Pátek 20. února 1920

Schůze zahájena v 11 hod. dopol.

Přítomni:

Předseda: Tomášek,

místopředsedové: Dula, dr. Hajn, Kadlčák, Konečný, Udržal;

zapisovatelé: dr. Herben, Vacula;

větší počet členů Národního shromáždění.

Zástupcové vlády: Předseda vlády: Tusar a členové vlády: dr. Hodža, Staněk.

Z kanceláře sněmovní: JUDr. Haasz, tajemník sněmovní, zástupce jeho JUDr. Trmal.


Denní pořad

122. schůze Národního shromáždění československého v pátek dne 20. února 1920 o 11. hodině dopolední.

1. Zpravodaj dr. Velich. Zpráva sociálně-politického výboru o návrhu člena Národního shromáždění dra O. Srdínko a soudr. (tisk č. 1322), aby vydán byl zákon, kterým se zřizují komory zvěrolékařské (tisk č. 2441).

Po případě:

2. Zpravodaj A. Novák. Zpráva sociálně-politického výboru o vládním návrhu zákona (tisk č. 1871) o požitcích válečných poškozenců (tisk č. 2288).


Předseda (zvoní):

Národní shromáždění je schopno se usnášeti. Zahajuji schůzi.

Omluvili se: churavostí:

dr. Franta (na neurčito), Kaderka (na neurčito), Prokůpek (na neurčito), Hrdlička (na neurčito), Bečka (na neurčito), Chlebounová (také za schůzi 121.), dr. Matoušek, dr. Metelka (za minulý a tento týden), Marcha, dr. Srdínko;

zaměstnáním: Jaromír Špaček (na neurčito), dr. Vlček (na neurčito), Měchura, Dubický.

Výborům přikázáno z předsednictva:

Výboru technickému:

Tisk 2428. Vládní návrh zákona, jímž se zřizuje inženýrská komora pro Československou republiku.

Vláda žádá, by o návrhu byla podána zpráva během 8 dnů.

Jsou snad proti této lhůtě nějaké námitky? (Nebyly.) Není jich, lhůta jest schválena.

Z předsednictva přikázána byla podle § 3. zákona ze 24. července 1917 čís. 307 ř. z. tato nařízení vlády výboru zásobovacímu:

1. o nejvyšších cenách pro droždí,

2. nařízení vlády, kterým se pozměňuje vládní nařízení ze dne 10./X. 1919, č. 543 sb. z. a n. o obchodu s brambory k sázení.

Přistupujeme

k dennímu pořadu

a to k 1. jeho odstavci, ke

1. zprávě sociálně-politického výboru o návrhu člena Národního shromáždění dra O. Srdínko a soudr. (tisk č. 1322), aby vydán byl zákon, kterým se zřizují komory zvěrolékařské (tisk č. 2441).

Zpravodajem je pan kol. dr. Velich. Uděluji mu slovo.

Zpravodaj poslanec prof. dr. Velich: Vážené Národní shromáždění!

Význam stavu zvěrolékařského vzrostl v poslední době velice značně. Spolu s důkladným prohloubením odborného vzdělání zvýšila se i národohospodářská důležitost zvěrolékařů. Dnes je činnost jejich všeobecně uznávána, a to zvláště proto, jelikož seznáno, že bez činnosti zvěrolékařů nebylo by možno racionelně vésti celé velké odvětví produkce živočišné. V rukách zvěrolékařů spočívá zdar a úspěch při potlačování nakažlivých nemocí hospodářského zvířectva. Přispěním jich umožňuje se, aby chov dobytka stál na bezpečných základech, a spolu odvrací se nebezpečí, jež jinak by i zdraví lidské v mnohých případech vážně ohroziti mohlo. Je totiž známo, že mnohé choroby zvířat jsou na člověka přenosnými. Svým mnohostranným spolupůsobením při pěstování hospodářských zvířat, zvláště odbornou znalostí a uměním zvěrolékařským, zachraňují zvěrolékaři vhodnými léky, zdařilými operacemi, chirurgickými zákroky nebo porodnickými zákroky plnou výkonnost, nebo i život velikého množství dobytka, jehožto ztráty by často vedly nejen k ohrožení majetku jednotlivce, nýbrž i k ohrožení vlastně celého státu.

Zdárná činnost zvěrolékařů je však odvislou od toho, není-li poškozena nebo dokonce i rušena působením nesvědomitých elementů. Musíme říci, že to jsou bohužel i někdy nesvědomití zvěrolékaři sami, poněvadž každý stav má své škůdce ve svých řadách mezi svými příslušníky. A vedle toho jsou namnoze také různí fušeři, kteří řádí tak, že nadělá jejich působnost veliké národohospodářské škody.

Má-li býti tedy práce zvěrolékařů úplně úspěšná, musí býti svědomitě kontrolována a řízena odbornou stavovskou organisací tak, aby činnost každého příslušníka stavu byla soustavně za pokrokem vedena, působnost jeho kontrolována, všestranně podpořena a zároveň poskytnuta byla nezbytná ochrana jeho stavovské cti, jakož i podpora oprávněným nárokům a zájmům celého stavu zvěrolékařského. Tím jenom, když bude tu taková instituce, bude zabráněno působení různých činitelů, kteří stav poškozují a jenom tím bude zdárná působnost stavu toho zabezpečena a další žádoucí pokrok i rozvoj tohoto stavu rovněž zabezpečen.

Tedy máme-li úkolům, jež právě jsou nutny, pokud se týče zvelebení stavu zvěrolékařského, zadost učiniti, je potřebí zříditi komory zvěrolékařské, náležitou exekutivou nadané. Návrh takových komor byl zpracován dle tužeb kruhů odborných a za spolupůsobení zúčastněných ministerstev, totiž ministerstva zemědělství, vnitra, zdravotnictví, Národní obrany, vyučování a spravedlnosti. Za spolupůsobení všech těchto ministerstev byl opraven návrh ke zřízení komor zvěrolékařských a sociálně-politický výbor předkládá slavnému Národnímu shromáždění ke přijetí návrh tak, jak byl projednán a sociálně-politickým výborem schválen. (Potlesk.)

Předseda: K slovu není nikdo přihlášen, debata odpadá, přistoupíme k hlasování. Prosím o zaujetí míst. (Děje se.)

O zákonu míním dát hlasovati v celku, poněvadž nebyl učiněn žádný pozměňovací návrh. Námitek proti tomu není? (Nebylo.)

Kdo souhlasí tedy s §§ 1. - 24. incl. zákona, jakož i s nadpisem jeho, jak jest obsažen ve zprávě sociálně-politického výboru, prosím, aby povstal. (Děje se.)

To jest většina. Zákon jest schválen v prvém čtení.

Přeje si pan zpravodaj slova ke druhému čtení? Korektura tisková žádná?

Zpravodaj pan posl. dr. Velich: Ne.

Předseda: Kdo souhlasí se zákonem, přijatým právě v prvém čtení, také ve čtení druhém, prosím, aby povstal. (Děje se.)

To jest většina, zákon je schválen také ve druhém čtení a tím prvý odstavec denního pořadu dnešní schůze jest vyřízen.

Přistoupíme k odstavci druhému, ke

2. zprávě sociálně-politického výboru o vládním návrhu zákona (tisk čís. 1871) o požitcích válečných poškozenců (tisk čís. 2288).

Zpravodajem jest pan kolega Antonín Novák. Uděluji mu slovo.

Zpravodaj posl. Ant. Novák: Velectěné dámy a pánové, slavné Národní shromáždění!

Mám tu čest, býti zpravodajem sociálně-politického výboru o zákonu,... (Nepokoj.)

Předseda (zvoní): Prosím o klid.

Zpravodaj poslanec Antonín Novák (pokračuje) ...dle kterého upravují se požitky válečných poškozenců. V tomto slavném sboru poprvé tato otázka byla projednávána dne 8. dubna, kdy zákonem ministerstvo sociální péče bylo pověřeno, aby vypracovalo předlohu, o níž dnes máme jednati.

Není jistě třeba zdůrazňovati, že jedná se o zákon, ke kterému upírají zraky své desetitisíce a statisíce válečných poškozenců.

Samozřejmě zajímá nás především otázka, jaká jest podstata tohoto zákona a odškodňuje-li plnou měrou válečné poškozence. Nikoliv - zákon má ten účel, aby umožnil částečnou náhradu ztráty výdělečné schopnosti, aby prostě tam, kde nutná toho potřeba se jeví, válečníci poškození nebyli vystaveni veškerým útrapám do té míry, jak tomu - byť i v míře daleko zmenšené - bývalo v dobách dřívějších. Zdůraznil bych předem, - a tou snahou jistě každý musí býti veden, kdo problémem válečným se zabývá - že jednou z nejdůležitějších otázek je ta, aby válečný poškozenec mohl vrátiti se ke práci, aby válečnému poškozenci bylo umožněno, třeba při určité, tu menší, tam větší ztrátě výdělečné schopnosti, aby prostě nalezl ještě radost ze života, aby stal se prospěšným a užitečným členem společnosti. Sociálně-politický výbor, když zákon předložený projednával, veden byl snahou, přiblížiti se co možná nejvíce oprávněným požadavkům válečných poškozenců. Byla konána zvláštní porada, ke které přizváni byli zástupci válečných poškozenců, zástupci legionářů, nejen českých válečných poškozenců, nýbrž současně i německých, zástupci organisace slepců.

Vedle toho projednávány byly veškeré resoluce výboru předložené a já bych řekl, že považuji za svou povinnost, s tohoto místa konstatovat, že všichni súčastnění činitelé v sociálně-politickém výboru, zástupci všech stran byli vedeni jedinou snahou, aby zákonem tím prospělo se pokud možná nejvíce válečným poškozencům. Ovšem bylo nutno míti na zřeteli situaci, v jaké se nalézáme, bylo nutno uvažovati, že poměry naše, poměry mladého státu, poměry republiky jistě zvláště po stránce finanční jsou do té míry stísněny, že při nejlepší vůli nebylo snad možno úplně požadavkům válečných poškozenců vyhověti.

Dovolil bych si stručně několika slovy poukázati na postup v této nadmíru důležité otázce, jakým způsobem již zákon ze dne 8. dubna jest prováděn, jest praktikován, vedle toho, z jakého hlediska snad do budoucna bude možno tento problém nejlépe řešiti, kde - připomínám předem, a je to můj nezvratný názor - předložený zákon neřeší úplně tento těžký problém. Zde bude třeba práce veliké do budoucna, zde bude třeba součinnosti všech činitelů, nejen státu, ale i ostatní činitelé mají a budou míti povinnost, aby při této tak důležité otázce byli nápomocni a tuto otázku společně řešili.

Byl proveden soupis válečných poškozenců. Žel, tento soupis není tak přesný, abychom mohli na základě tohoto soupisu jasně prohlásiti: Máme v republice takový a takový počet válečných poškozenců, vdov a sirotků. Máme přibližně nejsprávnější cifry z Čech, Moravy a Slezska. Z důvodů nasnadě jsoucích, z důvodů pochopitelných chybí nám do značné míry přesný přehled ze Slovenska. Aniž bych stanovil přesnou cifru, nebudu jistě přeháněti, že půl milionu válečných poškozenců s tímto zákonem jest spjato. Již tato cifra zračí, že jedná se o tak veliký počet, kde nutno se zvláštní pečlivostí postupovati.

Vážení pánové! Já při té příležitosti dovolil bych ale sobě také poukázati na jednu bolest, která jistě tímto zákonem vyřešena nebude, ale kde současně, když mluvíme o válečných poškozencích, mluvíme o vdovách, mluvíme o sirotcích, musí nám přijíti na mysl, že nemáme naprosto postaráno o vdovy, sirotky a invalidy práce. A právě tito v těžkých dobách války dvojnásob trudný život prodělávali. (Tak jest!) Proč zmiňuji se o tomto? Jsem přesvědčen, že jedním z prvých úkolů příštího zákonodárného sboru bude otázka, aby i po této stránce o vdovy, sirotky a invalidy bylo postaráno. (Posl. Kouša: O sestárlé dělníky!) Ano o invalidy práce. Tato otázka nesnese odkladu, tato otázka musí býti řešena a, když dnes budujeme, pracujeme na zákoně, budujeme potřebné řády ve prospěch válečných poškozenců, domnívám se, že se neklamu, že současně dáváme základ příští sociální péči v republice. (Posl. Zeminová: Ano, chceme vdovské, sirotčí, invalidní a starobní pojištění vůbec!) A tyto úřadovny, třeba v době přítomné zabývají se výhradně jedině problémem válečných poškozenců, do budoucna budou nám základnou a velmi cennou pomůckou, kde tyto sociální problémy celkově řešeny budou. Jsem pevně přesvědčen, že v tomto směru nebude jistě nikoho, kdo nedovedl by chápati těžkou, mnohdy zoufalou situaci, a čím lépe dnes podaří se nám péči o válečné poškozence vybudovati současně do budoucna, sociální péče má již zdravý základ.

Velectěné dámy a pánové! Předložená osnova zákona, kterou obdržel výbor sociálně-politický, byla v jednotlivostech pozměněna a zlepšena, jak jsem již uvedl. Ale samozřejmě nebylo možno, aby prostě vše bylo vyřešeno, a když dovolil jsem si stručně zmíniti se o situaci celkové, dovolím sobě poukázati na další, řekl bych, souběžný způsob této sociální otázky, kde již dnes se pracuje, kde již dnes dosti velké dílo bylo vykonáno po té stránce, aby vedle zákonného zajištění určité renty, která jistě nebude takovou, aby skýtala zajištění invalidovi, bylo invalidovi umožněno vrátiti se k práci. Měl jsem příležitost, v uplynulém roce sledovati vývoj této otázky, kde u nás v Čechách ministerstvem sociální péče zbudován byl úřad pro péči o válečné poškozence. Stejný úřad máme na Moravě, ve Slezsku a v Bratislavě. Ze Slovenska máme nejméně jasného přehledu, ze Slovenska nemáme toho materiálu, který u nás, neříkám, že jest dostatečný, ale do značné míry jest již přehledný. Přirozeně podporovati invalidu, aby se mohl vrátiti k práci, podporovati družstva - bude jedním z velkých a vděčných úkolů. Úmyslně dovolil jsem si ssebou vzíti několik obrázků, fotografií, abych zde dokumentoval, co za těžkých a svízelných poměrů bylo vykonáno. Máme dnes po této stránce, kde podpory se dostalo, ustaveno 72 družstev v různých oborech lidské práce. Ve velké většině všecka tato družstva zdárně se vyvíjejí, a dovolím si tvrditi, jak jsem již prohlásil ve výboru sociální péče, kdyby něco podobného bylo v Americe, naše illustrované listy by přinášely obrázky jako zvláštnost, které my snad nejsme schopni. Zde jsou předloženy fotografie našeho družstva pro výrobu ortopedií, našeho družstva, které pro své kamarády vyrábí umělé údy.

Toto družstvo pracuje za nejtěžších podmínek, podmínek přirozeně válkou vyvolaných, za nedostatku místností, nedostatku materiálu. Před krátkou dobou sám president Masaryk poctil svojí návštěvou toto družstvo a způsobem velice pochvalným vyjádřil se o práci tam konané. A když já mohu s tohoto místa prohlásiti, kde v dílně obuvnické zaměstnáni 83 lidé, mezi nimi 78 invalidů, z nich 36 amputovaných, tam, kde v dílně mechanické mezi 30 lidmi je 12 invalidů amputovaných, v dílně bandažistské mezi 6 invalidy 4 amputovaní, v soustružně a sádrovně 4 invalidé amputovaní, ve zkušebně 2 invalidé amputovaní, v účetní kanceláři 6 invalidů, z nich 5 amputovaných, - vrchní účetní má obě dolní končetiny amputované - velectěné dámy a pánové, před takovou prací je nutno se pokloniti, taková práce musí býti uznána. A zde konstatuji milerád, že se strany úřadů, zvláště ministerstva sociální péče, dostalo se značné podpory a opory, ale prosil bych, nejen tím, že odhlasujeme zákon, ale i po této stránce, aby tam, kde invalida, tam, kde válečný poškozenec má tu nejlepší vůli, má tu nejlepší snahu pracovati, vlastní prací státi se užitečným členem společnosti, aby se strany všech povolaných činitelů dostalo se jemu náležité podpory a umožnilo se, aby skutečně pracovati mohl. (Posl. Srnec: Hlavně také sklady tabáku a biografy!) O tom se zmíním. Já bych si přál a prosil bych každého, aby se přišel podívati na takové družstvo, kde pracuje ve stísněných místnostech 80 lidí, 80 invalidů, 80 obětí světové války v jedné místnosti, ale všem v očích zračí se radost ze života, pracují s chutí, pracují s láskou. (Hlas: To není ani u zdravých!) Skoro bych řekl, že mnohdy a mnohdy v jednotlivých případech mohli by jíti příkladem napřed. Nemám naprosto žádné příčiny, abych to tajil.

Byla zde právě p. kolegou nadhozena otázka další, aby invalidům vyhrazena byla určitá zaměstnání. Již se tak stalo. (Posl. Srnec: Ale doposud ne!) Prosím, pokud jedná se o trafiky, trafiky jsou vyhrazeny (Posl. Kouša: Kuchařkám! Veselost.) invalidům. Budu míti příležitost, vážení pánové, o tom mluviti. Když uděláme sebe krásnější zákon, mnohdy může býti ten zákon zvrácen v pravý opak. Přirozeno, že v tomto směru přejeme sobě, aby takovéto živnosti, trafiky, prodejny licentované, koncessované - o těch biografech nemluvím - byly vyhrazeny invalidům.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP