Čtvrtek 27. února 1919

Schůze zahájena ve 2 hod. 10 min. odpol.

Přítomni:

Předseda: Tomášek.

Místopředsedové: dr. Hajn, Konečný, Udržal.

Zapisovatelé: dr. Němec, dr. Stojan. Přítomen větší počet členů N. S.

Zástupcové vlády: Členové vlády: Habrman, dr. Hruban, Prášek, dr. Rašín, Staněk, dr. Soukup, dr. Stránský, Stříbrný, dr. Šrobár, Švehla, dr. Winter, dr. Vrbenský, dr. Zahradník.

Z kanceláře sněmovní: JUDr. Haasz, tajemník sněmovní, zástupce jeho JUDr. Říha.

Denní pořad

34. schůze Národního shromáždění československého ve čtvrtek, dne 27. února 1919 o 2. hod. odpolední.

1. Zpravodaj dr. Mareš. Zpráva školského výboru o návrzích dra Mareše, dra Srdínka a dra Krejčího na změnu zákona ze dne 28. února 1882, ř. z. č. 24., o universitě Karlo-Ferdinandově v Praze (tisk 433).

2. Zpravodaj dr. Weyr. Zpráva ústavního výboru o návrhu dra B. Němce a soudr., aby všecka úřednická místa při nově zřizovaných státních úřadech republiky československé byla obsazována odborníky veřejným konkursem (tisk 503)

3. Zpravodaj dr. Bouček. Zpráva právního výboru o návrhu zákona na reformu manželského práva (tisk 298).

4. Zpravodaj dr. Horáček. Zpráva finančního a ústavního výboru o vládním návrhu zákona, jímž zřizuje se nejvyšší důchodkový soud (tisk 513).

5. Zpravodaj ing. Bečka. Zpráva technického výboru o rychlém provedení nouzových staveb silničních, aby byla odstraněna nezaměstnanost dělnictva (tisk 520).

Předseda (zvoní): Národní shromáždění je schopno se usnášeti. Zahajuji schůzi.

Omluvili se pro dnešní schůzi:

churavostí: Chaloupka (do 31. března), Kadlčák (do 28. února), Šabata, Špaček (na neurčito), Zbořil (pro delší dobu);

zaměstnáním: Horváth (pro delší dobu), dr. Kubíček, Prokeš (pro delší dobu), Paulíny (též dodatečně pro schůzi dne 25. února), Biňovec, Max Pilát, Rychtera (pro delší dobu), O. M. Štěpánek (dodatečně též do schůze 32. a 33.), Záruba-Pfeffermann;

účastí při mírovém jednání v Paříži: Dušek, Hudec, Laube, Mečíř, dr. Rambousek, Tayerle;

trvalým úředním zaměstnáním: ze Slovenského klubu dr. Bella, dr. Dérer, dr. Hálek, Houdek, dr. lvanka, Makovický, dr. Medvecký, Stodola a Štefánek.

Do dnešní schůze N. S. Č. dostavili se členové N. S. Č. ing. Jan Burjan, Botto, dr. Brežný, dr. Hodža a vykonají slib.

Žádám pana zapisovatele dra J. Slávika, aby přečetl formuli slibu, a jmenované pány, aby povstali a prohlásili, že "slibují."

Zapisovatel dr. Slávik (čte): Slubujete ako člen Národného shromaždenia československého, že budete zachovávať zákony štátu československého a že svoj úrad budete zastávať podla svojho najlepšieho vedomia a svedomia.

Předseda: P. kolega Jan Burjan.

Posl. Burjan: Slubujem.

Předseda: P. kolega Botto.

Posl. Botto: Slubujem.

Předseda: P. kolega dr. Brežný.

Posl. dr. Brežný: Slubujem.

Předseda: P. kolega dr. Hodža.

Posl. dr. Hodža: Slubujem. (Výborně! Potlesk.)

Předseda: Tiskem rozdány byly v 34. schůzi Národního shromáždění československého tyto tiskopisy: žádám, aby byly přečteny.

Zástupce sněmovního tajemníka dr. Říha (čte):

Tisk 561. Odpověď ministra pro zásobování lidu na dotaz člena N. S. Hrizbyla a soudruhů o tom, jak použito bylo ječmene, který byl přidělen pro krmení vepřů.

Tisk. 566. Odpověď ministra spravedlnosti na dotaz člena N. S. Bradáče a soudr. o zprávách "Prager Tagblattu," "Bohemie" v Praze a "Neue Freie Presse" ve Vídni.

Předseda: Výborům přikázány z předsednictva tyto návrhy:

Zástupce sněmovního tajemníka dr. Říha (čte):

Výboru ústavnímu:

Tisk 559. Návrh člena N. S. dra Weyra a soudr., aby vydán byl zákon, jímž zrušena mají býti se zpětnou platností některá ustanovení služební pragmatiky pro úředníky, učitele a sluhy, jakož i normálu pro kancelářský personál města Olomouce.

Tisk 560. Návrh dra Boučka a soudr., aby vydán byl zákon o tisku.

Výboru státně-zřízeneckému:

Tisk 563. Návrh člena N. S. Gustava Navrátila a soudr. o zařazení okres. tajemníků, úředníků politické a policejní kanceláře do vyšších tříd hodnostních a platových.

Předseda: Výbory se ustavily resp. doplnily takto:

Státně-zřízenecký: Předseda G. Navrátil.

Finanční výbor: Místopředseda Josef Stivín

Poštovní výbor: Místopředsedové: Kopeček Julius, Votruba Vilém. Zapisovatel: Němeček Václav.

Přistoupíme

k dennímu pořadu

a to nejprve ke

1. zprávě školského výboru o návrzích dra Mareše, dra Srdínka, dra Krejčího a soudr. na změnu zákona ze dne 28. února 1882 ř. z. č. 24 o universitě Karlově-Ferdinandově v Praze. (Tisk 433.)

Zpravodajem jest prof. dr. Mareš. Uděluji mu slovo.

Zpravodaj posl. prof. dr. Mareš: Po těch těžkých finančních starostech, které jsme měli minule, přichází dnes na nás jiná těžká otázka, která se ovšem netýká hmotných, nýbrž ideálních statků. Ale tyto ideální statky, řekl bych, jsou mnohem důležitější, než ty hmotné, a o takové ideální statky bývají ty nejprudčí zápasy. To jest pochopitelno, poněvadž každá věc, každý hmotný statek nabývá ale ceny teprve té, kterou mu přikládá lidská mysl. Proto jsou všechny ideální statky vlastně statky nejvyšší.

Ta otázka, o kterou běží, tvoří jednu část odvěkého českoněmeckého sporu. Jde o pražskou universitu Karlovu. Zpráva školského výboru vykládá historii pražské university dopodrobna. Já se zde zmíním jen o hlavních bodech.

Universita Karlova byla založena králem českým se svolením českých stavů a byla nadána českými statky. O rok později Karel jako římský král toto věnování českého krále potvrdil. Pamětihodná jsou slova zakládající bully, kde totiž se praví, že se zřizuje studium generale v Praze, především aby věrní obyvatelé království, kteří po ovoci věd neustále lační, měli hojný stůl doma připravený a nemusili žebrat po cizině, a za druhé, aby pokládali za slavné zváti cizince k tomuto stolu. To jest tedy vyřčeno docela zřetelně: ten stůl jest připraven pro věrné obyvatele království Českého a oni mají pokládati sobě za slavné, zváti cizí k účastenství. To jest velmi jasné! Mohl bych vám zde přečísti tu zakládací listinu v originále, který jest latinský. Praví se tam: "Fideles regnicolae nostrae", t. j. naše věrné obyvatelstvo staví se oproti cizincům, kteří mají býti pouze zváni.

Pražská universita byla založena podle vzoru university pařížské a sice jako článek té činnosti Karlovy, kterou zaváděl francouzskou kulturu do království českého. Toho důkazem jest předně vědecká kultura: universita, umělecká kultura: chrám sv. Víta, hospodářská kultura: mělnické víno. Jest tedy vidět, že to nebyl německý kořen, z něhož ta kultura vzrůstá.

Byla to první universita ve střední Evropě, pochopitelno tedy, že se sem hned nahrnulo velké množství Němců a ti si zařídili hned v prvních časech universitu naši podle svého způsobu. Rozdělili ji ve 4 národy, ale tak, že 3 národové byli Němci a jeden národ byli Češi. Tedy ta rovnoprávnost vypadala tak jako vždycky: tři čtvrtiny na jedné a jedna čtvrtina na druhé straně. Tak rozuměli Němci rovnoprávnosti od samého počátku.

Byli to celkem Němci cizí, kteří universitu ovládli. Němci v Čechách usedlí se na universitě mnoho neukazovali, byli v menšině proti Čechům. Čechové přicházeli z nejodlehlejších vesnic. Potřebuji se zmíniti jen o dvou takových odlehlých vesnicích, Chelčicích a Husinci. Stačí; celý svět tyto dvě vesnice zná. Jest viděti, jaké bylo účastenství Čechů na pražském vysokém učení. Jan z Husince postaral se také a zasadil se o pravdu a spravedlnost hned tenkrát, a vymohl, jak víte, nepřímo sice, že král Václav dekretem Kutnohorským ten poměr převrátil, že dal Čechům 3 hlasy na universitě a Němcům ponechal jeden.

Němci se zapřisáhli, že se nepodvolí a protestovali. (Hlas: Jako teď!) Já to právě vypravuji proto, jako doklad, že sice se historie neopakuje, ale zůstávají-li stejné charaktery, že se opakují analogické události. (Výborně! Tak jest!)

Tenkrát Hus byl pro ten dekret Kutnohorský nenáviděn od Němců, a to bylo také spolupříčinou jeho tragického osudu. Husem byla ta universita Karlova v celém světě proslavena a je po dnes proslavena, tak že ti němečtí mistři, kteří tenkrát pro svou přísahu, že se nepodvolí, se vystěhovali, všichni dohromady nezpůsobili takové slávy tomu učení pražskému, jako ten jediný člověk z té české vesnice. (Nepokoj).

Předseda: (zvoní): Prosím o klid!

Zpravodaj posl. dr. Mareš (pokračuje): Tenkráte při obraně toho dekretu kutnohorského, - to je sice spis starý, který se přičítá Husovi, ale pochází asi z jeho okolí - tam bylo řečeno, že král Karel říkával, když Čechové stěžovali si do utisků: "Sečkejte maličko - až dospějete ve vědách, pak budete vy páni a dědici!" Také tam stojí na příklad: "Němec chce býti vždycky na vrchu, nikdy vespod; vždy za hlavu, nikdy za ocas!" To jsou věčné pravdy, které zůstávají věčně stejné. Hus sám k té věci připojil ta slova snad vzhledem k těm věrným obyvatelům království, kteří mají býti pány na universitě, že by pokolení německá, která byla v Čechách, měla jít před krále přísahati, aby byla jemu a zemi věrna, ale to že se stane, až se had na ledu zhřeje. To je také pořád ještě pravda, jak vidíte. (Hlas: Ano! Tak jest!) Tedy tato upomínka historická je pro nynější stav, jak uvidíme, velmi zajímavá a charakterická. Tím, že Němci z Prahy odešli, že se zapřísáhli, že se nepodvolí, dostala se Karlova universita úplně do rukou českých a zůstala v českých rukách až do r. 1622, tedy po více než 200 let. Mnozí slavní mužové na této universitě působili. Třebas i byla bývala mnohdy v nedostatku a třebas by byla klesala, přece jenom mnozí slavní mužové na ní působili a česká universita má účastenství na t. zv. "zlatém věku" v 16. století. Školství české tenkrát tak vynikalo a bylo tak znamenité v českých zemích, že mohl povstati právě na té půdě Komenský. Tedy to souvisí také s touto věcí. Jakmile se dostalo České království do rukou Habsburského rodu, nastává něco jiného, to jest: nastává potlačení university Karlovy. To první bylo r. 1547, po tom krvavém sněmu. (Posl. Kouša: A školy šly dolů!) Školy šly dolů. Na to ještě přijdeme.

Města česká byla ožebračena, a universita Karlova byla ožebračena. Hned na to založena kolej jezuitská a sice výslovně proto, aby působila proti universitě Karlově, roku 1556, za Ferdinanda II. již.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP