Čtvrtek 9. ledna 1919

Výboru poštovnímu:

Tisk 258. Návrh člena N. S. V. Votruby a soudr. na úpravu diet poštovních úředníků, na Slovensko vyslaných.

Tisk 279. Návrh členů N. S. dra Em. Franke, F. Buřívala, Al. Tučného a spol. na postup do vyšších příjmů podle §u 57. lit e) ř. z. č. 15 poštovním expeditorům, adjunktům a oficiantům.

Tisk 281. Návrh členů N. S. Jiřího Skorkovského, J. Hrizbyla, C. Duška a spol. na zvýšení odměny za více práci u pošty na obnos 1 K 50 hal. za každou hodinu.

Tisk 282. Návrh členů N. S. Jana Hryzbila, Jiřího Skorkovského, dra Th. Bartoška a spol., by všem poštovním úředníkům, při posledním jmenování zapomenutým nebo přeskočeným, byl vrácen jejich bývalý pořad.

Výboru státně-zřízeneckému:

Tisk 255. Návrh členů N. S. dra Fr. Lukavského, dra J. Matouška a soudr. na započítání služebních let soudních kancelářských úředníků se středoškolským vzděláním, přijatých do praxe roku 1898.

Tisk 256. Návrh členů N. S. dra Boh. Němce a soudr. na úpravu služebních poměrů výpomocných sluhů při ústavech vysokoškolských.

Tisk 280. Návrh posl. Buřívala, Tučného. a spol. na zrušení zákona rakouského z 19. dubna 1872 č. 61 ř. z. a uherského článku II. z roku 1873, pokud se týče Slovenska, o certifikatistech.

Výboru finančnímu:

Tisk 278. Návrh členů N. S. dra Th. Bartoška, Machara, E. Špatného, L. Pika, C. Duška a soudr. na zajištění náhrady škod obětem politické persekuce v letech 1914-1918 při likvidaci starého Rakouska a při jednání mírovém. (Současně návrh přikázán výboru mírovému.)

Výboru technickému:

Tisk 262. Návrh členů N. S. Biňovce, Austa, Brožíka, Freimanna, Cingra soudr. na provedení nezbytných opatření za účelem žádoucího zvýšení těžby uhelné. (Současně návrh přikázán výboru vyživovacímu.)

Tisk 263. Návrh poslance Ing. C. Nekvasila a soudr. na vydání zákona o zřízení cenového a hospodářského úřadu pro průmysl stavební. (Současně návrh přikázán výboru živnostenskému.)

Tisk 284. Návrh člena N. S. Jana Rýpara, ing. B. Pospíšila a soudr. na vybudování přímého železničního spojení dvoukolejnou drahou mezi Prahou, Opavou, Moravskou Ostravou a vůbec Slovenským východem. (Současně návrh přikázán výboru železničnímu.)

Výboru sociálně-politickému:

Tisk 264. Návrh člena N. S. R. Nádvorníka, R. Tayerle a soudr. na změnu rakouského zákona ze dne 24. července 1917 ř. z. č. 307, týkající se obchodních pomocníků.

Tisk 265. Návrh člena N. S. R. Nádvorníka, R. Tayerle a soudr. na ochranu služebních poměrů zřízenců, podléhajících zákonu o obchodních pomocnících.

Výboru menšinovému:

Tisk 257. Návrh členů N. S. dra Jindř. Metelky, dra F. Lukavského a soudr., aby sebrány byly zevrubné údaje o českých menšinách a zřízeno bylo menšinové oddělení při ministerském předsednictvu.

Výboru pro vodní hospodářství:

Tisk 260. Návrh člena N. S. Kuneše Sonntága, Frant. Udržala, dra Okánika a soudr., aby přičleněn byl pravý břeh řeky Moravy od hranic moravských až k ústí Moravy do Dunaje k československé republice a aby zahájeny byly práce pro racionální úpravu dolního toku Moravy v naznačeném území.

Výboru železničnímu:

Tisk 267. Návrh poslance dra Stojana, Kadlčáka a soudr., aby byla rychle provedena dráha z Val. Klobouk do Vsetína.

Výboru zásobovacímu:

Tisk 268. Návrh člena N. S. Jos. M. Kadlčáka a soudr., aby byly zrušeny všechny ústředny a jim podobná zřízení.

Předseda (zvoní): Mezi vládními návrhy, které jsem přikázal příslušným komisím, jest též vládní návrh zákona o upotřebení části správních přebytků hromadných sirotčích pokladen. V návrhu tom se po stránce formální navrhuje, aby byl jako pilný ihned projednán. Ministerstvo spravedlnosti pak požádalo přípisem ze dne 5. ledna 1919 k č. 1230, aby výboru sociálně-politickému, jemuž návrh bude přikázán, ustanovena byla lhůta 8-denní ku projednání.

Podle § 33. jednacího řádu může býti lhůta taková ustanovena usnesením Národního shromáždění. Žádám tudíž pány, aby se odebrali na svá místa, poněvadž budeme hlasovati.

Kdo souhlasí s tím, aby výboru sociálně-politickému ustanovena byla navržená lhůta 8-denní, nechť povstane.

To jest většina, uložení lhůty jest tedy přijato.

Zemský trestní soud v Praze požádal Národní shromáždění o svolení k stíhání Josefa Stivína, člena Národního shromáždění.

Přikázáno immunitnímu výboru.

Přistupujeme k dennímu pořádku.

Před přechodem k dennímu pořádku vyžádal si slovo p. min. předseda dr. Kramář. Uděluji mu je.

Min. předseda dr. Kramář: Slavné Národní shromáždění!

Používáme této prvé schůze Národního shromáždění na prahu letošního roku, abychom po poradách o programu, které vláda za účasti presidenta republiky konala dne 3. a 4. t. m., narýsovali zhruba úkoly, jež nás čekají a jež nutně vyžadují rozřešení ještě dříve, než budou provedeny všeobecné volby do sněmu ústavodárného.

Přední starostí vlády bude, jakmile slavné Národní shromáždění vyřídí předlohu o novém volebním řádu do obcí, aby byly vypsány volby a ihned s největším urychlením provedeny. (Výborně!) Vláda doufá, že nová zastupitelstva vynasnaží se ze všech sil, aby vyplnila velké naděje, které lid československý klade v činnost své samosprávy, postavené na nejširší demokratické základy.

Vláda má však také za svou povinnost, všecko podniknouti, aby mohly býti volby do sněmu ústavodárného provedeny co nejdříve. (Výborně!) Jest ovšem nutno vyčkati konečného rozhodnutí mírové konference o hranicích naší republiky a pro utváření volebních okresů znáti poměry populační, jak se utvářily průběhem posledního desítiletí a hlavně následkem války. Vláda jest hotova vše učiniti, aby bylo možno provésti volby na podzim letošního roku.

Ve směru hospodářském i sociálním trpí celý život republiky zhoubnými následky čtyřleté války. Válka přinesla nám sice svobodu politickou, hospodářsky však těžce doléhá na nás dosud katastrofální porážka státu, v němž byli jsme dříve nuceni žíti.

Činnost vlády na tomto poli ponese se dvojím směrem: jednak jest odstraňovati zla, provázející každou válku, zejména obrovskou válku světovou, jednak bude nutno vyvinouti práci tvůrčí.

Jest to nejprve lichva se životními potřebami, kterou vláda jest odhodlána se vší bezohledností stíhati jako nejtěžší zločin proti lidu a státu. (Hlas: Jako zemězrádu! Bouřlivý potlesk. Výborně!)

Ve směru tom byly dány úřadům nejpřísnější rozkazy a orgány výkonné i kontrolní k potírání lichvy byly patřičně rozmnoženy. (Výborně!)

Vláda jest pevně přesvědčena, že toto její odhodlání bude celou naší veřejností co nejhorlivěji podporováno a že každý bude spatřovati svou zásluhu v tom, když umožní, aby všichni ti, které ani osvobození národa nezdržuje před pokračováním v jejich zločinném sobectví (Hlasy: Hanba jim!), byli úřadům oznámeni a k trestající spravedlnosti dovedeni. (Výborně!)

Vláda také očekává, že v těchto svých akcích nebude nijakým způsobem rušena a bude ušetřena všech nutností, zakročiti tam, kde by se konaly akce svémocné. (Výborně!)

Rozvrácené finance bývalého státu a znehodnocená měna jsou rovněž jednou z příčin drahoty a obtížnosti nového podnikání. Proto bude snahou vlády, aby přísným a bezohledným prováděním zákona o daních z válečných zisků vrátila státu nepoměrné obohacení jednotlivců z válečných poměrů (Výborně!) a aby pronikavým opatřením (zejména dávkou ze jmění) postarala se o nápravu měny jakožto řádného základu hospodaření státního. (Výborně! Potlesk.)

Převésti hospodářství do poměrů mírových, vštípiti zase našemu lidu vědomí povinnosti k práci (Výborně!), pokládá vláda za jeden z nejdůležitějších tvůrčích úkolů, i má přímo za povinnost státu, tuto přeměnu podporovati vlastními veřejnými pracemi, jakož i tak, aby veškerému podnikání dostalo se nutných surovin i pracovních sil, aby vytvářeny byly nové hodnoty, jež usnadní normální vývoj hospodářského života naší republiky.

Pro toto podnikání a všechnu výrobu jest nejdůležitějším prostředkem uhlí. Proto jest vláda přesvědčena, že uhlí nemůže zůstati ve volné disposici soukromníků (Výborně! Potlesk) a jest odhodlána, za součinnosti slavného Národního shromáždění zjednati státu plné ovládání tohoto prostředku výrobního. (Výborně! Posl. Johanis: Cizí kapitalisti nahrabali si již dosti!)

Vyvlastnění velkostatků (Potlesk), přesahujících určitou výměru, má vláda za nezbytnou potřebu poválečného hospodářství. (Výborně! Potlesk.) Kolonisace jest hospodářskou i sociální nutností. (Výborně!) Aby tato veliká reforma stala se dobrodiním sociálním a aby také prospěla rozvoji našeho zemědělství, vyživování obyvatelstva a zájmům státu, uspořádá vláda ve spojení s Národním shromážděním anketu znalců ze všech tříd, zúčastněných na rozřešení této otázky. (Výborně!)

V rámci tohoto programu a k cílům v něm vytčeným hodlá vláda pracovati také jednotlivými opatřeními, která nelze dopodrobna vypočítávati. Vláda však pokládá za svou povinnost, upozorniti výslovně, že převzala správu státu v době naprostého rozkladu, že musí pracovati na vybudování nového státu od samých jeho základův a že až dosud nemá po ruce potřebných sil. (Výborně!)

Všechny základy mravní byly válkou a nepoctivou a prolhanou politikou Vídně a Budapešti otřeseny.(Tak jest!) Vláda jest si vědoma své povinnosti, že musí vší silou působiti k tomu, aby zejména výchově mládeže, vládou rakouskou za doby války tak zvlčile zanedbané, věnována byla nejvážnější péče a aby odstraněny byly všechny překážky, které školství naše tíží. (Výborně!Potlesk.)

Ale vláda jest také odhodlána, všemi prostředky hájiti pokoje a pořádku v naší republice (Tak jest! Výborně! Hlučný potlesk) a bezohledně potírati všecko, co by ohroziti mohlo onen imponující mužný klid, se kterým provedeno bylo naše osvobození, a který nám zjednal v celém světě tolik obdivu a upřímného přátelství. (Výborně! Potlesk.) Všechno, co právem očekáváme od mírové konference pro svou budoucnost, všechno politicky i hospodářsky skvělé postavení naší republiky ve střední Evropě, které budí závist našich odvěkých nepřátel a které by nám zjednati chtěli naši věrní přátelé ve státech dohody, závisí na tom, budeme-li jako dosud baštou svobody a pořádku. (Výborně! Potlesk.) Vláda by se tudíž prohřešila na budoucnosti národa, kdyby neměla odvahy a rozhodnosti, chrániti klidného a organického rozvoje našeho státu proti každému jeho rušení a potírati bezohledně ty, kteří pokoušejí se o nepořádky nebo násilný převrat, jako nepřátele vlasti. (Výborně!) Bylo by hříchem zapomínati, že každý nepořádek, každá násilnost posiluje všechny ty, kteří vzpomínají ještě na staré doby a nedovedou se smířiti s naší svobodou, ať jsou za hranicemi našeho státu, nebo doma mezi námi. (Výborně!)

Přes všechny obtíže jest však vláda přesvědčena, že za součinnosti všech v národě podaří se nám přemoci všechny těžkosti a dosíci vytčených cílů. O tuto součinnost žádáme. (Výborně!)

Převážná většina národa jest naplněna radostným vědomím, že pevnost a neústupnost našeho národa doma a bezpříkladná obětavost jeho synů za hranicemi zjednaly mu možnost velké práce tvůrčí. (Výborně!)

Věříme, že národ náš se ukáže velké doby důstojným. Takto žádá kategoricky na každém plnou odpovědnost vlastní a dobrovolnou, nezlomnou kázeň občanskou, by velké a dějinné dílo našeho osvobození bylo trvale dovršeno a trvale zabezpečeno. (Výborně! Bouřlivá, neutuchající pochvala a potlesk.)

Předseda (zvoní): Podle § 66. našeho jednacího řádu Národní shromáždění může se na návrh usnésti, že o prohlášení jest zahájiti debatu. K návrhu v tomto smyslu jest přihlášen pan kol. Pik, uděluji mu slovo.

Poslanec Pik: Se zřetelem na ustanovení jednacího řádu navrhuji sl. Národnímu shromáždění, aby o prohlášení vlády byla zahájena v zítřejší schůzi debata.

Předseda (zvoní): Prosím pány, aby zaujali svá místa.

Návrh pana poslance Pika jste slyšeli. Kdo s návrhem na zahájení debaty o právě podaném prohlášení pana ministerského předsedy, a to, aby zahájena byla debata v zítřejší schůzi, souhlasí, prosím, by povstal s místa. (Přítomní povstávají.) To jest většina. Návrh jest přijat.

Debatu tuto dám na denní pořad zítřejší schůze.

Přistoupíme k dennímu pořadu, a to k prvnímu odstavci:

Zpráva imunitního výboru o žádosti za vydání člena Národního shromáždění B. Fischera. (Tisk 261.)

Zpravodajem jest pan kolega Viktor Dyk. Uděluji mu slovo.

Zpravodaj posl. V. Dyk: Vážené Národní shromáždění!

Výbor immunitní rozhodl se ve svých poradách rozděliti delikty proti cti na dvě kategorie: na ty delikty, které skutečně těžko se dotýkají cti jednotlivce, kdy jistě není úkolem sboru zákonodárného, aby svých členů chránil v takových případech, kdy takové útoky bezdůvodně a neprávem podnikli, - dále na věci, jež bych charakterisoval jako snad příkrou a ostrou kritiku, která se podniká a souvisí s určitými otázkami politickými, a kdy nežádá toho podle mínění imunitního výboru zájem všeobecnosti, aby poslanci v takovém případě byli vydáváni, poněvadž není tu těžké úhony na cti, která by se musela nutně mstíti. Zajisté bude čest moje těžce zasažena, budu-li obviněn, že jsem si osvojil určité peníze, které mi nenáležejí, ale čest moje nebude napadena, budu-li prohlášen politickým odpůrcem za člověka směšného nebo politicky neschopného. To jsou věci, které se staly a stanou většině přítomných v tomto Národním shromáždění. A jako my musíme se přenášeti přes ně, tak právem můžeme se dovolávati podobné trpělivosti i u ostatních občanů.

Uvažuje o konkretním případě, dospěl immunitní výbor k názoru, že běží v tomto případě o kategorii druhou, a přes to, že žalovaný si přál, aby vydán byl, nabyl přesvědčení, že není nutno, aby došlo k vydání. Doporučuji vám proto, dámy a pánové, abyste nevyhověli žádosti za jeho vydání. (Výborně!)

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP