Středa 1. října 1919

Na konferenci Internacionály socialistické v Lucernu prohlásil její předseda Angličan Henderson: "Žádáme s největším důrazem, aby vlády reakcionářským dobrodruhům, Kolčakovi a Denikinovi, nedávaly nijaké podpory, aby je nepodpíraly vojskem, municí a penězi anebo diplomatickou pomocí. Rusko potřebuje veškeré hmotné a mravní pomoci, jíž mu můžeme poskytnout, aby bylo hospodářsky zase znovuzřízeno."

Když tedy zde prohlašoval pan dr. Stránský junior, že prý to není pravda, že to tak nebylo míněno, podepříti Kolčaka a působiti k znovuzřízení carského absolutismu, pak, přátelé, nevím, proč vlastně jsme tam tedy měli jíti, co jsme v tom Rusku měli dělati, pro koho jsme tam tedy měli jíti? Či jest možno mysliti, že my, sedmimilionový národ, a přibereme-li bratry Slováky a všechny, kteří v republice bydlí, jest nás 14 milionů, chtěli jsme v době, kdy jest u nás naprostý nedostatek hospodářský a sociální - jistě to přivodila válka, pan kolega tam dole se již zase těší, že to udělala vláda naše, to jsme ještě nevyrovnali, pane kolego - vytáhnouti na Rusko a v tom ohromném Rusku dělati pořádek a zaváděti nějakou novou republiku protisovětskou! To může jen romantik, ale střízlivý politik něco takového nedělá, poněvadž si je vědom, že daleko naše síly nestačí na tak ohromný úkol. Byli bychom se mohli tím jedině blamovati, nic více. (Výborně!)

A tu myslím, že na místě nepřátelství vůči sovětskému Rusku by bylo pro nás prospěšnějším, kdybychom s ním navázali přátelské styky, aby se mohlo skonsolidovati. Vláda sovětská se udržela po dva roky přes všechno prorokování, že nebude míti dlouhého trvání, dost možná, že zůstane trvalou, a my bychom mohli snadno pomocí svou přispět k takové nápravě, jež by odpovídala potřebám pokrokového Ruska.

Prohlásí-li dr. Kramář, že bez Ruska nelze si představiti ligu národů a že bez aktivní účasti slovanských národů nelze mluviti o zajištění míru, má úplně pravdu, nutno tedy působit k tomu, aby se Rusko mohlo zkonsolidovati.

A což liga národů? Jak si jí lze představovat? Má to být sbor těch, kdož chtějí udržet zkrachované výrobní řády kapitalistické, či má to být útvar nový, opírající se o vyšší řády výrobní a společenské? Orientujme se.

Válkou rozvráceny a zničeny všecky dosavadní výrobní a sociální řády, kapitalism a jeho opora, militarism, ukázaly se být největším nebezpečím lidské společnosti. Po pět let se na místě vyrábění hodnot všecko jen pustošilo a ničilo, a nyní má dělnictvo odnést všecky důsledky tohoto šíleného řádění a zahojit prací svou všecky rány lidstvu válkou způsobené. Ti, kdož válku zavinili, kdož z ní žili a tyli, ti že nemají míti nižádné újmy, nemají ničím přispěti k znovuzřízení spořádaných poměrů? Pod tíhou břemene toho by se musilo dělnictvo úplně shroutiti a byla by pohřbena všechna kultura lidská. Dělnictvo naprosto zotročené by pozbylo záhy schopnosti, prací svou vyrábět potřebné hodnoty k udržování společnosti lidské. Třeba tu jen vzpomenout příkladu egyptského a úpadku starých kulturních období. (Výborně!)

Sám vůdce americké federace práce, úhlavní to nepřítel socialismu, Gompers. prohlašuje nyní: "Doba absolutismu v průmyslu minula. Tyranie je skončena na vždy jak v politickém, tak průmyslovém životě."

Musí tedy nastat úplně nová orientace ve výrobě a sociálním životě. Mluví-li se o tom, že marně očekávali sociální radikálové nějakých otřesů sociálních, je to osudný klam. Což nechápete zjevy takové, jako jsou poslední stávky v Italii, v Anglii anebo v Americe přes to, že tam vláda již v únoru zavřela na 3000 známějších socialistů, aby se uchránila všech sociálních otřesů? Či je sociální klid ve Francii, o Německu ani nemluvě?

A jak to stojí u nás? Náš pan ministr zahraniční se dotkl v zahraničním výboru také postupu sociálních reforem u nás a jinde. Mluvil, že ve státech západních není buržoasie ještě tolik přístupná sociálním reformám jako u nás. A pan dr. Stránský na tom budoval značnou část své řeči a dokazoval, že není nikde měšťáctvo tak pokrokové, jako u nás, že není nikde tak dobře, jako u nás. Patrně to povídal proto, že nikde jinde nebyl. Kdyby viděl dělnictvo v Německu, dělnictvo ve Francii, Anglii anebo ve Švýcarsku, mluvil by o něčem jiném. Tam to dopadá poněkud jinak, než to dopadá u nás. Ale já vám prozradím tajemství tohoto našeho úspěchu. Toto lze vyjádřiti dvěma číslicemi. Francouzští socialisté se v Lucernu chlubili, že už mají 75.000 politicky zorganisovaných příslušníků. My jich máme přes půl milionu, politicky zorganisovaných českých sociálních demokratů, - o druhém socialistickém táboře ani nemluvě - ač početně tvoříme asi šestinu národa francouzského. A to vláda francouzská velmi dobře ví a jest si toho velice dobře vědoma také i naše buržoasie, a odtud to rozdílné stanovisko k reformám sociálním u nás a ve Francii. (Hlas: Co máme, musili jsme si vybojovati s velikými oběťmi!)

Podíváme-li se však blíže na naše poměry hospodářské a finanční, pak si musíme klásti otázku, jak dlouho to takto může jíti? Obyvatelstvo, čtyřletou válkou a řáděním keťasů a lichvářů úplně vyssáté, volá silou neodolatelnou po nápravě. Dělníci, veřejní zřízenci a úředníci - ba i vojsko - domáhají se nápravy vyšší mzdou a služným. Keťasové a lichváři takto osmělení neslevují ničeho, ba zvyšují ještě mnohde ceny za životní potřeby. To jest zase novou pobídkou, žádati zvýšení mzdy a služného, takže výroba se kapitalistům přestává již vypláceti, a nastává cestou mechanickou jakýsi latentní stav socialisace, a my plujeme takto neodolatelnou silou do sociální revoluce. (Výborně!)

Pánové, řeknete mi, snad přeháním, ale prosím, představte si to: neustále žádají lidé zvýšení mzdy. Jest to oprávněno vzhledem na ceny potravin všech životních potřeb. Ale přátelé, již to dál nejde, ti lidé nedostávají za to tolik, kolik k svému živobytí potřebují, a ten začarovaný kruh, jenž se neustále točí, se čím dále tím více svírá a dnes nebo zítra budeme státi před naprostým rozvratem a nebudeme věděti, jak jsme se tam dostali. (Tak jest.) Když se podívám na naši vládu, musím jí vytknouti, že nemá tolik schopnosti, aby překazila keťasům a lichvářům jejich nebezpečné řádění a na místě toho dělá raději dluhy, aby umožnila lidu živobytí a chránila stát před sociálními otřesy. Než jak dlouho to může takto jíti? Což lze státu našemu žíti trvale z dluhů? Nemáme bankovek krytých státním pokladem, naše státovky nejsou kryty výnosem daní, děláme vždy nové dluhy, abychom mohli platiti úroky ze starých. Jak dlouho to takto může trvat, na to nikdo nepomýšlí.

Jednou musí dojíti k likvidaci našich financí a ta bude míti za následek sociální revoluci. My do ní vnikáme každým dnem, silou neodolatelnou, o anarchii, již svou passivní resistencí šíří úřednictvo národně-demokratické, ani nemluvě. Nejvyšší soudce český Pantůček kupuje od velkostatkáře Liechtensteina pozemky přes zákon, jenž to přísně zakazuje a na němž on spolupůsobil. (Slyšte!) Největším naším neštěstím při všem tom jest, že to žádný nechce chápat, kam že to všechno ženeme, a kteří to chápou, spoléhají zase na naši armádu, že dovede hladové a otrhané massy držet zbraní na uzdě, až dojde k nucené likvidací našich neudržitelných poměrů vyživovacích, oděvních a obytných.

Marně voláme po nápravě, naše varovné hlasy zanikají ve skřeku obhájců keťasů a lichvářů, kteří na nás volají: "ejhle bolševici"! sražte je, zabte je, aby nepodvraceli vývoj národa československého!

Tu a tam objevují se již příznaky toho, jak to dole vře, ale nikdo toho nedbá. Bylo to zejména 5. září, kdy reakce a živly destruktivní přímo mířily na základy naší republiky, opakovalo se to, pánové, deputací legionářů, kteří se zbraní v ruce usilují o zavedení vlády pretoriánů.

Či jest opravdu myslitelno, že jest možno tuto velikou, všesvětovou krisi hospodářskou a sociální rozřešiti tím, když český kapitalista označí postižené dělníky ve sněmovně lenochy, naznačuje tím, že chce hájit keťase a lichváře a že si nepřeje, aby byla odbouráním cen zjednávána náprava? Anebo myslí pánové, že zjednají nápravu, když tleskají střeštěnému učiteli, jenž spílá české chudině, nadnášeje zastánce dnešní politiky hospodářské a výrobní za jediné spasitele českého národa? Slyšeli jste pana dra Stránského, jak se ujímal toho učitele. Pánové, já jsem to slyšel, stál jsem krok od něj. A mohu prohlásiti, že ještě jsem nikdy neslyšel, aby někdo tak potupil a pohaněl český národ, jak to udělal ten učitel, (Hanba!) když řekl, že u nás jest samá korupce, všechno že jest zkorumpováno, všichni že kradou, všichni že podvádějí, žádný nechce nic dělat, žádný nechce poslouchat, všichni chtějí být jenom ve státních službách atd.

Přátelé, kdyby nám to řekl nějaký nepřítel, kdyby nám to řekl Němec, jistě by si to "Národní Listy" nepřichvalovaly, nýbrž volaly by, že musí býti tato pohana krví smyta. Jest zajímavo, že se ještě najdou lidé, kteří to zanášejí sem do sněmovny, aby zde obhajovali takového člověka. Dr. Rašín o tom mluvil, "Národní Listy" již několikrát o tom psaly, včera večer zase znovu, jak prý si lidé toho Kolína pochvalují. Přátelé! Já nevím, Flögl, vy jej neznáte, ale nechte si vypravovati, co to jest za mravní a sociální kvalitu - a podívejte se, tisíce lidí s ním šlo a já jsem jist, že kdyby žádal od těch lidí, kteří tehdy šli s ním, nějakou atestaci, že s ním souhlasí, že byli by mu ji také dali.

Tedy učitel Kolín nemusí býti hrdý na to, že nám Čechům takto vynadal, jak si to ještě žádný na světě nedovolil.

Pan dr. Rašín si to také přichvaloval a mluvil také o korrupci. Mohl bych zde také vypravovat o korrupci a některé věci zde uváděti, ale myslím, že by to nedělalo na veřejnosti dobře, aby se zde dokazovalo, kdo jest koruptnější. Myslím, že by se to pěkně nevyjímalo. Pro dra Rašína by bylo dobře, aby na veřejných schůzích takto nemluvil, poněvadž, pánové, kdo sedí ve skleníku, tomu neradno házet kolem sebe kamením. Tedy já chci tuto kapitolu uzavříti tím, že pan dr. Stránský mluvil o slušném boji a že se to vlastně týkalo v prvé řadě listu jeho papá, poněvadž on je disponentem plantáže "Adolf Stránský a syn" a tam by to měl obrátiti, poněvadž jsem nikde takovýchto hrubých a sprostých osobních výrazů neslyšel, - nemluvím o tom, když se někdo diskvalifikuje politicky, na tom nezáleží - ale já jsem neslyšel tak surových nadávek, jako se ozývají v listě obchodní firmy Adolf Stránský a syn. Zde si hraje na mravně rozhořčeného, že prý se sprostě a všelijak píše, že prý to naši úroveň nepozvedne a jeho list hraje v této věcí prim. Patrně chce, aby ti druzí bylí slušní, aby on mohl býti tím neslušnější.

A nyní ještě něco, co povídal pan dr. Stránský o tom zatýkání v Praze a o tom volání, aby tito lidé byli propuštěni. V Praze se již vícekrát zatýkalo a byl také na př. dne 5. září zatčen Lobkovic, Nostic atd. a za 3 dny byli propuštěni. A byli zatčeni před několika měsíci Muna a Vaněk a dosud se neví, čeho se vlastně dopustili, sedí neustále a jistě že neudělali tolik, jako ti, kteří zaranžovali putch 5. září na Staroměstském náměstí. (Výborně! Potlesk.)

To byl čin, to byl fakt! A jest pak pochopitelno, že se volá v našem tisku, aby zde byla provedena konečně náprava, aby, když se pro politický delikt zatkne socialista, bylo s ním stejně nakládáno, jako s bývalým aristokratem, jako s nějakým kobylkářem velkostatkářem. Tedy, přátelé, ty konkluse, které zde odvozoval p. dr. Stránský, zde nepadají na váhu, to nemá s tím nic společného, poněvadž zde o to nejde, abychom nikdy nevolali po tom, aby byli lidé pro politické delikty zavíráni, drženi dlouho ve vazbě, v dlouhém vyšetřování. Vždycky jsme hájili politickou svobodu všech. Ale on tady také pravil, že nemáme ještě dnes vyhraněné republikánské vlády.

Já nevím, pánové, jak on si tu republiku představuje, jistě tedy patrně jinak, než si ji představujeme my. My jsme ještě nic nerepublikánského tady neprovedli. Nic! Já se nepamatují, že by byl celý ten socialistický blok něco nerepublikánského provedl. Jestli pan dr. Stránský vidí to v tom, že se protestuje proti zatýkání politických delikventů domnělých atd., to přece ještě není žádný rozvrat v republice a myslím, že se to velmi často děje také jinde, že vládní strana leckdy nesouhlasí se vším, co ministr udělal, a že mu řekne: Pane ministře, s tím nesouhlasíme. Od toho vláda nezávisí, jestli vždycky ve všech ohledech a směrech všichni s ní nesouhlasí.

On mluvil o tom také, jestli je odhodlání, neměniti něco revolučně, a jestli stojí snad někteří na jiném stanovisku, a chtějí snad jinou cestou něčeho se domáhat. Pan dr. Stránský může klidně spát. My, sociální demokraté, jsme tolik upřímní a poctiví, že když budeme jednou chtít něco dělat, my to také veřejně řekneme. (Hlas: Ano! Souhlas na levici.) My jsme se neobávali říci to v starém Rakousku, my jsme v starém Rakousku prohlásili, že jsme také republikány, kolikrát jsme byli za to zavřeni. (Posl. Čuřík: Ale za války ne! Za války jste dělali velmi málo!) I za války jsme to vždycky prohlašovali. Za války nebylo všecko možné jako jindy a nebylo také příležitosti prohlašovat, že jsme republikány. Než, pánové, kdož se o to interesuje, nechť se vezmou sněmovní protokoly z posledního zasedání říšské rady z roku 1918 a přečtou si tam, jaké řeči jsme tam vedli my - ovšem také druhé strany, to já doznávám, všichni, jeden vedle druhého, že tu nebylo nikde vidět nějaké ustupování, nýbrž naopak velice silné vypětí toho, že žádáme svou státní samostatnost, že také jsme to naznačovali vždycky, že žádáme státní formu republikánskou. Tedy o tom nemůže o nás býti žádné pochyby, že my v této věci bychom to říkali.

Ale, jak jsem již pravil, my si nepřejeme občanské války, poněvadž se obáváme, že by byli reakční živlové touto občanskou válkou posíleni a my že bychom mohli pak utrpěti velikou pohromu a mohli bychom snad dokonce ztratiti i to, za co jsme vynaložili tolik obětí, z čeho se tolik radujeme: mohli bychom ohroziti naší republiku československou. (Výborně!)

Tedy v této věci, přátelé, není žádné obavy, a pan dr. Stránský to také nevěří, že bychom my chtěli a zamýšleli, násilím něčeho se domáhati. (Posl. F. Svoboda: On se bojí o své miliony!) Ne, on se nebojí. Je to takový demagogický výstup, on jest zde ochráncem pořádku, on nás volá k pořádku, on nám dokáže, že nesmíme dělat žádných násilných převratů a my, poněvadž nám to řekl pan dr. Stránský junior, kvůli němu to nebudeme dělat, my zařídíme politiku takovou, jak nám to "Lidové Noviny" předpisují a jak nám to pan dr. Stránský radí. To jsou jen knify.

Mezi vážnými politiky se tak nejedná, a v řeči předků pana dra Stránského se tomu říká "lozzelach" - "vtipkování." Myslím, že si příště to rozmyslí a nechá nás na pokoji s takovými věcmi a nebude zanášeti sem to, o čem sám není přesvědčen a nebude odvozovati z nějaké novinářské lokálky celou strukturu naší strany a nebude z ní konkludovati náš postup v tom neb onom ohledu, co který lokálkář napsal, jestli již jest to taktické nebo netaktické. To jest vedlejší věcí a z toho přece nelze usuzovati na to, co veliká strana zamýšlí nebo co bude dělati. Pánové, dnes máme vážné obavy, že pánové z České demokracie dosud myslí, že násilným útlakem nespokojených provedou nápravu všech těchto těžkých a spletitých poměrů. Pakli pánové jsou o tom přesvědčeni, nelze jim pomoci, nechť to jen zkusí. Avšak my jim pravíme, že by zabili současně poslední zbytky kultury, jež se zachovaly po čtyřletém loupení, pustošení a vraždění.

Je pro nás špatnou útěchou, když se nám praví, že jinde není lépe, snad ještě hůře. Jistotně, že bude lépe pro nás pro všechny, když se zhostíme každé myšlenky na násilné ubíjení obětí dnešních radů a nasadíme všechny páky, abychom ucpali prameny, z nichž se všechno zlo na nás valí.

V prvé řadě potřebujeme potraviny, prádlo, oděv a obuv, dále suroviny, abychom mohli vyráběti zboží, potřebujeme úpravu valuty, by kupní síla peněz byla posílena.

Liga národů, jež je orientována čistě kapitalisticky, sotva provede nápravu trvalou.

Má-li Liga národů dostáti svému úkolu, nesmí se orientovati v tu stranu, odkud se přivalilo všechno to nezměrné neštěstí světové války, Liga národů musí se postaviti na podklad nový, na podklad socialistický.

Proti této Lize států kapitalistických stavíme Ligu dělnickou, ztělesněnou v Internacionále socialistické, kteráž bude protiváhou nebezpečným tendencím utlačovacím. Kapitalism, opírající se o militarism, nemá ani schopnosti, ani vůle přivoditi nápravu a zabrániti budoucím válkám. (Výborně!)

Vidíme-li, jak jednotlivé státy kapitalistické se snaží těžit z neštěstí lidstva, jak se snaží usadit všude své kapitalisty a spoutat vojensky poražené hospodářsky, pak je přirozeno, že nemůžeme míti důvěry k Lize národů. Bude to sdružení kapitalistických zástupců, jimž běží o násilné zachování a utvrzení upadajících řádů výrobních a sociálních naprostým zotročením lidu dělného.

Zahraniční politika naše musí se přeorientovati i ve směru hospodářském demokraticky, či lépe řečeno, z prava na levo, má-li sloužit zájmům a potřebám národu československého.

Demokracie politická stává se dnes hluchou frází, není-li podložena demokracií hospodářskou a sociální. Je-li pánům z tábora nedělnického tempo sociální politiky příliš rychlé, pak jest to jenom důkazem, že jest u nás zle, mnohem hůře, než se zdá. Vidíme, jak rychle u nás pokračuje sociální politika! Dne 9. ledna prohlásila vláda svůj sociální program a dnes ještě nevíme, jak to vlastně bude praktikováno se socialisací velkostatků a těžkého průmyslu.

Tempo naší sociální politiky není tedy přespříliš rychlé a nelze si tedy do toho právem stěžovat.

Slyšíte-li k tomu dra Rašína, jak líčí finanční rozvrat našeho státu se 14 mil. obyvatelů a denním deficitem 17 mil. korun či měsíčně půl miliardy, máte tu potvrzeno vlastně všechno, co jsme pravili. Dělníci to mají všichni vzít na svá bedra, dělníci to prací svou mají obdělati, druhým nevznikají žádné povinnosti, ba nesmí se jim stát nejmenší újmy na jejích dosavadních příjmech, zisk jejich nutno v prvé řadě chránit.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP