Úterý 23. září 1919

Schůze zahájena ve 2 hod. 30min. dopol.

Přítomni:

Předseda: Tomášek,

místopředsedové: Dula, dr. Hajn, Konečný, Udržal;

zapisovatelé: dr. Němec, dr. Stojan,

větší počet členů Národního shromáždění.

Zástupcové vlády: Předseda vlády: Tusar a členové vlády: dr. Franke, Habrman, Hampl, dr. Heidler, dr. Horáček, Staněk, dr. Veselý, dr. Winter a zástupce ministerstva veřejného zdravotnictví a tělesné výchovy, odborový přednosta dr. F. Hamza.

Z kanceláře sněmovní: JUDr. Haasz, tajemník sněmovní, zástupce jeho JUDr. Říha.

Denní pořad

74. schůze Národního shromáždění československého v úterý dne 23. září 1919 o 2. hodině odpol.

1. Zpravodaj Aust. Zpráva sociálně-politického výboru o návrhu člena Národního shromáždění Johanise a soudr. (tisk č. 342) na doplnění zákonných pravidel o vyživovacích příspěvcích (tisk č. 1512).

3. Zpravodaj Sís. Zpráva I. branného výboru;

Zpravodaj dr. Krouský. Zpráva II. finančního výboru o návrhu resoluce prof. dra Mareše a dra Syllaby a spol. (tisk č. 681), aby byla umožněna praxe nemocniční, zvýšena vědecká úroveň a umožněna demobilisace lékařů, kteří po promoci nemohli pro mobilisaci nabýti praxe v nemocnici vojenské ani civilní, a kteří jsou dosud ve vojenském svazku (tisk č. 1484).

Předseda (zvoní): Národní shromáždění je schopno se usnášeti. Zahajuji schůzi.

Omluvili nepřítomnost svou:

churavostí: Skurský (na neurčito), Brežný (na neurčito);

zaměstnáním: dr. Vlček (do 30. září), Ferdinand Jirásek (na neurčito), Malík, Václav Němeček (do 5. října), Šamalík (pro tento týden), ministr Houdek (na neurčito), J. Kříž (do 30. září), Ad. Prokůpek (pro tento týden), Bechyně (na 3 dny), dr. Krouský, dr. Rambousek (pro tento týden), Šáda, inž. Rotnágl (asi do 14. října);

dále členové N. S. ze Slezska: Cingr, Kléga, Lukeš, Nohel, Prokeš, Rýpar, Sladký Václav, Špaček Jaromír, Štěpánek O. M., dr. Witt, Zika;

trvalým zaměstnáním ze slovenského klubu: dr. Ivanka, Hodža a Duchaj.

Tiskem rozdány byly tiskopisy: žádám pana sekretáře, aby je přečetl.

Sněmovní tajemník dr. Haasz (čte):

Tiskem rozdáno během 73. schůze Národního shromáždění československého:

Tisk 1556. Odpověď veškerých ministerstev na dotaz čl. N. S. Buřívala a spol. o dodávání stejnokrojů státním zaměstnancům.

Tiskem rozdáno v 74. schůzi Národního shromáždění československého:

Tisk 1565. Odpověď vlády na dotazy čl. N. S. O. Hrejsy a soudr., Duchaje a spol., A. Kolaříkové a soudr. o škodách způsobených živelnými pohromami na Slovensku.

Tisk. 1570. Odpověď min. vnitra a min. školství a nár. osvěty na dotaz čl. N. S. inž. B. Pospíšila, J. Rýpara a soudr. o tom, že zpol. příčin byl odepřen drahotní přídavek katechetovi A. Olivovi místní správní komisí ve Vysočanech.

Tisk 1574. Odpověď minister. předsedy, min. vnitra a min. spravedlnosti na dotaz čl. N. S. dra A. Hajna a soudr. o podmínce německé národnosti, aby se nabylo veřej. úřadu v republ. čs.

Tisk 1575. Odpověď min. zdravotnictví a N. O. na dotaz Vil. Votruby a soudr. stran péče o býv. vojíny postižené malárií.

Výborům přikázáno z předsednictva:

Výboru soc.-politickému:

Tisk 1586. Vládní návrh zákona o úpravě pracovních a mzdových poměrů domácké práce.

Výboru právnímu:

Tisk 1591. Vládní návrh zákona o upotřebení částí správních přebytků hromadných sirotčích pokladen.

Výboru dopravnímu:

Tisk. 1568. Návrh čl. N. S. Jana Rýpara, A. Čuříka a spol., aby vystavena byla spojovací dráha z Místku přes Příbor, Nový Jičín s připojením k severní dráze.

Výboru ústavnímu:

Tisk 1563. Návrh členů N. S. Ferd. Jiráska, V. Johanise, dra Vrbenského a soudr. O zřízení "Státního kontrolního úřadu zásobovacího".

Výboru právnímu:

Tisk 1568. Návrh člena N. S. J. Schieszla a soudr. na doplnění zákona o reformě práva manželského.

Tisk 1577. Návrh čl. N. S. Landové-Štychové a spol., aby byl změněn § 339 trestního zákona ze dne 27./5. 1862 ř. z. č. 117.

(Současně přikázán výboru soc.-politickému.)

Výboru pro pozemkovou reformu:

Tisk 1569. Návrh čl. N. S. dra Hodži, F. Votruby, J. Vraného a soudr. na změnu zákona ze dne 27. května 1919 č. 318 o zajištění půdy drobným pachtýřům.

Tisk 1571. Návrh člena N. S. Frant. Biňovce a soudr., aby hora Říp byla vyvlastněna a za majetek národní prohlášena.

Tisk 1585. Návrh čl. N. S. V. Stoupala a soudr. na zrušení pachtovních smluv, jichž předmětem jsou obecní pozemky ve výměře, přesahující 10 ha.

Předseda: Z předsednictva přikázáno bylo dále:

Výboru ústavnímu:

Tisk č. 1589. Vládní návrh zákona, jimž se prohlašuje dvacátý osmý říjen za každoroční svátek státní. (Současně návrh tento byl přikázán též výboru právnímu.)

Vláda navrhuje, aby výbor podal zprávu do 5 dnů.

Tisk 1563. Výboru soc.-politickému:

Vládní návrh: I. zákona o závodních a revírních radách při hornictví a II. zákona, jímž se ustanovují hornické rozhodčí soudy. (Návrh tento byl současně přikázán též výboru finančnímu a technickému.)

Dále přikázáno výboru ústavnímu:

Tisk 1587. Vládní návrh zákona, kterým se vláda zmocňuje činiti opatření k úpravě mimořádných poměrů, způsobených válkou.

Výboru právnímu:

Tisk 1580. Vládní návrh zákona, kterým se zrušuje zabavení jmění pro činy velezrádné na území, druhdy uherském.

Vláda navrhuje, aby výborům uložena byla lhůta 8mi dnů k podání zprávy.

Jsou snad proti navrženým lhůtám nějaké námitky? (Nebyly). Není jich. Lhůty jsou schváleny.

Došla žádost krajského soudu v Plzni, odd. XIV. ze dne 18./9. 1919, za souhlas k soudnímu stíhání člena N. S. Vojtěcha Čipery, nájemce hotelu "Hamburk" v Plzni, pro přečin urážky na cti, spáchaný tiskem podle § 488, 491 nebo §7 a 239 tr. z., k žalobě člena Národního shromáždění L. Pika. Přikázal jsem ji výboru imunitnímu.

Jednací zápisy o 72. a 73. schůzi N. S. Č. byly po 48 hodin vyloženy ve sněmovní kanceláři.

Poněvadž písemných námitek podáno nebylo, jsou podle § 77. jednacího řádu schváleny a budou podle § 79. téhož řádu vytištěny.

Přistoupíme

k dennímu pořadu.

V souhlase s poradou pánů předsedů klubovních doporučuji, aby byl druhý odstavec vyřízen jako první a potom teprve aby vyřízen byl odstavec první. Námitek proti tomu není, povedeme si tudíž tak, jak jsem byl právě uvedl. A sice přistupujeme ke:

1. zprávě branného výboru.

2. finančního výboru o návrhu resoluce profesora dra Mareše, dra Syllaby a spol. (tisk č.681), aby byla umožněna praxe nemocniční, zvýšena vědecká úroveň a umožněna demobilisace lékařů, kteří po promoci nemohli pro mobilisaci nabýti praxe v nemocnici vojenské ani civilní, a kteří jsou dosud ve vojenském svazku (tisk č. 1484).

Jako zmocněnec vlády jest přítomen za ministerstvo veřejného zdravotnictví a tělesné výchovy dr. František Hamza, odborový přednosta.

Uděluji slovo nejprve panu referentu branného výboru, a poněvadž pan kol. Sís jest na Slovensku, uděluji slovo p. předsedovi branného výboru kol. Udržalovi.

Posl. Udržal: Slavné Národní shromáždění! Branný výbor zaujal k návrhu resolučnímu p. prof. dra Mareše a dra Syllaby stanovisko příznivé, podrobil tento návrh bedlivé úvaze a usnesl se na tomto resolučním návrhu:

"Budiž prováděna demobilisace neaktivních vojenských lékařů, kteří v letech 1914-1918 nastoupili službu vojenskou hned po promoci, a to jakmile o to požádají, nebo jakmile jim v občanské nemocnici bude opatřeno placené místo. Demobilisace budiž prováděna v tomto pořadí: invalidé, legionáři a zajatci, lékaři u pluků, a konečně lékaři zaměstnaní ve vojenských nemocnicích; mezi jednotlivými kategoriemi rozhodne rok promoce.

Náhradou za ně budiž užito lékařův aktivních, kteří zatím nebuďte propouštěni, a buďte nově povoláváni do služby lékaři bez rozdílu národnosti ve věku do 36 let a stejně i lékařky, pokud vůbec vojensky nesloužili, nebo sloužili méně než jeden rok.

2. Buďtež obsazena těmito demobilisovanými lékaři hned veškerá systemisovaná, avšak neobsazená místa v nemocnicích; buďte pro tyto lékaře uvolněna místa v nemocnicích státních, zemských, okresních i obecních, pokud jsou obsazena nedefinitivními sekundáři, překročivšími svou službou nemocniční maximální dobu čtyř let, anebo pokud jsou obsazena posluchači mediciny.

3. Pokud tato v odstavci 2. uvedená místa nestačí v nemocnicích občanských a pokud nebude možno umístiti tyto lékaře v nemocnicích vojenských, buďte na dobu jednoho roku zřízena externí místa na klinikách a sekundární místa v civilních nemocnicích na dobu jednoho roku a budiž lékařům těmto dána jednoroční placená dovolená. Počet míst sekundárních a externích budiž stanoven dle objevivší se potřeby, nepřesahuj však počtu jednoho sta míst u externích a 40 sekundárních.

4. Buďtež ihned zřízeny pokračovací kursy lékařské a sice tříměsíční kurs porodnický a gynaekologický v Praze, v Brně a Bratislavě, s vedlejšími kursy interními, chirurgickými a röntgenologickými, mimo to tříměsíční kurs dětský a zubní s vedlejšími kursy očními, kožními, ušními a bakteriologickými v Praze, v Brně a v Bratislavě. K absolvování kursů buďte povoleny placené dovolené. Ubytování kursistů nechť provede místní velitelství po dohodě se správou nemocnice. Stravování kursistů budiž obstaráno nemocnicí za režijní cenu. Provedením budiž pověřeno ministerstvo národní obrany, vyučování a zdravotnictví."

Il. Resoluce o adaptaci záložní nemocnice č. 8. Na Hradčanech.

"Záložní nemocnice č. 8 na Hradčanech budiž upravena jako nemocnice chirurgická ušní a oční, umožňující praktický výcvik lékařů po promoci, do vojenské služby povolaných. Aby bylo umožněno tato nemocniční oddělení rozšířiti, budiž uzavřené oddělení v této nemocnici zrušeno a budiž zřízeno v kasárnách Uršulinských pro 80 nemocných.

Provedení ukládá se ministerstvu Národní obrany."

Předseda: (zvoní): Uděluji slovo dále místo nepřítomného kol. dra Krouského, který měl referovati za finanční výbor, panu předsedovi téhož výboru kol. Malypetrovi.

Zpravodaj posl. Malypetr: Vážené shromáždění!

Finanční výbor, projednávaje navrženou resoluci, plně uznal důvody, které uvedl jednak podavatel, jednak i branný výbor k přiklonění se kladenému požadavku, vyplývajícímu ze smutných následků války. Přes to, že toto opatření vyžaduje poměrně dosti značného nákladu, jejž branný výbor vypočetl na 104.000 K a který zajisté zdaleka nestačí, doporučuje finanční výbor resoluci tak, jak ji navrhl branný výbor.

Při příležitosti té upozorňuji na chybu, která stala se při vytištění odevzdané zprávy, a sice na chybu, která by poukazovala k tomu, že finanční výbor doporučuje resoluční návrh prof. dra Mareše a prof. dra Syllaby. To by se tedy nesrovnávalo se skutečností, ač jinak páni by poznali, že resoluce branného výboru téměř úplně a ve všech bodech souhlasí s resolucí navrženou. Proto doporučuji v odchylném znění k rozdané zprávě, aby slavné Nár. shromáždění se usneslo na přijetí navržené resoluce branného výboru s doporučením výboru finančního.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP