Úterý 13. května 1919

Schůze zahájena ve 2 hod. 20 min. dopol.

Přítomni:

Předseda: Tomášek,

místopředsedové: dr. Hajn, Konečný,

zapisovatelé: Pik, dr. Veverka;

větší počet členů Národního shromáždění.

Zástupcové vlády: Členové vlády: Habrman, dr. Hruban, Klofáč, dr. Rašín, Staněk, dr. Soukup, dr. Stránský, Stříbrný, Švehla, dr. Winter, dr. Vrbenský, dr. Zahradník.

Z kanceláře sněmovní: JUDr. Haasz, tajemník sněmovní, zástupce jeho JUDr. Říha.

Denní pořad

48. schůze Národního shromáždění československého v úterý dne 13. května 1919 o 2. hod. odpolední.

1. Zpravodaj A. Tučný. Zpráva státně-zřízeneckého výboru o návrhu člena Národního shromáždění Fr. Buřívala, Tučného a soudr. (tisk 345) co do naléhavé úpravy poměrů sluhů tím, že jim bude přiznána definitiva (tisk 815).

2. Zpravodaj Fr. Buříval. Zpráva státně-zřízeneckého výboru o návrhu člena Národního shromáždění Buřívala, Tučného a soudr. (tisk 280), aby byl zrušen zákon o certifikatistech (tisk 441).

3. Zpravodaj dr. Mazanec. Zpráva výboru státně-zřízeneckého o návrhu člena Národního shromáždění dra G. Mazance a soudr. (tisk 538) na úpravu platů smluvních cejchovních mistrů a výpomocných technických úředníků u cejchovních úřadů (tisk 849).

4. Zpravodaj dr. Weyr. Zpráva ústavního výboru o návrhu člena Národního shromáždění dra Weyra a soudr. (tisk 559), aby vydán byl zákon, jímž zrušena mají býti se zpětnou platností některá ustanovení služební pragmatiky pro úředníky, učitele a sluhy, jakož i normálu pro kancelářský personál města Olomouce (tisk 890).

5. Zpravodaj Frant. Zíka. Zpráva komise pro vodní hospodářství o návrhu člena Národního shromáždění Udržala, Sonntága, Ziky, Prokůpka a spol. (tisk 224) na změnu vodního zákona z roku 1870 (tisk 614).

6. Doplňovací volba do výboru právního.

Předseda (zvoní): Národní shromáždění je schopno se usnášeti. Zahajuji schůzi.

Omluvili se:

churavostí: Fr. Navrátil (na neurčito), Jakubka (na neurčito), dodatečně pro schůzi 47. František Mlčoch, Šáda (na neurčito), Janda;

zaměstnáním: Janoška (na neurčito), Duchaj (na neurčito), Karel Svoboda (do 20. května), dr. Vlček (do 31. května), Jan Burjan, dr. Šámal;

účastí na mírovém jednání v Paříži: Mečíř;

účastí při mezinárodní parlamentární obchodní konferenci v Bruselu: dr. Dušek, Ant. Němec, dr. Rambousek, dr. Rolíček, dr. Jur. Slávik, Šrámek, dr. Vaněk;

trvalým zaměstnáním ze Slovenského klubu: dr. Hálek, Houdek, dr. Ivanka, Makovický, dr. Medvecký, Stodola, ministr dr. Šrobár.

Členství vzdal se člen N. S. Arnold Janda, sládek ve Vyškově, a vyslán na jeho místo V. Hatlák, živnostenský konsulent pro Moravu v Brně, který vykoná slib.

Žádám p. zapisovatele, aby přečetl formuli.

Zapisovatel post. Pik (čte): Slíbíte jako člen Národního shromáždění československého, že budete zachovávati zákony státu československého a že svůj úřad budete zastávati podle svého nejlepšího vědomí a svědomí.

Posl. Hatlák: Slibuji.

Předseda: Vedle toho dostavil se také člen Národního shromáždění Filipínský, jehož zvolení bylo již dříve oznámeno. Žádám, aby vykonal slib.

Čl. N. S. Filipínský: Slibuji.

Soustrast nad smrtí ministra generála dra Štefánika projevil náhradní prapor pěšího pluku č. 98 ve Vys. Mýtě.

Zápisy o schůzích 45., 46. a 47. N. S. Č. byly po 48 hodin ve sněmovní kanceláři vyloženy. Písemných námitek podáno nebylo, jsou tudíž podle §u 77. jednacího řádu schváleny a budou podle §u 79. téhož řádu uveřejněny.

V době prázdnin velkonočních proveden převoz ostatků národních hrdinů jihoslovanských Zrinského a Frankopana do Záhřeba.

Předsednictvo pokládalo za samozřejmé, aby k této slavnosti byla vyslána delegace Národního shromáždění, položilo jménem Národního shromáždění věnec na rakve hrdinů těch.

Při této příležitosti projeveny znovu pocity soudružnosti, jež vážou oba národy i státy: naši Československou republiku a Jugoslavii, a předsednictvo zaslalo pozdravný telegram princi-regentovi království Srbů, Chorvatův a Slovinců, na které došla hned tato odpověď:

"Najiskrenije zahvaljujem brači Čechoslovacima na pozdravu! Aleksander."

("Nejupřímnější díky mé bratrům Čechoslovákům za pozdrav! Aleksander!")

Poštou rozeslány tyto tisky: Žádám p. sekretáře, aby je přečetl:

Zástupce sněmovního tajemníka dr. Říha (čte):

Tisk 854. Odpověď ministra pro zásobování lidu na dotaz člena Národního shromáždění Jos. Šamalíka a soudr. o zrušení mlecího povolení a zavedení volného semílání obilí po skončení rekvisicí.

Tisk 884. Odpověď vlády na dotaz člena Národního Shromáždění J. Stivína a soudr. v zál. předložení státního rozpočtu.

Tisk 885. Odpověď vlády na dotaz člena Národního shromáždění dra Engliše a soudr. o nařizovacím právu vlády.

Tisk 886. Odpověď ministra železnic na dotaz členů Národního shromáždění Modráčka a Hudce v příčině poslání salonního vagonu do Feldkirchu ve Vorarlbergu pro min. předsedu.

Tisk 887. Odpověď ministra školství a národní osvěty na dotaz člena Národního shromáždění dra Lukavského a soudr. o školách menšinových.

Tisk 888. Odpověď ministra obchodu na dotaz člena Národního shromáždění A. Sládka a soudr. o vývozních a dovozních syndikátech.

Tisk 889. Odpověď ministra vnitra na dotaz členů Národního shromáždění Fr. Zeminové, J. Slavíčka, V. Freimana a spol. o poměrech na broumovském okresním hejtmanství.

Sněmovní tajemník dr. Haasz (čte):

Tiskem rozdáno v 47. schůzi Národního shromáždění československého:

Tisk. 898. Odpověď ministra financí na dotaz členů Národního shromáždění V. Ševčíka. dr. Stojana, Fr. Valouška a soudr. ohledně vyplácení úroků a vinkulovaných rent.

Tisk 899. Odpověď ministra železnic na dotaz člena Národního shromáždění Kříže, Brodeckého a soudruhů o prodlužování pracovní doby želez. zřízenců na Slovensku.

Tisk 900. Odpověď ministra železnic na dotaz člena Národního shromáždění Pelikána, Buřívala, Vochoče a soudr. o přeložení sídla odboru pro udržování dráhy ve Svitavách do Blánska.

Tisk 901. min. železnic na interpelaci člena Národního shromáždění Pelikána, Buřívala a soudr. o tom, že zákon o 8. hod. době pracovní není prováděn služebními místy, kde lze tento zákon hned provést.

Tisk 904. Odpovědi ministra železnic a ministra pro zásobování lidu na dotaz členů Národního shromáždění Pelikána, Buřívala a Kopečka, aby bylo obnoveno nařízení min. orby býv. Rakouska o ušetření chovatelů dobytka-železničních zřízenců od rekvisic.

Tisk 906. Odpověď min. železnic na dotaz člena Národního shromáždění Buřívala, V. Freimana a spol. o jazykových poměrech u buštěhradské dráhy, zejména pokud se týče zněmčeného území, z něhož právo jazyka českého jest doposud vyloučeno.

Tiskem rozdáno v 48. schůzi Národního shromáždění československého:

Tisk 932. Odpověď ministra pro zásobování lidu na dotaz člena N. S. Fr. Hrdličky a soudr. o vyplácení paušálu z dodaného jatečního dobytka, aby uhrazeno bylo vedení dobytčích katastrů v obcích.

Tisk 935. Odpověď ministra vnitra na dotaz člena N. S. Jana Jílka a soudr. o teroru sociálních demokratů v Třebíči na Moravě.

Tisk 936. Odpověď ministra vnitra na dotaz člena N. S. A. Čuříka, B. Bezděka, J. Rýpara a soudr. o teroru soc. dem. důvěrníků na koksovně (Františkově) v Přívoze.

Tisk 937. Odpověď ministra školství a národní osvěty na dotaz člena N. S. dra K. Novotného a soudr. stran zneužívání učitelského úřadu pokrokovými učiteli.

Tisk 938. Odpověď ministra vnitra na dotaz členů N. S. Tučného, Freimana a spol. o zaměstnávání podvratných živlů v zemských službách.

Tisk 939. Odpovědi ministra vnitra a ministra zemědělství na dotaz člena N. S. dra Frankeho, J. V. Hroudy, Em. Špatného a soudr. o kácení obecních lesů v obcích Horušicích, Bošilci, Žišově a Mazalově.

Výborům přikázáno z předsednictva:

Výboru železničnímu:

Tisk 861. Návrh člena N. S. Malypetra a soudr., aby byla postavena normální lokální dráha Rakovník-Lužná-Lišany-Slaný a spojky mezi drahou Praha-Most a Kralupy-Třebichovice, které umožnily by přímé spojení mezi Slaným a Kralupy a mezi Slaným a Kladnem.

Tisk 862. Návrh člena N. S. Kuneše Sonntága, Jar. Marchy a soudr. na provedení stavby hlavní dráhy z Rožnova pod Radhoštěm jako části dráhy Praha-Žilina.

Tisk 864. Návrh člena N. S. F. Svobody na zřízení celního skladiště ve Znojmě. (Současně přikázán výboru finančnímu).

Výboru státně-zřízeneckému:

Tisk 863. Návrh člena N. S. Kuneše Sonntága, Jaroslava Marchy a soudr. na převzetí pomocných techniků úřadu pro agrární operace v Brně do svazku státních úředníků a zařadění jich dle služební pragmatiky.

Tisk 865. Návrh člena N. S. V. Berana, Stoupala a soudr. na vydání zákona, by prozatímně upraveny byly částečně hmotné poměry poštovních zřízenců (přespolních listonošů, poštovních sluhů a místních listonošů), jakož i poštovních zřízenců při státních poštovních úřadech. (Současně přikázán návrh ten výboru poštovnímu).

Výboru kulturnímu:

Tisk 866. Návrh člena N. S. dra B. Němce, dra Rambouska, dra Slávika a spol. na zajištění památných přírodních objektů našeho státu před zkázou.

Tisk 872. Návrh člena N. S. dra Rambouska a soudr. na přípravné práce pro zřízení musea našeho osvobození.

Výboru školskému:

Tisk 867. Návrh člena N. S. Babánka, Piláta, Smrtky a druhů, aby zákonité předpisy, týkající se soukromých škol, byly nově upraveny.

Tisk 873. Návrh člena N. S. dra Rambouska a soudr. na urychlení sanace finančních poměrů reálného gymnasia v Moravských Budějovicích.

Výboru kulturnímu:

Tisk 915. Návrh člena N. S. J. Kopečka, Al. Konečného, J. Pelikána a soudr. na bezodkladné zřízení památkového úřadu na Moravě.

Výboru školskému:

Tisk 916. Návrh člena N. S. J. Lukeše a soudr., aby směly býti přijímány děti pouze do té školy, jejíž vyučovací jazyk jest jejich mateřskou řečí.

Výboru poštovnímu:

Tisk 918. Návrh člena N. S. J. Rýpara, J. Kadlčáka a spol., aby zřízeny byly nové poštovní úřady na Těšínsku v Morávce, Skalici u Frýdku, Janovicích a Bruzovicích-Sedlištích.

Výboru železničnímu:

Tisk 926. Návrh člena N. S. Kadlčáka a soudr. o úpravě poměrů správních, soudních a školských na Moravě. (Současně přikázán výboru ústavnímu a školskému).

Výboru ústavnímu:

Tisk. 897. Vládní návrh zákona, kterým se upravuje správa obcí, o jejichž sloučení se jedná.

Předseda: Vládní nařízení o zrušení nejvyšších cen pro plechové a lité zboží ze dne 6. května 1919 čís. sbírky zák. a nař. 239, které předložila vláda podle § 3. zákona ze dne 24. července 1917 čís. říšského zákona 307 přípisem presidia ministerské rady ze 7./5. 1919 č. 7468, přikázal jsem výboru zásobovacímu.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP