Čtvrtek 22. května 1919

Táží se proto podepsaní:

1. Co chce vláda učiniti, aby okamžitě převzaty byly pod její pravomoc veškeré pohotové zásoby všech předmětů denní spotřeby v republice?

2. Co hodlá vláda učinit, aby tyto předměty byly ihned do prodeje za ceny pronikavě snížené?

3. Chce vláda připustiti přísnou kontrolu v provádění této akce zástupci konsumentů?

4. Co hodlá vláda učinit, aby se brzkým dovozem ze spřátelené ciziny opatřilo dostatečné množství nezbytných potřeb domácího života?

5. Jest ochotna vláda změnit ihned trestní řád tak, aby zločin lichvy mohl býti trestán podle stanného práva?

6. Podepsaní navrhují, aby o tomto dotazu byla ihned zahájena debata.

V Praze, dne 22. května 1919.

Bradáč a soudruzi.

Předseda: Návrh má dostatečný počet podpisů, více než 25, přistoupíme k hlasování. Prosím pány, aby zaujali svá místa. (Stalo se). Kdo souhlasí se zahájením debaty, prosím, aby povstal. (Stalo se.) To jest většina, návrh jest přijat a já uděluji slovo prvnímu řečníku ohlášenému, panu kol. Brodeckému.

Posl. Brodecký: Naléhavým dotazem k vládě, o kterém má býti jednáno, dostal se na denní pořádek jednání Národního shromáždění předmět, který nesnese dlouhých řečí a který vyžaduje rychlých a co možno pronikavých činů. Já omezím se docela stručně jenom poukázati na to, že návrh tento měl býti podán již snad dávno dříve a jenom právě koaliční poměr, ve kterém se nalézáme a ten poměr, který způsoben byl tiskem, zabránil tomu, abychom s podobným návrhem přišli, poněvadž bylo na snadě, že bude takovému návrhu vtištěno signum demagogie. Pánové, viděli jste včera, viděli jste dnes, a já jsem měl včera příležitost na českém venkově a během týdne na Ostravsku viděti, že dnešní situace je prostě neudržitelna. Všecka láska k republice, všecka snaha klidným vývojem získati základy pro republiku a její budoucnost co možno pevné a široké, jest soustavně ubíjena, jest soustavně tlumena přímo strašlivou bídou, ve které se octly nejširší vrstvy lidové. Pánové, dnes bída není frásí, dnes není frásí, řekneme-li, že lidé v pravém slova smyslu umírají a chodí nazí. To jest tvrdá skutečnost, která musí býti konstatována. Nepřál bych si, aby bylo pravdou, aby někdo, ať je to kterýkoliv straník, ať je to člověk kteréhokoliv přesvědčení, tak strašlivou bídu využitkoval pro agitační účele nebo využitkoval k účelům demagogie. (Výborně.) Stojíme na stanovisku, že tímto stavem věcí před nás, pro všechny, kteří přece jen do voleb do Národního shromáždění neseme zodpovědnost za to, jakou připravili jsme v nejprvnějších základech budoucnost naší republice, že před nás před všecky se staví jedna z nejtěžších otázek, která státu našemu mohla býti postavena. Všechna ostatní politika, všechno jiné, co bychom zde podnikali, snad by mohlo býti pěkné a vážné a důležité, ale všechno to se ztrácí niveč, nedovedeme-li poměry sociální širokých vrstev lidových aspoň vyzvednouti na takový stupeň, kde vedle hladu, kde vedle starosti o skývu chleba jsou možné také jiné city, jsou možné vyšší myšlenky o udržení a vybudování státu. Tam, kde bída jde tak hluboko, jako dnes u nás, nedivte se, že tam ztracen a znemožněn každý jemnější cit, tam znemožněn jest každý ideál. Hlad jest největším protivníkem ideálu, bídu a nouzi, v jaké se naše vrstvy lidové nalézají v městech i na venkově, prohlašuji největším neštěstím každému ideálnímu pojetí toho velkého úspěchu, který jsme docílili, úspěchu docílení samostatnosti národa. Národ měl radost ze své samostatnosti, ale bude-li národ udržován v bídě a nahotě, ještě poměrné krátkou dobu, přestane ta radost z největšího historického činu, který kdy český národ prodělal.

Pánové! Věc je tak vážná a tak důležitá, že myslím, že nemohu ani jinak zahájiti debatu v této záležitosti, než úpěnlivou prosbou k vám všem, kteří budete rozhodovati, prosbou na činitele vlády, prosbou na vás všecky, kteří máte vliv na ty, kdož zde budou hráti vynikající roli, prosbou jdoucí v tom smyslu: Pánové, nedopusťte, aby tento naléhavý dotaz vyřízen byl jenom jako demagogické gesto jedné strany. Nedopusťte, aby tento naléhavý dotaz nenalezl u vás všech a u celého našeho československého národa to pochopení, které mu přísluší, které mu patří. Jděte ke kořenu věci, nedopusťte, aby se udělalo něco polovičatého, nedopusťte, aby prostým, nějakým všeobecným prohlášením vlády věc byla smetena z denního pořadu. Prosím, uvědomte si všichni, že můžeme se dostati lehko z této kličky, kterou nám na krk váže několik tisíc lidí úplně bez rozmyslu, lidí, kteří pro mamon ztratili vůbec smysl pro celou budoucnost republiky. (Výborně!) My můžeme se z této kličky snad tentokráte ještě dostati ven nějakým velikým gestem, přijetím nějakého návrhu, resp. přijetím nějakého prohlášení vlády a malým jaksi zlepšením situace. Považuji za svou povinnost, v úvodě debaty prohlásiti, že nepomohou maličké záplaty, že nepomohou žádné malicherné úpravy, tady musí se jíti na kořen zla ihned a způsobem takovým, aby široké vrstvy lidu viděly, že v Národním shromáždění mají opravdovou oporu, které mohou důvěřovati a na tolik důvěřovati, že třebas to, co zde bude navrhováno a o čem zde bude mluveno, nebude moci hned býti provedeno, přece jen ponechá jim klid v práci a zaměstnání, poněvadž provedeno bude; za to ručí ten zájem, za to ručí ta opravdovost, se kterou Národní shromáždění k luštění této otázky přikročí.

Já varuji, aniž bych vyhrožoval, jen proto, že konstatovati chci, co nutno očekávati, varuji před tou polovičatostí. O tom není sporu, že, podaří-li se nám nějakým neopravdovým činem dostati se z této situace, která včera i dnes jaksi byla uvedena v život, nepůjdeme-li věci na kořen, pak že v nejbližších dnech dostaví se situace, rozpoutá se bouře, kterou nebudeme moci přivésti k uklidnění ani tenkráte, když potom dodatečně budeme chtíti opravdově zjednati nějakou nápravu. (Výborně!)

Tedy, pánové, v tom problému, který nám jest předložen jednoduchým dotazem, postavena byla před nás přímo otázka bytí nebo nebytí. Jest to zkouška státníkova, řekl bych zkouška státníkova první třídy. Já, pánové, ať pohlížíte na mne osobně, ať pohlížíte na moji stranu jakkoliv, prohlašuji veřejně, já jsem neztratil ještě veškeru důvěru v ostatní strany tohoto Národního shromáždění, a já chci věřiti, že to, co se dodnes stalo, bylo poblouzněním, bylo, řekl bych, z nedostatečného uvážení vzešlým počinem a jednáním. Věřím, že stejně jako my, důvěrníci pracujícího lidu, chápeme vážnost situace, že ji pochopí všechny strany tohoto Národního shromáždění a že budeme moci říci, že to, co včera a dnes nasadilo k velikému aktu, jest prvním a posledním počinem, poněvadž jsme nyní jej potlačili ne nějakým chytráctvím anebo násilím, poněvadž jsme tyto počiny v zárodku potlačili tím, že jsme vzali příčiny, ze kterých ty akce vznikly. Připomínám ke konci: Prozatím máme co dělati třebas s velice vážnou a nebezpečnou, přece jen s organisovanou akcí.

Když vyrostlo to, co bylo včera a dnes, přes hlavy vůdců, přece jenom vedeno bylo důvěrníky a ještě nám důvěrníci říkali, že nebudou moci, nestane-li se něco, udržeti ty massy, čili obráceně řečeno, důvěrníci naší mají ještě massy v ruce, máme co dělati ještě s akcí organisovanou. Pánové, jako starý organisátor, jako člověk, který zná duši pracujícího lidu až do těch nejzazších záhybů, prohlašuji, že jest nutno varovati před tím, abychom tuto organisovanou akci jakýmkoli způsobem lehkomyslně zprovodili se světa, poněvadž za touto akci - a já myslím, že to byla poslední organisovaná akce, se kterou jsme měli v tom ohledu činiti - následuje ihned přímá akce mass proletariátu. To jest to mene-tekel, které jest psáno na zdi, které musí nás v poslední chvíli donutiti, pohnati, abychom nebezpečí prohlédli otevřenýma očima, v tváří v tvář. Buďto záleží nám na budoucnosti republiky a na budoucnosti českého národa, na klidném vývoji, pak tady přijdeme na kořen zla a budeme pracovati, anebo nedovedli jsme ještě pochopiti vážnost situace a půjdeme dále různým způsobem ke koncessím těm, kdož až dodnes vedli republiku k neodvratné katastrofě a záhubě. A pak zodpovědnost za to, co bude následovati, padá na hlavy těch, kteří z nepochopení, nebo z lehkomyslnosti této akce posledního zorganisovaného pokusu proletariátu nedbali a sami tím vyvolali akci přímou a anarchii.

Pánové, to nejsou pohrůžky, to jest konstatování pravdy a myslím, že tato pravda zalehne vám všem do vašich duší, do vašeho přesvědčení a že z těch důvodů uděláme opravdu něco, co bude tvořiti pevný fundament klidného, nerušeného vývoje naší republiky. (Výborně!)

Předseda: Aby se umožnilo ministerstvu zaujetí stanoviska v této záležitosti prohlášením, přerušuji debatu do schůze zítřejší a dám ji na první odstavec příštího denního pořadu.

Byl mi dodán dotaz členů Národního shromáždění Udržala, Viškovského, Rychtery, Prokůpka a společníků na zástupce předsedy ministerstva ohledně násilností, spáchaných 21. května na členech Národního shromáždění. Žádám pana sekretáře, aby jej přečetl.

Náměstek sněmovního tajemníka dr. Trmal (čte):

Dotaz

členů Národního shromáždění Udržala, Viškovského, Rychtery, Prokůpka a spol. na zástupce předsedy ministerstva ohledně násilností, spáchaných dne 21. května na členech Národního shromáždění.

Dne 1. května 1919 večer vnikl dav lidu do budovy výkonného výboru Republikánské strany československého venkova, kde se nalézají pracovny spisovatele Karla Jonáše tajemníka Rudolfa Berana, členů Národního shromáždění.

Dav vypáčil dvéře pracoven a za výhrůžného pokřiku a hrozeb dopustil se tu řady násilností. V pracovně Karla Jonáše i Rudolfa Berana vypáčil dav dveře; naleznuv z obou toliko Rudolfa Berana v pracovně, vyhrožoval mu násilím, oběšením a prohlásil, že vrátí se ve třech dnech, aby splnil své hrozby, nezastaví-li Venkov a Večer kritiku činnosti ministra dra Vrbenského. V redakci Venkova hledal násilně tam vniklý dav redaktory Jonáše a Vraného, oba členy Národního shromáždění a vyhrožoval jim oběšením.

Vzhledem k těmto politování hodným událostem, vůči nimž ohrožení byli následkem úplně nedostatečných ochranných opatření bezmocni, jsouce vydáni v šanc útokům a insultům, jakož i se zřetelem k tomu, že běží o hrubé útoky a znásilnění členů Národního shromáždění, táží se podepsaní:

Jest vláda republiky odhodlána, chrániti všemi prostředky členy Národního shromáždění vůči podobnému terrorismu a zajistiti jim plnou osobní poslaneckou nedotknutelnost?

Předseda: K věci samé poznamenávám, že páni zástupcové klubu republikánské strany československého venkova dostavili se také ke mně a stěžovali si na porušení imunity poslanecké.

Prohlásil jsem již jednou z tohoto místa a sice u příležitosti známého případu kolegy Brodeckého, že poslanecká imunita náleží k oněm ústavním svobodám, které spolu tvoří základy demokracie a připomínám dnes, že porušování této svobody bylo by s to, ohroziti právě tyto základy.

Lituji této události tím více, že se v naší republice nestala poprvé. V měsíci lednu vnikly zástupy lidu do místnosti redakce "Práva lidu" a vyhrožovaly tam rovněž členům Národního shromáždění. Jsem si vědom, že můj hlas a můj apel vyzněl by úplně na plano, kdyby také veškerá žurnalistika (Výborně!) u vědomí hluboké vážnosti věci, o níž jde, nepoučovala veřejnost, že terror jest nepřítelem státu i společnosti, ať vychází odkudkoliv. (Výborně!)

Přistupuji k ukončení schůze.

Navrhuji, aby se příští schůze konala zítra v pátek 23. května 1919 o 11. hod. dopolední s tímto denním pořádkem:

1. Dokončení rozpravy o naléhavém dotazu člena Národního shromáždění Bradáče, Brodeckého, Čuříka, Duly, dra B. Němce, Špatného a dra Veselého na veškerou vládu, zvláště pány: ministra výživy, ministra vnitra a ministra spravedlnosti o akci na zmírnění bídy působením vlády k okamžitému snížení cen veškerých předmětů denní potřeby.

Dále nevyřízené odstavce dnešního denního pořádku t. j.

2. Pokračování v debatě o zprávě výboru pre upravenie hospodárskych a sociálnych pomerov legionárov a ích rodin o návrhu členov Národného shromáždenia dra Ivana Markoviča, Jána Jančeka ml., dra Juraja Slávika a spol. (tisk č. 819) o sriadení hospodárskych a sociálnych pomerov legionárov a ích rodin (tisk č. 975).

3. Zpráva ústavního výboru o návrhu člena Národního shromáždění dra Meissnera, Bechyně, Ecksteinové, Johanise a soudr. (tisk č. 704) a vládním návrhu (tisk č. 810), kterými se mění zákon o prozatímní ústavě (tisk č. 976).

4. Zpráva l. výboru školského,

II. výboru státně-zřízeneckého, o vládním návrhu zákona (tisk č. 717) o platech suplentů státních středních škol (tisk č. 1006).

5. Zpráva sociálně-politického výboru o vládním návrhu zákona (tisk č. 847) o státní podpoře stavebního ruchu (tisk č. 991).

6. Zpráva I. výboru školského, II. výboru státně zřízeneckého, III. výboru finančního, o návrhu člena Národního shromáždění Udržala, Bechyně, Smrtky, Housera, Konečného a soudruhů (tisk č. 36), jakož i o návrhu člena Národního shromáždění dra Budínského, dra Lukavského, Nohela a druhů (tisk č. 672) na úpravu hmotných poměrů učitelstva škol obecných a občanských. (Tisk 992.)

7. Zpráva I. výboru živnostenského. II. výboru právního, III. výboru finančního o vládním návrhu zákona čís. tisku 855 o úvěru pro živnostníky válkou poškozené. (Tisk 1010.)

8. Zpráva právního výboru o vládním návrhu zákona o sestavování seznamů porotců. (Tisk 979.)

9. Zpráva technického výboru o vládní osnově zákona (č. t. 912), kterou se povoluje další náklad na práce nouzové k stavbě silnic. (Tisk 998.)

10. Zpráva technického výboru o vládním návrhu (čís. tisku 913) na vydání zákona o stavebních úlevách, kterým se doplňují nebo mění ustanovení některých paragrafů nynějšího stavebního řádu pro zemské hlavní město Brno, pro král. hlavní město Olomouc, pro král. města Jihlavu a Znojmo a pro jejich místa předměstská, daného zákonem ze dne 16. června 1894 č. 63 z. z. a změněného a doplněného zákonem ze dne 16. června 1919 č. 39 z. z. (Tisk 1019.)

11. Zpráva technického výboru o vládním návrhu (č. tisku 1014) na vydání zákona o stavebních úlevách, kterým se rozšiřuje platnost zákona ze dne 15. dubna 1919 č. 211 sb. z. a n., týkajícího se stavebních úlev pro Prahu a okolí, na města Plzeň a Budějovice. (Tisk 1017.)

12. Zpráva ústavního výboru o vládním návrhu zákona (č. t. 897), kterým se upravuje správa obcí, o jejichž sloučení nebo rozloučení se jedná. (Tisk 977.)

Jsou snad proti tomuto mému návrhu, jak pokud se týče dne, tak pokud se týče denního pořádku, námitky? (Nebyly.)

Námitek není, jest tudíž návrh ten přijat.

Prohlašuji schůzi za skončenou.

(Konec schůze v 7 hod. 30 min.)

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP