Úterý 18. března 1919

Schůze zahájena ve 2 hod. 20 min. odpol.

Přítomni:

Předseda: Tomášek.

Místopředsedové: dr. Bella, dr. Hajn, Konečný, Udržal.

Zapisovatelé: Bradáč, dr. Juraj, Slávik.

Zástupcové vlády: Členové vlády: Habrman, dr. Hruban, Klofáč, Prášek, dr. Rašín, Staněk, dr. Soukup, dr. Stránský, Stříbrný, Švehla, dr. Vrbenský, dr. Zahradník.

Z kanceláře sněmovní: JUDr. Haasz, tajemník sněmovní, zástupce jeho JUDr. Říha.

Denní pořad

37. schůze Národního shromáždění československého v úterý dne 18. března 1919 o 2. hod. odpolední.

1. Zpravodaj dr. Klouda. Zpráva právního výboru o vládním návrhu, aby byl vydán zákon, kterým se mění některá ustanovení notářského řádu (tisk 552).

2. Zpravodaj Malypetr. Zpráva ústavního výboru o návrhu dra Viškovského a soudr., aby byla zřízena státní kompensační komise pro dovoz a vývoz zboží (tisk 586).

3. Zpravodaj dr. Horáček. Zpráva zahraničního výboru o návrhu prof. dra Horáčka, aby byla zřízena akademie pro výchovu úředníků pro službu zahraniční (tisk 572).

4. Zpravodaj dr. Votruba. Zpráva živnostenského výboru o návrhu R. Mlčocha a soudr., aby byly zaplaceny státní dodávky, dodané maloživnostníky a jejich družstvy vládě rakousko - uherské před 28. říjnem 1918, vládou československé republiky (tisk 588).

5. Dr. B. Němec. Zpráva zemědělského výboru o návrhu L. Pika a soudr. a resoluce téhož člena Národního shromáždění o pustošení lesů obecního statku (tisk 553).

Případně: 6. Zpravodaj dr. Hajn. Zpráva výboru na zodpovědění poselství presidentova s návrhem odpovědi na toto poselství.

Předseda (zvoní): Národního shromáždění jest schopno se usnášeti, zahajuji schůzi.

Omluvili nepřítomnost svou členové Nár. shromáždění:

churavostí: Chaloupka (do 31. bř.), Frant. Navrátil (na neurčito), Malkus, Dr. Šámal, Heinrich;

zaměstnáním: Horváth (na delší dobu), Prokeš (na delší dobu), Rouček (na tento týden), Janoška (na delší dobu), dr. Alice Masaryková, Valoušek (na týden);

účastí při mírovém jednání v Paříži: Hudec, Laube, Mečíř, dr. Rambousek a Tayerle;

trvalým úředním zaměstnáním: ze Slovenského klubu: dr. Dérer, dr. Hálek, Houdek, dr. Ivanka, Makovický, dr. Medvecký, Stodola, ministr dr. Šrobár, Štefánek.

Jednotlivá nařízení mne došlá, která byla přikázána výborům.

Žádám p. sekretáře, aby je přečetl.

Náměstek sněmovního tajemníka dr. Říha (čte): Presidium ministerské rady předložilo přípisy ze dne 14. března 1919 č. 4428-4437, 4439-4441, 4443-4446 řadu nařízení vládních podle § 3. zákona ze dne 24. července 1917 č. 307 ř. z. a to:

1. Nařízení ministerstva pro zásobování lidu ve srozumění s ministerstvem zemědělství ze dne 8. ledna 1919, kterým se stanoví nejvyšší ceny vepřů a vepřového masa (č. 9 sb. zák. a nař.)

2. Nařízení týchž ministerstev ze dne 11. ledna 1919 (č. 23 sb. zák. a nař.), kterým se stanoví nejvyšší ceny za skopce a skopové masa.

3. Nařízení týchž ministerstev ze dne 11. ledna 1919 (č. 22 sb. zák. a nař.), kterým se stanoví nejvyšší ceny za telata a telecí maso.

4. Nařízení týchž ministerstev a ministerstva financí ze dne 27. prosince 1918 (č. 6 sb. zák. a nař. z r. 1919), kterým se mění přejímací ceny polních plodin.

5. Nařízení ministerstva pro zásobování lidu s ministerstvem obchodu ze dne 30. listopadu 1918 (č. 72 sb. zák. a nař.), týkajícího se obchodu s textiliemi.

6. Nařízení týchž ministerstev ze dne 30. listopadu 1918 (č. 68 sb. zák. a nař.), týkající se ošacení lidového.

7. Nařízení ministerstva pro zásobování lidu ze dne 11. prosince 1918 (č. 75 sb. zák. a nař.) o obchodu čerstvou zeleninou.

8. Nařízení téhož ze dne 11. prosince 1918 (č. 74 sb. zák. a nař.) o výrobě kyselého zelí a sušené zeleniny, jakož i obchodu předměty těmi.

9. Nařízení téhož ministerstva ze dne 3. prosince 1918 (č. 69 sb. zák. a nař.), které se týká opatřování palivového dříví pro obyvatelstvo.

10. Nařízení téhož ministerstva ze dne 30. listopadu 1918 (č. 71 sb. zák. a nař.), týkající se koží a obuvi.

11. Nařízení téhož ministerstva ze dne 8. ledna 1919 (č. 15 sb. zák. a nař.) o zřízení Úřední sběrny drobného jatečného dobytka a masa pro policejní obvod pražský a Vysočany.

12. Nařízení téhož ze dne 22. listopadu 1918 (č. 21 sb. zák. a nař.) o všeobecné úpravě spotřeby obilí a mlýnských výrobků.

13. Nařízení téhož ze dne 7. prosince 1918 (č. 60 sb. zák. a nař.) o organisaci potravních skladišť civilních státních zřízenců.

14. Nařízení téhož ze dne 30. prosince 1918 (č. 8 sb. zák. a nař.) o zřízení československé komise k hospodaření suchými kořeny čekankovými.

15. Nařízení téhož ze dne 30. listopadu 1918 (č. 57 sb. zák. a nař.) o hospodaření suchými kořeny čekankovými.

16. Nařízení téhož ze dne 22. listopadu 1918 (č. 41 sb. zák. a nař.) o obchodu rybami sladkovodními.

17. Nařízení téhož ze dne 23. prosince 1918 (č. 98 sb. zák. a nař.) o zvýšení dávky cukru.

Dále předložilo předsednictvo ministerské rady přípisy ze dne 12. března 1919 č. 4.311-4.313 tato nařízení vládní:

1. Nařízení vlády republiky českoslov. ze dne 26. února 1919 (č. 101 sb. zák. a nař.) o dovozních a vývozních syndikátech.

2. Nařízení téže ze dne 26. února 1919 (č. 101 sb. zák. a nař.) o odborových sdruženích cenových.

3. Nařízení vlády ze dne 26. února 1919 (č. 102 sb. zák. a nař.) o organizacích pro válečné a přechodné hospodářství.

Tato nařízení byla z předsednictva přikázána vesměs výboru zásobovacímu.

Předseda: Zápisy o 35. a 36. schůzi N. S. Č. byly vyloženy ve sněmovní kanceláři. Proti znění jich nebyly podány námitky, takže jsou podle §u 77. jedn. řádu schváleny a budou podle §u 79. jedn. řádu vytištěny.

Vládní návrh zákona, jímž se upravuje příslušnost soudní pro řízení o činech trestních, stanovených v nařízeních, vydaných podle zákona ze dne 25. února 1919, čís. 84 sb. zák. a nař. (tisk 634), přikázal jsem výboru finančnímu.

V návrhu se žádá, aby výboru dána byla lhůta 24 hodin k podání zprávy.

Jest snad proti této lhůtě 24 hodin nějaká námitka? (Nebyla.) Není. Pokládám ji za schválenou, lhůta jest přijata.

Vládní návrh zákona, jímž se zřizují lidové soudy cenové (tisk 636), přikázal jsem výborům sociálně - politickému a právnímu. V návrhu se žádá, aby výborům těm dána byla k podání zpráv lhůta 3denní.

Jest snad proti tomuto požadavku nějaká námitka? (Nebyla) Není. Pokládám jej za schválený. Lhůta jest přijata.

Výborům přikázány byly z předsednictva tyto návrhy: žádám pana sekretáře, by je přečetl.

Náměstek sněm. tajemníka dr. Říha (čte):

Výboru sociálně - právnímu:

Tisk 635. Vládní návrh zákona o péči o válené poškozence.

Výboru státně - zřízeneckému.

Tisk 526. Návrh člena N. S. G. Navrátila a soudr. na vydání zákona o finanční úhradě úpravy služebních poměrů kancel. zaměstnanců obojího pohlaví a staničních mistrů státních drah.

Tisk 598. Návrh člena N. S. G. Navrátila a soudr. na úpravu starobních požitků a drahotních přídavků a výpomocí státních a ústavních zaměstnanců na odpočinku, jich vdov a sirotků.

Tisk 599. Návrh člena N. S. G. dra Matouška, Buřívala, Tučného a spol. na úpravu služebních poměrů kvalifikovaných soudních sluhů a podúředníků.

Tisk 600. Návrh člena N. S. dra Matouška, dra Lukavského a soudr. na vydání zákona o zařadění cestmistrů, poříčních a přístavních do úřednických tříd hodnostních a platových.

Tisk 622. Návrh členů N. S. Frant. Hrdličky, Marka, Brodeckého a soudr. o zařadění úředníků finanční stráže do 4 nejnižších hodnostních tříd státních úředníků.

Tisk 625. Návrh člena N. S. Buřívala a soudr. na převzetí, event. zařazení telegrafních adjunktů pošt do hodnostních tříd a platových stupnic státních úředníků.

Výboru železničnímu:

Tisk 592. Návrh člena Národního shromáždění Emila Špatného a soudr., aby zřízena byla železniční trať z Prahy přes Jesenici, Jílové, Netvořice, Neveklov, Selčany do Milevska.

Tisk 603. Návrh člena Národního shromáždění inž. Pospíšila a soudr. na zřízení autobusových linií v okresu hořickém.

Tisk 612. Návrh členů Národního shromáždění Slavíka, Klindery, Hubnera a soudr. na výstavbu spojovací dráhy z Jenšovic do Mělníka.

Tisk 621. Návrh člena Národního shromáždění dra Kubíčka a soudr. na neodkladné započetí nouzové stavby místní dráhy Jaroměr - Josefov - Nové Město n. Met. - Olešnice - Deštná - Solnice.

Výboru poštovnímu:

Tisk 604. Návrh člena Národního shromáždění Jana Rýpara a soudr. na zavedení poštovního a dopravního automobilového spojení z Hradce do Vítkova a přes Melč do Opavy, z Opavy do Bruntálu a z Opavy přes Skřípov do Bílovce a z Opavy přes Skřípov do Bílovce a přes Pustou Polom do Opavy a z Opavy přes Velké Heraltice do Bruntálu. (Návrh ten současně přikázán výboru železničnímu).

Výboru zemědělskému:

Tisk 611. Návrh členů Národního shromáždění Špačka, Udržala, Prokůpka, Sonntága a druhů na zakládání trvalých luk a pastvin.

Výboru kulturnímu:

Tisk 61004. Návrh člena Národního shromáždění dra K. Novotného a soudr., aby spis "Masaryk Osvoboditel" byl dříve, než bude dán ministerstvem vyučování do tisku, předložen Národního shromáždění ku schválení.

Výboru živnostenskému:

Tisk 623. Návrh člena Národního shromáždění K. Brožíka, K. Dědice a soudruhů na zrušení ustanovení pivovarského kartelu o rayonování odběru piva a hostinských.

Výboru školskému:

Tisk 629. Návrh člena Národního shromáždění Fr. Zeminové, B. Vikové - Kunětické, Coufalové - Zatloukalové, B. Ecksteinové a soudr. na úplné sestátnění všech dívčích českých škol středních v době nejkratší.

Předseda: Tiskem v 37. schůzi Národního shromáždění československého rozdány tyto věci: žádám pana tajemníka, aby je přečetl.

Náměstek sněmovního tajemníka dr. Říha (čte):

Tisk 631. Odpověď ministra vnitra a nár. obrany na dotaz členů Národního shromáždění Ant. Němce, Fr. Kolaříkové a soudr. o nesprávném postupu úřadů a vojska ve Žďáře na Moravě.

Tisk 632. Odpověď zástupce předsedy ministerstva na dotaz člena Národního shromáždění Vinc. Ševčíka a soudr. stran vydání nařízení ministerstva školství o náboženských úkonech na školách.

Tisk 533. Odpověď min. vnitra v souhlase s min. zdravot. na dotaz člena Národního shromáždění Jaroše a soudr. o nemístném jednání dra Doškáře v Karlíně.

Tisk 643. Odpověď zástupce předsedy ministerstva na dotaz člena Národního shromáždění Rob. Nádvorníka a soudr. o výrobních a obchodních poměrech vzhledem na stoupající nezaměstnanost (tisk č. 322).

Předseda: Okresní soud v Německém Brodě požádal za svolení k trestnímu stíhání člena Národního shromáždění Chroustovského pro přestupek proti bezpečnosti cti k žalobě Rudolfa Zelenky v N. Brodě (č. 1007 předs.)

Zemský trestní soud v Praze požádal svolení k trestnímu stíhání člena Národního shromáždění Josefa Stivína pro přečin urážky na cti k návrhu Josefa Pouby v Kačici (č. 1023 předs.)

Obě žádosti přikázal jsem výboru imunitnímu.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP