Úterý 14. října 1919

Předseda: Kdo souhlasí s právě přijatým zákonem ve čtení prvém, také ve čtení druhém, prosím, aby povstal. (Děje se.)

To jest většina. Zákon jest schválen také ve druhém čtení a přistoupíme ještě k vyřízení resoluce, která jest obsažena na druhé straně zprávy výborové a kterou doporučil pan zpravodaj ku přijetí.

Kdo souhlasí s resolucí, obsaženou ve zprávě výborové, prosím, aby povstal. (Děje se.)

To jest většina. Resoluce výborová jest přijata. (Zvoní.)

Měli bychom vyříditi nyní odst. 3.:

"Zprávu kulturního výboru o návrhu členů Národního shromáždění Slavíčka, Freimana, Landové-Štychové a soudr. (tisk č. 353) na sestátnění školy pro vojíny-invalidy při Jedličkově ústavu pro zmrzačelé v Praze a přetvoření její ve výchovný a zaopatřovací ústav pro invalidy a mrzáky v republice československé (tisk 907.)"

V dohodě s pány předsedy klubovními, jakož i v dohodě s panem předsedou příslušného výboru, nebude-li proti tomu námitky, vezmeme tento odstavec s denního pořadu dnešního, abychom umožnili ještě také sociálně-politickému výboru, aby k této otázce zaujal stanovisko.

Námitek proti tomu není? (Nebyly.) Přistoupíme tedy k odstavci dalšímu, jímž jest:

4. Zpráva zásobovacího výboru o návrhu členů Národního shromáždění J. Šamalíka, Fr. Šabaty a soudr. (tisk č. 1606), aby letošní sklizeň bramborů byla úplně uvolněna (tisk č. 1683).

Zpravodajem jest kol. Zeminová, uděluji jí slovo.

Zpravodaj posl. Zeminová: Vážené Národní shromáždění! Snahy po zrušení centrál a nahražení systému státního obhospodařování systémem volného obchodu nabývají v poslední době stále živějších forem. Lidové vrstvy, když tu a tam nastane porucha v zásobování, vytýkají - ať právem, či neprávem - liknavost úředním orgánům, že ony zaviňují tyto nesnáze a volají samy po volném obchodu, doufajíce, že snad v této formě nalezla by se správná základna pro lepší zásobování obyvatelstva. Otázka tato ze sloupců žurnálů, kde byla počátkem letošního jara velmi živě ventilována, přešla potom také na forum politických schůzí. Celé politické strany ujaly se jí jako jednoho ze svých základních požadavkův a není tudíž divu, že přenášelo se to ve formě živých debat i do různých výborů Národního shromáždění.

Že přirozeně v zásobovacím výboru otázka tato podrobena jest také vážným a živým diskusím, jest samozřejmé. A je zajímavo, že ve výboru zásobovacím zrovna tak, jako v jiných výborech, na příklad v sociálně-politickém a pod., není vlastně rozvrstvení stran podle politického nazírání, ale otázky hospodářské začínají nabývati takové váhy, že začasté objevuje se zcela nové seskupení, takže oposice jde s částí koalice proti druhé části koalice a podobně. Tak tomu bylo také v zásobovacím výboru.

Začátkem září vynořila se velmi akutní otázka, co bude s letošní sklizní bramborovou. Zásobovací výbor o těchto věcech jednal ve dvou schůzích velmi podrobně a uvažovány všecky možné okolnosti, které mluví pro i proti státnímu obhospodařování. Dne 11. září konečně po bedlivém šetření usnesl se většinou hlasů výbor zásobovací na zásadě, aby letošní sklizeň bramborů byla úplně uvolněna. Důvody, které většinu výboru zásobovacího vedly k tomuto názoru, byly zajímavé a všeobecně také veřejnosti známé. Jsem tak loyální, že chci přednésti všecky ty názory, aby si dovedla naše veřejnost učiniti o tom správnou představu.

Zemědělci protestují proti státnímu obhospodařování z toho důvodu, že považují systém státního hospodářství v otázce obilin a brambor za jakýsi zbytek válečného hospodářství a poukazují velice energicky na to, že sice v otázkách vyživovacích se ten centrální systém státního hospodářství udržuje, ale průmysl že v žádném svém vážnějším odboru nebyl přinucen, aby stejným způsobem také byl obyvatelstvu k disposici, ať levnými cenami, ať konečně také v dostatečném množství zboží, kterého obyvatelstvo nezbytně potřebuje.

To jest důvod zemědělců. Důvod zástupců volného obchodu, kterých v poslední době - musím to přiznat - značně přibývá, jest neméně závažný. Poukazují, že tu a tam objevují se poruchy v zásobování, což při nesmírné důležitosti této otázky mohlo by vésti k otřesení klidu v širokých vrstvách občanstva. Poukazujíce na tyto nesnáze, hlásají, že obchodu soukromému podařilo by se snad mnohem snáze zásobovati obyvatelstvo, poněvadž disponuje obchodně vzdělanými silami, čilými a energickými, takže je ve výhodě proti těžkopádnému někdy úřednickému aparátu státnímu.

Druhá strana však, která hlasovala proti úplně volnému obchodu brambory, uváděla zase své důvody, kterými podepřela pevně své stanovisko. Důvody ty jsou rovněž velmi důležité a nemůže přirozeně přejíti přes ně k dennímu pořádku ani veřejnost, ani sněmovna. My jsme totiž kladli přímo žádost na zástupce zemědělských kruhů v zásobovacím výboru, převezmou-li zodpovědnost za to, když obchod brambory bude úplně uvolněn, že do měst, do průmyslových obvodů a do všech míst zaváží se dodati také potřebné kvantum zemáků. Jest zde totiž obava, že kdyby byl obchod úplně volným a nebyli zemědělci nuceni k úplně žádnému kontingentu, že mnozí z venkovských producentů by svoji sklizeň bramborovou buď zkrmili vepřovému dobytku, anebo hleděli prodati do lihovarů za vyšší ceny atd. Tuto jistotu a záruku, že se tak nestane a že dostatečná zásoba bramborů pro průmyslové a městské kraje bude dodána, nemohla žádná korporace zemědělská převzíti, zrovna jako zástupcové korporací obchodních nemohli se také zaručiti, že dodrží se vládou ustanovené maximální ceny. My jsme totiž poukazovali na to, že bychom obchodu velmi rádi poskytli příležitost, aby se v otázkách výživy čileji uplatnil, ale vidíme to na některých markantních případech, že jakmile dostane se něco do volného prodeje v městech, nemůžeme se setkati nikdy s těmi cenami, jaké ve skutečnosti u producenta byly za to zaplaceny; jmenuji jen některé věci, jako máslo, zeleninu, ovoce, atd. Když byly tyto předměty výživy uvolněny, skutečně se také na městských, pražských i průmyslových tržištích objevily, ale ceny těchto produktů jsou poměrně tak značné, že skutečně to obyvatelstvo neuspokojuje a do jisté míry odporuje tomu, zač byly ve svých venkovských centrech nakoupeny.

Jedním ze zajímavých případů, aby v těchto otázkách všecky strany politické byly velmi opatrny, jest zpráva, citovaná "Národní Politikou" v nedělním čísle. Táž přece volný obchod silně fedruje a přece byla nucena, poukázati veřejně na následující případ: Ministerstvo zásobování mělo k disposici velmi značný počet anglického mýdla. Nechtělo je prodávati samo prostřednictvím aprovisací a volilo volný prodej u obchodníků. Zjistilo se však, že velmi mnozí obchodníci požadovali za toto mýdlo ne o 10 proc. vyšší cenu, jak původně ministerstvem zásobování bylo určeno, nýbrž dvoj- a troj- násobnou, tedy že přirazili rázem na to zboží 200-300 proc., jak sama "Národní Politika" konstatovala. To ovšem nás vede k velikým obavám, že kdyby se úplně uvolnil obchod brambory, nedala by se jejich otázka cenová dobře regulovati a dodržovati.

Tyto obavy pravděpodobně také vedly ministerstvo zásobování k tomu, že dne 15. září 1919 prohlásilo, že obchod brambory bude letos zase státně obhospodařován. Lituji, že k tomuto vládnímu výnosu nebylo připojeno hned řádné prováděcí nařízení, protože do doby, kdy se mohla celá sklizeň bramborů zachytiti, soustřeďovati v průmyslových a městských obchodech a řádně decentralisovati, zbývalo nějakých 14 dní. Právě těchto 14 dnů mělo býti nejkrajněji využito v tom směru, aby všemožným způsobem nákup ve venkovských místech a okresích byl pořízen a řádně organisován, a aby cesta dopravní byla vyjednána, vagony zabezpečeny, aby města a obvody průmyslové byly připraveny na dopravu tohoto kvanta. Decentralisace zásobování brambory měla se řádně připraviti dříve, než uhodí velmi nepříznivé počasí, hlavně mrazy, jichž předčasného příchodu jsme se letos obávali. Naše obavy se skutečně vyplnily, v celém Podkrkonoší - byla jsem tam právě - na Královédvorsku, Jaroměřsku, Náchodsku atd. uhodily noční mrazy, tato nepříznivá pohoda sdělována je i z Českomoravské vysočiny a nám hrozí nebezpečí, že dovoz bramborů, který z těchto míst do okresů nedostatečně zásobených bude se prováděti, může se státi kalamitou zásobovací, poněvadž jest obava, že značná část bramborů by mohla namrznouti. Bylo viděti, že starost, jak tuto věc řádně rozřešiti, panuje na všech stranách. Posl. Šamalík, Šabata a soudruzi v důsledcích těchto obav 23. září podali návrh na úplné uvolnění sklizně bramborové a motivovali svůj návrh tím, že případné mrazy a špatně organisovaná doprava železniční by mohly znemožniti zásobení obyvatelstva zemáky a státní obhospodařování přivésti ad absurdum.

1. října nastalo v této záležitosti nové jednání. Zásobovací výbor opětně ve všech směrech tato otázku luštil a precisoval. Avšak přítomný zástupce ministerstva zásobování prohlásil, že státní obhospodařování není možno zrušiti, poněvadž letošní sklizeň obilí v našem státě nestačí na zásobování.

Budeme nuceni kupovati velmi mnoho v cizině, pro první přechodnou dobu není ještě dostatek mouky ani z domácí sklizně, ani co zakoupeno a dovezeno ze států druhých. Mohla by proto nastati velmi nepříjemná situace, když by nebylo rychle pomocí státu přikročeno aspoň k dostatečnému zásobování brambory.

Na tento názor ministerstva zásobování konečně, ať rádi nebo neradi, přistoupili téměř všichni členové zásobovacího výboru. Co však se nás velmi, řekla bych, tísnivě dotklo, byla v zápětí na to vydaná prováděcí nařízení ministerstva zásobování, bez společné dohody s námi.

Návrhy, které jsme v zásobovacím výboru při luštění návrhu posl. Šamalíka doporučovali, musely se v pravém slova smyslu vpašovávati teprve do tohoto vládního nařízení. Nebyl zde dostatečným způsobem udržován kontakt mezi zásobovacím výborem a mezi ministerstvem zásobování. Není to žádná příkrá výtka representantům ministerstva zásobování. My chápeme tu těžkou situaci, kterou ministerstvo toto zde v přítomné době má.

Ale následkem zásobovacích obtíží objevilo se zde hodně, řekla bych, předráždění a jisté roztrpčení v našem veřejném životě. Ukazuje se na to, že letošní sklizeň obilí byla mnohem značnější, než v letech posledních, a když my zde dva měsíce po sklizni ocitáme se v určité tísni zásobovací, že snad přece nebyly zde využity všecky kroky, aby se této kalamitě dalo předejíti. My jsme si totiž představovali, a ten názor rolníků jsme akceptovali, že není dobře, aby z nového, čerstvě vymláceného obilí se všecko semílalo a dopravovalo do pekáren atd. Vždycky zde jest potom určitá závada ve chlebě a mouce. Uznalo-li se všeobecně, že pro tuto dobu jest lépe, aby domácí obilí proschlo, pak bylo povinností všech zodpovědných činitelů, aby o těchto věcech uvažovali v čas, již během července anebo června, aby udělali všecky kroky, abychom se v tom přechodném období 2-3 měsíců neocitli na holičkách, že bychom domácího obilí neměli dostatek vymláceného, nebo že bychom ho nemohli pro výrobu mouky použíti. Měl se proto dovoz z ciziny řádným způsobem v předchozích měsících obstarati a nenechati to na tu chvíli, když již všechno hoří a když lid žádá, aby se dávky vládou zaručené vydávaly. Když se stále musí aprovisace vymlouvati z jednoho týdne na druhý, a slibovati od měsíce k měsíci, to nevzbuzuje důvěru v taková určitá nařízení, sliby a pod.

Proto prosíme, aby zásobovací výbor nebyl považován za pouhé parádní těleso, které jest odsouzeno jen k přijímání nějakých petic nebo stížností z řad občanstva, ale my chceme tvořiti řádný sbor zástupců parlamentu, který do všech těch otázek aprovisačních a zásobovacích chce viděti, ke všemu chce pronášeti svá mínění a návrhy. Lituji, že jsme dosud neměli to potěšení, některého zodpovědného zástupce ministerstva zásobování, po případě p. ministra samotného od jeho jmenování uvítati v našem středu. Doufám, že se to stalo pouhým nedopatřením, a prosím, aby v tomto směru nastal úplný obrat. Předpokládám, že všechny výbory Nár. shromáždění musí žárlivě střežiti zde svou kompetenci a pravomoc, že nemůžeme prostě svůj vliv nechávati náhodám úplně v šanc. Ať je to kterýkoliv výbor: finanční, železniční atd., je nutno, aby každý náležitým způsobem zpravován byl od zástupců o chystaných předlohách a plánech vlády, by k nim mohl v čas zaujmouti stanovisko. (Souhlas.) Prosím, aby zásobovací výbor nebyl ve své funkci úplně přehlížen, aby nebyl považován za zbytečnou přítěž, ale aby ve všech zásobovacích otázkách s ním předem bylo jednáno, dříve než určitá ministerská nařízení a zákony budou vydány. Trvám na tom, aby s námi bylo jednáno a za našeho souhlasu případné změny a doplňky se provedly. (Výborně! Tak jest!)

Byly zde stížnosti, - já chci býti naprosto upřímnou vůči všem směrům v této sněmovně zastoupeným - že snad rolníci špatně letos obilí a brambory odvádějí. Podaly se nám doklady o tom, že celá družstva hospodářská disponují poměrně velkým počtem vagonů obilí nebo bramborů, které by ráda odevzdala, ale zdá se mi, že chybí zde jakýsi ústřední organisační aparát hybný, který by z těch míst, kde se sbírá obilí, rychle převážel je do mlýnů, a ze mlýnů se staral o dopravu do aprovisačních míst. Prostě je třeba zavésti větší hybnost. Obilí leckde leží, brambory leží, obyvatelstvo po těchto dávkách volá, poněvadž mu ministerskou radou a ministerstvem zásobování byly slíbeny, ale nápravy se nelze dovolati. Vyzývám všechny súčastněné činitele, aby v této věci vykonalo se vše, co jest v lidských silách možno. (Výborně!)

Veřejnost trpce nese, že obilí v této době, ačkoliv letos byla větší sklizeň, na rychlo musíme sháněti z Rumunska, Holandska a nabízeti za ně cukr. Neseme to těžce z toho důvodu, že si přejeme, aby cukr, jako jedna z nejdůležitějších surovin, byl dáván zase jen za suroviny a nikoliv za potraviny, poněvadž na potraviny bude nutno opatřiti si úvěr nějakým jiným způsobem. Za cukr získávejme bavlnu, přízi a pod.

Je to velice důležito pro celý stát, aby velké obory naší práce průmyslové přišly do chodu, hlavně textiláctví, a ne, abychom byli odkázáni ve všem na cizinu a žili v tom pravém slova smyslu ze dne na den.

Zajímavé náměty při Iuštění těchto otázek přišly v zásobovacím výboru. Byli přítomni zástupci ministerstva železnic. Všeobecně jsme se na ně obraceli se žádostí, aby byl dostatečný počet vagonů přistavován, kde toho bude zapotřebí. Zástupcové ministerstva železnic vykládali celkovou situaci, že jsme přišli o spoustu vagonů v Uhrách, v Německu, ve Vídni (Hlas: v Polsku!) a v Polsku. Snad by bylo na čase, když vyvážíme uhlí do Polska anebo do Rakouska, dělati jisté drahoty do té doby, než nám ten náš zadržený vagonový materiál bude vrácen, ať již z rozhodnutí dohody nebo bez jejího rozhodnutí, pod tlakem poměrů a okolností.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP