a zavazuje se zříditi v novostavbě 4 byty, každý o pěti pokojích s veškerým moderním příslušenstvím pro úředníky státu československého za roční nájemné 4000 K z každého jednotlivého bytu po dobu 4 let, a dá tyto byty státu k disposici.

V Bratislavě je dostatek státních stavenišť a nebude tudíž stát u místa tohoto, nalézajícího se ve středu obchodní čtvrti, potřebovati k účelům stavebním.

Zřízení moderního obchodního domu v Bratislavě českou firmou znamená zajisté účinnou podporu československého obchodnictva a živnostnictva. Mimo to získá se bytů pro několik státních úředníků, čímž se alespoň částečně odpomůže bytové nouzi v Bratislavě.

Rozpočtový výbor rokoval o vládním návrhu a doporučuje přijetí zákona v tomto původním znění slavnému Národnímu shromáždění.

Předseda (zvoní): K slovu není nikdo přihlášen. Debata odpadá. Přistoupíme k hlasování. Prosím pány o zaujetí míst.

Zákon sám jest krátký, má pouze 2 články, žádný pozměňující návrh učiněn nebyl, dám o něm hlasovati v celku.

Námitek proti tomuto způsobu hlasování není? (Nebyly.)

Kdo souhlasí s článkem I. a II. zákona, jakož i s nadpisem jeho, jak jest obsažen ve zprávě rozpočtového výboru, prosím, aby povstal. (Děje se.) To jest většina. Zákon jest schválen v prvém čtení.

Ke druhému čtení nemá pan zpravodaj žádných korektur?

Zpravodaj posl. Rud. Pilát: Ne.

Předseda: Přistoupíme ke druhému čtení.

Kdo souhlasí se zákonem, přijatým v prvém čtení, v té formě, jak byl přijat, také ve druhém čtení, prosím, aby povstal. (Děje se.)

To jest většina. Zákon jest schválen také ve druhém čtení a tím jest čtvrtý odstavec denního pořádku vyřízen.

Přistoupíme k bodu 5., jímž jest

2. zpráva výboru živnostenského o návrhu Boh. Fischera a soudr. na nejrychlejší vydání novely k živnost. řádu, se žádostí, aby vláda konala přípravné práce k vydání nového živnost. řádu. Tisk 2497.

Zpravodajem jest pan kol. Petrovický. Uděluji mu slovo.

Zpravodaj posl. Petrovický: Slavné Národní shromáždění!

Kolega Fischer a soudr. již v roce 1918 podali návrh a sice za tou příčinou, aby co nejrychleji byla vydána novela k živnostenskému řádu, aby vláda konala přípravné práce k vydání nového živnostenského řádu neb úpravě téhož. Tento návrh, vlastně jeho uskutečnění je opravdu životním nervem živnostenského stavu. Živnostenský řád rakouský nevyhovoval živnostnictvu. Nebyla to ani v tomto živnostenském řádu pravá ochrana, a v mnohých jeho statích, které vlastně živnostnictvo měly chrániti, povzbuzovati po stránce organisační... (Hluk.)

Předseda (zvoní): Prosím o klid.

Zpravodaj posl. Petrovický (pokračuje): a zejména hospodářské, seznalo se, že vlastně živnostnictvo zůstává často bez ochrany. A v poslední době u nás a v naší republice, kde převzali jsme ten o živnostenský řád, vidíme vlastně, že živnostnictvo zavazuje po stránce povinnostní, ale také by měl tento živnostenský řád zavazovati nadřízené úřady všech tří stolic, poněvadž vidíme, že tam, kde živnostnictvu ukládají se povinnosti, úřady opravdu řídí se tímto živnostenským řádem, ale tam, kde mu má býti zjednávána náprava, tam vidíme, že zůstává živnostnictvo bez ochrany. Rakouský živnostenský řád, řekl jsem, že nevyhovoval živnostnictvu vůbec. Byla to pravá slepenina od r. 1859 obnovovaná, doplňovaná různými novelami, různými novými zákony, a to: z r. 1883 ze dne 15. března, dále novela z r. 1885 z 8. března, dále z r. 1895 ze 16. ledna, z r. 1897 z 23. února, dále dvě novely resp. zákony z r. 1902 a sice z 25. února a z 22. července, dále z r. 1905 z 18. července a konečně poslední novela živnostenského řádu z r. 1907 z 5. února. Ve všech těchto novelách nebylo soustavy a nebylo takového spojení s těmi předcházejícími, jež by skutečně chránily na jedné straně živnostnictvo a na druhé straně, aby byla jasnost a zároveň správný výklad se strany živnostenského úřadu.

V tomto zákoně živnostenském ze starého Rakouska jsou zřejmé stopy byrokratického ducha tehdejších zákonodárců, kteří ponejvíce byli z kruhů vysoké tehdejší šlechty rakousko-německé, jež nepřála střednímu a malému člověku v jeho individuálním, soukromém podnikání vyniknouti. Ti proto v živnostenském řádě rakouském mnohé uplatnili, co škodilo stavu živnostenskému a co by nikterak zlepšené nepoškozovalo zájmů veřejných i jiných.

Byla tu též obava tenkrát vlád vídeňských, aby živnostnictvo příliš hospodářsky nesesílilo v živel, jenž by se mohl uplatňovati stejně jako ostatní třídy národů.

Vláda zde vycházela živnostnictvu, a zejména jednotliví zákonodárci pouze polovičatě vstříc. Tak jen málo chci připomenouti, a sice z poslední novely živnostenského řádu z roku 1907. V této novele konečně živnostnictvu doporučovalo se organisovati se odborně, zakládati odborná společenstva a také v těch odborech, kde skutečně živnostníci použili příslušných předpisů živnostenského řádu a odborně se organisovali, poznali jsme, že třebas v krátké době daleko více, zejména po stránce hospodářské získávali ve svých odborných organisacích, nežli v živnostenských společenstvech smíšených, kde byly zorganisovány různě jednotlivé odbory, kde často zájmy těchto odborů se křižovaly a následkem toho nijaký prospěch z těchto smíšených společenstev živnostenských živnostníci neměli. Tedy tato novela na jedné straně živnostnictvu vyšla vstříc a nabádala k odbornému organisování, ale zůstala na polovici cesty státi.

V § 130. živnostensk. řádu jde také o vybudování organisací odborných vyššího řádu, ale tu společenstva, která se usnesla na zřízení takovéhoto odborného zemského svazu, nebo odborné zemské jednoty jenom dobrovolně, dobrovolným usnesením na svých řádných valných hromadách, mohla přistupovati k těmto organisacím vyššího řádu. A právě tato dobrovolnost dnes ještě ukazuje mezery mezi společenstvy odbornými a my vidíme, že v zemských jednotách odborných stává se, že nejsou všechna společenstva členy, nýbrž jenom ta, která se na valných hromadách o tom usnesla. Rovněž novela k živnostenskému řádu z roku 1907 přinesla našemu živnostnictvu, abych tak řekl, jakýsi krok zpět a sice zřizováním okresních jednot. Okresní jednoty, slavné Národní shromáždění, nejsou nic jiného, nežli velká smíšená společenstva a opětně opakuje se tam to, na co živnostnictvo vždycky si stěžovalo ve smíšených společenstvech. A také poznali jsme ze zkušeností, že po většině okresní jednoty nevyvinovaly takové činnosti, jak by si bylo přáti ve prospěch živnostnictva, a jestliže některé jednoty skutečně pracovaly pak byla to zásluha jednotlivců, kteří byli postaveni v čelo těchto okresních jednot a pracovali, pokud jim bylo možno. Ale musili by mně přiznat, že ta práce v těchto okresních jednotách byla a jest do dnešního dne velice těžká a že takoví funkcionáři velké překážky musí překonávati, jestliže chtí nějakou činnost, ze které jsou odpovědni svému členstvu, prokázati a také opravdu vykonávati. V tomto živnostenském řádu rakouském měli jsme také různé nedostatky, zejména pokud se týče řemeslných živností. Mám při tom napaměti zejména § 37. Živnostenského řádu, který zejména řemeslům způsoboval veliké nesnáze a také těžké hospodářské škody. Tento § 37. živnostenského řádu svou nejasností a často špatným výkladem nadřízených úřadů živnostenských škodil a dodnes škodí našim řemeslům, z nichž zejména odborná společenstva a zemské jednoty mají velice trpké zkušenosti. Zejména je to při odboru kolářském, při odboru kovářském, zámečnickém a jiných, kde vidíme, že právě do těchto řemesel následkem nejasností zmíněného paragrafu a následkem špatného výkladu nadřízených živnostenských úřadů zásahu i často a velmi často živly neoprávněné v neprospěch postižených. A tu bude třeba, aby při úpravě anebo přestavbě anebo vybudování nového živnostenského řádu byly veškeré paragrafy živnostenského řádu jasný a skutečně takové, aby nevzbuzovaly pochybnosti nejen mezi jednotlivými řemesly sobě příbuznými, nýbrž ani u samých živnostenských úřadů.

Že často živnostenské úřady vykládaly nesprávně některé paragrafy živnostenského, dodnes stávajícího řádu, spočívá v tom, že živnostenské referáty při okresních hejtmanstvích z pravidla byly svěřovány nejmladším silám úřednickým, které neměly nijaké zkušenosti jak po stránce teoretické, tak zejména, pokud se týče praktiky živnostenské, a často řešily různé žádosti a stížnosti v neprospěch živnostenského stavu proto, poněvadž nejasnost živnostenského řádu je sváděla často ke špatnému výkladu jednotlivých paragrafů.

Ve zprávě výboru živnostenského o návrhu kol Fischera zdůrazňujeme, že živnostnictvo vesměs a zejména živnostnictvo drobné trvá na průkazu způsobilosti a zároveň na ponechání - se zlepšením, o němž jsem se zmínil - systému organisačního, zvláště pokud se týče stránky odborné. Je samozřejmo, že, až bude projednáván návrh vládní o úpravě nebo přestavbě živnostenského řádu pro naši Československou republiku, bude nutno i vzhledem k průkazu způsobilosti živnostnictva se přizpůsobiti moderním požadavkům doby, a tu bude záležet na něm, aby zejména ve svých odborových i ostatních organisacích uvažovalo, jakou cestu musí nastoupiti, aby paragraf, který bude jednati o ponechání nebo o reformě průkazu způsobilosti, živnostenskému stavu vyhověl.

Máme dosud v živnostenském řádu mnoho nesrovnalostí a proto již dnes musí býti uvažováno a také pracováno se strany naší vlády za součinnosti živnostnictva a jeho kompetentních organisací k tomu, aby náprava, nebo lépe řečeno úprava v tomto směru byla již jednou započata. Při této úpravě vytyčuje živnostnictvo, jak jsem se zmínil, jako kardinální požadavek zachování průkazu způsobilosti a organisačního systému, doplněného závazností vůči organisacím vyššího rádu. Také živnostnictvo přálo by si, aby dokonaleji byla řešena otázka družstevní.

Otázka družstevní v poslední době zaujímala velice živnostnictvo. My viděli, že zejména v poslední době a za války samotné mnoho, do set, tvořilo se družstevních podniků živnostenských. Avšak na druhé straně poznali jsme, že tato družstva neprosperovala takovým způsobem, jak bylo od těch, kteří tato družstva zakládali, očekáváno. Byl jsem na jedné schůzi náhodou přítomen v jednom městě, kde přišel řečník - také živnostenský pracovník - a doporučoval zříditi nákupní a výrobní družstva pro celý tamní soudní okres. Poukazoval, že je možno jak pekařům, tak řezníkům, krejčím, kolářům a pod. býti členy takovéhoto nákupního a výrobního družstva, a maloval přítomným na schůzi, jaké povznesení hospodářství všech těchto živnostníků v tomto družstvu súčastněných bylo by v budoucnosti. Samozřejmě, že pokládal jsem za svou povinnost, uvésti tyto věci na pravou míru. Tehdy bylo hlasováno o tomto družstvu, a po mém vysvětlení poznali, že nákupní a výrobní družstvo může býti zřízeno pouze pro jeden odbor, anebo pro spřízněné odbory, které zpracovávají jeden materiál, ale ne pro odbory různých charakterů, o kterých jsem se zmínil.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP