Čtvrtek 30. října 1919

To jsou jen některé typické případy z mnoha set podobných a trvalo by příliš dlouho, abych je zde uváděl. (Hlas. To si myslím!) A tu, vážené Národní shromáždění: v jedné z posledních schůzí byla nám rozdána odpověď pp. ministrů vnitra, spravedlnosti a zemědělství na dotaz členů republikánské strany čsl. venkova o stranickém teroru proti lidu venkovskému a znásilňování volnosti politického přesvědčení organisacemi dělnickými. V odpovědi se praví, že některé dělnické organisace donucovaly neorganisované dělníky, by vstoupili do jejich organisace, jinak že s neorganisovanými pracovati nebudou. Rovněž jistý Miroslav Řehoř ve Svinné u České Třebové, že byl vypuzen ze služby v nádr. konsumu atd. Zajisté, že i v ostatních případech nestalo se ničeho, k čemu by dělnictvo nemělo vážných důvodů.

Vážené Nár. shromáždění! My dnes přicházíme již s osnovou zákona na ochranu drobných pachtýřů proti stranickému teroru, proti násilí, které rovněž z politických důvodů bylo spácháno, ovšem na drobném, chudém venkovském lidu. Ale v těchto případech nebyly to organisace dělnické, organisace soc. dem., nýbrž organisovaná bohatá, česká venkovská buržoasie. Proto, pánové, chcete-li tyto věci sem zanášeti, budiž, my o nich budeme také mluviti.

Tedy dnes, po výročí naší samostatnosti, po dosažení naší politické svobody, nejsou právě zájmy této nejpočetnější složky našeho venkova, malých zemědělců chráněny, jak by se veřejnost domnívala. Národní shromáždění se bude musiti více potřebami jejich zabývati. Drobní zemědělci na svých bedrech pocítili největší důsledky války již ve starém Rakousku. Nejednou zápasili o své bytí při odebírání životních potřeb, při rekvisicích dobytka. Dnes však, kdy cítíme se a chceme býti všichni šťastnými, svobodnými a hospodářsky samostatnými, spatřujeme na venkově tento nemilý zjev, který nelze přirovnati ku příkoří za války činnému.

Malým zemědělcům znemožňuje se tak každá existence, když se jim odebírají pozemky, aneb zvyšuje nájemné do závratných výší. Vášně tyto jsou ještě zveličovány pomalým prováděním celé reformy pozemkové, kdy lid, jenž jistě čekal, že bude již orati a síti na zabraných velkostatcích, vidí, že naděje jeho ještě v dohledné době nebudou splněny, jest postupem tímto hnán ku sebeochraně, kterou projevuje tím, že vzpírá se, pozemky, které měl celá léta propachtovány a jež jsou základem jeho existence, předati vlastníku jejich.

Proto, vážení pánové, bylo úmyslem výboru pro reformu pozemkovou, aby těmto zjevům bylo zabráněno, i usnesl se na osnově zákona, kterou doporučuje vám ku schválení s následujícími změnami:

§ 2. má zníti takto: "Byl-li pozemek již propachtován jinému pachtýři, obnovuje se pacht podle tohoto zákona jen tehdy, jestliže starému pachtýři nezbylo ani 5 ha vlastní i pachtované zemědělské půdy a ztráta pachtu ohrozila by jeho existenci.

V § 3. vypuštěna buďtež slova: "nebo statku církevního neb nadačního." Dále v § 3., odst. d) vloudila se tisková chyba ve 4. řádce z dola, že místo slova "nenáleží-li" má býti "náleží-li."

Vedle osnovy zákona doporučuje výbor pro pozemkovou reformu resoluci a sice z důvodu toho, že přijetím této resoluce, kterou se vláda vyzývá, aby při vydání prováděcích nařízení ku jmenovanému zákonu dbala toho, aby při uvažování o přiměřeném zvýšení pachtovného nebyl překročen průměr ceny pachtovní u velkostatků, středních statkův a pachtů drobných, v obvodu sporného pachtovného pozemku se nalézajících, jest dána možnost ochrany malým pachtýřům před přílišným zvyšováním nájemného.

Je mi známo, že pachty z pozemků velkostatkářských obnášejí příkladně 20 až 30 K z 1 korce, u statků středních činí snad 50 K i více, kdežto pachty z malých parcel činí dnes, jak jsem již pravil, až 450 K z korce. Vláda musí v prováděcích nařízeních dáti rozhodčím soudům v § 5. jmenovaným přesné instrukce, dle nichž by spravedlivé mohly rozhodovati a sice v tom směru, by průměr pachtů všech tří kategorií nebyl překročen. Tedy přimlouvám se za to, aby osnova zákona, jakož i resoluce byla slavným Národním shromážděním schválena.

Předseda (zvoní): K slovu se přihlásil ještě pan zpravodaj právního výboru dr. Klouda. Uděluji mu je.

Zpravodaj dr. Klouda: Velectěné Nár. shromáždění! Jménem právního výboru dovoluji si učiniti následující stručné a věcné prohlášení: Právnímu výboru odkázán byl návrh p. posl. Aloise Kaderky a soudr., kterým se vyzývá vláda, aby vydala nařízení ministerské na ochranu drobných pachtýřů selské a obecní půdy, tisk čís. 1269. Návrhem zákona, který je právě projednáván a který zpracován byl ve výboru pro reformu pozemkovou, kterým zpracován byl (tisk č. 1518) návrh p. kol. Stoupala, Chaloupky, Sechtra, Vraného a soudr. na ochranu drobných pachtýřů, je věcně vyřízen také návrh p. kol. Kaderky. Výbor právní ve schůzi, ve které bylo pojednáno o obou těchto návrzích, jednomyslně se usnesl, doporučiti Národnímu shromáždění, aby schválen byl jak návrh zákona, výborem pro reformu pozemkovou vypracovaný, tak také přičleněná k němu resoluce. Doporučuji tedy slavnému Národnímu shromáždění, aby návrh zákona a resoluce schválilo. (Výborně!)

Předseda: K slovu není nikdo přihlášen. Debata jest skončena. Přistoupíme k hlasování. Prosím o zaujetí míst.

Budeme hlasovati o zákonu tomto tímto způsobem: Nejprve o § 1., v němž není žádná změna, podle zprávy výborové. Potom budeme hlasovati o § 2. a to se změnou, doporučenou zpravodajem. Pak budeme hlasovati o § 3., a to zvlášť o odst. 1., kde se navrhuje vynechaní slov: "... statku církevního neb nadačního...", a konečně o odstavcích a), b), c) zvlášť podle zprávy výborové. O odst. d) budeme hlasovati se změnou, sice textovou nazvanou, ale která ve skutečnosti je změnou věcnou, aby místo slova: "nenáleží-li", bylo uvedeno slovo "náleží-li".

O § 4. až 15. a nadpisu zákona budeme hlasovati podle zprávy výborové. Je snad proti tomu nějaká námitka? (Nebyla.) Není. Budeme hlasovati, jak jsem právě uvedl.

Kdo souhlasí s § 1. podle zprávy výborové, prosím, by povstal. (Děje se.) To jest většina. § 1. jest podle zprávy výborové schválen.

Kdo souhlasí teď s § 2. a sice v tomto znění: v řádce 3. až 6. jsou určitá slova tam uvedená vynechána a místo toho jsou vsunuta slova, která přečtu. Bude to znít potom takto: "Byl-li pozemek již propachtován jinému pachtýři, obnovuje se pacht podle tohoto zákona jen tehdy, jestliže starému pachtýři nezbylo by ani 5 ha vlastní i pachtované zemědělské půdy a ztráta pachtu ohrožovala by jeho existenci."

Kdo souhlasí s tímto textem § 2., prosím, aby povstal. (Děje se.)

To jest většina, § 2. v tomto znění, právě uvedeném, jest schválen.

V § 3. odstavci 1. jsou v řádku 6. vynechána slova "nebo statku církevního nebo nadačního". Kdo souhlasí s § 3. s tímto vynecháním, prosím, aby povstal (Děje se.)

To jest většina, jest přijato.

Nyní budeme hlasovati o odstavcích a), b), c) podle zprávy výborové. Kdo s nimi souhlasí, prosím, aby povstal. (Děje se.)

To jest také většina, odstavce a), b), c) jsou schváleny.

Nyní v odstavci "d)" 4 řádek zdola místo slova "nenáleží-li" má býti uvedeno "náleží-li".

Kdo s takto změněným odstavcem d) paragrafu 3. souhlasí, prosím, aby povstal. (Děje se.)

To jest většina, odstavec d) jest schválen.

Kdo souhlasí s paragrafy 4. až 15. inklusive, jakož i s nadpisem zákona a úvodní jeho formulí podle zprávy výborové, prosím, aby povstal. (Děje se.)

To jest většina, §§ 4. až 15. inklusive, jakož i nadpis jeho a úvodní formule jsou podle zprávy výborové schváleny.

Přeje si pan zpravodaj ke druhému čtení slova?

Zpravodaj posl. Hrdlička: Ne.

Předseda: Není tomu tak. Kdo souhlasí s přijatým právě zákonem v prvém čtení, také ve čtení druhém, prosím, aby povstal. (Děje se.)

To jest většina. Zákon jest schválen také ve čtení druhém a přistoupíme nyní k vyřízení resoluce, obsažené na 5. straně zprávy výboru pro pozemkovou reformu. Kdo s resolucí souhlasí, prosím, aby povstal. (Děje se.)

To jest většina. Také resoluce jest schválena a tím tento odstavec denního pořádku jest vyřízen.

Nebude-li proti tomu námitek, provedeme ještě některé doplňovací volby do výborů. (Nebyly.) Námitek proti tomu není.

Do výboru vyšetřovacího za člena N.S. Emila Špatného jest navržen člen N. S. Jan Pelikán;

do dopravního za člena N.S. Jana Hrizbyla - člen N. S. Jan Pelikán;

do živnostenského za člena N. S. Josef Netolického - člen N. S. Jan Kvídera;

do kulturního za člena N. S. Jos. Kadlčáka - člen N. S. Meth. Zavoral;

do státně zřízeneckého za člena N. S. Jaroše - člen N. S. Skurský.

Kdo s navrženými změnami souhlasí, prosím, aby povstal. (Děje se.)

To jest většina. - Změny navržené jsou s chváleny. (Zvoní.) Dále ještě navržen jest do výboru státně zřízeneckého za člena NS. dr. Kubíčka - člen N.S. Hrejsa. Kdo také s touto změnou souhlasí, prosím, aby povstal. (Děje se.)

To jest většina. Také tato změna se schvaluje.

Nyní přistoupíme k ukončení schůze.

Navrhuji, aby se příští schůze konala ve středu, dne 5. listopadu 1919 o 2. hod. odpoledne s tímto denním pořadem:

1. Zpráva právního výboru o vládním návrhu zákona (tisk č. 1214), kterým se mění dosavadní ustanovení o notářských sazbách (tisk 1742).

2. Zpráva právního výboru o vládním návrhu zákona (tisk č. 1396), kterým se mění a doplňuje zákon ze dne 18. března 1919 č. 155 sb. z. a n. o prozatímní úpravě notářství (tisk č. 1743).

3. Zpráva výboru státně-zřízeneckého o peticích č. 447, 1307 a 1359, kulturního o peticích č. 998 a 1525, zásobovacího o peticích č. 1157 a 1202 a ústavního o peticích č. 881, 988, 1008, 1046, 1068, 1069, 1076, 1087, 1220. (Tisk 1744.)

4. Zpráva kulturního výboru o návrhu člena N. S. Budínského a soudr. (č. t. 677), aby byla zřízena mistrovská škola průmyslová pro chemii v Brně (Tisk 1747).

Jest snad proti návrhu mému nějaká námitka? (Nebyla).

Není jí. Prohlašuji návrh svůj za přijatý a končím schůzi.

(Konec schůze ve 3 hodiny 56 minut odpoledne).


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP