Projevy, zdravice, tiskové zprávy, program
3. 6. 2019 Předseda Sněmovny ukončil oficiální návštěvu KanadyNávštěva na pozvání předsedy kanadské Dolní sněmovny Geoffa Regana se uskutečnila ve dnech 26. 5. –1. 6. 2019 v Ottawě, Torontu a Halifaxu. Radka Vondráčka doprovodila delegace sněmovního Hospodářského výboru a podnikatelé, organizovaní Hospodářskou komorou ČR.
Předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Radek Vondráček ještě před odletem avizoval: "Česko-kanadské vztahy skrývají velký potenciál především v hospodářské a vědeckotechnické spolupráci, ale opírají se i o sdílenou bezpečnostní a obrannou politiku v rámci NATO.”
Klíčovým bodem programu na první zastávce v Ottawě bylo setkání s předsedou Dolní sněmovny Parlamentu Kanady. Radek Vondráček z hlavního města vzkázal: “S Geoffem Reganem jsme navázali na lednové jednánív Praze. Věnovali jsme se rozvoji našich hospodářských vztahů, které dostaly nedávno smlouvou EU s Kanadou nový rámec pro liberálnější obchod a přístup k veřejným zakázkám.”
Radek Vondráček poté hovořil s poslanci jednotlivých výborů dolní komory Parlamentu Kanady. “Česká republika zde má mnoho příznivců, kteří se věnují v Meziparlamentní skupině přátel Kanada-ČR konkrétním projektům a akcím. Vede ji obchodník, poslanec Bill Casey. Dostal ode mě knížku textů Tomáše Bati, který nás svým příběhem s Kanadou propojuje. Vydala ji Nadace Tomáše Bati,” upřesnil.
Předsedu Poslanecké sněmovny přijal dále předseda Senátu George J. Furey, ministr obrany Harjit Singh Sajjan či ministr pro mezinárodní obchod a diverzifikaci. “Ministr pro diverzifikaci mezinárodního obchodu Kanady Jim Carr nachází pro stát a firmy nové trhy, což chceme i my. Zatímco Kanada je možná až příliš závislá na obchodu s USA, naše podniky vyváží přes 80 % produktů do EU. Shodli jsme se, že jakékoliv nové celní a tarifní bariéry světovému obchodu škodí. Domluvili jsme si další setkání v Praze, kam se Jim Carr chystá v rámci své cesty po střední Evropě,” řekl Radek Vondráček a dodal: “S ministrem obrany Harjitem Sajjanem jsem hovořil o výborné spolupráci v NATO, zejména o společném nasazení našich vojáků v Lotyšsku. Diskutovali jsme také o rozpočtech na obranu a spolupráci českého a kanadského obranného průmyslu.”
V Torontu se české delegaci věnoval předseda Parlamentu provincie Ontario, následovala návštěva Institutu Masaryk Memorial, uctění obětí komunistických režimů a debata s českými krajany.
Předseda Sněmovny shrnul obsah pracovní návštěvy Toronta takto: “Toronto, metropole provincie Ontario, je hospodářským centrem Kanady. Program jsem zahájil debatou s předsedou parlamentu Tedem Arnottem. Věřím, že moje jednání a aktivity poslanců Hospodářského výboru, kteří mě v Kanadě doprovázeli, pomohou našim firmám získat konkrétní vazby na kanadské partnery. A to nejen těm, jejichž zástupci byli s námi. V Kanadě žije naše druhá nejpočetnější krajanská komunita, až sto tisíc zdejších obyvatel má české kořeny. A právě v Torontu si na sklonku 2. světové války vybudovali ze sbírek svoje centrum: Masarykův institut. Provozují knihovnu, učí děti česky, vydávají noviny, mají český TV kanál, slaví se tu česko-slovenský den, české Vánoce, Velikonoce i Mikuláš. Součástí areálu je Památník obětem komunismu - memento a symbol spojení našich kanadských krajanů s domovem za železnou oponou. Tiše jsme zavzpomínali.”
V Halifaxu - metropoli Nového Skotska - Radka Vondráčka doprovázel jeho protějšek Geoff Regan. Předseda Sněmovny zde diskutoval s předsedou parlamentu a s poslanci. Navštívil mj. představitele Mikmaků, původních obyvatel části poloostrova Nové Skotsko v Millbrooku.
“Hlavní město provincie Nové Skotsko Halifax představuje tradiční bránu obchodu a průmyslu z Evropy do Kanady, od toho se odvíjela i témata jednání s předsedou tamního parlamentu. Kevin Murphy se zajímal mj. o naše firmy, které mě na pracovní cestě doprovodily. V Halifaxu mě přijala rovněž paní Kelly Regan, poslankyně Parlamentu provincie Nové Skotsko, ministryně pro sociální záležitosti a manželka předsedy kanadského parlamentu Geoffa Regana. Diskutovali jsme spolu o migraci, imigraci do Kanady a sociálním začlenění přistěhovalců. Nové Skotsko aktuálně řeší také to, jak zajistit perspektivu pro mladou generaci. Celkem symbolicky jsme poté navázali návštěvou Canadian Museum of Immigration, o jehož vznik se manželé Reganovi zasloužili. Přibližuje historii přistěhovalectví do Kanady, přičemž Češi a Slováci v ní zaujímají významné místo,” uzavřel Radek Vondráček a konstatoval, že návštěva Kanady splnila očekávání jak v hospodářské, tak v politické rovině.













