Pátek 3. října 1919

Schůze zahájena v 11 hod. 35 min. dopol.

Přítomni:

Předseda: Tomášek,

místopředsedové: dr. Hajn, Konečný, Udržal;

zapisovatelé: Bradáč, dr. Jur. Slávik;

větší počet členů Národního shromáždění.

Zástupcové vlády: Předseda vlády: Tusar a členové vlády: dr. Beneš, Habrman, dr. Heidler, dr. Horáček, Staněk, dr. Veselý.

Z kanceláře sněmovní: JUDr. Haasz, tajemník sněmovní, zástupce jeho JUDr. Říha.

Denní pořad

80. schůze Národního shromáždění československého v pátek dne 3. října 1919 o 11. hod. dopol.

1. Pokračování v rozpravě o výkladu ministra věcí zahraničních dra Beneše.

2. Zpravodaj dr. Dolanský. Zpráva finančního výboru o vládním návrhu zákona (tisk č. 990), jímž se zavádí zvláštní dávka z vína v lahvích (tisk č. 1610).

Předseda (zvoní): Národní shromáždění jest schopno se usnášeti. Zahajuji schůzi.

Omluvili nepřítomnost svou churavostí: Skurský (na neurčito), dr. Metelka (na neurčito), Fr. Němec (na neurčito), Kolaříková (na neurčito);

zaměstnáním: Němeček (do 5. října), ministr Houdek (na neurčito), Ing. Rotnágl (do 1. října), Babánek, Valoušek, Časný (na neurčito), Šrámek (na neurčito), Marek, Vacula, Marcha, Charvát a Zatloukalová-Coufalová, (pro včerejší schůzi), Chlebounová, dr. Vaněk (na příští týden), Cingr, Kléga, Lukeš, Prokeš, Václ. Sladký (všichni na neurčito).

Tiskem rozdány byly v 80. schůzi Národního shromáždění československého v pátek dne 3. října 1919 tyto tiskopisy: žádám p. sekretáře, aby je přečetl.

Sněmovní tajemník dr. Haasz (čte):

Tisk 1629. Odpověď ministra školství a národní osvěty na dotaz čl. N. S. Kadlčáka a soudr. (tisk 1372) o propuštění učitelů ze služby.

Tisk 1631. Odpověď ministra Národní obrany na dotaz čl. N. S. Nádvorníka a soudr. o rozdělení drahotního přídavku mužstvu.

Tisk 1633. Odpověď ministra železnic na dotaz čl. N. S. J. Marka a soudr. o jízdním řádu na trati býv. Severní dráhy.

Tisk 1634. Odpověď ministra železnic na dotaz čl. N. S. Buřívala a spol. o rekvalifikaci zaměstnanců stát. drah.

Předseda: Jednací zápisy o 77. a 78. schůzi N. S. Č. byly po 48 hodin vyloženy ve sněmovní kanceláři.

Písemné námitky podány nebyly, jsou tudíž podle § 77. jedn. řádu schváleny a budou podle §79. téhož řádu vytištěny.

Přistoupíme

k dennímu pořádku

a to:

1. pokračování v rozpravě a výkladu ministra věcí zahraničních dr. Beneše.

Uděluji slovo dalšímu řečníku, zapsanému v seznamu, kol. Laubeovi.

Posl. Laube: Vážené Národní shromáždění! Jest příznačno dle exposé pana ministra zahraničí, že vrcholný akt revoluce, která přinesla národu našemu svobodu, počal za hranicemi i doma jednoho a téhož dne, neboť pan zahraniční ministr sdělil nám ve svém exposé, že samostatná vláda republiky československé byla prohlášena v Paříži 14. října. Týž den také i u nás národ prohlásil svou suverenitu, a sice proklamací, kterou předložil všemu pracujícímu lidu v národě československém. Památná proklamace ve své první části zní (Čte): "Jsme za jedno s usnesením Socialistické rady československé.

Statisíce pracujícího lidu českého ve všech českých krajích, vznášíme dnes nejslavnější protest proti vývozu potravin a uhlí, proti pustošení našich zemí, proti vraždě národa.

Čtyři strašná léta utrpení jsou dovršena. Bezpočetné hroby našich nejdražších, pracující lid obrácený v kostry a němé hrůzy v našich rodinách ženou nás k obraně. Domluvili jsme s těmi, kdož nám byli diktováni cizí vládní mocí, a bylo by ponížením pronárod, jednati ještě dále s činiteli národu nezodpovědnými, jichž jedna ruka nám ustavičně slibovala a druhá nás ustavičně loupila.

Doba se naplnila. Shodili jsme již okovy poddaných rabů. Povstali jsme k samostatnosti. Z nezlomné vůle vlastní a za sankce všeho demokratického světa prohlašujeme, že stojíme tu dnes jako vykonavatelé nové státní svrchovanosti, jako občané svobodné republiky československé".

Tuto část proklamace socialistické rady československé ke dni 14. října 1918 považoval jsem za nutné citovati, poněvadž ona byla podkladem k rozbití síly státu, podkladem k rozkladu armády, podkladem k tomu, že se shroutila italská fronta. Neboť vedle nárazů a útoků, které prováděli soustavně naši legionáři za hranicemi, provedlo rozhodnou ránu celému systému české dělnictvo, socialistická rada a jeho masy prohlášením republiky ze 14. října 1918. Může být o tomto historickém faktu spor, neboť slyšeli jsme, že část národa velmi kriticky stavěla se k tomuto opatření, k tomuto kroku socialistických stran. Ale faktum je, že tento krok, toto sebevědomí pracujícího lidu rozhodlo zápas dříve, než mohlo Rakousko uskutečnit onen bídácký pokus, vyvézti všechny potraviny, všechny suroviny ze země, nežli mohlo uskutečnit to, co měli ve Vídni v plánu: nechat příští československý stát státem bídy, státem hladu a neštěstí.

Nechtěl jsem nic jiného, než v úvodu své řeči upozornit na to, že pracující lid nejen za hranicemi, nýbrž také doma přispěl značnou silou, značnou účasti ke svobodě našeho národa a přinesl značné oběti, významné činy ve prospěch naší samostatnosti.

Pan ministr věcí zahraničních přednesl Národnímu shromáždění, vyšlému z vůle vítězné revoluce doma i za hranicemi, již byl on jedním z nejobětavějších a nejoddanějších pracovníků, ba tvůrců, své prvé exposé.

Souhlas, s jakým tato sněmovna jednotlivé vývody pana ministra provázela a přijala, svědčí o tom, že nejedná se jen o souhlasný projev zastupitelstva národa, všech vrstev občanských, osvobozených ze jha staleté poroby, jen o vděk občanů za povalení monarchistické vlády, jež byla příčinou světové tragedie válečné, nejzasloužilejšímu občanu republiky za jeho nepomíjející zásluhy o zdar našeho zápasu za národní osvobození, ale že také směrnice jeho politiky zahraniční, jejíž linie tak skvěle a jasně narýsoval, jsou v živém souhlasu s veřejným míněním.

Jeho z hlubokého vnitřního přesvědčení, z mnohaleté, bohaté zkušenosti vycházející zdůvodnění politické i hospodářské směrnice, po níž se musí bráti náš mladý stát, jsou po dlouhém čase veliká utišující a uklidňující slova, která přenášejí z úzkých horizontů politickostranických zápasů naše výhledy k velikým povinnostem celostátním, k soustředění všech duchovních i hmotných sil, k uhájení svaté, krví mučedníků dobyté samostatnosti, k sesílení jejímu a k zabezpečení postavení našeho národa v souručenství svobodných národů, k uhájení pokroku lidstva a jeho civilisace.

Pan ministr rozplašuje pochybnosti, posiluje naši důvěru v konečný zdar našeho zápasu, jehož prvá etapa osvobození z tyranie Habsburků za díkuplné a nezištné pomoci západních demokracií tak skvěle byla vybojována. On vyzvedá naši víru, že i konečný náš zápas za spravedlivé rozhodnutí o Těšínsko, Spiš i Oravu bude korunován vítězstvím.

Nejcennější věc přináší pan ministr zahraničních záležitostí z mírové konference dělnictvu všech národů.

Mírová konference řešila otázky mezinárodní úpravy dělnického zákonodárství a došla na této cestě k positivním výsledkům. Je to vedle "Svazu národů", který má býti ochranou před opakováním se válek, nejcennější vymoženost mírové konference.

Postavení dělníků celého světa má být podrobeno jednotným ochranným zákonům ve všech státech. Výsledky desítiletých zápasů dělnické třídy v jednotlivých státech mají se octnouti v kodexu zákonů všech civilisovaných národů. Společnost národů přejímá v ochranu svou nejen práva národů, ale i dělníků.

Účelem společnosti národů jest všeobecný mír, který nemůže býti založen než na základě spravedlnosti sociální. - Mírová konference založila zatím účelem stálou organisaci mezinárodní, skládající se ze: 1. Všeobecné konference smluvních států, 2. mezinárodní kanceláře práce. -

Prvá tato konference, na níž stát náš bude spoluúčasten dle čl. III. čtyřmi zástupci a sice dvěma zástupci vlády, jedním zástupcem dělníků a jedním zaměstnavatelem, koná se 14. října tohoto roku ve Washingtonu. - Každý zástupce může býti provázen technickými poradci, jichž nesmí býti více jak 2 na každý projednávaný předmět denního pořadu. - Otázky zajímající ženy mají býti zastoupeny zástupkyní žen. -

Úkolem mezinárodní konference jest: upraviti pracovní dobu, denní i týdenní, upraviti přijímání dělníků, bojovati proti nezaměstnanosti, zaručiti mzdy, jež by zajistily slušné podmínky životní, ochranu dělníků proti nemocem a odborným zvláště, jakož i proti úrazům v práci způsobeným, ochranu dětí, dospělých i žen, zaručiti pense starců a práce neschopných, ochranu zájmů dělníků zaměstnaných v cizině, potvrditi zásady svobody organisační, uspořádati odbornou a technickou výchovu a jiná podobná opatření.

Řešení sociálního problému dostává se tím na světové forum mezinárodní organisace "Společnosti národů". - Jedna z největších vymožeností sociálního hnutí. Pan zahraniční ministr spolupracoval na mírové smlouvě, zabezpečující samostatnost a svobodu našeho národa, spolupracoval na velikém díle mezinárodní ochrany dělnické. Ke vděku celého národa druží se i dík československých dělníků, prosím, aby jménem odborové organisovaného dělnictva, sloučeného v "České obci dělnické", jej přijal.

A jestliže u nás těžkostmi, jež jsou přirozeným průvodcem mladého státu, vzrůstají pochybnosti, nebo se objevuje rozmrzelost, poklesá víra v trvání skvělé pomoci spojenců, je a může to býti jen přechodný zjev, uměle vyvolávaný těmi, kdož rádi by dospěli k jiné orientaci, ne ke státům a vládám západních demokracií, nýbrž k mezinárodní internacionále, jež, tak skvěle zklamavši při vypuknutí války a za ní, dnes obnovuje se, aby vykonávala vliv na mezinárodní politiku v předválečných tradicích.

Co za oporu v ní může hledat náš národ, vysvítá dokonale z průběhu světového zápolení a nyní po něm. Český proletariát nenalézal již před válkou v mezinárodním svazku proletářském - budiž trpce žalováno porozumění a pochopení, jen jako hosté směli zástupci českého proletariátu po dlouhých a urputných bojích zasednouti mezi zástupce dělnictva svobodných národů.

Za války oficielní organisace proletářské k snažení našeho národa po samostatnosti chovaly se cize, ne-li jako v Rusku, se zbraní v ruce chtěly udusiti světodějnou vzpouru národa po osvobození.

A poválce? Časopis sjednocených socialistů francouzských
"Ľ Humanité" dává si záležeti, aby zahraničnímu hnutí proletářskému o snahách našeho národa bylo co nejnesprávněji referováno, abychom vylíčeni byli jako imperialistický stát, jako národ, jenž násilím proti menšině udržeti chce svou nadvládu politickou.

Budiž trpce žalováno, že hned druhá poválečná mezinárodní konference proletářská usnáší pro československý stát zásady pro politický život národů, stát obývajícího, které jsou pro nás nepřijatelny, které plynou buď z neznalosti věci samé nebo ještě lépe, z podléhání duchovnímu vlivu oněm proudům, které ovládaly internacionálu před válkou a které zdiskreditovaly mezinárodní proletářské hnutí jako nástroj německého imperialismu.

Pro český socialism nemůže býti v zahraniční politice po tom jiné orientace než oné, která prohlubuje spojenecký svazek mezi naším národem a západními demokraciemi, ne z pocitu vděčnosti, nýbrž z reálních důvodů skutečnosti.

Národ náš nepřál si války, jako proletáři němečtí. Se zaťatými pěstmi a pod tlakem byrokratické moci, opřené o blyštící se bodáky, šel národ náš do světové války. Ani po válce nepřejeme si být národem imperialistickým a nemíníme ohrožovati klidný vývoj svých sousedních států, jednomyslný odpor národa proti vojenské intervenci v Rusku i v Uhrách, myslím, že víc než sdostatek dokumentoval mírumilovné snahy našeho národa. (Výborně!)

To však nemůže býti podkladem, abychom svůj život, hranice mladého státu, jen zabezpečili dosud pochybenými mravními hodnotami kosmopolitického státu, abychom bezpečnost státu svěřili velikým sice, avšak nedostižným heslům, tím spíše, když v proudu světových událostí ukázaly se tyto mravní ideje příliš slabé, než aby byly s to, zadržeti zločinné ruce německého militarismu.

Vedle sledování mírumilovných a hospodářských vztahů se sousedními národy a věrného spojeneckého plnění smluv s demokraciemi západními, jichž pro nás představitelkou je veliká a vznešená Francie, sledovati musíme s veškerým účastenstvím a plnou pomocí vybudování obranné demokratické armády, bez níž nemůžeme si představiti, že by mohl náš stát plniti své mírumilovné poslání a zabezpečiti své trvání. Jestliže zvítězivší diktatury proletariátu v Rusku a v Uhrách považovaly za nejdůležitější své poslání, vybudovati silnou brannou moc, tím spíše je to pro nás příkazem občanské povinnosti, učiniti vše, aby vnitřně spořádaný stát na venek byl opřen o schopnou armádu, vyřazenou ze rmutných politických bojů dne a sledující jeden veliký cíl: býti pohotovu ve dnech napadení a útoku na naši svobodu. (Výborně!)

Máme zájem na tom, aby naše zahraniční politika, sledujíc linie přátelského soužiti s okolními národy, snažila se rychle obnoviti obchodní a hospodářské styky se sousedními národy, navázáním diplomatických styků a uzavřením obchodních smluv.

Naše diplomacie nemá tradic řemeslné, výsadně šlechtické diplomacie starých států, jest demokratická jako národ sám, avšak můžeme dnes s hrdým uspokojením přihlížeti k tomu, co vykonala. Vedle nesmrtelných legií náleží ji nepomíjející zásluha na vydobytí naší svobody a samostatnosti.

Nepřejeme si nic víc, než aby vypravena byla do světa s dostatečnými prostředky finančními, aby pilně si všímala sociálních proudů zahraničních, prohlubovala hospodářské styky především. Od ní čekáme, že doplněna úřednictvem znalým sociálních ideí, provede duchovní spojení našeho národa s moderním sociálním prouděním zahraničním.

Zahraniční služba nemůže být vyhrazena theoretikům, nýbrž také praktikům mnohotvárného hospodářského a sociálního života moderních států. Reklamujeme od ní, aby zorganisovala život zahraničních Čechů, roztroušených po celé zeměkouli, provedla úspěšně návrat oněch složek národa, které chtějí se vrátit do osvobozené vlasti.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP