Zápis 

 

z 21.schůze výboru pro sociální politiku a zdravotnictví, konané dne 30.6. a 1.7.1993

 

Přítomni:

MUDr.M.Syka, MUDr.E.Bureš, MUDr.R.Dostál,CSc., E.Fischerová, 30.VI.93 PhDr.A.Gjurič, MUDr.J.Janeček, MUDr.E.Jaroš, PhMr.P.Kulička, H.Lagová, G.Mazalová, PhDr.J.Němčík, MUDr.L.Rymeš, MUDr.J.Stadler, MUDr.D.Štambera, Doc.RSDr.J.Štrait,CSc., A.Váchalová, V.Krása, J.Zahradníček;

   

Omluveni:

MUDr.M.Čerbák, ing.M.Raška, MUDr.L.Rubáš;

   

Přítomni:

MUDr.M.Syka, MUDr.E.Bureš, E.Fischerová, PhDr. A.Gjurič, 1.VII.93 MUDr.J.Janeček, MUDr.E.Jaroš, V.Krása, H.Lagová, G.Mazalová, PhDr.J.Němčík, MUDr.F.Pluhař, MUDr. L.Rubáš, MUDr.L.Rymeš, MUDr.J.Stadler, MUDr.D.Štambera, doc.RSDr.J.Štrait,CSc., J.Zahradníček;

   

Omluveni:

MUDr.M.Čerbák, MUDr.R.Dostál,CSc., ing.M.Raška, A.Váchalová,

 

Schůzi výboru v 9,00 hodin zahájil a celý průběh řídil předseda výboru

MUDr.M.SYKA.

 

Schválený pořad schůze:

 

1. Vládní návrh zákona o jednorázovém přídavku na nezaopatřené děti (tisk 416)

 

2. Vládní návrh zákona, kterým se mění a doplňuje zákon ČNR č.588/1992 Sb., o dani z přidané hodnoty (tisk 404)

 

3. Vládní návrh zákona, kterým se mění a doplňuje zákon ČNR č. 587/1992 Sb., o spotřebních daních (tisk 403)

 

4. Plán příjmů a výdajů VZP ČR na rok 1993

 

5. Informace o příjmech a výdajích resortních, oborových a podnikových zdravotních pojišťoven

 

6. Informace ministra zdravotnictví ČR u příležitosti jeho nástupu do funkce

 

7. Návrh zákona o protiprávnosti komunistického režimu a odporu proti němu, předložený poslanci M.Bendou, J. Janečkem, I. Maškem, L. Novákem ml. a dalšími (tisk 376)

 

8. Sdělení předsedy

 

9. Různé

 

K bodu 1:

 

Vládní návrh zákona o jednorázovém přídavku na nezaopatřené děti (tisk 416) odůvodnila náměstkyně ministra práce a sociálních věcí JUDr. Jiřina VOŇKOVÁ, CSc.

 

Zpravodajskou zprávu přednesl poslanec Jan ZAHRADNÍČEK. Ve své zprávě ocenil přístup vlády k rodinám s dětmi a doporučil zákon přijmout a předložit schůzi Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR.

 

Po rozpravě, v níž vystoupili poslanci MUDr.J.JANEČEK, G. MAZALOVÁ, E.FISCHEROVÁ, J.ZAHRADNÍČEK, H.LAGOVÁ, Dr.A.GJURIČ, A.VÁCHALOVÁ, MUDr.R.DOSTÁL, CSc., a V.KRÁSA, výbor doporučil Poslanecké sněmovně, aby vyslovila souhlas s vládním návrhem zákona o jednorázovém přídavku na nezaopatřené děti se dvěma připomínkami.

 

Na závěr projednávání tohoto bodu předložil poslanec J.ZAHRADNÍČEK návrh usnesení č. 44/1993, které bylo poslanci jednomyslně schváleno. (Viz příloha).

 

K bodu 2:

 

Vládní návrh zákona, kterým se mění a doplňuje zákon ČNR č. 588/1992 Sb., o dani z přidané hodnoty (tisk 404) odůvodnil 1. náměstek ministra financí ČR ing.J.KLAK.

 

Zpravodajskou zprávu přednesl poslanec V. KRÁSA.

 

Po rozpravě, v níž vystoupili poslanci: E.FISCHEROVÁ, V.,KRÁSA, PhDr.A.GJURIČ, MUDr.M.SYKA, G.MAZALOVÁ a MUDr.J.JANEČEK, výbor doporučil PSP, aby vyslovila souhlas s předloženým vládním návrhem s 27 připomínkami.

 

Na závěr projednávání tohoto bodu přednesl poslanec V. KRÁSA návrh

usnesení č. 45/1993, které bylo poslanci jednomyslně schváleno. (Viz příloha).

 

K bodu 3:

 

Vládní návrh zákona, kterým se mění a doplňuje zákon ČNR č. 587/1992 Sb.,

o spotřebních daních (tisk 403) odůvodnil 1. náměstek ministra financí ČR

ing.J. KLAK.

 

Zpravodajskou zprávu přednesl poslanec MUDr.Emil JAROŠ.

 

Po rozpravě, v níž vystoupili poslanci G.MAZALOVÁ, MUDr.J.JANEČEK, MUDr.M.SYKA doc.RSDr.J.ŠTRAIT, PhDr.A.GJURIČ výbor doporučil Poslanecké sněmovně, aby vyslovila souhlas s předloženým vládním návrhem s jednou připomínkou.

 

Na závěr projednávání tohoto bodu předložil poslanec MUDr.E.JAROŠ návrh usnesení č. 46/1993, které bylo poslanci schváleno. (13 hlasovalo pro, 2 proti, nikdo se nezdržel.) (Viz příloha.)

 

K bodu 4:

 

Plán příjmů a výdajů VZP ČR na rok 1993 odůvodnil RNDr.Ing.J.NĚMEC,CSc., ředitel VZP. Poslancům byl předložen písemný materiál, který byl určen rovněž členům sboru zástupců VZP.

 

Ředitel RNDr.Ing.J.NĚMEC,CSc mimo jiné uvedl, že k dalšímu rozvoji zdravotního pojišťovnictví v České republice jistě dojde působením ostatních zdravotních pojišťoven a připojením části nemocenského pojištění ke zdravotnímu pojištění.

 

Zpravodajskou zprávu přednesl poslanec MUDr.E.BUREŠ.

 

Ing.J.PELANT, vrchní ředitel z MF ČR odůvodnil stanovisko MF k předloženému plánu příjmů a výdajů VZP na rok 1993.

 

V rozpravě dále vystoupila ing. HERANOVÁ z MF ČR,která uvedla, že existuje 16 dalších zdravotních pojišťoven, je třeba lépe vybilancovat počty pojištěnců, připravuje se sloučení nemocenského a zdravotního pojištění.

 

Ing.SRNOVÁ, ředitelka odboru zdravotního pojištění z MZ ČR se vyslovila k tvorbě reservního fondu.

 

V rozpravě vystoupili poslanci: MUDr.J.JANEČEK, který měl dotaz na průměrný plat pracovníka pojišťovny a na celkovou sumu peněz na mzdy pracovníků.

 

MUDr.M.SYKA ve svém vystoupení upozornil na to, proč se projednává tento plán příjmů a výdajů VZP až po půl roce a připomněl, že usnesení výboru č. 36/1993 z 19. května má stálou platnost. Dále upozornil na nutnost posílení práce revizních lékařů a upozornil, že pouze 8 - 9 % účtů za měsíc na okrese je zkontrolováno revizním lékařem.

 

Na závěr projednávání tohoto bodu předložil poslanec MUDr.E.BUREŠ návrh usnesení č. 47/1993, které bylo poslanci jednomyslně schváleno. (Viz příloha.)

 

K bodu 5:

 

Předseda výboru MUDr.M.SYKA navrhl, aby výbor přijal usnesení č. 48/1993, kterým VSPZ na základě §15 zákona č. 280/1992 Sb., o resortních, oborových, podnikových a dalších zdravotních pojišťovnách žádá zřizovatele - MPSV ČR, aby Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR předložil pojistný plán na rok 1993 v termínu do 31. 8. 1993. Toto usnesení bylo poslanci jednomyslně schváleno. (Viz příloha.)

 

Po tomto bodě byla schůze přerušena do 2. dne.

 

Pokračování 21. schůze výboru zahájil a celý její průběh řídil předseda výboru MUDr.M.SYKA.

 

dne 1. července 1993

 

K bodu 6:

 

O aktuálním stavu resortu ministerstva zdravotnictví poslance výboru informoval nový ministr zdravotnictví České republiky MUDr.Luděk RUBÁŠ.

 

Ve svém vystoupení mimo jiné ocenil práci poslaneckého výboru pro sociální politiku a zdravotnictví, uvedl, že se ve své práci bude opírat o programové prohlášení vlády ve zdravotnické politice, připomněl odpovědnost občana za své zdraví, uvedl, že role státu bude potlačena a omezena zejména na legislativní přípravu, kontrolní činnost a garanci u služeb, které stát bude poskytovat levněji než ostatní subjekty. Uvedl, že očekává a potřebuje spolupráci, bude se setkávat s představiteli komor a ostatními odbornými subjekty. Chce podstatně zvýšit aktivitu a akceschopnost ministerstva, uvedl, že provede změny v řízení resortu a v personálním obsazení, jde mu o dobrou spolupráci s vládou České republiky (jde o prostor, který je nutno naplnit.) Uvedl, že příprava bývalého ministra zdravotnictví MUDr. P.LOMA kdy vláda byla systémově pojata jako představitele pouze jednoho resortu, ale že jemu půjde o obecně politický přístup, který chce do budoucna dělat. Očekává dobrou spolupráci s výborem. Uvedl, že zdravotnická veřejnost je obrovský potencionál inteligence, který nelze ignorovat, uvedl, že tato zdravotnická veřejnost má již dlouhou dobu velkou trpělivost. Připomněl, že byl jedním z těch lidí, kteří požadovali na bývalém ministru LOMOVI, aby předkládal do jednání výboru jednotlivé plánované kroky.

 

V další části se zaměřil na přiblížení některých krátkodobých a dlouhodobých změn, které chce uskutečnit ve zdravotnictví. Jako krátkodobý úkol označil nutnost korektury financování systému zdravotní péče, omezení honby za body. Uvedl, že je připravena změna ve vykazování výkazů v lůžkové péči a to bude znamenat snížení administrativy. Uvedl, že je připravena další změna a tou je sestupná platba VZP za pojišťovací den. Připomněl různé formy účasti občana na nemocniční a ambulantní péči, kde nejdříve chce uskutečnit konzultace na úrovni ministrů vlády. Bude usilovat o posílení a zakceschopnění revizních lékařů. Uvedl, že požádá poslance, aby tyto náměty přijmuli jako zásadní úkoly ve zdravotnictví. Vedle dalších úkolů, které bude resort řešit jako je např. vzdělávání lékařů atd. Informoval výbor, že má připraven systém konzultačních týmů, ve které budou např. sociologové, ekonomové, právníci, lékaři, kteří se budou obracet i na ostatní zdravotníky.

 

Závěrem uvedl, že jako konzervativní politik se bude opírat o tradice, které zde již ve zdravotnictví byly.

 

V rozpravě vystoupili poslanci doc.RSDr.J.ŠTRAIT, který se dotázal, co se změní pro občana ve zdravotnictví při změně ministra.

 

Poslanec MUDr.E.JAROŠ vznesl dotaz na odměňování pracovníků.

 

G. MAZALOVÁ vznesla několik dotazů jako např.jaká se očekává role státu v dopadu na občana, jak budou upraveny platy sester, doporučila ministru zdravotnictví jednání se zástupci sester, jaké změny na ministerstvu zdravotnictví se v nejbližší době očekávají, upozornila, že trpělivost zdravotnické veřejnosti je velmi napjatá.

 

MUDr.M.SYKA uvedl, že VSPZ vykonává kontrolní činnost vůči vládě.

 

MUDr.F.PLUHAŘ vznesl dotaz, jak chce být ministr rovnoprávným členem vlády.

 

PhDr.A.GJURIČ se dotázal zda uvažuje ministr o vstupu do integrace komor, upozornil na velmi rozsáhlou činnost psychologů a doporučil oddělené jednání s nimi, vznesl dotaz jak bude řešen přebytek absolventů lékařských fakult a dotázal se na vzdělávání lékařů.

 

Na dotazy poslanců odpověděl přítomný ministr zdravotnictví MUDr.L.RUBÁŠ.

 

Předseda výboru MUDr.M.SYKA uzavřel toto první setkání výboru s novým ministrem zdravotnictví; uvedl, že nebude opakovat vznesené připomínky, připomněl oblast lékové politiky, kterou je nutno se zabývat na podzim bude toto projednáváno ve VSPZ. Popřál novému ministru zdravotnictví hodně úspěchů v jeho práci, a přál mu, aby se mu podařilo mnoho z jeho představ realizovat do příštího setkání ministra se členy výboru.

 

Na závěr projednávání tohoto bodu předložil předseda výboru MUDr.M.SYKA návrh usnesení č. 49/1993, které bylo poslanci jednomyslně schváleno. (Viz příloh.)

 

K bodu 7:

Návrh zákona o protiprávnosti komunistického režimu a odporu proti němu, předložený poslanci M.BENDOU, J.JANEČKEM, I. MAŠKEM, L. NOVÁKEM,ml., a dalším (tisk 376) odůvodnil poslanec MUDr.J.JANEČEK.

 

Zpravodajskou zprávu přednesl poslanec PhDr.A.GJURIČ.

 

Po rozpravě, v níž vystoupili poslanci E.FISCHEROVÁ, MUDr.M.JANEČEK, MUDr.J.STADLER, PhDr.A.GJURIČ, MUDr.J.RYMEŠ, PhDr.J.NĚMČÍK, doc.RSDr.J.ŠTRAIT, MUDr.M.SYKA, H.LAGOVÁ, G.MAZALOVÁ, MUDr.F.PLUHAŘ, výbor doporučil Poslanecké sněmovně, aby vyslovila souhlas

s předloženým návrhem zákona s devíti připomínkami.

 

Na závěr projednávání tohoto bodu přednesl poslanec PhDr.A.GJURIČ návrh usnesení č. 50/1993, které bylo přijato 12-ti hlasy. (Viz příloha.)

 

K bodu 8:

 

Sdělení předsedy

 

- Materiál města Rožnov byl předán k vyřízení poslanci PhDr.J.NĚMČÍKOVI;

 

- Poslanec Mgr.P.KULIČKA s dalším členem výboru připraví do začátku září 1993 návrh novelizace zákona o lékárnické komoře;

 

- Tachov - založit do zářijové schůze VSPZ;

 

- v Ad informandum je materiál MZ ČR resortní komise pro privatizaci;

 

- v Ad informandum je materiál o Vyhlášce MZ o léčivech;

 

- v Ad informandum je materiál o tabakizmu;

 

- předseda PSP ČR PhDr. M. Uhde postoupil materiál o komoře sester VSPZ, odepíše MUDr.M.SYKA;

 

- ředitelka Rodinné školy pro tělesně postiženou mládež v Brně zaslala dopis, který byl předán k vyřízení poslancům MUDr.J.JANEČKOVI a J. ZAHRADNÍČKOVI;

 

- dopis od Sdružení pro pomoc mentálně postižené mládeži předán MUDr.J.JANEČKOVI pro využití v komisi;

 

- dopis z Darkova, kterým se požaduje odškodnění občanů, byl předán k vyřízení poslanci MUDr.F.PLUHAŘOVI;

 

- sbor zástupců organizací zdravotně postižených zaslal dopis, který byl předán poslanci V.KRÁSOVI, sbor zástupců organizací zdravotně postižených bude zapsán do seznamu trvale zvaných na schůze VSPZ;

 

- předseda výboru podal informaci o návštěvě skupiny lékařů, kteří chtějí navázat spolupráci s výborem;

 

- seminář o zdravotnictví by se měl uskutečnit v září - říjnu; bude na něm posouzen aktuální stav ve zdravotnictví;

 

- koordinační centrum Svazu důchodců zaslalo dopis, ve kterém žádají svolání semináře, který by se měl uskutečnit pravděpodobně v říjnu;

 

- dopis z Nového Města na Moravě dostal k vyřízení poslanec MUDr.E.BUREŠ;

 

- dopis z OÚ v Čaladné dostal k vyřízení poslanec MUDr.E.JAROŠ;

 

- dopis pana Mitrovského dostal k vyřízení poslanec V.KRÁSA;

 

- dopis "Hnutí na vlastních nohou" dostal k vyřízení poslanec V.KRÁSA;

 

K bodu 9 - R Ů Z N É

 

Předseda výboru MUDr.M.SYKA poděkoval členům výboru za dosavadní práci a popřál jim příjemné prožití zasloužené dovolené. Oznámil, že 1. schůze výboru po prázdninách se uskuteční ve dnech 1. a 2. září 1993.

 

Jednání výboru bylo ukončeno ve 12,45 hodin.

 

V Praze 14. července 1993

 

Zaznamenala: Ing. M. Pospíšilová

Napsala : V. Vesecká

 

ověřovatelka výboru

předseda výboru

 



Přihlásit/registrovat se do ISP