Středa 11. června 1919

Předseda: K slovu není nikdo přihlášen. Debata jest skončena. Přistoupíme k hlasování. Hlasovati dám o celém zákoně najednou již proto, poněvadž není žádných pozměňovacích návrhů a poněvadž předloha sama není příliš obsáhlá.

Námitky proti tomu není. Kdo souhlasí s §§ 1. až 14. zákona o pozemkovém úřadě, jakož i s nadpisem zákona, prosím, aby povstal. (Děje se.) To jest většina. Zákon v prvém čtení jest schválen.

Přeje si pan zpravodaj slova k druhému čtení? Nikoliv. Kdo souhlasí s právě přijatým zákonem v 1. čtení také ve druhém čtení, prosím, aby povstal. (Děje se.) To jest většina. Zákon jest schválen také ve druhém čtení a tím tento odstavec denního pořádku jest vyčerpán.

Porada pánů předsedů klubovních doporučuje, aby jako další odstavec denního pořádku byla vyřízena

13. zpráva finančního výboru o vládním návrhu zákona (tisk 1081) o povinné nabídce cizozemských pohledávek Československé devisové ústředně, a sice z toho důvodu, ježto jest svrchovaně naléhavá potřeba vyřízení této věci. Jest snad proti tomu námitka? (Námitky nebyly.) Přistoupíme tedy k vyřízení této záležitosti a žádám pana zpravodaje dra Horáčka, aby převzal referát místo p. kolegy Piláta.

Zpravodaj posl. dr. Horáček: Vážené Národní shromáždění!

Zde jde o další krok na cestě valutové akce. Jedná se tu o to, když někdo má nějakou pohledávku, která zní na cizí měnu, - mimo měnu bývalou rakousko-uherskou a ruskou, které nepřicházejí zde v úvahu - aby byl povinen do 14 dnů tuto pohledávku přihlásiti k devisové ústředně. Devisová ústředna musí se pak během dalších 15 dnů rozhodnouti, zdali chce tuto pohledávku převzíti v kursu, který sama ustanoví, čili nic. To jest jakási nucená nabídka, která má účel, aby takové pohledávky byly shromážděny ve prospěch našeho kovového pokladu. Až posud nebyla taková nucenost, každý mohl dobrovolně přihlásiti devisové ústředně ty pohledávky, ale pan ministr financí žádá, aby se to stalo nuceně. Kdyby snad někdo měl protipohledávku v cizí valutě, může býti z toho kompensována, po případě musí ji devisová ústředna převzíti. Zákon jest docela jednoduchý a navrhuji jménem finančního výboru, aby byl přijat.

Předseda: Ke slovu není nikdo přihlášen. Debata jest skončena. Přistoupíme k hlasování. Také o tomto zákoně, který má pouze 8 paragrafů a poněvadž nemá pozměňovacích návrhů, dám hlasovati o celém zákoně najednou.

Kdo souhlasí s §§ 1. až 8., jakož i s nadpisem zákona, prosím, aby povstal. (Děje se.) To jest většina, zákon jest schválen v prvém čtení. Přeje si p. zpravodaj slova k druhému čtení? Nikoliv. Kdo souhlasí s právě přijatým zákonem v prvém čtení také ve druhém čtení, prosím, aby povstal. (Děje se.) To jest většina. Zákon jest schválen také ve druhém čtení a tím tento odstavec denního pořadu jest vyčerpán.

Teď zbývají nám ještě odložené dva odstavce, a sice volby, které byly odloženy na konec schůze, a sice

14. Volba jednoho zapisovatele a

15. Volby do sloučených výborů.

Za sněmovního zapisovatele navržen jest na místě resignovavšího dra Veverky - Emil Špatný. Prosím pány, aby zaujali svá místa.

Budu postupovati ve smyslu práva vyhraženého mi jednacím řádem, jak jsem již učinil jednou. Není-li proti tomu námitek, bude provedena volba akklamací. (Námitek nebylo.) Námitek není. Prosím, kdo s navrženým kandidátem souhlasí, by povstal se svého místa. (Děje se.) To je většina. Navržený člen Národního shromáždění Emil Špatný jest zvolen za zapisovatele.

Přistoupíme k dalšímu, a sice k volbám doplňovacím do některých výborů: do výboru rozpočtového, do výboru pro změnu jednacího řádu a dále do výboru právního.

Námitek proti tomu není. Volbu vykonáme.

Jest navržen:

do rozpočtového výboru za člena Marka - Antonín Němec; za dra Mattuše - Jaromír Špaček;

do výboru pro změnu jednacího řádu: za Brodeckého - Antonín Němec, za Malkuse - dr. Kubíček;

do výboru právního: za dr. Juraje Slávika - dr. Rolíček.

Kdo souhlasí s navrženými změnami, prosím, aby povstal. (Děje se.) To jest většina. Navržené změny jsou schváleny.

Přistoupím dále, nebude-li proti tomu námitek, k volbám výborů: kulturního, sociálně-politického, dopravního, technického, zahraničního, vyšetřovacího, zemědělského, finančního a výboru pro pozemkovou reformu.

Prosím pana sekretáře, by přečetl příslušné návrhy.

Sněmovní tajemník dr. Haasz (čte): Do výboru kulturního: Andrej Devečka. Josef Sivák, dr. Jaroslav Vlček, Ant. Štefánek, dr. Alois Kolísek, dr. Jur. Slávik, dr. F. Krejčí, Al. Konečný, Václav Sladký, dr. Prokop Maxa, Aust, Ecksteinová, Houser, Rouček, Štěpánek, Ulrich, Srdínko, Babánek, Pilát, Smrtka, Vraný, Lukeš, dr. Metelka, dr. Budínský, dr. Mareš, dr. Němec, Machar, Kvapil, dr. Herben, dr. Stojan, Kadlčák, dr. Kordač.

Do výboru sociálně-politického: Vladimír Čobrda, Jan Janček ml., Josef Cholek, Andrej Hlinka, Rud. Laube, Al. Tučný, Fr. Zeminová, Johanis, Tayerle, Jaroš, Němeček, Ecksteinová, Aust, dr. Viškovský, Slavík Ant., Sáblík, prof. Velich, Jonáš, dr. Schieszl, dr. Engliš, Hatlák, dr. Syllaba, Čuřík, Bezděk.

Do výboru dopravního: Jan Burjan, Jan Pocisk, Josef Záruba-Pfeffermann, Fr. Buříval, J. Hrizbyl, Brodecký, Kříž, Marek, Hübner, Bradáč, Vojta, Navrátil Gustav, Vaněk, Votruba, Kadlčák, Jílek.

Do výboru technického: Josef Rotnágl, Josef Záruba-Pfeffermann, dr. Milan Zuffa, dr. Heidler, Fr. Holejšovský, Brožík, Cingr, Aust, Zika, Malypetr, Klindera, Bečka, Nekvasil, dr. Brabec, Pospíšil, Ševčík.

Do výboru zahraničního: dr. Milan Hodža, Fedor Houdek, Josef Rotnágl, dr. Prokop Maxa, dr. Emil Franke, Rouček, Svěcený, Ant. Němec, Udržal, Horáček, Viškovský. dr. Hajn, Sís, dr. Šámal, dr. Mazanec, Šrámek.

Do výboru vyšetřovacího: dr. Jan Halla, Josef Cholek, Ferdiš Juriga, Em. Špatný, dr. Bartošek, Dědic, Svěcený, Zavadil, Vraný, Marcha, Beran, Machar, dr. Herben, dr. Stránský, Šolle, Čuřík.

Do výboru zemědělského: Ferdinand Benda, Jan Kliešek, Emerich Parák, J. V. Hrouda, dr. Rambousek, Časný, Hrdlička, Charvát, Prokůpek, Chroustovský, Hybš, Kléga, Chlebounová, Král, Ševčík, Čapka.

Do výboru finančního: Rudolf Pilát, Viliam Paulíny, dr. Jan Vanovič, dr. Heidler, dr. Veselý, Jirásek, Stivín, Frt. Svoboda, Kar. Svoboda, Horáček, Zika, Fáček, Engliš, Mattuš, dr. Dolanský, Šolle.

Do výboru pro pozemkovou reformu: Ferdinand Benda, Jan Duchaj, Ferdiš Juriga, dr. Milan Hodža, Josef Záruba-Pfeffermann, Václav Reimann, Rudolf Laube, Josef Svozil, Johanis, Hrdlička, Ferd. Jirásek, dr. Meissner, Ulrich, Viškovský, Horáček, Prokůpek, Vraný, Stoupal, Frt. Němec, Král, Matoušek, dr. Fáček, Šolle, Jílek.

Předseda (zvoní): Dám o všech navržených změnách, o obeslání všech těchto výborů hlasovati najednou již proto, poněvadž není žádných pozměňovacích návrhů.

Kdo souhlasí s navrženými do těch jednotlivých výborů, prosím, by povstal. (Děje se.) To jest většina.

Navržení jsou zvoleni.

Posl. dr. Horáček: Měl bych dotaz, zdali se musí nově konstituovat ty nové výbory.

Předseda: Pokládám za samozřejmo, že se výbory právě zvolené musí konstituovat již proto, poněvadž v nich jsou soustředěny některé výbory, které byly rozpuštěny.

Ustavily se výbory:

zahraniční, předsedou byl zvolen dr. Milan Hodža; branný, v němž místopředsedou zvolen Ludvík Pik a Jaromír Špaček, zapisovatelem Fr. Hummelhans.

Přistoupím k ukončení schůze a navrhuji v dohodě s poradou pp. předsedů klubů po rozumu §§ 83. a 34. jednacího řádu, aby se Národní shromáždění odročilo do 24. června 1919 a aby předsednictvo bylo zmocněno ustanoviti dobu a pořad příští schůze. Jsou snad proti tomu nějaké námitky? (Nebyly.)

Není jich, můj návrh jest přijat.

Prohlašuji schůzi za skončenou.

(Konec schůze v 6 hod. 20 min. večer.)

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP