Středa 22. ledna 1919

Posl. inž. Pospíšil: Navrhuji tedy následující změny, po případě doplňky, a to:

§ 1. budiž doplněn následujícími slovy: "Voličové, kteří mají volební právo ve svém stálém bydlišti, ale svým zaměstnáním jsou nuceni přechodně bydleti v obci jiné,mají volnou jízdu všemi dopravními prostředky státními do místa, kde mají své voličské povinnosti zadost učiniti, i zpět."

Pánové, toto jest maličkost, ale neobyčejně důležitá.

§ 10. První odstavec budiž pozměněn: "Obecní zastupitelstvo volí se při prvních volbách, dle tohoto volebního řádu provedených, na dobu 3 let, později na dobu 5 let, počínajíc ode dne, kdy volba obecní rady stala se právoplatnou."

To je také důležitá změna, kterou pak odůvodním.

§ 19. budiž škrtnut a znějž: "Volby obecního zastupitelstva dějí se ve všech obcích bez výjimky dle zásady poměrného zastoupení."

§ 20. Druhý odstavec ať zní: "Kandidátní listina musí býti podepsána nejméně tolika voliči, z kolika členů obecní zastupitelstvo dle § 9. má sestávati."

§ 26. První odstavec ať zní: "Zmocněnci volebních skupin u obecních úřadů mohou předložiti společné prohlášení, že listiny navzájem sdružují."

§ 38. Třetí odstavec ať zní: "Volební komise převezme od voliče legitimační lístek a vydá mu úřední obálku, do které volič sám v prostoru tak odděleném, aby nemohl býti pozorován, vloží hlasovací lístek a hodí obálku do volebního osudí."

Ostatní zůstává v platnosti. To jsem odůvodnil.

§ 46. První odstavec ať zní: "Nebyly-li způsobem, v § 45. uvedeným, obsazeny všechny mandáty, přikáží se zbývající mandáty postupně skupinám, které při dělení dle § 45. provedeném vykázaly největší zbytek dělení, nebo které nedosáhly ani tolika hlasů, kolik činí volební číslo. Tyto hlasy se považují také za zbytek."

Třetí odstavec tohoto paragrafu budiž vypuštěn.

§ 49. budiž vzhledem ke změnám, navrženým v § 19., vynechán.

§ 50. Třetí odstavec budiž vzhledem k navrženým dříve změnám vynechán.

§ 52. ať zní: "Konala-li se volba v několika volebních místnostech neb několika osadách či katastrálních obcích, provedou volební komise" - ostatní zůstává beze změny.

§ 61. budiž v důsledku navrhovaných změn úplně vynechán.

§ 62. znějž: nadpis: "Způsob volby starosty a jeho náměstků."

Text: poslední odstavec budiž změněn: "Nemůže-li uplatniti nebo neuplatní-li žádná skupina nárok na úřad druhého nebo prvého náměstka, koná se volba starosty a jeho náměstků nadpoloviční většinou přítomných."

§ 63. budiž v důsledku dříve navrhovaných změn vynechán.

§ 64. Nadpis ať zní: "Volba obecní rady a komisí."

1. odst. paragrafu toho ať zní: "Volba členů obecní rady a obecních komisí koná se rovněž dle zásady poměrného zastoupení."

Odstavce druhého poslední věta ať zní: "Užije při tom obdobně ustanovení §§ 45.-48."

§ 66. ať zní: "Uprázdní-li se za volebního období místo starosty, náměstka, člena obecní rady nebo komise, obsadí uprázdněné místo členové obecního zastupitelstva, téže volební skupiny, doplňovací volbou dle zásady nadpoloviční většiny."

Přirozeně se musí také změniti číslování paragrafů předlohy, které právě stalo se nutným vypuštěním jednotlivých paragrafů.

Slavné Národní shromáždění snad promine, že dovoluji si tyto návrhy podati. To vytryskuje, pánové, jedině z té snahy upřímné, aby tento elaborát byl opravdu co nejdokonalejší. Z ničeho jiného. Ty změny celkem jsou tak nepatrné, že výbor ústavní, který celou věc, abych tak řekl lidově, má v malíčku, může docela klidně na tyto návrhy přistoupiti, zvláště proto, poněvadž nestěžuje, nebo, abych tak řekl, ve směru zpátečnickém nezatěžuje se nikterak tato předloha. Naopak: tyto změny mají právě ráz neobyčejně pokrokový, mají ráz ten, aby se - jak budu míti snad příležitost dokázati ve specielní debatě - aby pokud možno se toto hlasovací právo co nejvíce zjednodušilo, co nejvíce, abych tak řekl, zpříjemnilo.

Poněvadž tato novota, která zajisté jest opravdu revoluční oproti starému systému volebnímu, zasluhuje neobyčejné pozornosti, zajisté jí ústavní výbor svou pozornost po ten jeden jediný den ještě věnuje. Jinak, pánové, strana naše hlasovati bude pro tuto předlohu s tím větší radostí, poněvadž, jak jsem řekl, jest ona uskutečněním našeho dávného snu. (Výborně!)

Předseda: Pan kolega podal řadu návrhů, které náležejí do debaty specielní. Přirozeně stanou se také předmětem jednání teprve v debatě specielní, kde buď že by se pan kolega postaral o to, aby měly dostatek podpisů, anebo bych potom předložil otázku podpory.

Tím přerušuji dnešní debatu a nebudou-li proti tomu námitky. přistoupím dnes ještě k druhému bodu dnešního denního pořadu, totiž k doplňovací volbě do výboru státně-zřízeneckého.

Žádám pp. členy. a by zaujali svá místa.

Nebudou-li proti tomu námitky, vykonáme volbu zase povstáním.

Námitek není, bude tedy tím způsobem provedena. Za vystoupivšího člena F. Biňovce navrhuje se člen Vl. Skurský.

Kdo s navrženým souhlasí, nechť povstane.

To jest většina, - jest zvolen.

Se svolením N. S. Č. vykonáme také doplňovací volby do výborů: sociálně-politického, pro vyživovovací příspěvky, právního, kolonisačního a poštovního, a to opět povstáním.

Nejsou proti tomu námitky a přistoupím tudíž k volbě.

Do výboru sociálně-politického navrhuje se za vystoupivšího Františka Valouška - Antonín Cuřík.

Kdo s navrženým souhlasí, nechť povstane.

To jest většina. Jest zvolen.

Do výboru pro vyživovací příspěvky navrhuje se za Antonína Cuříka František Valoušek.

Kdo s navrženým souhlasí, nechť povstane.

To jest většina. Jest zvolen.

Do výboru právního navrhuje se za vystoupivšího dra Novotného dr. Dolenský.

Kdo s navrženým souhlasí, nechť povstane.

To je většina. Je zvolen.

Do výboru kolonisačního navrhuje se za vystoupivšího Karla Sáblíka Viktor Stoupal.

Kdo s navrženým souhlasí, nechť povstane.

To jest většina. Jest zvolen.

Do výboru poštovního navrhuje se za vystoupivšího člena Národního shromáždění Brodeckého Václav Němeček.

Kdo s navrženým souhlasí, nechť povstane.

To jest většina. Jest zvolen.

Přistupuji k ukončení schůze. Navrhuji, aby se konala příští schůze ve čtvrtek 23. ledna o 2. hodině odpolední s tímto denním pořadem:

Pokračování v rozpravě o zprávě výboru ústavního o řádu volení do obcí republiky československé. Tisk č. 302. (Posl. Bechyně: Národní shromáždění umírá, pánové úřadují po Praze!)

Jsou proti tomuto návrhu, jak pokud se týče dne, tak pokud se týče denního poradu námitky?

Není tomu tak.

Prohlašuji návrh za přijatý.

Schůze jest skončena.

(Konec schůze v 6 hodin 5 minut.)

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP