Úterý 16. září 1919

Dnes nemáme ani tú bratislavskú univerzitu, treba že nám to zákon zabezpečil, že na miesto maďarskej university príjde slovenská. Viďte však, ako dnes prichodí maďarská deputácia za deputaciou k vláde, a dostávame zprávu, že nachodia veľmi priaznivého prijatia.

Majú vraj byť usmierení pre prechodnú dobu, má sa im dať provizórium - vraj i s akademickým senátom? Nie. Universita je slovenská a budú-li na nej prechodne pôsobiť i maďarskí professori, nemôžu tvoriť autonomnú universitu maďarskú, ale len kurzy pri universite našej.

Preto žiadame, aby sa za žiadnych okolností nenadbiehalo odporcom v týchto smierovačkách. Už sa to začalo využívať v tešínskej otázke. Sme svedkovia nemožných výkladov. Vraj naše sľuby a naše smierlivosť voči Nemcom spôsobila, že tešínskí Nemci budú pravdepodobne hlasovať nie pre pripojenie k Polsku, ale k Československej republike! Pánovia, nemýľme sa, není na svete politika, ktorý by za také sľuby a slovnú smierlivosť robil hlasovanie a ktorý by sa dával od štátu ku štátu. Nemci volia menšie zlo, sú dobrí hospodári a obchodníci, vedia, že v našom štáte bude poriadok - a my sa musíme postarať, aby ten poriadok i živobytie v našom štáte bolo - a vtedy odhlasujú i Nemci v Krakove alebo kdekoľvek, že sa pripoja k nášmu štátu. Na žiadne sľuby nedajú. Vec je taká, že Nemci v Tešíne musia hlasovať pre nás, lebo im bude milšie žiť po boku veľkej svojej menšiny, ktorá má dnes viac než 2 milióny ľudí, než aby boli nepatrnou hrstkou ve veľkopolskom štáte. To sú tie dôvody a nie drobné politické úsluhy voči Nemcom. Na takej ceste pozitívnej politiky ísť nemôžeme, to sme mohli robiť jako menšina v Rakúsku; dnes si uvedomme, že Nemci si musia od nás niečo vymôcť, že musia najprv niečo uznať a videť v nás vedúci československý jednotný národ. (Výborně!) Až potom bude možné s nimi vyjednávať. (Výborně! Potlesk!)

Předseda (zvoní): Řečnická listina jest vyčerpána. K věcné poznámce se ještě přihlásil kol. dr. Vrbenský. My sice v našem jednacím řádu nemáme žádného ustanovení o věcných opravách, ale poněvadž se již stal precedenční případ - jednou, tuším, místopředseda kol. Konečný udělil slovo k věcné poznámce kol. dru Šrámkovi nemám námitek proti tomu, aby slovo bylo uděleno také kol. dru Vrbenskému. (Souhlas.)

Posl. dr. Vrbenský: Velectění pánové! Padla zde velmi těžká slova o dětech lhavých a vychloubačných a tu jest potřebí jasně říci, kdo vlastně tyto věci provádí. Já bych se vůbec neujal slova za svou osobu, ač mé jméno tu bylo mnohokrát vysloveno, ale činím to ve jménu úřadu, v jehož čelo mne postavila republika po revoluci. Byla tu pronesena tvrzení tak úžasná, že se divím, že byla vůbec možná a vysvětluji to jenom tím, že mimořádná doba potřebuje mimořádných nervů a někteří lidé úplně již nervy ztratili a nerozeznávají, když mluví, co jest pravda a co lež.

Bylo zde tvrzeno kol. drem Rašínem, že ministerstvo zásobování za cukr vyjednalo v Paříži rýži a že ta smlouva byla provedena tak hanebně a špatně, že my dnes rýže ještě nemáme. Tu jest potřeba konstatovati, že tuto smlouvu neučinilo ministerstvo zásobování, nýbrž ministerstvo financí (Slyšte!) svými lidmi a sice p. drem Heidlerem, nynějším ministrem obchodu, a p. velkoobchodníkem Mandelíkem, jimž jako poradci byli přidáni naši lidé ze zásobovací komise v Paříži a sice p. Hlaváček, bývalý sekretář obchodní komory, a pan Burian. A nebylo to následkem špatného jednání těchto vyjednavačů, že zde rýže není, nýbrž jest to prostě proto, že si Francie vymínila, že nedá za cukr valutu, nýbrž, že dá za něj 2/3 potravin a za zbytek valutu, ty 2/3 potravin pak že dá v tom a tom zboží tehdy a tehdy a podle této smlouvy Francie také skutečně dodává. Jeden čas chtěla dodávati špatně, špatné zboží, zkaženou rýži zlomkovou a čočku, zboží však bylo vráceno a odmítnuto. To je tedy na jedné straně fakt, na druhé straně tvrzení. Nyní argentinská pšenice. Argentinskou pšenici nekoupilo ministerstvo zásobování (Slyšte!), nýbrž koupila ji pro něj Ampra, holandsko-česká společnost, vyvolaná do života, myslím, za spolupůsobení dra Rašína (Slyšte!) a její zástupce v Anglii dr. Freund a dr. Palkovský, který tehdy byl úředníkem a je v ministerstvu obchodu, tento obchod uzavřeli a, poněvadž jsme byli ve velké tísni zásobovací a poněvadž pšenice byla velmi levná, levnější téměř o polovinu než americká, tedy přirozeně, když nám bylo telegrafováno, chceme-li ji, tedy jsme ji koupili a myslím, že pan kol. Houdek může být a je rád, že bude dovezena a že on se nedostane do nemilé situace při zásobení pečivou moukou.

A teď další věc: Zde se tvrdilo, - a je to hanba - že jsem tímto obchodem pšeničným uvedl republiku do kalamity finanční, že jsem touto koupí zkazil její úvěr. Ani slova není na tom pravdy! Já jsem si chtěl těch 9 mil. holandských zlatých opatřit sám, a to prostřednictvím ústředen prodejem sladu do Holandska; tím chtěli jsme získat reelní úvěr a pšenici řádně zaplatit. A byli bychom ten úvěr dostali. Ale přišel ke mně dr. Rašín a ne já k němu, který potřeboval valutu na 25.000 balíků bavlny zakoupené v Americe, a protože valuty neměl, žádal mne, abych mu povolil ze svých potravinových úvěrů amerických 5 mil. dolarů, že on mi tu pšenici argentinskou zaplatí sám. Na základě této nabídky za účasti amerického profesora Hutchinsona, předsedy zásobovací americké misse v Praze, byla uzavřena s min. financí smlouva o zaplacení pšenice a já jsem svolil k tomu, oč žádáno. O tom se nachází celý spis drem Rašínem podepsaný v ministerstvu zásobování v I. sekci, (Hlasy: Slyšte! Slyšte!), kde se o tom může každý přesvědčit. Na základě toho převzal potom dr. Rašín povinnost tu pšenici zaplatit, ale jak jsem o tom informován, akta o tom uzavřel v tresoru a svému kolegovi nástupci neodevzdal, a následkem toho jsme se mohli ocitnout ve veliké kalamitě finanční. (Posl. dr. Rašín: To je lež, to je úplná lež!)

A nyní něco o tom shnilém mase. Toto shnilé maso nekoupilo ministerstvo zásobování. To maso v zájmu republiky koupil v Italii její vyslanec p. dr. Borský bez vědomí kohokoli z vlády. Maso bylo velmi levné. Když bylo koupeno, nemohli jsme s tím nic jiného dělat, když to byl vyslanec naší republiky, než maso a výrobky masné přijmouti. Poněvadž bylo maso velmi levné, a my jsme měli s určitými levnými artikly své zkušenosti, tedy jsem poslal svou veterinářskou komisi do Terstu, a tam za předsednictví zástupce našeho ministerstva p. Komedy bylo konstatováno, že ta levnost spočívá v tom, že to, co nám chtějí páni z Italie dodávati, je nehodnotné. Následkem toho jsme celou zásilku odmítli. (Posl. Nádvorník: Co je s tím pohodným?) To jsou nějaké věci, které se staly snad teď. Já o tom naprosto ničeho nevím. Za mého ministrování jsme nedali pohodnému ani jeden kilogram. To jsou báchorky a klepy stále šířené, které zrodil chorobný, podrážděný mozek. (Výborně! Potlesk na levici.)

A nyní, pánové, o těch penězích v ústřednách. Peníze v ústřednách jsou. Americký úvěr obnáší 54 milionů dolarů. Kdo si ho přepočítá na koruny, ví, co to znamená, že je to jedna miliarda. Jestli tam tyto peníze nejsou všechny, mohl by nám pověděti dr. Rašín, že nám je odnímal ne na produktivní obchod, na nákup věcí a export do ciziny, ale proti všemu právu a zákonu na běžnou administrativu státní, beze všeho schválení zákonodárným sborem. (Hlasy na levici: Slyšte! Slyšte!)

A nyní o půjčkách v cizině. Tvrdí kolega dr. Rašín, že půjčky nebylo možno docíliti. Leží spisy v ministerstvu zásobování, svědčící o tom, že bylo nabízeno ministerstvu 10 milionů franků za určitých podmínek z Francie, které nebyly přijaty. U mně v ministerstvu byl zástupce anglické vlády s paní Pagetovou a přímo mi bylo vytýkáno, že my nechceme od Anglie žádného úvěru, že jsme ho dávno mohli míti, poněvadž Anglie se usnesla s Amerikou a Francií, že budou veškeré naše zásobování vésti v poměru 50 : 25 : 25. Ale nikdo neudělal nejmenšího kroku z ministerstva financí, abychom nějaký úvěr získali na potravinách, až teprve na můj nátlak po těchto návštěvách.

K nám přirozeně nikdo nemohl choditi a na kolenou prosit, abychom to chtěli. Konstatuji zde, že 10. ledna musil jsem dáti jako podmínku, že nebudu déle v ministerstvu a nepřevezmu další zodpovědnost za zásobování obyvatelstva, nebudou-li vysláni lidé do Paříže, aby tam získali americký úvěr.

Dále chci opraviti, co zde bylo řečeno o třídním zásobování. Jest to veliká fráse, která se zde rozmohla a byla tradována několik měsíců. Dokud jsem byl ministrem, mlčel jsem, poněvadž -jsem sem nechtěl zanášet sporů. Kdo systém zásobování u nás zná, - je to ve velkém provedení Vilgrainových baráků - ten má o tom pojem, že vůbec není možné u nás třídní zásobování. Takové ústavy, jako obilní i ostatní, jsou - řeknu to otevřeně v rukou lidí, kteří v době, kdy jsem byl ministrem, nebyli mi žádnými přáteli a kteří by jistě byli netrpěli, abych já byl kohokoli třídně zásoboval.

Pánové! Zásobování u nás děje se tím způsobem, že jsou zásobovány přímo obce, konsumy a okresy a že není možno někoho nějakým způsobem poškozovati. Není také dosud dán ani jediný případ, kde by bylo přiděleno nějakému konsumu více nežli měl hlav, než měl úřední výkaz.

Jediná věc, která dělala dojem třídního zásobování, spočívala v tom, že konsumy jsou velmi výkonné a jakmile něco dostaly, v tom momentu hned to rozdělovaly a sice za cenu, jakou stanovilo ministerstvo. Na základě toho vzniklo mínění, že jsou konsumy zásobovány přednostně. Faktem však jest to, že naše tehdejší administrativa komun byla velmi zpozdilá, velmi netečná a že neměla vůbec ani interessu na tom, aby starala se řádně o obyvatelstvo. To jsem chtěl k věci pověděti. (Výborně! Dlouhotrvající potlesk.)

Předseda: Mezi věcnou poznámkou pana kol. dra Vrbenského zaslechl jsem výkřik "to jest lež" a sice se strany pana kol. dra Rašína. Na druhé straně slyšel jsem z úst pana kol. dra Vrbenského, že vyslovil na adresu bývalého pana ministra dra Rašína slova o chorobném a podrážděném mozku. Pánové, myslím, že toto není způsob, jakého bychom si mohli přáti v debatách této sněmovny, a myslím, že celá sněmovna bude za jedno se mnou v tom přání, aby podobný tón v této sněmovně se neudomácněl. (Výkřiky: Ano! Potlesk.)

(Zvoní): Přistoupíme k hlasování. Prosím pány, aby zaujali svá místa. (Děje se. Zvoní. Hluk.) Prosím o klid. Ve smyslu § 67. a potom § 70. jedn. ř. jest debatu o prohlášeních ministerských zakončiti hlasováním o tom, schvaluje-li Národní shromáždění prohlášení čili nic, anebo může Národní shromáždění se usnésti, že hlasování odkládá. Poněvadž návrh v druhém smyslu na odložení hlasování učiněn nebyl, dám hlasovati o tom, schvaluje-li Nár. shromáždění učiněná prohlášení čili nic. Tak jako při obdobné debatě, která byla vedena v této sněmovně dne 26. listopadu o pilných dotazech a sice členů N. S. Jiráska, Svozila, dra Němce, dra Belly, Udržala, Šrámka a soudruhů na ministra obchodu, zásobování, veřejných prací a sociální péče, také tentokráte, nebude-li proti tomu námitek, dal bych o prohlášeních ministry učiněných hlasovati najednou.

K věci hlásí se pan kol. dr. Lukavský.

Posl. dr. Lukavský: Žádám, aby o projevech každého ministra hlasováno bylo zvláště.

Předseda: Tomuto přání vyhovím a dám hlasovat i o jednotlivých prohlášeních ministrů zvlášť a to po řadě, jak je učinili. Nejprve učinil prohlášení své pan ministr veřejných prací Hampl. Kdo schvaluje prohlášení pana ministra Hampla, prosím, aby povstal. (Děje se.)

To je většina, prohlášení pana ministra veřejných prací je schváleno.

Kdo schvaluje prohlášení pana ministra obchodu dra Heidlera, prosím, aby povstal. (Děje se.)

To je většina, prohlášení pana ministra obchodu je schváleno.

Kdo schvaluje prohlášení pana ministra spravedlnosti dra Veselého, prosím, aby povstal. (Děje se.)

To je většina, prohlášení pana ministra spravedlnosti je schváleno.

Kdo schvaluje prohlášení pana ministra sociální péče dra Wintra, prosím, aby povstal. (Děje se.)

To je většina, prohlášení pana ministra sociální péče je schváleno.

Kdo schvaluje prohlášení pana ministra financí dra Horáčka, prosím, aby povstal. (Děje se.)

To je většina, prohlášení pana ministra financí je schváleno.

Kdo schvaluje prohlášení pana ministra výživy Houdka, prosím, aby povstal. (Děje se.).

To je většina, prohlášení pana ministra výživy je schváleno

Konečně je prohlášení pana ministerského předsedy. Kdo schvaluje toto prohlášení, prosím, aby povstal. (Děje se.)

To je většina. Také prohlášení pana ministerského předsedy je schváleno.

Tím je tento předmět jednání vyčerpán.

Není-li námitek, provedeme ještě doplňovací volby do některých výborů.

Námitek není.

Provedeme volbu do finančního výboru a sice za vystouplého člena Mattuše je navržen dr. Rašín, do zemědělského výboru za vystupujícího člena Charváta navržen je Biňovec.

Kdo se změnami těmito souhlasí, prosím, aby povstal. (Děje se.)

To je většina, obě tyto změny jsou schváleny.

Přerušuji jednání a přistoupím k ukončení schůze.

Navrhuji, aby se příští schůze konala ve čtvrtek, dne 18. září 1919 o 11. hod. dopoledne s tímto denním pořadem:

1. Zpráva finančního výboru o vládním návrhu zákona (tisk č. 1108) o statistice zahraničního obchodu (tisk č. 1445).

2. Zpráva sociálně-politického výboru o návrhu členů Národního shromáždění Kříže, Marka, Brodeckého, Buřívala a soudr. (tisk č. 82) na zmírnění bytové nouze pro železniční zřízence (tisk č. 1089).

3. Zpráva výboru kulturního o peticích číslo 326, 327, 100, 99, 380, 209 (tisk č.1499).

4. Zpráva výboru sociálně-politického o návrhu člena Národního shromáždění Johanise a soudr. (tisk č. 342) na doplnění zákonných předpisů o vyživovacích příspěvcích (tisk č. 1512).

5. Zpráva kulturního výboru o návrhu posl. dra Lukavského a spol., aby při chemickém oddělení státní průmyslové školy v Praze byla zřízena dvoutřídní odborná škola pro drogisty, č. t. 1554.

6. Zpráva imunitního výboru o žádosti Moravsko-Slezského vrchního zemského s podáním trestního soudu v Brně, aby bylo svoleno trestně stíhati člena N. S. Rudolfa Mertu pro přečin urážky na cti, spáchané tiskem podle §§ 491. a 493. tr. z., č. t. 1536.

7. Zpráva imunitního výboru o žádosti zemského trestního soudu v Brně za souhlas k trestnímu stíhání člena N. S. Rudolfa Merty (k žalobě manž. Pežgových) č. t. 1537.

Jsou snad proti dnu, anebo proti dennímu pořádku nějaké námitky? (Nebyly.) Není tomu tak, prohlašuji návrh svůj za přijatý.

Schůze jest skončena.

Konec schůze v 5 hod. 56 min. odp.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP