Pátek 20. února 1920

Řekl jsem to v úvodu a v závěru bych prostě opakoval: celou řadu paragrafů, celou řadu odstavců této předlohy nečiním předmětem jednání, jelikož dopodrobna, odstavec za odstavcem byla předloha projednána v užším výboru a současně v plenu sociálně-politického výboru. Opakuji, že jsem sobě plně toho vědom, že zákon neuspokojuje úplně, ale pokud mám příležitost, z překladu seznati zákon francouzský, pokud máme příležitost, seznati zákon republiky Německo-rakouské zákon náš čestně obstojí, ba naopak v jednotlivostech zákon náš je demokratičtější, je spravedlivější. Tam, kde ve Francii dle francouzského zákona rozdělují se vdovy na 3 kategorie, na 3 stupnice, zda je to vdova po vojínu, který padl v zákopech nebo v zázemí nebo následkem nemoci, nedovedu chápati demokracii tohoto zákona, neboť naopak já znám prostě vdovu; nerozhoduje, zdali muž zemřel v nemocnici, padl v zákopech, je to prostě vdova po válečném poškozenci.

Myslím, že nejblíže příští doba, doba několika roků nám ukáže, do jaké míry toto veliké dílo bylo úplně správné, do jaké míry bylo pochybeno. Jest velice dobře známo, že doposud nikde v žádném státě celého světa podobné zákony pracovány nebyly. Jsou to první zákony, které současně budou, řekl bych, novou školou po strašlivém utrpení válečném, kde celou řadou případů ukáže se nám naprosto nová orientace, nové směrnice atd., kde prostě ti, kteří přijdou do příštího zákonodárného sboru, budou míti vždy možnost, aby zákon ten případně byl i doplněn, případně byl i zlepšen.

To, co jsem řekl v úvodu, opakuji i v závěru. Byla zde jednotná snaha, - já ji s díky konstatuji a kvituji - prospěti válečným poškozencům. Zákon je výrazem této snahy. Prosím, aby byl přijat tak, jak je navržen s malými změnami, o kterých jsem stručně mluvil. Mám jedno přání: aby do budoucna nejen zákonodárný sbor, nejen zde, ale i celá veřejnost s větším pochopením, s větším zájmem, s větší láskou, řekl bych, věnovala zde také část toho, co možno věnovati ve prospěch těch, kteří proti své vůli, v převážné většině proti své vůli stali se obětí zločinné světové války, kteří dnes jako oběti této války nevolají o soucit, nevolají o milosrdenství, žádají to, čím jsme jim povinni v zájmu republiky, v zájmu státu, v zájmu národa. Prosím, aby zákon byl schválen. (Výborně! Potlesk.)

Předseda (zvoní): K slovu není nikdo přihlášen. Debata odpadá. Přistoupíme k hlasování. Prosím o zaujetí míst. (Děje se.)

O zákonu míním dát hlasovati tímto způsobem: Nejprve dám hlasovati o § 1. až 5., tedy o článku l.: "Osoby, které mají nárok na požitky". Pak bych dal hlasovati o článku II. a to o §§ 6. až 22.: "Požitky vůbec". Pak bych dal hlasovati ve třetí skupině v článku II. a § 23. a to proto, poněvadž v něm jest navržena změna. O tom bych dal hlasovati zvláště.

Za čtvrté dal bych hlasovati v článku II. o §§ 24. a 25. Pak bychom hlasovali o čl. III. §§ 26. - 29. incl. O § 30. bych dal hlasovati zvláště, poněvadž zde jest změna. Na to bychom hlasovali o §§ 31. - 39. z čl. III. a s tím společně o čl. IV. - to jsou ta ustanovení přechodná a závěrečná a konečně i o nadpisu zákona.

Jest snad proti tomuto mnou navrženému způsobu hlasování nějaká námitka? (Nebyla) Není. Budeme tedy hlasovati, jak jsem právě uvedl.

Kdo souhlasí s čl. I., tedy s §§ 1. - 5. incl., tak, jak jsou obsaženy ve zprávě sociálně-politického výboru, prosím, aby povstal. (Děje se.) To jest většina, §§ 1. až 5., tedy článek I. jest schválen.

Teď budeme hlasovati o §§ 6. - 22. z čl. II. o požitcích. Kdo s §§ 6. - 22. incl. souhlasí, jak jsou obsaženy ve zprávě výborové, prosím, aby povstal. (Děje se.) To jest většina, §§ 6. - 22. incl. jsou schváleny.

O § 23. dám hlasovati ve smyslu změny, doporučené panem zpravodajem, aby totiž v řádce 3. místo čísla 250 stálo 252. Kdo souhlasí s takto pozměněným § 23., prosím, aby povstal. (Děje se.) To jest většina, také § 23. s touto změnou jest schválen.

Teď dám hlasovati o §§ 24. a 25., zbývajících z článku II., tak jak jsou obsaženy ve zprávě výborové. Kdo s těmito dvěma paragrafy souhlasí, prosím, aby povstal. (Děje se.) To jest většina. §§ 24. a 25. jsou schváleny.

Kdo souhlasí s §§ 26. - 29. incl. z III. článku, jak jsou obsaženy ve zprávě výborové, prosím, aby povstal. (Děje se.) To jest většina, oba §§ 26. - 29. incl. jsou schváleny.

Teď dám hlasovati o § 30. a sice se změnou, kterou doporučuje pan zpravodaj ve shodě s výborem sociálně-politickým, aby v předposlední řádce slova "ku předu" byla vypuštěna. Kdo souhlasí s takto pozměněným § 30., prosím, aby povstal. (Děje se.) To jest většina, § 30. s touto změnou jest schválen.

Kdo souhlasí se zbývající částí zákona, tedy s §§ 31. - 39. z čl. III. a s celým článkem IV., tedy s §§ 40. - 46. incl. jakož i s nadpisem zákona, prosím, aby povstal. (Děje se.) To jest většina, také tato zbývající část zákona i s nadpisem zákona jest schválena.

Přeje si pan zpravodaj ke druhému čtení slova?

Zpravodaj posl. A. Novák: Prosím, aby opraveny byly dvě tiskové chyby. V § 4. řádka 6., páté slovo, správně má zníti "tenkrát" v § 37. v páté řádce ve slově "omezujíci", má býti dlouhé "í". Prosím, aby tyto dvě tiskové chyby byly opraveny.

Předseda: Upozorňuji, že pan zpravodaj navrhuje korekturu dvou tiskových chyb a to v § 4. řádce 6. aby stálo "tenkrát" místo nesprávného "tentrát" a v § 37. v poslední řádce aby ve slově "omezujíci" poslední "i" bylo dlouhé. Kdo s těmito korekturami se zákonem, přijatým v prvém čtení, souhlasí také ve čtení druhém, prosím, aby povstal. (Děje se.)

To jest většina, zákon jest schválen také ve druhém čtení a přistoupíme ještě k vyřízení resoluce, která jest obsažena na 15. stránce zprávy výborové a kterou pan zpravodaj přečetl. Já snad ji nepotřebuji čísti (Hlasy: Ne!) Kdo souhlasí s resolucí touto, prosím, aby povstal. (Děje se.)

To jest většina, také resoluce jest schválena a tím tento odstavec denního pořadu jest vyřízen. (Hlučný potlesk.)

Než přistoupím k ukončení schůze, sděluji, že dodatečně pro dnešní schůzi i na dále na neurčito omluvil se churavostí člen Nár. shromáždění Laube.

Přistupuji k ukončení schůze a navrhuji, aby se příští schůze konala v úterý, dne 24. února 1920 o 2. hod. odpolední s tímto

denním pořadem:

1. Zpráva výboru I. sociálně-politického,

II. výboru rozpočtového o vládním návrhu zákona, č. t. 2272, jímž se mění zákon pro Čechy ze dne 23. února 1888, č. 9. z. z., o organisaci služby zdravotní v obcích a doplňuje zákon ze dne 17. dubna 1906, č. 34. z. z., pro Čechy o výslužném obecních a obvodních lékařů v Čechách a o zaopatřovacích požitcích jejich rodin. Tisk 2449.

2. Zpráva kulturního výboru o návrhu člena Nár. shromáždění dra Uhlíře a soudr., tisk 830, aby státní odborná škola tkalcovská ve Dvoře Králové n./L. byla rozšířena ve školu barvířsko-tiskařskou s oddělením pro výcvik ryjců a moletérů a školu přadláckou pro len, konopí a jutu. Tisk 2450.

3. Zpráva výboru rozpočtového o peticích čís. 2369, 2319 a 2406 pet., č. t. 2443.

4. Zpráva I. výboru zásobovacího,

II. výboru rozpočtového,

III. výboru živnostenského,

IV. výboru pro pozemkovou reformu, o peticích č. 1941, 1983, 1954, 1989, 1991, 2008, 2011, 2023, 2025, 2026, 2041, 2044, 2058, 2079, 2097 pet., žádajících za zlepšení poměrů zásobovacích.

V. výboru zásobovacího o peticích č. 1479, 1469, 2083, 2053 pet.,

VI. výboru kulturního o petici č. 1496 pet. Tisk 2444.

Jsou snad proti návrhu mému nějaké námitky? (Nebyly.) Není jich, návrh můj jest přijat.

Končím schůzi.

(Konec schůze o 1. hod. 19 m. odpol.)

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP