Pátek 17. října 1919

Schůze zahájena v 11 hod. 5 min. dopol.

Přítomni:

Předseda: Tomášek,

místopředsedové: dr. Hajn, Konečný, Udržal;

zapisovatelé: Boh. Bradáč, dr. Jur. Slávik;

větší počet členů Národního shromáždění.

Zástupcové vlády: Předseda vlády: Tusar a členové vlády: Hampl, Habrman, dr. Heidler, Houdek, Prášek, Staněk, Švehla, dr. Veselý, dr. Winter a jako zástupce ministerstva spravedlnosti sekční šéf dr. Polák.

Z kanceláře sněmovní: JUDr. Haasz, tajemník sněmovní, zástupce jeho JUDr. Bartoušek.

Denní pořad

84. schůze Národního shromáždění československého v pátek dne 17. října 1919 o 10. hodině dopol.

1. Zpravodaj dr. Dolanský. Zpráva finančního výboru o vládním návrhu zákona (tisk č. 990), jímž se zavádí zvláštní dávka z vína v lahvích (tisk č. 1610).

2. Zpravodaj Jaroš. Zpráva sociálně-politického výboru o vládní osnově zákona (tisk č. 1476), aby byly odstraněny pracovní a čelední knížky i trestnost bezdůvodného zrušení pracovního poměru (tisk č. 1689).

3. Zpravodaj Johanis. Zpráva sociálně-politického výboru o vládním návrhu zákona (tisk č. 1653) na změnu a doplnění zákona o podpoře nezaměstnaných (tisk č. 1694).

Po případě:

4. Zpravodaj dr. Bouček. Zpráva právního výboru o vládním návrhu (tisk č. 1548) na trestání válečné lichvy a o lidových soudech pro ně (tisk č. 1697).

Předseda (zvoní): Národní shromáždění jest schopno se usnášeti.

Zahajuji schůzi.

Nepřítomnost svou omluvili:

churavostí: Fr. Němec (na neurčito), dr. Metelka (na neurčito), Skurský (na neurčito), dr. Jarosl. Stránský (na neurčito), Janoška (na neurčito);

zaměstnáním: Chaloupka (pro tento týden), Klindera (pro tento týden), Malík, Marcha, Krojher, Landová-Štychová (do 20. listopadu), dr. Rambousek, Tayerle (na neurčito), Vacula (pro tento týden), dr. Vlček (do 21. října), dr. Kolísek (dodatečně za schůzi minulou), Zatloukalová-Coufalová, Hübner;

dále ze Slezska: Cingr, Kléga, Lukeš, Nohel, Prokeš, Rýpar, Sladký, Štěpánek, dr. Witt, Zika (vesměs na neurčito);

úmrtím v rodině: Viková-Kunětická (pro 2 schůze).

Tiskem rozdány byly v 84. schůzi Národního shromáždění československého tyto tiskopisy: Žádám pana sekretáře, aby je přečetl.

Sněmovní tajemník dr. Haasz (čte):

Tisk 1690. Odpověď min. vnitra na dotaz čl. Nár. shrom. Jar. Mattuše a soudr. o aféře hazardních her.

Předseda: Smlouvy mírové, tisk 1630, přikázané výboru zahraničnímu, byly přikázány také výboru finančnímu, pokud mají ráz finančně-politický.

Finanční výbor N. S. žádá o prodloužení lhůty na neurčito k podání zprávy o vládním návrhu č. t. 1553. (Vládní návrh I. zákona o závodních a revírních radách při hornictví a II. zákona, jímž se ustanovují hornické rozhodčí soudy.)

Prodloužení lhůty jest žádáno z důvodu, že zpráva má býti souhlasně podána se sociálně-politickým výborem, v němž podrobné projednávání dotyčné předlohy vyžaduje delšího času. Jsou snad proti tomu nějaké námitky? (Nebyly). Není jich. Lhůta jest povolena.

Výboru zásobovacímu bylo přikázáno podle § 3. zákona ze dne 24. července 1917 č. 307 ř. z. nařízení vlády z 10. října 1919, jímž se částečně mění nařízení ministerstva pro zásobování lidu ze dne 3. ledna 1919 č. 5 sb. z. a o státním obilním ústavu a stanovy státního obilního ústavu, předložené prezídiem ministerské rady ze dne 14. října 1919 č. 20.155.

Výboru imunitnímu přikázána byla žádost okresního trestního soudu v Brně z 10. října 1919 č. UI 1952/19/2 za svolení k trestnímu stíhání člena N. S. dra Kyjovského pro urážku na cti k žalobě Antonína Sychry, továrníka v Boskovicích.

Jednací zápis o 83. schůzi N. S. Č. byl po 48 hodin vyložen ve sněmovní kanceláři.

Poněvadž písemné námitky podány nebyly, jest podle § 77. jedn. řádu schválen a bude podle § 79. téhož řádu vytištěn.

Než přistoupíme k dennímu pořadu, slovo k návrhu si vyžádal pan kol. dr. Bouček; uděluji mu je.

Posl. dr. Bouček: Slavné Národní shromáždění!

Navrhuji, aby na pořad dnešní schůze byla dána také zpráva právního výboru k vládnímu návrhu zákona o podmíněném odsouzení a podmíněném propuštění.

Předseda: Slyšeli jste návrh, který učinil p. kol. dr. Bouček. Budeme o něm hlasovati. Prosím pány, aby zaujali svá místa. (Děje se.)

Kdo souhlasí s návrhem p. kol. dra Boučka, aby zpráva o podmíněném odsouzení byla dána také na denní pořad dnešní, prosím, aby povstal. (Děje se.)

To jest potřebná dvoutřetinová většina. Věc jest na denním pořadu.

Přistoupíme k prvnímu odstavci, jímž jest

1. Zpráva finančního výboru o vládním návrhu zákona (tisk č. 990), jímž se zavádí zvláštní dávka z vína v lahvích (tisk č. 1610).

Zpravodajem jest p. kol. dr. Dolanský, uděluji mu slovo.

Zpravodaj posl. dr. Dolanský: Vážené Národní shromáždění! V jedné z nedávných schůzí usnesli jste se, aby zákonem stala se předloha o všeobecné dani z vína. Vyřízení čeká ještě její blíženec, návrh vládní, aby zavedena byla ještě zvláštní dávka z vína v láhvích. Předloha, jak podána byla v Národním shromáždění, prošla finančním výborem a ve výboru samém, jakož i u finanční správy činěny byly námitky proti této dávce jednak z důvodů věcných, jednak proti doslovu zákonnému.

Finanční správa projednala s interesenty veškeré námitky, a pokud se tak nestalo referentem finanční správy, stalo se tak ve finančním výboru, který vyslechl ze středu tohoto shromáždění p. kol. Sládka jako zástupce a znalce z kruhův interesentů. Veškeré námitky učiněny byly cestou písemnou předem a pak také ve finančním výboru osobně p. kolegou a také podány byly některými korporacemi písemně. Finanční výbor však i tyto námitky uvážil a potom usnesl se na tom, aby vládní předloha stala se zákonem a aby zachovány byly zásady v ní obsazené. Když byla rozdána zpráva finančního výboru členům Nár. shromáždění, přišel z podnětu klubu strany národně-demokratické ještě jednou opravný návrh, který sdělen veškerým klubům v této sněmovně zastoupeným, ty o něm pojednaly a návrh stal se předmětem opětné rady ve finančním výboru. Výbor však jednomyslně veškeré podněty zamítl a setrval při předloze v tom znění, jak je ke zprávě finančního výboru připojena.

Bylo by snad pro zákon sám a pozdější jeho výklad s prospěchem, abych aspoň některé z kardinálních námitek, které se proti zákonu činí, zde uvedl a pokud možno vyvrátil, a sice z úvah, které finanční výbor přiměly k jednomyslnému rozhodnutí.

Návrh klubu národně demokratického jest celkem totožný s námitkami, které činěny v stadiu dřívějších porad o zákonu o dávce z vína v lahvích a to především domáhají se interesenti a domáhali se správně toho, aby se o zákonu tom nyní nejednalo, nýbrž aby se počkalo, až doba přechodná a příliš pro stanovení cen pohyblivá pomine, až se jaksi ceny vína ustálí. Finanční správa a finanční výbor nemohl se přiklonit k této námitce, která vrcholila v tom, že prý by snad nynější dávka postihla i vína výčepná, tedy vína levnější, naopak finanční výbor i referent jsou toho názoru, že nynější doba jest vhodnou, aby dávka byla zaváděna, poněvadž právě ceny nacházejí se v takovém stadiu, že již více postupovat nebudou a že naopak vína běžná, výčepná, lze prodávat v kvantech 7/10 litru pod cenu 10 K, čemuž za základ jest asi kalkulace, že by byla čtvrtka takového výčepného nejvýš za 3 K. Jisto jest, že otevřením hranic a snížením celního tarifu, o které se dle tvrzení finanční správy jedná, a pak tím, že cizí víno a letošní úroda ceny vína sníží, lze očekávati snížení cen obyčejných vín a následkem toho jest naděje, že okamžikem, kdy zákon vstoupí v platnost, levná vína výčepná dávkou postižena nebudou, za to však ještě po celou dobu, pokud nynější ceny lepších druhů vína se udrží, že finanční správě a státu tím z dávky vzejde značný prospěch. Jsou pak neodůvodněny obavy, které měli interesenti, že by snad zákon minul se s finančním efektem.

Pokud se týče té žádosti, aby byla základem dávky cena nákupní, nemohl finanční výbor, ani referent souhlasiti s těmito požadavky, poněvadž jedině správnou pro posuzování spravedlnosti dávky luxusní jest cena prodejní a publikum samo jest nejlepším kontrolorem těchto cen. Zbytečnou jest také obava pánů interesentů, že by bylo potřebí zvláštních kontrolních orgánů do oněch místností a zábavních lokálů, kde se vína dražší a vína lepší podávají, poněvadž, jak jsem uvedl, nalepená známka o dávce na jedné straně a publikum na druhé straně jest nejlepší oporou finanční správy, že bude dávka vybírána správně. Zároveň jest jisto, že jest spravedlivo, aby právě v těch místnostech, kde se vína měrou hojnější požívá a to vína lepšího, aby tam právě účasten byl stát na útratě toho konsumenta, kterému nenáleží, jednak v tom lokále, jednak v tu dobu na ceně, kterou za víno platí.

Namítáno bylo a zadáno bylo, aby dávka z vína vybírána byla ne podle ceny, nýbrž podle zvláštní obchodní úpravy lahví. Námitce té nemohl výbor finanční absolutně vyhověti z toho důvodu, poněvadž by se tím otevřely brány veškerým možnostem, dávku a zákon obejíti. Stačilo by, aby jeden z požadavků úpravy lahvového vína scházel, a mohlo by se říci, že víno dávce nepodléhá. Činěny byly námitky v příčině konsumentů, kteří víno uchovávají v demižonech, po případě, kteří kupují víno v místnostech poblíže podniků cestovních, berouce sobě občerstvení na cestu, a pod. I této námitce je čeleno tím, že zákon dovoluje, aby víno, které se čepuje ve sklenicích a nebo lahvičkách otevřených do čtvrt litru, bylo dávky prosto.

Konečně jest správno, aby byla veškerá vína postižena. Je to sociální spravedlnost, veškerá, nejen vína upravená a luxusní, zpoplatniti, poněvadž by jinak dána byla možnost bohatým, aby sobě přímo od konsumentů, a nebo velkoobchodníků vína kupovali, ve větších množstvích konsumovali a dávku neplatili. Takto každý, kdo víno kupuje a do láhví stáčí, ať je to soukromník nebo obchodník nebo živnostník, musí dávku zapravovati.

Žádáno bylo ještě, aby ponecháno bylo rozhodnutí o tom, je-li cena, tvořící podklad vyměření dávky, spravedlivá či nikoliv, zkušebními stanicemi, anebo odbornými organizacemi. Byl to kol. Sládek a zástupcové stavu interesovaných, kteří žádali a naléhali, aby v tom směru alespoň byl zákon změněn. Finanční výbor i tento požadavek zamítl, poněvadž stojí na stanovisku, že by se zaváděla zase neobvyklá novota do dosavadní prakse, což by se neosvědčilo a bylo po případě spojeno s větším vydáním, než navrhovaný postup v zákoně. Politický úřad má vždy možnost, aby vyslechl podle své dosavadní zkušenosti odborné organizace, po případě zkušební komise a podle výroku její, aby o ceně rozhodnul. Nesmí se přehlížeti, že při cenové neshodě přece jen příslušná stavovská instituce byla by více zástupcem stran a nikoliv orgánem, stojícím mimo spor.

Tím by byly vyčerpány celkem veškeré námitky, které uplatněny byly z kruhu interesovaných, a zbylo by ještě poukázati jen na jednu námitku rázu sociálního, totiž, že prý budou postiženi také ti, kteří jako rekonvalescenti anebo nemocní by chtěli požívati vína jako prostředků sílícího. V té příčině zákon vyhnul se každé ostrosti tím, že stanoví v § 6., že víno léčebné jest z dávky vyňato. Nemůže býti sporu o tom, co jest vínem léčebným, poněvadž to stanoví zvláštní zákon ze dne 27. listopadu 1907 čís. 256 r. z., který jest zachován v platnosti, a pozdější nařízení z r. 1916, které upravuje pojem všech vín léčivých.

Obyčejnému člověku požívati vína výčepního není zabráněno, poněvadž dávka stíhá jen vína, jehož sedm desetin v lahvích má cenu přes 10 K. Z důvodu všech těch navrhuji, aby Národní shromáždění zákon ten, jak vyšel z finančního výboru po dlouhé poradě, - byl přijat.

Předseda: (Zvoní.) K slovu není nikdo přihlášen, debata jest skončena. Přistoupíme k hlasování. Prosím o zaujetí míst.

Míním dáti hlasovati tímto způsobem: Poněvadž k zákonu není podán žádný pozměňovací návrh, budeme hlasovati o něm v celku. Námitek proti tomu není.

Kdo souhlasí s §§ 1.-21. zákona s pěti články, na než se celý zákon rozpadá, jakož i s nadpisem jeho, prosím, aby povstal. (Děje se.) To jest většina. Zákon je schválen v prvním čtení.

Přeje si pan zpravodaj slova k druhému čtení k textovým změnám?

Zpravodaj posl. dr. Dolanský: Ke druhému čtení bych prosil, aby nadpis zákona byl upraven tak, že bude zníti: "Zákon ze dne....... 1919 o zvláštní dávce z vína v lahvích." Přitom připomínám, že finanční správa právě v poslední chvíli prohlašuje, že pro kruhy interesentů stalo se na zakročení kolegy Sládka to, že prováděcí nařízení se upraví v dohodě s interesovanými kruhy.

Předseda: Přistoupíme ke druhému čtení.

Kdo souhlasí s přijatým právě zákonem v prvním čtení se změnou textovou v nadpise, kterou právě teď pan zpravodaj uvedl, aby totiž místo slov: "jímž se zavádí zvláštní dávka z vína v lahvích" stálo: "o zvláštní dávce z vína v lahvích", prosím, aby povstal. (Děje se.) To jest většina, zákon je schválen také ve druhém čtení.

Tím tento odstavec denního pořádku jest vyřízen a přistoupíme k dalšímu, jímž jest

2. zpráva sociálně-politického výboru o vládní osnově zákona (tisk č. 1476), aby byly odstraněny pracovní a čelední knížky trestnost bezdůvodného zrušení pracovního poměru (tisk č. 1689).

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP