Středa 10. září 1919

Tisk 1496. Odpověď min. věcí zahraničních na interpelaci člena Národního shromáždění Vojty a soudruhů o zajatých vojínech čs. národnosti ve Francii přidržovaných k trestným pracím ve zpustošených krajích.

Tisk 1498. Odpověď I. ministra pro zásobování lidu a zemědělství; II. ministra Nár. obrany na dotaz člena Národního shromáždění Jos. Kadlčáka a soudr. 1. o protizákonné rekvisici dobytka ve Zděchově u Vsetína, 2. o chování se vojenského oddílu při této rekvisici.

Dotaz čl. N. S. Jos. Vraného, Anny Chlebounové, Františka Hybše a soudr. o dvoře v Dřísech u Staré Boleslavi č. t. 1182 byl vzat zpět.

Dále byly rozdány odpovědi (čte):

Tisk 1502. Odpověď min. financí a min. železnic na dotaz čl. N. S. Vil. Votruby, Hatláka a soudr. (č. tisku 1261) o poměrech v celních úřadech na Moravě.

Tisk 1503. Odpověď min. železnic na dotaz čl. N. S. Meth. Charváta a soudr. o zastavení vlaku v Července.

Tisk 1504. Odpověď min. školství a národ. osvěty na dotaz člena Národního shromáždění B. Němce a soudr. o prodeji nemovitého majetku některých klášterních komunit.

Tisk 1507. Odpověď min. pro zásobování lidu na dotaz čl. N. S. dra Velicha a soudr. o nepochopitelném postupu úřadu pro potírání lichvy, jenž uvolnil zabavenou měď.

Tisk 1508. Odpověď min. školství a národ. osvěty na dotaz čl. N. S. Kadlčáka a soudr. o protikatolické řeči učitele Vítěz. Táborského v Kopřivnici při školní slavnosti dítek.

Tisk 1509. Odpověď min. předsedy na dotaz čl. N. S. M. o. Štěpánka a soudr. o poměrech v Českoslov. tiskové kanceláři.

Tisk 1510. Odpověď min. pošt a telegrafů na dotaz čl. N. S. Vlad. Hatláka, Vil. Votruby a V. Rebše o vyřizování reklamací za náhradu škod ztrátou (úbytkem obsahu neb poškozením) poštovních zásilek.

Tisk 1511. Odpověď min. financí na dotaz čl. N. S. JUDra Jos. Matouška a soudr. o převzetí instituce přísežných v hlavní celnici v Praze a v Brně do správy celní.

Tisk 1505. Odpověď ministra financí na dotaz čl. N. S. J. Kopečka, A. Konečného a spol. do nesprávného zadávání trafik okresním finančním ředitelstvím v Brně.

Tisk 1506. Odpověď min. pošt a telegrafů na dotaz čl. N. S. Jarosl. Marchy, K. Sáblíka a soudr. o nedostatečném zařízení poštovního a telefonního spojení v četných obcích republiky.

Předseda: Z předsednictva přikázána byla podle § 3. zákona ze dne 24. července 1917 čís. 307 ř. z. nařízení vlády. Žádám p. sekretáře, aby je přečetl.

Zástupce sněmovního tajemníka dr. Trmal (čte):

Výboru zásobovacímu:

nařízení vlády ze dne 24. července 1919 o zřízení československé komise pro hospodaření ovocem a zeleninou při ministerstvu pro zásobování lidu;

nařízení ze dne 23. července 1919 o obchodu rannými brambory;

nařízení vlády ze dne 29. července 1919 o nejvyšších cenách bramborů;

nařízení vlády ze dne 29. července 1919 o přejímacích cenách obilní sklizně 1919;

nařízení vlády ze dne 8. srpna 1919 o zřízení a organisaci okresních obilních úřadů;

nařízení vlády z 5. srpna 1919, kterým se doplňuje resp. opravuje nařízení ze dne 17. července 1919 čís. 394 sbírky zák. a nař. a všeobecné úpravě spotřeby obilí a mlýnských výrobků;

nařízení vlády ze dne 26. srpna 1919, kterým se zakazuje porážka telat a mladého dobytka;

nařízení vlády ze dne 20. srpna 1919 o obchodu s osivem obilí.

nařízení vlády ze dne 2. září 1919, jímž upravuje se obchod některými druhy zvěře;

nařízení vlády ze dne 2. září 1919 o uvolnění obchodu rýží.

Výboru sociálně-politickému:

nařízení vlády ze dne 23. července 1917 o zřízení a správě "Státního podpůrného fondu československých invalidů."

Výboru zemědělskému:

nařízení vlády ze dne 24. července 1919, jímž se doplňuje nařízení ze dne 29. února 1919, č. 91 sb. z. a nař. o dopravě semena, podsevkův a odpadků červeného jetele ve vnitrozemí.

Výboru právnímu:

nařízení vlády z 29. července 1919 o služebních poměrech obchodních pomocníků, nastoupivších k výzvě vojenskou službu.

Předseda (zvoní): Výboru imunitnímu přikázány byly žádosti:

a) zemského trestního soudu v Brně, odděl. VII. za souhlas k trestnímu stihání Rudolfa Merty pro přečiny proti bezpečnosti cti (§§ 487., 488., 491. a 493. tr. zák.) nebo pro přestupek zanedbávání povinné péče, (k žalobě manželů Pežkových v Šenově);

b) vrchního zemského soudu v Brně se žádostí vrch. zemského soudu v Brně, odděl. VII. za svolení k trestnímu stihání člena N. S. Jaroslava Roučka pro přečiny proti bezpečnosti cti (§§ 487., 488., 491. a 493 tr. z.), po případě pro přestupek zanedbání povinné péče podle čl. III. zákona z 15. října 1868 č. 142 ř. z., (k žalobě Bedř. Vorla v Nemoticích);

c) krajského soudu v Chrudimi, odděl. VII. za svolení k trestnímu stíhání člena N. S. Brodeckého pro přečin § 305. tr. zák.;a konečně

d) okresního soudu pro přestupky v Praze, odděl. VII. za svolení k trestnímu stihání člena N. S. Václava Stoupala, (k žalobě setníka Rud. Brodského v Kroměříži).

Jednací zápisy o 67., 68 a 69. schůzi N. S. C. byly vyloženy po 48 hodin ve sněmovní kanceláři.

Písemné námitky nebyly, jsou tudíž zápisy podle § 77. jednacího řádu schváleny a budou podle § 79. téhož řádu vytištěny. Byly mně podány některé pilné dotazy ve věcech drahoty, výživy, výroby a sociální péče. Žádám pana zapisovatele, aby je přečetl.

Zapisovatel posl. Bradáč (čte:)

Pilný dotaz

poslanců R. Bechyně, B. Bradáče, J. Cholka, prof. Maxy a dra B. Vrbenského o situaci na poli výroby, dopravy, výživy a sociální péče.

Pracující vrstvy národa očekávají s obavami příchod podzimních a zimních měsíců. Pociťuje se naléhavě palčivost otázky uhelné, bytové, vyživovací, zásobovací a oděvní. Průmyslové dělnictvo se táže, zda nedostatkem uhlí a surovin nebude zmenšena příležitost ku práci. V některých krajích, zejména tam, kde sídlí industrie textilní a konfekční, řádí již dlouho nezaměstnanost. Také řemeslnictvo trpí nedostatkem a drahotou materiálu. Zemědělci si stěžují na nedostatek průmyslových výrobků, strojených hnojiv a drahotu řemeslné práce. Státní zaměstnanci volají po úpravě svých příjmů. Vrstvy spotřebitelské s roztrpčením pozorují, že lichva se všemi denními potřebami lidu neustává. Veřejnost netrpělivě čeká, kdy dojde k uzákonění vydatné dávky ze jmění. Stejně živý je zájem o pozemkovou reformu, jakož i o úmysly vlády v otázce socialisace dolů a hutí.

Vyslovujeme přání, aby vláda podala obyvatelstvu obraz situace na poli výroby a dopravy, dovozní a obchodní politiky, aby se vyslovila o stavu domácí valuty a o tom, jakými prostředky chce řešiti lidové a státní nezbytnosti, svrchu naznačené, zejména pak, jak chce potírati lichvu a čeliti drahotě.

Tážeme se proto:

1. pana ministra obchodu, jaká opatření učinil a chystá v politice obchodní, dopravní, vývozní a dovozní, aby průmyslová výroba mohla se v nových sociálních a politických poměrech zdárně vyvíjeti, a aby tak byly budovány základy nového hospodářského řádu;

2. pana ministra veřejných prací, jaký je stav uhelné těžby, jaká opatření byla učiněna pro zajištění a zvýšení těžby, co bylo vykonáno na zamezení uhelné lichvy, jaké přípravy jsou hotovy, aby stát stal se rozhodujícím činitelem při hospodaření s uhlím tak, aby domácnostem, zemědělství i průmyslu zabezpečen byl nezbytný uhelný příjem, a co bylo podniknuto, aby důlní zaměstnanectvo mělo účast ve správě závodů;konečně pak, za jakých okolností a podmínek bude přikročeno k socialisaci dolů a hutí.

Současně se tážeme pana ministra, co může obyvatelstvo očekávati v otázce svítiva, zejména petroleje a zda i zemědělství a průmysl mohou počítati s lepším zásobováním benzínem a naftou;

3. pana ministerského předsedy, kdy počne fungovati Pozemkový úřad a kdy bude přikročeno k provádění záborového zákona z dubna t. r.;

4. pana ministra sociální péče, jaký je stav bytové otázky, co bylo vykonáno k umožnění stavebního ruchu a jakými prostředky mocenskými chce působiti, aby luxusní a veliké byty byly získány pro potřebné obyvatelstvo. Dále se tážeme, jak ministerstvo sociální péče hodlá čeliti předražování bytů;

5. pana ministra spravedlnosti, jak bylo naloženo s květnovým usnesením Národního shromáždění ve věci potírání lichvy;

6. pana ministra zásobování, jaké jsou vyživovací a zásobovací vyhlídky, jak hodlá zreformovati centrály a jak chce vybudovati důslednou cenovou kontrolu za účasti občanské;

7. pana ministra financí, jak dalece pokročily práce v úpravě valuty a uvalení dávky ze jmění, jakož i v zabrání válečných zisků.

Navrhujeme, aby o tomto dotazu zahájena byla debata.

V Praze, dne 10. září 1919.
Bechyně a soudr.

(Poslanec Svěcený: Na pana ministra vnitra, kdy budou rozpuštěna také okresní zastupitelstva?)

Naléhavý dotaz

čl. N. S. dra Fr. Lukavského a soudr. na ministra zásobování, zemědělství, obchodu, veřejných prací, spravedlnosti, sociální péče, financí a vnitra ve věcech drahoty denních potřeb životních, zásobování lidu a nouze bytové.

Stálé zdražování nezbytných potřeb životních, trvající nedostatek bytů a hrozící nedostatek topiva, zvláště uhlí, vzmáhající se lichva a nepořádky v zásobování, vzbuzují v lidu československém trvalé a stoupající znepokojení. Zprávy o nedostatečném výkupu obilí, o zastavení vývozu ze Spojených států, nedostatek uhlí v době blížící se zimy, znepokojení to jistě posilují. Vláda nepodala dosud důkazů, že by měla opravdovou vůli a propracovaný plán, jak drahotě, lichvě, nedostatku potravin, uhlí, bytů atd. čeliti.

Není-li jíž nyní možno obecenstvu opatřiti si uhlí a dříví k otopu, oč horší budou poměry ty v zimě!

Také svítivo jeví se trvale ve zvětšeném nedostatku.

Nedostatek benzínu ohrožuje podle zpráv z venkova výmlat a není známek k lepšímu obratu.

K odstranění nouze o byty nestalo se kroků, jež by nouzi tu vskutku mírnily. Blížící se zima, kdy rodiny z okolí měst, z bytů vhodných pouze k obývání v létě budou se vraceti,hrozí bytovou nouzi ještě zhoršiti.

l táží se podepsaní:

1. Jakým způsobem chce vláda čeliti stoupající drahotě a bující lichvě s nezbytnými potřebami životními?

2. Jaká opatření chce učiniti vláda proti hrozícímu nedostatku potravin, uhlí, dříví a materiálu k osvětlování?

3. Co učinila vláda ke zmírnění krise bytové a co chce učiniti, aby v tom ohledu příští zima nebyla katastrofální?

Navrhujeme, aby o tomto naléhavém dotazu byla hned zahájena rozprava.

V Praze, dne 10. září 1919.
Dr. Lukavský a soudr.

Naléhavý dotaz

členů Národního shromáždění Šrámka, dra Mazance, Šamalíka, Čuříka a soudr. na ministerského předsedu, na ministry zásobování, železnic, soc. péče, financí.

Nespokojenost lidu roste povážlivě proto, jelikož lid nevidí, že vláda zejména v oboru výživy, zaopatřování nejnutnějších potřeb činí opatření, zejména, že nečelí rázným způsobem zlořádům, jimiž hlavně chudina trpí.

Tak dosud přes všecko naléhání naší strany nestalo se nic, aby zrušeny byly centrály, odstraněn rekvisiční systém, uvolněn obchod se životními potřebami, zavedeny spravedlivé směrné ceny na všecky výrobky, aby nejostřejším způsobem potírána byla lichva všech životních potřeb, aby zlepšena a zlevněna byla doprava na poštách a na drahách a zabezpečilo se dostatečné množství nejen potravin, látek, obuvi, nýbrž hlavně také surovin, nutných k povznesení naší průmyslové a zemědělské výroby. Stejně jeví se velká nespokojenost pro teror v továrnách, který následkem jednostranného postupu a nepochopitelné slabosti úřadů přímo nebezpečně se šíří a část dělnictva i jich rodin připravuje o výživu. Postup vlády v ohledu provádění finančních a daňových reforem těžce poškozuje zejména střední vrstvy lidu. V otázce bytové neučinila vláda od 28. října 1918 hlavně v Praze - a stejně i v jiných městech - dosud pražádných opatření účelných, zejména v ohledu stavebním, čímž mohla řady lidí zaměstnati, jim výživy poskytnouti a velké částky, vyplácené nezaměstnaným, ušetřiti. Naproti tomu zcela nezákonným a neslýchaným způsobem pracuje k soustavnému zabírání klášterů, čímž vyvolává ohromné pobouření mezi katolickým lidem.

Vzhledem k tomu táží se podepsaní shora jmenovaných členů vlády, zda-li jsou ochotní s největším urychlením a rozhodností v naznačených směrech zjednati nápravu.

Navrhujeme, aby o dotazu tomto byla ihned zahájena rozprava.

V Praze, dne 10. září 1919.
Šrámek a soudr.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP