Středa 10. září 1919

Dotaz

členov Národného Shromaždenia Duchaje, Cholka a spol. na ministerského predsedu ako zástupcu ministra zahraničných záležitostí ohľadom zahraničnej cesty člena

Nár. Shrom. Andreja Hlinku.

Československá tlačová kancelária uverejnila dňa 5. a 6. septembra 1919 zprávu, že člen N. S. Andrej Hlinka zdržoval sa vo Varšave a odtiaľ že odcestoval cez Bukurešť do Paríža.

Cieľ cesty A. Hlinku je podľa všetkého politický: predniesť pred zahraničným fórom menom Slovákov niektoré politické žiadosti alebo sťažnosti.

Podľa našich informácií deje sa cesta A. Hlinku bez vedomia zahraničného úradu a iných kompetentných orgánov Československej Republiky.

Poneváč sme toho názoru, že je neprípustné, aby občania a tým viacej členovia N. S. Československé Republiky podnikali do zahraničia politické cesty ináče, ako za vedomia zahraničného úradu alebo iných kompetentných orgánov republiky, žiadame, aby sa pán ministerský predseda ako zástupca ministra zahraničných záležitostí osvedčil:

1. či má úradné vedomie o ceste Andreja Hlinku do Varšavy a do Paríža a

2. o tom, že Andrej Hlinka podniknul túto cestu bez vedomia zahraničného úradu alebo bárs ktorého iného organu československej vlády

3. či má vedomia o cieli cesty Andreja Hlinku a o tom, čo konal Andrej Hlinka dosiaľ na svojej ceste;

4. čo mieni podniknúť v tejto záležitosti

V Prahe, dňa 10. septembra 1919.

Duchaj a soudr.

Předseda: K odpovědi vyžádal si slovo p. min. předseda. Uděluji mu je.

Min. předseda Tusar: Slavné Národní shromáždění!

K dotazu ctěného Slovenského klubu ohledně cesty p. posl. Hlinky do Varšavy a Paříže, dovoluji si vzhledem k důležitosti případu ihned odpověděti:

Poslanci Hlinkovi nebyl žádným k tomu oprávněným úřadem republiky Československé vydán cestovní pas, opravňující jej ku cestám do ciziny. Tím také je řečeno, že cestu do ciziny podnikl pan poslanec Hlinka bez vědomí vlády a nemá naprosto žádného mandátu za hranicemi jménem vlády republiky o čemkoliv jednati. Těší mě velice, že mohu z interpellace ctěného Slovenského klubu zjistiti a před veřejností domácí i zahraniční konstatovati, že zástupcové Slovenského klubu v tomto Národním shromáždění, a jak výslovně podotýkám, všech jeho stranických skupin neoprávnili pana posl. Hlinku k žádnému jednání za hranicemi a shodují se s vládou v názoru, že jest naprosto nepřípustné a zejména s povinnostmi člena Národního Shromáždění (Výborně!) neslučitelné, aby podnikal ... (Posl. Zeminová: To jest pro nás neslučitelné, aby velezrádce byl členem Národního shromáždění!Hluk a různé výkřiky.)

Předseda (zvoní): Prosím o klid.

Min. předseda Tusar (pokračuje) ... shodují se s vládou v názoru, že jest naprosto nepřípustné a zejména s povinnostmi člena Národního shromáždění neslučitelné, aby podnikal do ciziny cesty ku projednávání politických otázek vnitřně politických bez vědomí vlády (Potlesk). Ku cestě p. posl. Hlinky mohu sděliti pouze tolik, že jest nám oficielně známo pouze, že p. posl. Hlinka meškal v minulých dnech ve Varšavě a měl při tom konference s různými politickými osobnostmi tamtéž. Polské zahraniční ministerstvo nám sdělilo, že vláda polská s posl. Hlinkou nejednala. Dle našich zpráv odjel posl. Hlinka přes Bukurešť prý do Paříže. Odkud má pas k tomu, aneb kdo mu dal viso, není dosud úředně ještě zjištěno. Vláda si vyhražuje po dojití dalších podrobných zpráv podati Nár. shromáždění další referát a eventuelně i případné návrhy. (Výborně! Potlesk.)

Předseda: Přistoupím k ukončení schůze a navrhuji, aby příští schůze konala se zítra, ve čtvrtek dne 11. září 1919 o 10. hod. dop. s tímto denním pořadem:

1. Pokračování v rozpravě o naléhavých dotazech členů Nár. shromáždění Bechyně, Bradáče a soudr. o situaci na poli výroby, dopravy, výživy a sociální péče, posl. dra. Lukavského a soudr. ve věcech drahoty denních potřeb životních, zásobování lidu a nouze bytové a posl. Šrámka a soudr. o týchž věcech.

2. Zpráva finančního výboru o vládním návrhu zákona (tisk č. 1108) o statistice zahraničního obchodu (tisk. č. 1445). Tento odstavec, jakož i následující byl již na denním pořadu dnešní schůze.

3. Zpráva I. branného výboru, II. finančního výboru o návrhu prof. dra. Mareše a dra. Syllaby a spol. (tisk č. 681), aby byla umožněna praxe nemocniční, zvýšena vědecká úroveň a umožněna demobilisace lékařů, kteří po promoci nemohli pro mobilisaci nabýti praxe v nemocnici vojenské ani civilní, a kteří jsou dosud ve vojenském svazku (tisk č. 1484).

4. Zpráva sociálně-politického výboru Národního shromáždění o návrhu posl. Kříže, Marka, Brodeckého, Buřivala a soudruhů (tisk č. 82) na zmírnění bytové nouze pro železniční zřízence. (Tisk č. 1089).

5. Zpráva výboru kulturního o peticích č. 326, 327, 100, 99, 380 a 209.

6. Volba zapisovatele sněmovního za čl. N. S. Luďka Pika a

7. doplňovací volba do výborů.

Jest proti dnu nebo proti dennímu pořadu snad nějaká námitka? (Nebyla.) Není tomu tak. Návrh svůj prohlašuji za přijatý a končím schůzi.

(Konec schůze v 6 hod. 25 min. odp.)



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP