Středa 14. května 1919

Novoty veliké nezavádíme, a pokud je zavádíme, jsou tak nepatrné, že pojištěnci ani při reformovaném nemocenském pojištění nemohou býti spokojeni. Upozorňuji již dnes, abychom všichni si byli vědomi, že zejména starobní pojištění bude nejbližší naší povinností řešiti nejen se stanoviska sociálního, ale i se stanoviska humanitního, zdravotního a národního vzhledem k tomu, že velká část národa právě ochrany pro případ stáří a neschopnosti k práci potřebuje.

V předpokladu, že i těmto věcem bude Nár. shromáždění buď nynější nebo příští svou patřičnou pozornost věnovati, končím zprávu s prosbou, abyste jednomyslným usnesením nové osnově zákona o nemocenském pojištění dali souhlas. (Výborně! Potlesk.)

Předseda: Přerušuji projednávání tohoto odstavce denního pořádku. Nebude-li proti tomu námitek, provedeme ještě doplňovací volby do některých výborů: do živnostenského, do legionářského, do sociálně-politického, do výboru pro pozemkovou reformu a do výboru ústavního. (Námitek nebylo.) Námitek není; prosím pány, aby zaujali svá místa. (Děje se.)

Do výboru živnostenského za vystupujícího člena N. S. Jandu navržen je Vlad. Hatlák, do výboru legionářského za Mattuše Jar. Špaček, do výboru sociálně-politického za dra Matouška a Sládka dr. Schieszl a dr. Engliš, do výboru pro pozemkovou reformu za dra Jur. Slávika Josef Bránecký, do výboru ústavního za dra Jur. Slávika dr. Jan Ružiak.

Kdo souhlasí s navrženými změnami, prosím, aby povstal se svého místa. (Děje se.)

To jest většina; navržené změny jsou schváleny.

Sděluji ještě dodatečně, že člen N. S. Chlebounová omluvila nepřítomnost svou dodatečně pro dnešní schůzi.

Byla mi dodána interpelace členů N. S. Bechyně, dra Lukavského, Ružiaka, Rýpara, Slavíčka, Udržala a dra Veselého na vládu Československé republiky ve příčině zpráv z Paříže o těšínském Slezsku. Vzhledem k důležitosti žádám, aby byla přečtena.

Zapisovatel posl. dr. Stojan (čte):

Dotaz

členů Národního shromáždění Bechyně, dra Lukavského, Ružiaka, Rýpara, Slavíčka, Udržala, dr. Veselého a Ziky na vládu Československé republiky ve příčině zpráv z Paříže o těšínském Slezsku.

S radostí i hrdostí četli jsme prvou úřední zprávu o světovém míru. Naše státní svoboda, jež ve skutečnosti trvá od 28. října m. r., v míru tom proklamuje se i mezinárodním aktem diplomatickým, a co více ještě: tento mír vedle jiných států prohlašuje výslovně i náš stát sám na důkaz, že jsme národem vítězným právě tak, jako Francouzi, Anglie, Severní Amerika a všechny ostatní státy dohody.

Naproti tomu zprávy, třeba neoficielní, o hranicích naší republiky s Polskem, které nás docházejí v posledních chvílích z Paříže, nás přímo lekají. Podstatou jejich jest, že hranice Těšínska mají býti změněny k naší škodě. Jestliže jsme byli bolestně dotčení, nečetli-li jsme v mírové smlouvě ničeho o českých obcích v Kladsku, které bylo české koruně odcizeno Pruskem v r. 1742, cit, který se v nás vzmáhá při posledních zprávách z Paříže, není už pouhou bolestí, neboť slezské území, které se nám podle zpráv zamýšlí odejmouti, jest v našem držení již po dobu 600 let. K takovému zcizení naší vlastní půdy bychom ovšem nikdy dobrovolně svoliti nemohli a nesvolili a podobný akt nikdy bychom nemohli uznati a neuznali za právo, a do Střední Evropy, která přece chce, má i musí býti územím vzájemné důvěry a všeobecného pokoje a míru, byl by zasazen ferment právě opačný. Na podobné zcizení Slezska pohlíželi bychom jako na druhé dělení jeho, s tím rozdílem ovšem, že roku 1742 rozdělilo a zcizilo je české koruně nepřátelské Prusko a r. 1919 že by je dělili a zcizovali československé republice vlastní přátelé. Nejen jako Češi, ale především jako lidé byli by zasaženi všichni obyvatelé Těšínska, již nechtějí býti odtrženi od československé republiky, již by jinak byli sklamáni v pevné víře v spravedlnost a právo, za něž se tolik obětovali naši hrdinní legionáři v Rusku, v Sibiři, ve Francii i v Italii i celý národ doma za čtyrletého utrpení.

Chtěla-li by se nám vzíti dráha Bohumínsko-Košická, bylo by to tolik, jako odříznouti mateřské země české od sesterského Slovenska, chtěla-li by se nám vzíti sebe menší část uhelné pánve Karvínské, znamenalo by to tolik, jako ohroziti průmyslovou výrobu celé republiky a tím ohroziti její hospodářský vývoj a zdar vůbec. I státní rozpočet právě podaný přímo varuje hrozivě, aby se našemu státu jakkoli podvazovala možnost hospodářského rozkvětu. Opakujeme zde proto, co jsme prohlásili ve své odpovědi na prvé poselství našeho presidenta: že jen jako historický celek úplně celý a neztenčený můžeme se přihlásiti k plné zodpovědnosti za vývoj budoucí, jakož i převzíti na sebe možnost i povinnost všelikých závazků rázu hospodářského.

Podepsaní tudíž táží se vlády:

1. Jest vláda hotova, ihned bez průtahu podati Národnímu shromáždění zprávu o pravém stavu věcí v Paříži, pokud se týče Těšínského Slezska?

2. Jest hotova, ihned tento náš dotaz oznámiti do Paříže našim mírovým zástupcům, aby mohli jej oznámiti i ostatním mírovým činitelům?

V Praze, dne 14. května 1919. Bechyně a soudr.

Předseda: Dotaz nese značný počet podpisů, bude samozřejmě doručen příslušnému ministerstvu, jež jej jistě zodpoví.

Přistoupím k ukončení schůze a navrhuji, aby se příští schůze konala zítra ve čtvrtek dne 15. května 1919 o 11. hodině dopolední s tímto denním pořadem:

1. Pokračování v rozpravě o zprávě výboru sociálně-politického o návrzích Johanise a soudr. ohledně zavedení pojišťování dělnictva zaměstnaného v podnicích zemědělských, jakož i čeledí, dále dra Viškovského a soudr. o úrazovém a nemocenském pojištění v zemědělství a Jakubky a soudr., aby byly zrušeny některé nemocenské pokladny. Tisk 934.

2. Zpráva ústavního výboru o výkonu volebního práva vojínů a státních zaměstnanců. Tisk 950.

3. Zpráva právního výboru o vládním návrhu zákona, kterým se doplňuje trestní řád, hledíc k výroku rozsudku o ztrátě volebního práva. Tisk 940.

4. Zpráva ústavního výboru o vládním návrhu zákona o zřízení aktuárských úředníků ve službě politické a policejní. Tisk 914.

5. Zpráva poštovního výboru o návrhu Felixe Časného a soudr., aby byli přejati poštovní postilioni do stálých služeb. Tisk 871. Případně, bude-li rozdána tiskem:

6. Zpráva státně-zřízeneckého výboru o okamžité výpomoci veškerým statním zaměstnancům podle návrhu dra Lukavského a soudr. Tisk 956.

7. Po případě zpráva výboru legionářského o návrhu dra Markoviče a soudr. na úpravu hospodářských a sociálních poměrů legionářů a jich rodin

8. zpráva sociálně-politického výboru o státní podpoře stavebního ruchu a

9. volba členů do rozpočtového výboru.

Jsou proti dni nebo proti dennímu pořadu nějaké námitky? (Nebyly.) Není jich, prohlašuji jej za přijatý a končím schůzi.

(Konec schůze v 6 hod. 20 min. odpol.)


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP