Pátek 11. července 1919

Schůze zahájena v 10 hod. 40 min. dopol.

Přítomni:

Předseda: Tomášek,

místopředsedové: dr. Hajn, Konečný, Udržal,

zapisovatelé: Bradáč, dr. Jur. Slávik;

větší počet členů Národního shromáždění.

Zástupcové vlády: Předseda vlády: Tusar a členové vlády: Hampl, Habrman, dr. Horáček, Houdek, Prášek, Staněk, Stříbrný, dr. Šrobár, Švehla, dr. Veselý, dr. Winter.

Z kanceláře sněmovní: JUDr. Haasz, tajemník sněmovní, zástupce jeho JUDr. Bartoušek.

Denní pořad

63. schůze Národního shromáždění československého v pátek dne 11. července 1919 o 10. hodině dopolední.

1. Volba jednoho místopředsedy Národního shromáždění československého (za dra Bellu) a jednoho pořadatele (za dra Hallu).

2. Pokračování v rozpravě o prohlášení ministerského předsedy.

3. Zpravodaj K. Jonáš. Zpráva imunitního výboru o žádosti krajského soudu v Kutné Hoře za svolení ke stíhání člena Národního shromáždění Ant. Chroustovského (tisk č. 1300).

4. Zpravodaj dr. Fáček. Zpráva výboru pro pozemkovou reformu o vládní předloze zákona (tisk č. 1015), jímž se doplňují některá ustanovení zákona ze dne 16. dubna 1919, č. 215 sb. zák. a nař., o zabrání velkého majetku pozemkového (tisk č. 1171).

5. Zpravodaj Fr. Buříval. Zpráva státně-zřízeneckého výboru o vládním návrhu (tisk č. 1079) ve příčině zákona o převzetí venkovských poštovních sluhů, zaměstnaných u poštovních úřadů třídních, do stavu výpomocných poštovních sluhů a do stavu sluhů po rozumu čl. 2. zákona z 25. září 1908, ř. z. č. 204 (tisk č. 1247).

Předseda: Národní shromáždění je schopno se usnášeti. Zahajuji schůzi.

Omluvili se:

churavostí: Čapka (na neurčito), Janoška (na neurčito), Kvapil (na neurčito), Nekvasil (pro tento týden), Pelikán (na neurčito), M. Pilát (na neurčito), Rouček (na neurčito);

zaměstnáním: Biňovec (do 10. srpna), dr. Dolanský (na tento týden), Duchaj (na neurčito), dr. Herben (pro tento týden), Hrdlička, Rudolf Malík, Němeček (do 26. července 1919), dr. Slávik (na neurčito), Jos. Špaček (do 10. srpna), dr. Krouský;

účastí při mírovém jednání v Paříži: Mečíř;

účastí při jednání v Římě: dr. Kolísek, Kroiher;

trvalým zaměstnáním ze slovenského klubu: dr. Ivanka, Makovický, dr. Medvecký.

Za příčinou Národního svátku dobytí Bastily, který bude Francie slaviti dne 14. července 1919, zaslal jsem panu předsedovi poslanecké sněmovny v Paříži pozdravný telegram.

Tiskem rozdány byly tyto tiskopisy, žádám p. sekretáře, aby je přečetl.

Zástupce sněm. sekr. dr. Bartoušek (čte):

Tisk 1293. Odpověď ministra vnitra na dotaz čl. N. S. Jos. Šamalíka, dra Dolanského, dra Stojana, Zavorala a soudr. o pumových útocích na katol. chrámy v Brně.

Tisk 1294. Odpověď ministerského předsednictva na dotaz čl. N. S. Jar. Kvapila a soudr. stran vážného německého obvinění o poměrech v čes. republice.

Tisk 1295. Odpověď min. vnitra na dotaz čl. N. S. Jos. Stivína a soudr. o zrušení zákazu některých německých politických listů v čes. republice a pro zrušení nařízení Stürgkhových o výjimečném stavu.

Tisk 1296. Odpověď ministra železnic na dotaz čl. N. S. J. Marka a soudr., že byla poskytována zdarma doprava nákladů v obvodu ředitelství olomouckého.

Tisk 1298. Odpověď min. spravedlnosti na dotaz čl. N. S. Kuneše Sontága a soudr. o neslýchaném postupu moravských soudů proti venkovskému obyvatelstvu při vymáhání t. zv. přeplatků za potraviny.

Tisk 1299. Odpověď min. školství a národní osvěty na dotaz čl. N. S. Fr. Mlčocha a soudr. o působení učitelky Anežky Procházkové v Lutopecnách.

Předseda: Došel mne od p. ministra zahraničního Beneše tento telegram:

Prosím, abyste tlumočil náš srdečný dík za projev důvěry ve vykonanou práci za hranicemi od naší delegace, který jste mně jako ministru zahraničních věcí ráčil zaslati jménem Národního shromáždění. Pracovali jsme všichni ze všech svých sil v duchu spravedlnosti a celého našeho boje za svobodu. Vrátíme se brzo do svobodné vlasti po podpisu míru s Rakouskem, abychom v tomtéž duchu spolupracovali na budování nových vztahů s našimi přáteli a s našimi novými sousedy.

Ministr Beneš.

Přistoupíme k

dennímu pořádku.

Prvním odstavcem je volba jednoho místopředsedy Národního shromáždění československého za dra Belu a jednoho pořadatele za dra Hallu. Podle § 63. jedn. řádu lze provésti volbu povstáním jen v tom případě, jestliže se Národní shromáždění na tom usnese 2/3 většinou. Já obyčejně se táži, je-li proti tomu námitka, a tím vyjde najevo, že více než 2/3 většina dává k tomu souhlas, ale z toho jsou vyloučeny volby předsedy a místopředsedy. Nutno proto voliti lístky. Klub slovenských poslanců navrhuje kol. Matúše Dulu.

Poněvadž z pp. zapisovatelů není zde nikdo přítomen, odročím tento odstavec denního pořádku, nebude-li proti tomu námitek, na konec schůze.

Námitek není a učiním tedy tento odstavec posledním odstavcem dnešního denního pořádku. Přistoupím

1. k pokračování v rozpravě o vládním prohlášení, která byla přerušena, ze včerejší schůze, a uděluji slovo panu kol. dru Boučkovi.

Posl. dr. Bouček: Vážené shromáždění!

Jsme všichni ještě pod dojmem (Hluk) - až páni národní demokraté domluví, začnu. (Posl. Mattuš: Vzdyť tu žádní nejsou!)

Předseda (zvoní): Prosím o klid.

Posl. dr. Bouček: Jsme ještě všichni pod dojmem toho, co včera stalo se v tomto Národním shromáždění, a co nemá příkladu prostě v dějinách parlamentních. Bývalý ministr zneužil, řekl bych, přímo svého bývalého postavení, využil toho, co dověděl se v ministerské radě, zkreslil to a použil toho k útoku na svého bývalého ministerského kolegu. Budu míti příležitost, abych také této věci průběhem svých výkladů se dotekl.

Proč dnes ujímám se slova k obšírnějšímu výkladu politickému, toho příčinou jest ta okolnost, že strana naše vysílá svého člena do ministerstva. A já jsem šťasten, že volba padla na osobu nynějšího ministra spravedlnosti, muže neobyčejně ušlechtilého, čistého a nezištného, muže věrného zásadám demokracie a socialismu, věrného zásadám, které položil naší straně zakladatel její, nynější president naší republiky, zásadám, za jejichž strážce nejvěrnější my se pokládáme. Ale vážíme si u něho také jeho politické prozíravosti. Když šlo o splynutí naší strany se stranou dříve mladočeskou, on to byl, který správně rozpoznal, že sloučení možno není, nemáme-li se my vzdáti vůbec těch vůdčích zásad, které stranu naši od samého založení ovládaly. A vývoj událostí dal mu prostě za pravdu. Nynější pan ministr spravedlnosti může býti tím jist, že všechno to, co my víme a co dovedeme, jest mu k službám, že mu budeme raditi, když bude potřebovati, když bude potřebí varovati, a podle tradic naší strany budeme, dopustí-li se chyby, prvními, třeba nejpřátelštějšími, ale také zároveň nejpřísnějšími činnosti jeho posuzovateli. Nemám pražádné pochyby o tom, až jedenkráte také niť jeho ministerského života bude přeříznuta, že od stoupí ze svého úřadu se ctí.

V listu páně presidentově, který jemu byl adresován, dotčeno jest se také minorit. To znamená - a nemůže býti pražádné pochyby o tom, že to tanulo panu presidentovi na mysli - otázku našeho poměru k Němcům. Je to otázka neobyčejné důležitosti a s českého stanoviska bych řekl, otázka cti našeho národa.

Jest mi velmi dobře známo, co se v německém území děje. A já o tom leccos povím. Jsem si také vědom překážek, které urovnání našeho poměru k Němcům staví se v cestu. Jsou to v přední řadě psychologické momenty jak na straně naší, tak také na straně německé. A těch psychologických, zrážlivých momentů na straně německé dotkl bych se napřed.

Prosím, považte si, že část velikého německého národa dostává se pod vládu národa poměrně malého. I Rakousko svou dynastií německou, svým vojskem, svou hierarchií i byrokracií presentovalo se přes to, že nebylo státem německým, oproti cizině a celou svou vnitřní správou jako stát německý. Němci hráli v Rakousku prim a pojednou z toho postavení jsou vytlačení. Chápu u nich určité obavy o existenci národní. Němci měli celý vládní aparát k ruce, ten je podporoval proti nám a těžko bylo leckdy našim menšinám dovolati se ochrany. Ale přes to pozorovali, že to uzavírané německé území stále a stále se zmenšuje, že my stále víc a více pronikáme do toho uzavíraného německého území, dík jednak pro myšlené činnosti našich národních jednot a zejména dík tomu českému dělníku, který, když už musil zaprodávati svou práci, svou schopnost cizákovi, neprodal mu svou duši a své národní přesvědčení. Není tedy divu, když Němci najednou cítili, že jest jim vyrvána moc vládní, která je takovým způsobem proti nám podporovala a že naplněni jsou obavami. To jsou psychologické momenty na straně německé; a nyní psychologické momenty na straně naší.

Velmi trefně a případně to řekl náš president ve svém slavném "poselstvu": "Bude nám těžko zapomenouti." Ano, každý to cítí, že musíme přímo překonati sebe, chceme-li chladně, střízlivě posuzovati svůj poměr k Němcům. Musíme si přímo násilí činiti, abychom zapomněli křivd, které na nás páchali Němci v čele s tou brutální habsburskou dynastií, kteří po 300 let ruku v ruce s katolickou církví nám brali naše národní náboženství a náš jazyk. Tedy říkám, i na naší straně jest mnoho překážek, které se urovnání našeho poměru k Němcům staví v cestu. Leč nám nebude a nesmí býti za těžko, abychom učinili ne první krok, to by bylo málo, nýbrž abychom dali Němcům všechno hned, nač mají právo. Nám, pravím, nebude a nesmí býti to za těžko. A proč? V minulých dnech oslavovali jsme památku Husovu a k nejcennějším pracem patří právě práce vyšlé z řad našich členů Nejedlého a Rádla, kteří tak zdůrazňovali a dokládali ze spisů a řečí Husových tu jeho humanitu, lásku k spravedlnosti a lásku k bližnímu. A já pravím: nám právě s toho hlediska českého humanismu a - co bych ještě více podškrtl - se stanoviska českého socialismu ten německý dělník, řemeslník, živnostník a sedlák jsou také našimi bližními a můžeme si jenom přáti, abychom je mohli nazvati také brzy svými bratry. Byl to nešťastný výrok, který padl právě z úst téhož člena dřívější vlády, který zde mluvil včera; že s velezrádci nevyjednáváme. My nevyjednáváme s velezrádci? My, kteří jsme byli velezrádci až do poslední chvíle Rakouska?

Musíme nastoupit cestu, která zabrání tomu, abychom neměli velezrádců ve svém státě, musíme zabrániti tomu, aby někdo právem nemohl říci, že k velezradě jest nucen, jako jsme k ní byli nuceni ve starém Rakousku. A jaké máme prostředky k tomu? Vážené shromáždění, řekl bych toto: Tam, kde máme naprostou většinu, v těch městech abychom každý přímo se pokládal za konsula německé menšiny, která jest tam, poněvadž pak budeme míti silný podklad proto, abychom každého s celou neúprosností zákona stíhali, kdo by ukřivdil někomu z nás, kde jest menšina příslušníků našeho národa. Němci ovšem že nesmějí býti malicherní, když se stane nějaká křivda. Vždyť nemůžeme za každým stát. Ať si vzpomenou Němci, jak by byli bývali s námi nakládali, kdyby byla tato velká válka dopadla proti nám a kdyby se dostali k nadvládě, o které snili. Ať uznají Němci, když se jim u nás stala křivda, že aspoň se strany vlády se všechno stalo, aby se křivda odčinila. Poukázal bych na př. na Štětí, kde nerozumem a přímo i zlom vůlí jednoho člověka, náležejícího do řad našeho národa, najednou měli býti všichni občané připraveni o nejzákladnější právo každého příslušníka našeho státu, o právo volební. Upozorňuji, že to byl v první řadě president naší republiky, který bez váhání zakročil, a že to byl tehdejší i dosavadní ministr vnitra, který ihned zákonu zjednal průchod.

Vážené shromáždění, tímto způsobem musíme postupovat. Každému musí býti dáno právo na tolik, na kolik má nárok. Nesmíme připustiti, aby někdo směl právem říci, že zacházíme s národními menšinami tím způsobem, jakým zacházeli s námi Němci, nebo s bratry Slováky v Uhrách Maďaři. Ale ovšem, když my máme dobrou vůli a jsme takto rozhodnuti bez ohledu na to, bude-li to Němcům vhod, či chtěli-li by raději zůstati v úloze utlačovaných, aby měli nějakou výmluvu, proč chtějí z tohoto státu, musím s tohoto místa varovati, aby nebylo v německém území postupováno tím způsobem, jak se dělo posud. Jsou to věci, proti kterým bychom museli vystoupiti s veškerou přísností zákona. Provádí se proti našemu státu sabotáž, která vychází z kruhů, podporovaných z Německého Rakouska a z kruhů - třeba mimoúředních - z říše německé. Chtějí nám znehodnotiti co nejvíce naši měnu falešnými kolky a byl to na př. dr. Mayer z Vídně, který na samých hranicích našeho státu v Sasku umístil za 2 miliony nekolkovaných bankovek, aby byly nepozorovaně přeneseny do našeho státu a opatřeny falešnými kolky. Jest to bohužel vynikající jurista dr. Klein, bývalý ministr spravedlnosti, který není dalek s německou stranou křesťansko-sociální těchto úkladů proti naší republice.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP