Úterý 30. září 1919

Tyto věci, jak pravím, jsou takové, že my, kteří jsme byli na konferenci, můžeme s důvěrou očekávati, že schválíte všecko to, co jsme udělali.

Chci skončiti ještě několika slovy. Prosil bych, aby pohlíženo bylo na všecky naše podmínky hospodářské snad vážněji, než to činíme. Přes to, že se nám podařilo, jak pravím, ten přechod poněkud zmírniti tím, že jsme dostali tříletou lhůtu pro náš dovoz do Rakouska a Maďarska, přes to přese všechno musím říci, že podmínky našeho budoucího hospodářského života jsou docela jiné než byly dříve, a řeknu, přes to, že mají ohromné možnosti, jsou daleko těžší. My jsme, velectěné shromáždění, měli po staletí všemi možnými ochrannými cly chráněná tržiště. Naše země byla exportní. My máme skoro 80 proc. veškerého na př. textilního průmyslu, a myslím 70 proc. veškerého průmyslu rakouského v našich zemích. Tento průmysl měl svá odbytiště chráněná vysokými ochrannými cly v druhých zemích rakouských. To jest pryč. S tím musíme počítati. My musíme nyní o svá odbytiště bojovati, my musíme podstoupiti velice silnou konkurenci, konkurenci nejen s dohodovými tovary, ale hlavně s Německem, o kterém víte, jakým způsobem se snaží, aby zase zachránilo aspoň část toho, co kdysi mělo v zahraničním obchodu. To jsou podmínky neobyčejně těžké, a tu říkám a dovolíte, abych to řekl: Nejsou žádné experimenty v hospodářském životě dovoleny, které ohrožují naši produktivnost.

Já dojista jsem dokázal, že jsem úplně toho názoru, jako všichni ostatní, že sociální postavení dělníka v našem hospodářství musí býti docela jiné, než bylo ve starém. To dnes bohudíky přiznává celý svět, to jest světový proud, kterému my nejenom že se nevymykáme, ale do jisté míry jsme hrdi, že jsme byli jedni z prvních, kteří jsme v této příčině postupovali. Ale jedna věc jest: všechny tyto věci nesmějí jíti tak daleko, aby podlomily naši vývozní schopnost. (Tak jest! Výborně!) My jsme vývozním státem par excellence. My teprve teď to uvidíme, až se to všechno nebude pohybovati v celním území bývalého starého Rakouska, kde jsme ani neměli vlastní statistiky našeho obchodního pohybu, kdy jsme nevěděli, kam všechno dovážíme v tomto Rakousku, my teprve uvidíme, až začne hospodářský život, naše cifry zahraničního obchodu, kam musíme vyvážeti, kde již nebude celní ochrana pro nás, nýbrž proti nám a kde budeme míti volnou konkurenci s druhými, kde nás nic nebude chrániti. To jsou věci, které jsou neobyčejně vážné. Jestli mluvíte o účasti dělnictva na zisku, tedy jistě jsou formy, ve kterých to se dá najíti. Já nemám pranic proti tomu, ale ten zisk tu musí býti. Jestli mluvíte o těch velikých sociálních reformách, pak musíme míti pro to fondy. Ty můžeme míti jen tenkrát, když budeme skutečně pracovati, když budeme vyvážeti a když náš průmysl a obchod a naše produkce zemědělská budou takové, aby se skutečně produkovalo. To abychom mohli vykonati, všechny tyto veliké sociální úkoly, myslím, že musíme býti velmi opatrni. To není žádná buržoastická úzkoprsost, a bylo by velmi nesprávné, to tak posuzovati. Ta věc jest taková, že dnes i lidé, o kterých nikdo na světě nebude pochybovati, že jsou socialisty, nahlížejí, že nejsou všechny experimenty dovoleny.

Kolega Bechyně se usmívá; já mu budu citovati příklady, které jsou docela konkludentní. Když se díváme na to, co dělá Lenin, myslím, že jest to dnes nejlepším důkazem, že nejsou všechny experimenty dovoleny. Když on sám se vrací k soukromohospodářskému principu, když volá fabrikanty, úředníky a dává jim všechno možné, když chce hájiti soukromé vlastnictví sedláků, jest to přece jen jistý důkaz, že hospodářský život má jisté nezměnné zákony, které beztrestně nelze překročiti. O tom není nejmenší pochybnosti, že všechny tyto věci musíme do jisté míry prodělati. Nejde to jinak.

Jsme ve světovém proudu a musíme všechno konečně prodělávati, co prodělávali druzí, poněvadž naše hospodářství není místní, nýbrž jest součástí hospodářství světového. Ale jak pravím: musíme sami hleděti k tomu, abychom nešli dále, než jest naprosto zapotřebí v těchto věcech a sice hlavní podmínkou jest, abychom tím neničili naši výrobnost, poněvadž by nám to překáželo v tom, abychom vykonali své velké sociální povinnosti, které, myslím, - a říkám: - bohudík uznává u nás celý národ. Není, prosím, žádného rozdílu v tom. Jest-li že to říkám, neříkám to proto, poněvadž jsem přišel, abych to zde hned řekl, nýbrž poněvadž jsou to hlavní podmínky.

To, že nebudeme plovat ve stojaté vodě, nýbrž v proudu, a hlavně že budeme museti plovat proti proudu, to jest věc, na kterou nesmí nikdo zapomenouti, nesmí zapomenout náš průmyslník, nesmí zapomenout náš zemědělec, ani náš dělník. Všichni na to musí mysliti. Dnes se nebude žít tak pohodlně, jako dříve v rakouském státě. To již nebude vídeňská "Gemütlichkeit", s jakou jsme vedli také svůj průmysl. Řekněme si to otevřeně: dnes budeme nuceni bojovat, ale boje a práce po mém soudu se lekají jenom lenoši a darmochlebové. (Výborně!) Ten, kdo chce s radostí pracovat pro blaho republiky, se těchto věcí neleká, naopak to jest radost, že můžeme všechnu energii obrátiti k tomu, abychom i v nové situaci ukázali, že národ český skutečně zasluhuje té svobody, které po tak těžkých bojích dobyl. (Výborně! Potlesk.)

To jsou výhledy do budoucnosti. Já s velkým klidem za celou delegaci mírovou mohu říci, že podmínky hospodářské, jak vám je přinášíme, můžeme s klidem schváliti a doufám, že je Národní shromáždění schválí. My v delegaci dělali jsme, co jsme mohli. Tím však není naše úloha skončena. Všichni, jak jsme tam byli - a dojista mohu za všechny mluviti - hlásíme se radostně k další práci ve společnosti se všemi ostatními, (Výborně!) abychom na těch základech, které tam byly postaveny, vystavěli hrdou, silnou budovu svobodné československé republiky. (Výborně! Dlouhotrvající bouřlivý potlesk. Řečníku se blahopřeje.)

Předseda (zvoní). Přistoupíme k prvému odstavci denního pořadu a sice

1. ke zprávě ústavního výboru o návrhu člena Národního shromáždění dra Weyra a soudr. (tisk č. 1443), aby vydán byl zákon, jímž se upravují hmotné poměry cestmistrů, ustanovených při okresních silničních výborech na Moravě a ve Slezsku (tisk č. 1605).

Zpravodajem jest p. kolega dr. Weyr. Uděluji mu slovo.

Zpravodaj poslanec Dr. Weyr: Slavné Národní shromáždění!

Když ústavní výbor projednával zákon o úpravě platů zřízenců okresních v Čechách, vynechal při tom zřízence při okresních silničních výborech na Moravě, t. j. cestmistry. Učinil tak pouze z důvodu formálního, poněvadž shledal, že okresní výbory v Čechách a silniční výbory na Moravě a ve Slezsku jsou úřední orgány v podstatě různé a že by se nedoporučovalo upravovati poměry zřízenců všech těchto úřadů jedním zákonem. Bylo tedy povinností naší, postarati se o poměry cestmistrů moravských a slezských dodatečně. To jsem učinil návrhem zákona, jímž mají býti upraveny hmotné poměry cestmistrů ustanovených při okresních silničních výborech na Moravě a ve Slezsku. Návrh ten byl projednán ústavním výborem a ústavní výbor předkládá Národnímu shromáždění tento návrh ke schválení. Zásady, které v tomto kratičkém zákoně jsou obsaženy, jsou úplně totožné se zásadami, které Národní shromáždění přijalo, projednávajíc všeobecné zákony o úpravě právních poměrů zřízenců obecních a okresních. Okresní cestmistři na Moravě a ve Slezsku mají míti totéž postavení, co se týče svých požitků, platů, pensí atd., jako obdobní zřízenci při okresních výborech v Čechách.

Prosím proto slavnou sněmovnu, aby zprávu ústavního výboru vzala na vědomí a udělila tomuto zákonu ústavní schválení (Výborně!)

Předseda (zvoní): K slovu není nikdo přihlášen, debata jest skončena.

Přistoupíme k hlasování.

Prosím pány, aby zaujali svá místa. (Děje se.)

Poněvadž předloha zákona má pouze tři paragrafy a žádný pozměňovací návrh nebyl podán, budeme hlasovati o ní v celku. (Souhlas.)

Námitek proti tomu není. Prosím pany, kteří souhlasí s §§ 1., 2. a 3. zákona, jak jest obsažen ve zprávě ústavního výboru, jakož i s nadpisem jeho, aby povstali. (Děje se.)

To jest většina. §§ 1.-3., jakož i nadpis zákona jsou schváleny.

Přeje si pan zpravodaj slova ke druhému čtení?

Zpravodaj posl. Dr. Weyr: Nikoli.

Předseda: Není tomu tak.

Kdo souhlasí se zákonem právě v prvním čtení přijatém také ve druhém čtení, prosím, aby povstal. (Děje se.)

To jest většina. Zákon jest schválen také ve druhém čtení a tím tento odstavec denního pořádku jest vyčerpán.

Přistoupíme k druhému odstavci denního pořádku, jímž jest 2. Zpráva imunitního výboru o žádosti zemského trestního soudu v Praze za svolení k trestnímu stíhání člena Národního shromáždění Josefa Stivína (tisk č. 1603).

Zpravodajem jest p. kol. Kouša. Uděluji mu slovo.

Zpravodaj posl. Kouša: Vážené Národní shromáždění!

Zemský trestní soud v Praze žádal o vydání kol. Jos. Stivína a sice pro zprávu, která byla uveřejněna ve "Večerníku Práva Lidu". Zpráva samotná pojednávala o mlynáři Ortovi, který byl zatčen pro lichvu a, jak jest známo, také odsouzen. V této zprávě byl dotčen bývalý říšský poslanec Rudolf Bergman, který byl v úzkém styku obchodním s tímto Ortem, a žádal trestní soud v Praze o vydání kol. Jos. Stivína. lmmunitní výbor vycházel z poznání, že jest povinností poslance i redaktora, na takovéto nemravné zjevy veřejně v tisku poukazovati a usnesl se jednomyslně, kol. Stivína soudu nevydati.

Předseda (zvoní): K slovu není nikdo přihlášen. Debata je skončena. Přistoupíme k hlasování. Prosím o zaujetí míst. (Děje se.)

Kdo souhlasí s návrhem, obsaženým ve zprávě immunitního výboru, aby totiž nebylo dovoleno trestně stíhati člena N. S. Josefa Stivína v tomto určitém případě, prosím, aby povstal. (Děje se.)

To je většina. Návrh je přijat.

Uděluji slovo k dalšímu odstavci denního pořádku, a to

3. ke zprávě immunitního výboru o žádosti okresního soudu v Kralupech n. Vlt., aby bylo dovoleno stíhati člena N. S. Frant. Biňovce, panu zpravodaji Koušovi.

Zpravodaj posl. Kouša: Slavné Národní shromáždění!

Okresní soud v Kralupech n. Vlt. žádal o vydání posl. Frant. Biňovce, který prý se provinil dle § 20. cís. nařízení z 24. března 1917 č. 131 ř. z. Frant. Biňovec měl se dopustiti tohoto přestupku tím, že vyhověl žádosti obuvníků v Minkovicích, kde je starostou a bývalým říšským poslancem, tím, že sprostředkoval jim koupi podešvic, aby lidé v Minkovicích nechodili bez podrážek, aby nechodili bosi. Vám bude známo, že za rakouské éry nebylo možno volně nakoupiti podešvic, že v továrnách se braly řemeny, zkrátka, že lidé si opatřovali kůže jak mohli, aby se v zimě zachránili před mrazem. Je zajímavo, že některý český tisk zvláště o to dbal, aby kol. Biňovec byl vydán soudnímu stíhání, a já jsem se dokonce octl v těžkém podezření se strany "Národních Listů", že já jako zpravodaj tuto celou věc uměle zdržuji.

Kol. Biňovec sám prohlásil, když jsem se u něho informoval, jak se celá věc stala, že si přeje býti vydán soudu, že celou věc náležitě u soudu vysvětlí, a proto nic jiného nezbývá, než prostě přání kol. Biňovce vyhověti a soudu ho vydati.

Immunitní výbor tudíž navrhuje:

Národní shromáždění, račiž dáti souhlas, aby člen Národního shromáždění František Biňovec byl trestně stíhán pro přestupek § 20. cís. nař. z 24. března 1917 č. 131 ř. z.

Předseda (zvoní): K slovu není nikdo přihlášen. Debata je skončena. Přistoupíme k hlasování. Prosím o zaujetí míst. (Děje se.)

Zpráva immunitního výboru navrhuje, aby dán byl souhlas, aby člen N. S. František Biňovec byl trestně stíhán pro přestupek § 20. cís. nař. z 24. března 1917 č. 131 ř. z.

Kdo souhlasí s návrhem immunitního výboru, prosím, aby povstal. (Děje se.)

To jest většina. Návrh jest přijat a tím tento odstavec denního pořadu jest vyřízen.

Nebude-li proti tomu námitek, provedeme ještě některé

doplňovací volby

do výboru zásobovacího: za vystoupivšího posl. Nohela navrhuje se Jan Veselý a za vystoupivšího Felixe Časného Božena Ecksteinová. (Námitek nebylo.)

Námitek proti tomu není a proto volbu provedeme. Kdo souhlasí s navrženými změnami, prosím, aby povstal. To jest většina. Obě změny jsou schváleny.

Přistupuji k ukončení schůze a navrhuji, aby se příští schůze konala zítra ve středu, dne 1. října 1919 o 2. hod. odpoledne s tímto

denním pořadem:

1. Rozprava o výkladu ministra věcí zahraničních dra Beneše.

2. Zpráva finančního výboru o vládním návrhu zákona (tisk č. 990), jímž se zavádí zvláštní dávka z vína v lahvích. (Tisk 1610.)

Jest snad proti dnu, nebo dennímu pořadu, mnou navrženým nějaká námitka? (Nebyla.)

Není tomu tak. Návrh můj jest přijat. Prohlašuji schůzi za skončenou.

(Konec schůze v 5 hod. 33 min. odpol.)


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP