Úterý 14. ledna 1919

Článek 4.

Občané českoslovenští, uznaní za takové Československou Národní Radou a sídlící ve Francii, budou míti táž práva a tytéž povinnosti, jaké jsou všeobecně přiznány občanům zemí spřátelených; budou rovněž požívati zvláštních předností, přiznaných z důvodů stavu válečného občanům zemí spojeneckých. (Výborně!)

Tedy není nejmenší pochybnosti, jaké jsou hranice naše v této úmluvě s republikou francouzskou. Ale aby to bylo ještě jasnější, dovolím si ještě přečísti passus z dopisu ministra H. Pichona z 29. června 1918 (čte):

"Francie nemůže zapomenouti projevu pražského ze dne 8. prosince 1870; tím více nemůže zapomenouti odporu lidu a odmítnutí vojáků, bojovati za věc Rakousko-Uherska, hrdinství to posvěcené krví tisíců vlastenců.

Ona slyšela výron českých poslanců ze dne 6. ledna, 13. dubna a 16. května.

Věrna jsouc zásadám úcty k národnostem a osvobození národů utiskovaných, vláda Republiky pokládá za spravedlivé a odůvodněné nároky národa Československého a vynasnaží se nejvýš úsilovně, aby v dané chvíli uplatnila vaše tužby po samostatnosti v historických hranicích vašich zemí, konečně vybavených z utiskovatelského jha Rakouska a Uherska.

Myslím, že slavné Národní Shromáždění přizná, že jsme měli jako vláda všecku příčinu, ubezpečovati vás, že ohledně otázky našich budoucích hranic, zejména pokud se týče otázky Deutschböhmen, není pro nás žádné pochybnosti, poněvadž myslím, že mohu říci, že v této příčině to, co jest zde ve formální smlouvě s Francií, jest také názor ostatních mocí spojeneckých.

Při té příležitosti dovolím si říci, že jak víte, včera přijel zástupce krále anglického a právě jsem dostal depeši z Říma, že také Italie jmenuje svého charge ď affaires u nás. Tím jsou věci ohledně našeho položení zahraničního úplně jasné a zdá se mi, že snad by bylo přece jen v interesu všech těch, kteří budou s námi jednou žíti ve společné naší vlasti a ve společné naší republice, aby snad zanechali agitací, které nechceme jistě policejně potlačovati, což nám ani nenapadne, aby snad ukázali nám, že dovedou smířiti se s okolnostmi, které jsou silnější než jejich vůle, a že také jim na tom záleží, abychom mohli ve společné naší vlasti, v naší republice pracovati ku blahu všech, ku svobodě všech občanů československé republiky. (Výborně! Trvalý potlesk.)

Předseda: Přerušuji debatu. Nebude-li proti tomu námitek, přistoupíme ještě ke druhým dvěma bodům dnešního denního pořádku, které mají ráz formální a to k volbě do výboru na zodpovědění poselství presidenta republiky a doplňovací volbě do výboru sociálně-politického.

Jsou snad proti tomu námitky? Nejsou. Žádám pány členy Národního shromáždění, aby zaujali svá místa. Jsou snad proti tomu námitky, aby se volby provedly povstáním? Nejsou.

Tedy budeme v tom smyslu hlasovati.

Žádám, aby v první řadě byla čtena jména kandidátů.

Sněmovní tajemník dr. Haasz (čte):

Kandidáti do výboru na zodpovědění poselství presidenta republiky: Jonáš Karel, Lukeš Josef, Mečíř Karel, dr. Hajn Ant. dr. Herben Jan, dr. Brabec Jaroslav, dr. Krejčí Fr. Landová-Štychová Luisa, dr. Dolanský Josef, Zavoral Method, inž. Rotnágl, dr. Veselý, Fr. Stivín Josef, Svěcený Antonín, dr. Meissner, Novák Ant.

Předseda: Kdo s navrženými souhlasí, nechť povstane se svého místa. To jest většina - jsou tedy zvoleni.

Na místo vystoupivšího člena Špačka navrhuje se člen Rychtera do výboru sociálně-politického.

Kdo s navrženým souhlasí, nechť povstane.

To jest většina, jest zvolen.

Přistupuji k ukončení schůze a navrhuji, aby příští schůze konala se ve čtvrtek dne 16. ledna 1919 ve 2 hodiny odpoledne s tímto denním pořadem:

1. dokončení rozpravy o programovém prohlášení ministerského předsedy,

2. doplňovací volba do výhoru technického,

3. zpráva výboru ústavního o řádu volení v obcích republiky československé.

Zpráva ústavního výboru o vládní osnově zákona o státních tajemnících, (tisk č. 301) která byla dána na denní pořádek dnešní schůze, nemá býti ku přání předsedy ústavního výboru a ve smyslu dohody konference pánů předsedů klubovních zatím projednávána v plenu, nýbrž má býti vrácena výboru ústavnímu.

Jsou proti tomu námitky?

Není tomu tak.

Táži se také stran denního pořádku a data příští schůze, jsou-li proti tomu námitky. Není tomu tak. Návrh můj jest schválen. Ukončuji schůzi.

Konec schůze v 6 hod. 30 min.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP