(9.30 hodin)
(pokračuje Zelienková)

Nakonec víte, že pravá kožešina už vůbec není v módě... (Vyčkává na klid v sále.) Že být zabalený v lišce nebo v norku od hlavy až k patě už vlastně vůbec není in. Naopak je to dnes pokládáno za ostudu a přišly na to i některé celebrity nebo módní návrháři. Třeba dcera idolu mnohých z nás Paula McCartneyho Stella McCartney, skvělá módní návrhářka, která navrhovala pro Adidas, pro Madonnu a pro jiné celebrity, a není to žádná uťápnutá aktivistka, vymyslela nový model džínsů a veškerý zisk z prodeje těchto džínsů věnovala na boj proti chovu kožešinových zvířat. Přísahala, že už nikdy nebude navrhovat žádné módní výstřelky, které by byly z přírodní kůže nebo z kožešiny.

Stojí nám ty naše farmy za to, abychom se zařadili mezi ty, kteří dávají přednost nějakému kožešinovému šálu před úctou k přírodě? A víte vůbec, dámy a pánové, že na takový kožich velikosti 38 musí být zabito 55 norků? 55 norků! Nebo na takový kožich musí zemřít 18 lišek! Chcete, aby byla krása vykoupena krutostí? Většina z vás má asi doma psa. Tak si ho zkuste představit staženého z kůže.

Děláme to přesně proto, abychom se my lidi mohli fintit. Přestože se vám to nelíbí, pane kolego. (Reaguje na poznámky poslance z ANO.) Protože zahřát se můžeme klidně i jinak. (Smích napříč sálem.) Velikost kožichu pouze dokazuje to, že na to máme. Proti týrání kožešinových zvířat protestují i světové hvězdy, které by klidně měly dost peněz na to, aby si koupily desítky, stovky kožichů ze sobolích kůží. Ale je jim prostě proti srsti představa norka v plynové komoře nebo vraždění lišky elektrickým proudem.

V Česku funguje devět kožešinových farem. Vím, že je to pro jejich majitele možná až kruté, když nebudou pokračovat ve svém podnikání. Ale není jiné cesty. Nebo se chceme teď rozpliznout v hromadě pozměňovacích návrhů, které tady navrhují kolegové, například z ANO, oddalovat něco, co už je dnes anachronismem, až do roku 2023?

TOP 09 podporuje původní znění návrhu na zrušení farem. Jediný pozměňovací návrh, který jsme ochotni podpořit, je návrh E1 - odložení na rok 2019. Farmáři tak budou mít dost času na to zlikvidovat chov kožešinových zvířat, aby se vyrovnali s novou situací.

Jenom připomínám, že ročně je u nás usmrceno 20 000 norků a lišek. V deseti evropských zemích už byl chov úplně zakázaný a my bychom to měli udělat taky, a to bez výjimek. Nesmíme připustit, aby se zákon rozmělnil tak, jak to navrhuje zemědělský výbor. Kožešinové farmy nemají v moderní Evropě místo. Když to pochopila i herečka Pamela Anderson, tak si myslím, že jsme schopni to pochopit i my. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Radek Vondráček: Děkuji vám, paní poslankyně. Vystoupení paní poslankyně vyvolalo několik faktických poznámek. Nejprve pan poslanec Šarapatka, poté paní poslankyně Černochová. Pane poslanče, vaše dvě minuty.

 

Poslanec Milan Šarapatka: Vážené dámy a pánové, chtěl bych poděkovat předřečnici za emocionální projev a jenom se jí chci zeptat, jestli třeba jí vepřové, třeba že ta prasátka taky nežijí v zrovna moc kultivovaném prostředí. Samozřejmě nemám problém hlasovat pro zákaz chovu kožešinových zvířat, ale myslím si, že ty argumenty by měly být o něčem jiném. Děkuji vám.

 

Místopředseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Další paní poslankyně Černochová, poté pan poslanec Komárek.

 

Poslankyně Jana Černochová: Děkuji, pane místopředsedo. Já jsem chvílemi měla pocit, jestli paní kolegyni nepsal ten projev nějaký norek nebo liška, protože to skutečně bylo velmi kvalitní. (Potlesk a smích napříč sálem.) A chtěla bych se i já zeptat prostřednictvím pana místopředsedy paní kolegyně, jestli třeba jedla, jí, bude jíst vodňanské kuře. Protože jak víme, paní kolegyně dlouhé roky pracovala v rámci hnutí ANO. To, že teď prozřela a sedla si na jinou stranu tohoto sálu a vstoupila do TOP 09, je druhá věc. Ale jestli stejně vehementně vysvětlovala šéfovi Agrofertu, jakým humánním způsobem se má starat o kuřata, prasátka a jiná zvířátka v rámci svých farem. (Potlesk z řad poslanců ODS.)

Víte, naštěstí jsem jedna z těch poslankyň, která sem přišla s tím, že podpořím návrh, který je dneska projednáván. Podpořím zamezení týrání zvířat. Ale kdybych se měla rozhodovat podle toho, jak nás tady přesvědčovala paní kolegyně, tak pro to nezvednu ruku ani omylem.

 

Místopředseda PSP Radek Vondráček: Děkuji vám. Další pan poslanec Komárek. Máte slovo.

 

Poslanec Martin Komárek: Děkuji za slovo. Souhlasím s paní kolegyní Černochovou, že sentimentálními řečmi těm zvířátkům nepomůžeme. Na rozdíl od paní kolegyně Zelienkové jsem si do té klece alespoň symbolicky na hodinu sedl. Tím taky těm zvířátkům nepomůžeme. Ani já jim nepomůžu. Čím jim pomůžeme? Můžeme jim pomoci rukama. Tím, že je těma rukama dneska nestáhneme, ale že je vztáhneme za zákaz kožešinových farem. Že je zvedneme. Bude to malý krok pro lidstvo, ale velký skok pro norky a lišky. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Radek Vondráček: Děkuji vám, pane poslanče. Nyní pan předseda Miroslav Kalousek s faktickou poznámkou. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Miroslav Kalousek: Děkuji za slovo. Já dám paní poslankyni Černochové kolektivní odpověď za klub TOP 09. My vodňanská kuřata a kostelecké uzeniny nejíme. Není to ani z ideových, ani z etických důvodů. Je to ryze ze zdravotních důvodů. My chceme, aby naši poslanci byli fit.

 

Místopředseda PSP Radek Vondráček: Tak. Děkuji. Další s řádnou přihláškou pan poslanec Jiří Koubek. Prosím, pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Jiří Koubek: Děkuji, pane předsedající. Jestli dovolíte, jako jeden z předkladatelů bych se poněkud racionálněji chtěl podívat na jednotlivé pozměňovací návrhy pro ty z vás, kteří jste třeba neměli možnost se v nich ještě úplně zorientovat. Když mi tedy budete věnovat chvilku pozornosti, tak bych chtěl, jakkoli nechci samozřejmě nahrazovat pana zpravodaje, který nás potom tou procedurou provede, ale přece jen možná poukázat na některá úskalí, s kterými jednotlivé pozměňovací návrhy přicházejí. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP