Zpravodajem jest p. dr. Sedláček, dávám jemu slovo.
Zpravodaj Sedláček: Slavný sněme! Občansko-hospodářská beseda v Křinicích v petici ze dne 4. ledna b. r. číslo 476 poukazujíc ku stísněným poměrům zemědělstva uvádí, že rolnictvo, když dostáti chce svým povinnostem, vynasnažovati se musí, aby ze své půdy docílilo pokud možná nejvyššího výtěžku, tomu pak že vedle vlastní práce každého rolníka samého vzvláště slouží opatřování dobrého a zároveň levného hnojiva.
Petice dále poukazuje na hospodářské poměry v osadách blíže města Plzně a zejména také na tu okolnost, že hospodáři ve vůkolí Plzeňském hospodářskými povozy přivážejí ku docílení dostatečného hnojiva smetí, výkaly a hnůj z města Plzně a dovážení toto že jest netoliko obtížno, nýbrž že velice jest zdraženo povinností ku placení mýta na silnicích erárních z města toho do vůkolních osad vedoucích. A proto žádá petice tato u sl. sněmu zaopatření, aby hospodářské povozy, jež dovážejí z města Plzně smetí, výkaly a hnůj do tamnějších osad vůkolních, byly osvobozeny od povinnosti ku placení poplatků mýtních. Stěžování toto nestíhá hospodáře z osad mimo obvod erárních silnic ve vůkolí města Plzně ležících, ač tytéž hospodářské potřeby z města tohoto odvážejí a přivážejí po řádných silnicích veřejných, avšak mimoerárních. Dosavadní systém mýtní ovšem uvaluje poplatek mýtní na povozy podle skutečného užívání silnic, avšak hledíc k tomu že na neerárních silnicích v okresu Plzeňském mýtních poplatků není, že po těchto veřejných silnicích hospodářové ve vůkolí Plzně svými hospodářskými povozy druhu a spůsobu výše vytknutého namnoze jezdí - jeví se ve případech těchto poměr mimořádný, k němuž hleděti sluší.
Hospodářským povozům, zejména povozům přímo sloužícím potřebám polního hospodářství dosavadní předpisy o po-
platcích mýtních přikazují některé výhody výminečné a také osvobození od povinnosti ku placení poplatků mýtních zvláště pak povozům hospodářským, jež obyvatelé místa, kde šraňk mýtní se nachází, vlastním aneb v témže najatým dobytkem tažným konají neb jichž ku provozování hospodářství aneb obchodu svého potřebí mají. Takové osvobození hospodářských povozů místa mýtného propůjčeno také jest povozům všech cizích obyvatelů, jenž na vlastní neb najaté pozemky zahrážkou mýtní projeti musí. (Dvorní dekret ze dne 13. srpna 1828 čís. 33360 a ze dne 6. července 1830 čís. 18699 sb. zák. pol. Pak ministerské nařízení ze dne 20. března
1861 čís. 7374. )
Dle ministerského nařízení ze dne 6. května 1871 č. 4157 vztahuje se takové osvobození od poplatků mýtních také na povozy dovážející látky hnojivé, jež nejsou ani výrobkem domácím, ani výrobkem obvodu mýtního, aniž by se dělal rozdíl mezi povozy mýtního místa a mezi povozy z míst mimo obvod stanice mýtní ve smyslu ministerského vynesení ze dne 23. února
1862 č. 6964.
Stěžování na nepoměrné rozložení povinnosti ku poplatkům mýtním jsou všeobecná, co do mýt na silnicích erárních, pročež sněmovna poslanců v té příčině podala zvláštní resoluci na c. k. vládu.
Ve zprávě komise petiční podané o petici okresního výboru Soboteckého v tomto zasedání sl. sněmu č. t. XCV. provedeno jest, že vláda volna jest upravení, po případě také zrušení mýt na erárních silnicích do pojednání vzíti a v té příčině předběžné šetření skutečně se vede a vyslovila vláda následkem této resoluce také ochotu, záležitosti mýtní od případu k případu k upravení již nyní přiváděti.
Hledíc k tomuto stavu věcí a hledíc k tomu, že případy mýtné ohledně hospodářů ve vůkolí města Plzně, v petici teto přivedené, též vyžadují přiměřeného upravení, předkládá komise tento návrh:
Slavný sněme! Račiž petici občanskohospodářské besedy ve Křinicích za osvobození hospodářských povozů odvážejících smetí, výkaly a hnůj z města Plzně do osad tamnějšího okolí, (pet. č. 476 b. z. ) od poplatku mýtného na silnicích erárních odevzdati vládě k bedlivému uvážení.
Die Kommission stellt nachstehenden Antrag: Der hohe Landtag wolle beschließen, die
Petition der "Občansko-hospodářská beseda v Křmicích" um Befreiung der Wirthschaftsfuhren mit Kehricht, Faekalien und Dünger aus der Stadt Pilsen in die umliegenden Ortschaften von der Mauthpflicht auf den Aerarialstraßen (Pet. - Z. 476 a. c) wird der Regierung zur eingehenden Würdigung übergeben.
Nejv. maršálek zemský: Žádá někdo za slovo?
Verlandt Jemand das Wort ?
Přejdeme k hlasování.
Wir gehen zur Abstimmung über.
Komise navrhuje, by petice byla odevzdána vládě k bedlivému uvážení.
Die Kommission beantragt, die Petition der Regierung zur eingehenden Würdigung zu übergeben.
Žádám pány, kteří souhlasí, by vyzdvihli ruku.
Ich ersuche die Herren, welche diesem Antrage zustimmen, die Hand zu erheben.
Jest přijato.
Es ist angenommen.
Tim jest denní pořádek vyčerpán.
Die Tagesordnuna ist erschöpst.
Příší sezení se bude odbývati zítra o 11. hod. dopol.
Na denní pořádek kladu:
1. Druhé čtení zprávy komise pro záležitosti okresní a obecní o zprávě zemského výboru v příčine rozšíření platnosti zákona ze dne 22. března 1882 č. 26. z. z., pokud se týče zákona ze dne 2. února 1885, č. 9 z. z. na hospodářské záložny v Kolíně, Mělníku a v Roudnici, č. tisku CXIV., pak
2. druhé čtení zprávy budžetní komise o rozpočtu zemském na rok 1887, č. t. C.
Die Tagesordnung der morgigen Sitzung, welche um 11 Uhr Vormittag stattfinden wird, ist folgende:
1. Zweite Lesung des Berichtes der Kommission für Bezirks und Gemeindeangelegenheiten über den Bericht des Landesausschusses betreffend die Unterstellung der landwirthschafllichen Vorschußkonten in Kolin, Melnik und Raudnic unter die Bestimmungen des Gesetzes v. 22. März 1882, beziehungsweise v. 2. Feber 1885, Dr. CXIV., dann
2. Zweite Lesung des Berichtes der Budgetkommission über den Landesvoranschlag für das Jahr 1887, Dr. C.
Prohlašuji schůzi za ukončenu.
Ich erkläre die Sitzung für geschloffen.
Konec schůze o 3. hod. 5 min. odp.
Schluß d. Sitzung 3 Uhr 5 Min. Nachm.
Kytka, verifikator. Mündl, verifikator.
Gust. Ludw. Pabstmann, Verifikator.