Středa 26. března 1919

Schůze zahájena ve 2 hod. 15 min. odpol.

Přítomni:

Předseda: Tomášek,

místopředsedové: dr. Bella, dr. Hajn, Konečný, Udržal

zapisovatelé: dr. Herben, Vacula;

větší počet členů Národního shromáždění

Zástupcové vlády: Členové vlády: Habrmann, dr. Hruban, Klofáč, dr. Rašín, Staněk, Stříbrný, Švehla, dr. Winter.

Z kanceláře sněmovní: JUDr. Haasz, tajemník sněmovní, zástupce jeho JUDr. Trmal.

Denní pořad

39. schůze Národního shromáždění československého ve středu dne 26. března 1919 o 2. hod. odpolední.

1. Zpravodaj Malík: Zpráva branného výboru o vládním návrhu zákona, kterým se mění nařízení Národního výboru československého ze dne 5. listopadu 1918, č. 21. sb. zák. a nař., o přísaze vojsk československých, (tisk 648)

2. Zpravodaj Fáček: Zpráva finančního výboru o vládním návrhu na úpravu státní daně a přirážkové základny u daní reálných, (tisk 627)

3. Zřízení 32členného výboru pro pozemkovou reformu

4. Volby do výborů.

Předseda (zvoní): Národní shromáždění je schopno se usnášeti. Zahajuji schůzi.

Pro dnešní schůzi nepřítomnost svou omluvili tito členové Národního shromáždění:

churavostí: Chaloupka, (do 31. března), František Navrátil (na neurčito), Pelikán (na neurčito), Nekvasil (pro středu a čtvrtek);

zaměstnáním: Horváth (na delší dobu), Prokeš (na delší dobu), Janoška (na delší dobu), Valoušek (do 25./III.), Nádvorník Robert, dr. Alice Masaryková, dr. Weyr (pro středu a čtvrtek), dr. Engliš, (do 7. dubna), Pavlán (pro středu a čtvrtek) a Stivín;

účastí při mírovém jednání v Paříži: Mečíř, dr. Rambousek, Tayerle;

trvalým zaměstnáním ze Slovenského klubu: dr. Dérer, dr. Hálek, Houdek, dr. Ivanka, Makovický, dr. Medvecký, Stodola, dr. Šrobár, Štefánek.

Poněvadž zákon, kterým pozměněn byl § 1. zákona ze dne 13. listopadu 1918 o prozatímní ústavě, nabyl účinnosti, zvoleni byli členy Národního shromáždění:

Országh Pavel Hviezdoslav, Josef Sivák, Janček Jan mladší, dr. Jehlička, Duchaj Jan, Parák Emerich, Branecký Josef, Pocisk Jan, Benda Ferdinand, Cholek Josef, Hvizdák Andrej, Kubal Andrej, Kliešek Jan, Sopko Juraj.

Z nich dostavili se do dnešní schůze členové Národního shromáždění Ferdinand Benda a Josef Cholek.

Vykonají slib spolu s členem Národního shromáždění Sládkem Antonínem, o němž jsem již v předešlé schůzi sdělil, že se stal členem Národního shromáždění.

Žádám pana zapisovatele, aby přečetl formuli a slibující, aby povstali a pronesli: "Slibuji."

Zapisovatel dr. Slávik (čte): Sľubujete ako člen Národného shromáždenia československého, že budete zachovávať zákony štátu československého a že svoj úrad budete zastávať podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia.

Předseda: Člen Národního shromáždění Benda!

Člen N. S. Benda: Sľubujem.

Předseda: Člen Národního shromáždění Cholek.

Člen N. S. Cholek: Sľubujem.

Předseda: Člen Národního shromáždění Sládek.

Člen N. S. Sládek: Slibuji.

Předseda: Zápisy o 37. a 38. schůzi N. S. byly po 48 hodin vyloženy ve sněmovní kanceláři.

Poněvadž proti znění jich nebyly podány námitky, podle §u 77. jedn. řádu schváleny a budou podle §u 79. jedn. ř. uveřejněny.

Přikazuji:

Výboru školskému:

Tisk 669. Návrh K. Stanisl. Sokola, V. Freimana, K. Brožíka, dra Velicha a soudr., aby byl vydán zákon školský.

V návrhu se žádá, aby výboru byly dána lhůta 8denní k podání zprávy.

Jsou snad proti tomu námitky? (Nebyly.) Námitek není. Jest schváleno.

Výboru školskému, finančnímu a státně zřízeneckému přikazuji:

Tisk 672. Návrh dra Budínského, dra Frant. Lukavského, Jana Nohejla a soudr. na úpravu služebních příjmů a výslužného učitelstva na veřejných obecných a měšťanských školách.

V návrhu se žádá, aby výbory tuto věc projednaly do 3 neděl.

Jsou proti tomu námitky? (Nebyly.) Není jich. Lhůta jest schválena.

Dále přikazuji:

Výboru brannému:

Tisk 681. Návrh resoluce vládě československé republiky, podaný drem Marešem, drem Sylabou a spol., aby byla umožněna praxe nemocniční, zvýšena vědecká úroveň a aby byla umožněna příští demobilisace lékařů, kteří po promoci pro mobilisaci nemohli nabýti praxe v nemocnici vojenské ani civilní, a kteří jsou dosud ve vojenském svazku.

V návrhu se žádá, aby výbor podal zprávu do 14 dnů.

Jsou snad proti tomu námitky? (Nebyly.) Není jich. Lhůta jest povolena.

Dále přikázán výboru právnímu:

Tisk 689. Vládní návrh zákona o zákonné ochraně československé republiky.

Žádá se lhůta 24 hodin. Jest snad proti tomu námitka? (Nebyla.) Není. Lhůta jest povolena.

Dále přikázán byl výboru právnímu:

Tisk 695. Vládní návrh zákona, kterým se doplňuje trestní řád, hledíc k výroku rozsudku o ztrátě práva volebního.

Navrhuje se v něm lhůta 3 dnů. Jsou snad proti ní námitky? (Nebyly.) Není jich. Jest schválena.

Dále výboru finančnímu přikázán:

Tisk 698. Vládní návrh zákona, jímž se poskytuje osvobození od domovní daně činžovní a přirážek pro novostavby v t. zv. pevnostním obvodu města Hradce Králové.

V návrhu se žádá lhůta 8 denní. Jsou snad proti ní námitky? (Nebyly.) Není jich. Také tato lhůta jest schválena.

Tiskem rozdány byly tyto tiskopisy. Žádám pana sekretáře, aby je přečetl.

Zástupce sněm. tajemníka dr. Trmal (čte):

Tisk 666. Odpověď ministra Národní obrany na dotaz člena N. S. Jos. Šamalíka a soudr., o tom, že bylo zrušeno sproštění vojínů po 31. prosinci 1918.

Tisk 663. Odpověď zástupce předs. ministerstva k dotazu člena N. S. dra Engliše a soudr. o řádném rozpočtu.

Tisk 664. Odpověď zástupce předs. ministerstva na dotaz člena N. S. J. S. Machara a soudr., v příčině projevů jednotlivých členů vlády.

Tisk 687. Odpověď ministra pro zásob. lidu na dotaz členů N. S. Jana Hrizbyla, Slavíčka a soudr., o soupisu veškerého hotového zboží vlněného, bavlněného a textilního.

Tisk 688. Odpověď ministra veřejných prací na dotaz členů N. S. Slavíčka a soudr., o zadržené provisi bývalého naddůlního Ant. Šimka ze Zbečníku.

Tisk 690. Odpověď na dotaz členů N. S. A. Konečného, Fr. Housera, J. Kopečka, V. Freimana a spol. o nesnesitelných hmotných poměrech národního učitelstva.

Tisk 696. Odpověď ministra veřejného zdravotnictví a tělesné výchovy na dotaz člena N. S. dra J. Schieszla a soudr. (tisk 460), o hřbitově v klášteře sv. Gabriela na Smíchově.

Tisk 697. Odpověď ministra školství a národní osvěty na dotaz dra Boučka a soudr., týkající se chování se kaplana P. Frant. Škeříka.

Předseda: (zvoní): Výborům přikázány byly z předsednictva návrhy. Žádám pana sekretáře, aby je přečetl.

Zástupce sněm. tajemníka dr. Trmal (čte):

Výboru sociálně-politickému:

Tisk 670. Návrh členů Národního shromáždění Tučného, Laubeho a soudr., aby byl vydán zákon, jímž zaručuje se zaměstnancům v závodech a podnicích podíl na čistém zisku.

Výboru ústavnímu:

Tisk 671. Návrh členů Národního shromáždění dra Boučka, Slavíčka a soudr., aby byl vydán byl zákon ústavní.

Výboru právnímu:

Tisk 673. Návrh členů Národního shromáždění Em. Špatného, Cyrila Duška a soudr., aby byl zřízen okresní soud v Třebenicích.

Tisk 679. Návrh členů Národního shromáždění dra Th. Bartoška, A. Konečného, Em. Špatného, Ant. Nováka a spol., aby byla zabezpečena náhrada škody obětem politické persekuce za války. (Současně přikázán návrh ten výboru pro potrestání váleč. vinníků.)

Výboru poštovnímu:

Tisk 674. Návrh člena Národního shromáždění Jos. Babánka a soudr., aby byly zavedeny automobilové trati v okresu rokycanském a zbirožském.

Výboru zemědělskému:

Tisk 679. Návrh členů Národního shromáždění K. Sonntága, A. Prokůpka a soudr., aby byla řešena otázka dusíková a tím aby byla zvýšena produkce zemědělská.

Tisk 680. Návrh členů Národního shromáždění A. Kaliny, dra Engliše a dra B. Němce a soudr., aby byla vyvlastněna půda velkostatkářská a lesní.

Výboru školskému:

Tisk 676. Návrh člena Národního shromáždění dra Budínského a soudr., aby byla zřízena mistrovská škola elektrotechnická v Brně.

Tisk 677. Návrh člena Národního shromáždění dra Budínského a soudr., aby byla zřízena mistrovská škola průmyslová pro chemii v Brně.

Výboru železničnímu:

Tisk 678. Návrh člena Národního shromáždění dra A. Uhlíře a soudr., aby část trati severozápadní dráhy mezi Libňovsí a Žiželicemi nad Cidlinou přeložena byla z nebezpečného sever. břehu Žehuňského rybníka na stranu jižní.

Výboru sociálně-politickému:

Tisk 694. Návrh člena Národního shromáždění S. Hampla a soudr., na zřízení fondu u ministerstva pro sociální péči, k udílení mimořádné výpomoci v uznáníhodných případech, souvisejících s nuceným návratem příslušníků našeho státu z ciziny.

Výboru právnímu:

Tisk 691. Vládní návrh na změnu zákona o sestavování seznamů porotců.

Předseda: (zvoní): Přistoupíme

k dennímu pořádku

a sice k prvnímu odstavci, kterým jest.

1. Zpráva branného výboru o vládním návrhu zákona, kterým se mění nařízení Národního výboru československého ze dne 5. listopadu 1918, č. 21. sb. zák. a nař., o přísaze vojsk československých, (tisk 648).

Zpravodajem jest člen Národního shromáždění pan kolega Malík. Uděluji mu slovo.

Zpravodaj posl. Malík: Slavné Národní shromáždění!

Národní výbor vydal dne 5. listopadu 1918 o přísaze vojsk československých toto nařízení:

"Národní výbor nařizuje

§ 1.

Vojska československá jsou povinna vykonati tuto přísahu:

Přísaháme při všem, co jest nám svato, a v plné shodě se svým svědomím a přesvědčením, že budeme poslušni vlády státu československého, Národního výboru v Praze a všech svých velitelů, vládou ustanovených; přísaháme, že budeme bez odmluvy plniti její nařízení vždy a všude, i v nebezpečí, bez váhání a odporu, že svých vojsk neopustíme, ale i životy své ochotně dáme na ochranu vlasti a za její svobodu; přísaháme, že budeme druh druha milovati, k sobě věrně státi, v nebezpečí se neopouštěti, ale až do konce brániti, tak, jak nám káže mužná čest a vědomí povinností občanských. Tak přísaháme.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP