Úterý 21. ledna 1919

My chceme, aby trestala republika, když republiku máme, aby trestal justiční ministr, a ne Lynch (Výborně!), poněvadž trestá-li někdo jiný (Hlas Hospodářský bolševismus!), ten se dopouští těžkého hříchu na našich hospodářských statcích, na dobré pověsti naší, na potřebě našeho úvěru, atd. atd.

A nyní, pánové, dovolte, abych takovou malou perspektivu si dovolil předvésti před duševní zraky vaše, jak to s tím zemědělstvím bude vypadati v budoucnosti. Zemědělec zaplatil knihovní dluhy, zbavil se knihovního dluhu na účet živého a mrtvého inventáře. Toho se zbavil. (Hlas: To nevěříme! To není pravda!)

Pane kolego, dovol, já bych si přál, abych neměl pravdu. Ale život velmi záhy mezi námi rozhodne a já se bojím, že život a prakse dá za pravdu mně. Zemědělec se zbavil knihovních dluhů na účet živého a mrtvého inventáře. Až bude upravena valuta, a bude si míti zemědělec opatřiti živý a mrtvý inventář, zadluží se znovu. (Posl. Aust: Dobytek bude dorůstati!)

Já bych si přál, aby můj náhled nebyl správný, ale, bohužel, jsem přesvědčen, že bude vývinem událostí úplně potvrzen. Sedlák bude míti zadlužený statek a bude míti vyssátou půdu. (Posl. Aust: Mezitím doroste dobytek v Tyrolsku a přijde lacině sem!)

Pánové, s jistým politováním, s vnitřní lítostí slyším náhledy, které by se zde ozývati neměly, a které svědčí o krátkozrakosti přímo neslýchané. Všecko vaše spoléhání na laciný dovoz jest naprostá neznalost věcí nebo zlomyslnost.

Pánové, nic laciného sem nemůže přijíti. (Výkřik.) Pane doktore, pomyslete jen na derutu ve vozivu, derutu v plavidlech, na zdražení prací všude za hranicemi a zeptejte se, za jakou cenu sem může přijít argentinské maso, za jakou cenu sem mohou přijít látky a všechno jiné. Podle toho se musíme zaříditi a musíme počítati s tím, že v době několika roků musíme jedině se soběstačností počítati, a že proto všechen vtip našich vlád musí spočívati v nejmožnějším podporování výroby domácí a především prvovýroby, což jest pochopitelné, - vždyť dnes po připojení Slovácka stát náš zemědělstvím živí více než 70% všeho svého obyvatelstva.

Vážení pánové, stát, celá veřejnost se před válkou na zemědělství těžce prohřešili, a já bych si jen přál, abychom my a naše vláda měla dosti sil, aby mohla tyto hříchy odstraniti, jejich následky odstraniti a zjednati nápravu.

Jednu chvíli bylo u nás rozšířeno mínění, že netřeba doma vyráběti, že se všechno může přivézti, že konsument je všechno, producent že je složka v národohospodářském podnikání vedlejší. Velká, trpká složka hladu přivedla nás po této stránce k názorům naprosto jiným. Domácí konsument jest pro zemědělce jistě nejdrahocennější, ale pro každého konsumenta zemědělského jest také nejcennější, nejdrahocennější domácí producent. Domácí producent má jedině tu možnost, aby v dobách zlých, v dobách abnormálních, tak kritických, jako za války, byla zachována aspoň prosperita, aspoň existence toho kterého odvětví průmyslového.

Prvovýroba jest tu činnost, která vyrábí statky, které v cestě dalšího průmyslového zušlechtění poskytují příslušníkům povolání jiných, druhovýroby, možnost většího nebo menšího blahobytu. Na to jsme dlouho zapomínali, a jest si jen přáti, aby jisté ujasnění v tomto směru u nás nastalo, a abychom podle toho svou hospodářskou politiku na příště zařídili.

Pan ministr Rašín nám zde pověděl tak mnoho pěkného, spadajícího do jeho resortu. Přiznal se dokonce, že nemůže mluviti dost otevřeně. Zdálo by se dokonce, že má nějaký tajný plán a že nechce prozraditi tajemství. Přál bych si, aby to byla pravda s tím tajemstvím, aby měl nějaký pěkný tajný plná, kterým by nás příjemně mohl překvapiti. Ale bojím se, že pan ministr žádný takový tajný plán nemá, protože kdyby jej měl, jistě by o něm nemluvil. Kdo má tajný plán, nesmí o něm mluviti na takové schůzi. Ten musí skutečně překvapiti, a zde se skutečně bojím, že nás pan ministr příjemně překvapiti nedovede.

Jisto jest jedno. Peníze, ve kterých se teď zdánlivě topíme, které dnes svěřujeme finančním ústavům pomalu za poplatek, kdy již chtějí pomalu, abychom platili za uschování, - zmizí. Ať provede pan ministr tu reformu jakýmkoliv způsobem, až ji provede, peněz nebude. Pak budeme potřebovati peněž opět. Musíme si je opatřiti úvěrem a úvěr budeme míti jen potud, když dovedeme u nás zajistiti ve státním řízení klid a pořádek. To jsem měl na mysli, když jsem mluvil o ceně výstřelu na dra Kramáře.

Každá porucha na Nymbursku, každá porucha v Hradci Králové a jinde jest účtována na naše konto na mezinárodním trhu úvěrovém jako minus. A účet ten jest vyjádřen mnoha sty miliony a miliardami. (Souhlas.)

Já jsem s panem ministrem financí měl již v roce 1916 a 1917 časté porady. Tenkrát jsme se scházeli ovšem za zvláštních okolností, za assistence všelijakých dozorčích orgánů. A také s panem předsedou vlády v roce 1916 a 1917 jsem se pilně stýkal. Pan ministr financí mně tenkrát prozradil, že pracuje na velikém lidovém Národohospodářství. Nevydal ho, nevím, proč. Snad je vydá. Já bych si konečně ani nepřál, aby je vydal tiskem, ale aby vtělil je do své práce, aby prováděl teď ve smyslu těch rozhovorů politiku národohospodářskou, a politiku lidovou, aby neměl žádný tajný plán, aby na nic nečekal, poněvadž nic k čekání není. Pro mne věc jest rozhodnuta: buďto se my vzchopiti můžeme, poněvadž proti ostatním máme pořádek, kdežto oni ho ještě nemají. Jestli tu dobu promeškáme, a budeme čekati, až se ostatní vzchopí, nebudeme míti možnosti a my bychom měli tu ctižádost míti, abychom se postavili ve středu Evropy na špici hospodářského pokroku a rozvoje (Výborně! Potlesk). Teď ještě zkouška státníkova, teď je doba! Žádný odklad a čekání! Nic takového není! Teď musí být rozhodnuto!

Jistě že vláda a s ní pan ministr financí jsou si toho plně vědomi, že v moderním státě musí býti všechno vybudováno na principu podpory slabšího oproti silnějšímu.

Kdo pak jest tím nejslabším a nejubožejším mezi ubohými? Učitelstvo. Zde to bylo konstatováno se všech stran, s naší strany se na to kladl důraz, aby učitelstvu dáno bylo tolik, jako státnímu úředníku stejných kategorií. My naléháme na to ještě dnes a prosíme, by se tak stalo neodkladně (Výborně! Potlesk). Nemůžeme se spokojiti s tím, s čím pan ministr přichází. My uznáváme váhu a důležitost šetrnosti, - já jdu dále a řeknu v takových dobách, jako je doba dnešní, kdy se neprodukuje, kdy se nevyrábí, je šetrnost největším příjmem, o tom není pochybnosti, anebo lépe: jest šetrnost jediným příjmem. Ale pan ministr nám zde pověděl, že nechce všude šetřiti, že by mu nebylo milé, aby se mu říkalo "Alois Škrtil", že chce býti národohospodářem a prohlásil, že tam, kde se šetřiti nemá, nebude šetřiti.

My nechceme, aby se šetřilo na vzdělání našich dětí, poněvadž na vzdělání jmenovitě my, stav zemědělský, klademe největší váhu. My máme nejvíce zapotřebí - bohužel - a ne vinou vlastní, ale vývojem ve starém státě, - my jsme v tom směru elementem namnoze zaostalým a chceme jíti ku předu a všechny ostatní při nejmenším alespoň dohonit. Vzdělání činí slabého silným, chudého bohatým, malého velikým. Vzdělání demokratisuje nejjistěji, vzdělání vyrovnává protivy a když se tady pořád mluví o bolševismu, říkám: nejlepší zbraní proti bolševismu, ať se objevuje v jakékoliv podobě, jest důkladné vzdělání (Výborně! Potlesk.) Tolik jsme všichni vyrozuměli z krásné řeči dra Markoviče, co jsme slyšeli od něho a co nám všem zůstalo v paměti: že když oni dovolili přístup bolševikům do vlaku, do vozu, kde disciplinovaní, uvědomělí čeští legionáři byli, že odtamtud nenastalo žádné poruchy, nenastalo nákazy, poněvadž tam byl lid nejen disciplinovaný, ale uvědomělý, opravdu vzdělaný, inteligentní.

Já při té příležitosti jen připomínám, že Jugoslávie, na kterou jsme se vždycky dívali z té prý své velmi bohaté vlasti, z té bohaté československé republiky, jako na zem chudou, otázku učitelstva již v tom smyslu, ve kterém jsme to navrhovali, vyřídila. Jen připomínám, že na Slovácku jest to vyřízeno ještě na základě starého uherského zákona a panu finančnímu ministrovi ještě zvláště připomínám, že Jugoslavie ho již také předešla, pokud se týče reformy finanční, že se tam něco stalo, co on má nejspíš v tajném plánu a k čemuž teprve v budoucnosti nejspíše sáhne. (Hlas: Tajné plány jsou od doby Benedekovy zdiskreditovány!)

Pan ministr má v jednom pravdu. Definitivní vyřešení otázky valutní není ovšem jinak myslitelno, nežli zvýšením výroby, tedy prvovýroby, výroby průmyslové, hojným vyvážením a přívozem peněz do země. To jest pravda. Ale takováto definitivní úprava finanční vyžaduje příprav, vyžaduje let, vyžaduje někdy celých generací. Kdybychom měli čekati až na takovou definitivní úpravu a kdybychom dříve neučinili nějaká preventivní opatření, kterých potřebujeme, aby byl možný kalkul, aby byla možna rozvaha, aby se tedy na něčem mohla zakládat podnikavost, - pan ministr si stěžoval, že žádné podnikavosti není a že je naprosto ochromena, - ona naprosto nemůže být v těchto rozvrácených poměrech - musili bychom čekati velmi dlouho. Pan ministr musí zjednati základnu pro podnikavost, a té nemůže zjednati dlouhým evolučním, sice velmi zdravým, ale pro nás prozatím nedosažitelným vývojem národohospodářským, té nemůže zjednati, aby tak řekl, léčením choroby nějakou mastí, která bude hojiti po několik desítiletí, tu musí zjednati operací. Od toho je tady již pan ministr. Pan ministr se nám tu musí objeviti jako operatér, ne jako mastičkář. Věřím, že nás chce překvapiti, že se jako takový objeví, že ho uvidíme zde se sondou a s nožem náležitě vyzbrojeného, aby to všechno, čeho si přejeme, provedl. Ovšem, bez nějakého devalvačního zákona to nepůjde, a čím dříve se k tomu kroku pan ministr odhodlá, tím bude ovšem lépe. (Výborně!)

Vážené shromáždění! Kol dokola obklopuje prý nás, československou republiku, zlá, těžká choroba. My se vždycky jednou za onoho času odvážíme ji pojmenovat. To je prý ten bolševismus. Vážení pánové! My jsme jistě všichni ochotni bolševismus potírati, to jsem slyšel od paní kolegyně Zeminové, to nám pověděl kolega Johanis, který řekl při jedné řeči s velikým důrazem: "Proti bolševismu!" Kolega Bechyně to dnes zvláště rozváděl. Vážení pánové, je také skutečně třeba, abychom všechny síly své spojili k potírání bolševismu!

Já bych bolševismus definoval jinak ještě. Bolševismus je podle mého zdání a podle toho, co jsem si vybral z té pěkné řeči dra Markoviče, nedostatek občanských ctností. Bolševismus není nic jiného, nežli nedostatek občanských ctností.

Nedostatek občanských ctností býval v české historii příčinou mnohých našich katastrof a nebude snad od místa, když i dnes zde, na sklonku svého výkladu, učiním takovou malou historickou vzpomínku.

My měli jsme svůj stát, stát bohatě dotovaný, řeč tohoto státu, naše mateřština, zněla mocně a slavně z úst sněmovníků, se stolce královského, uprostřed hukotu vítězných, světodějných bitev. Řeč česká byla po dvě století řečí diplomatů na dvorech středoevropských, na dvoře uherském, na dvoře polském. Lid, jmenovitě lid zemědělský - připomínám to zvláště - těšil se velké zámožnosti a velkému vzdělání. Podle sněmovních výnosů ze druhé polovice století 15. byli na venkovských školách českých zřizováni učiteli mistři bakaláři svobodního učení. Celý oděv jejich byl tak nádherný, že sněm uznal zvláštním výnosem zakázati nošení zlatohlavu, holandských pláten a krajek na košili, i klobouků zlatem lemovaných.

A přece, poněvadž naposled nebylo u nás dosti občanských ctností, sobeckost, lakota, prospěch osobní zvítězil vždy nad prospěchem veřejným, stalo se, že ne tak zlobou nepřátel, jako více vinou vlastní přišli jsme o tu svou krásnou samostatnost a svobodu, o svůj vlastní stát.

Proto myslím, že jest naší povinností, povinností nás všech, abychom na příště skol. Zeminovou, s kol. Bechyněm, s kol. Johanisem atd., jak se všichni ti, kdo na obranu české republiky přísahali, jmenují, abychom všichni byli hotovi republiku nejen brániti, nýbrž vytrvalou a neúmornou prací republiku především povznésti na takovou výši, s níž by se jí všecko stalo možným a přístupným, na takovou výši, aby mohla zvítěziti nad naší bídou. Musíme vlastní prací dříve republiku přivésti k takové síle a dáti jí možnost, aby ona nad bídou nás všech zvítězila, aby nás přivedla do přístavu blahobytu!

Kdyby snad se dostavila do života české republiky nějaká porucha, kdyby snad nás mělo potkati něco horšího, nějaké neštěstí, pak si jednoho musím býti vědomi: intelektuální původci každé takové poruchy, každého takového případného neštěstí jsme my, intelektuelní původce takového neštěstí by musil býti hledán v řadách našeho shromáždění! (Výborně! Řečníku se se strany poslanců blahopřeje.)

Předseda (zvoní): Řečnická listina je vyčerpána a rozprava skončena. Ve smyslu § 67. a 70. jednacího řádu je tuto debatu zakončiti hlasováním, schvaluje-li Národní shromáždění československé programové prohlášení ministerského předsedy. Přistoupíme tedy k hlasování a žádám členy Národního shromáždění československého, aby se odebrali na svá místa. (Zvoní.)

Prosím členy Národního shromáždění, kteří prohlášení vládní schvalují, aby povstali ze svých míst. (Poslanci povstávají.)

To je většina, vládní prohlášení je tudíž schváleno.

Přistoupím k ukončení schůze. Předem ještě, nebude-li proti tomu námitky, provedeme volby doplňovací do výboru pojišťovacího, školského a živnostenského. Jsou snad proti tomu námitky? Nejsou. Přistoupíme k volbě.

Z výboru pojišťovacího vystupuje dr. Engliš a na jeho místo je kandidován dr. Bulín.

Je proti navrženému námitka? Není tomu tak. Prohlašuji jej za zvolena.

Z výboru školského vystupuje Josef Babánek a na jeho místo je kandidován dr. Cyril Horáček.

Je proti navrženému námitka? Není. Prohlašuji jej za zvolena.

Z výboru živnostenského vystupuje Václav Sedláček a na jeho místo je kandidován dr. Stojan.

Je proti navrženému námitka? Není. Prohlašuji jej za zvolena.

Ještě učiním některé sdělení. Ustavily se výbory, po případě doplnily:

Menšinový a rozhraničovací:

místopředsedy zvoleni: Josef Lukeš a Václav Freiman a za zapisovatele Jan Rýpar.

Výbor pro zodpovědění poselství presidenta republiky ustavil se a za předsedu zvolen Ant. Svěcený, za místopředsedu Josef Rotnágl, za zapisovatele Josef Lukeš.

Výbor národohospodářský: Předsedou zvolen Viliam Pauliny, místopředsedy Ferdinand Klindera a dr. Gustav Heidler, zapisovatelem dr. Jan Halla a dr. Frant. Rambousek.

Výbor pro Velkou Prahu: Předsedou zvolen Emil Špatný, místopředsedou dr. Jaroslav Brabec a dr. Jan Kubíček, zapisovatelem Josef Rotnágl.

Přistoupíme k ukončení schůze.

Navrhuji, aby se konala příští schůze ve středu dne 22. ledna, tedy zítra o 2. hodině odpolední.

Pro denní pořad navrhuji:

1. Zpráva výboru ústavního o řádu volení do obcí republiky Československé. Tisk č. 302.

2. Doplňovací volba do výboru státně-zřízeneckého.

Je proti tomuto návrhu, jak pokud se týče dne, tak pokud se týče denního pořádku, námitka?

Není tomu tak. Prohlašuji návrh za přijatý.

Schůze je skončena.

(Konec schůze o 6. hodině 5 minut.)

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP