Zápis 

z 16. schůze výboru pro sociální politiku a zdravotnictví PSP

konané dne 12. května 1993

 

Přítomni:

MUDr. M.Syka, MUDr.E.Bureš, MUDr.M.Čerbák, MUDr.R.Dostál,CSc., E.Fischerová, PhDr.A.Gjurič, MUDr.J.Janeček, MUDr.E.Jaroš, PhMr.P.Kulička, H.Lagová, G.Mazalová, PhDr. J. Němčík, MUDr.F.Pluhař, MUDr.L.Rubáš, MUDr.L.Rymeš, MUDr.J.Stadler, MUDr.D. Štambera, Doc.RSDr.J.Štrait,CSc., A.Váchalová;

   

Omluveni:

Ing.M. Raška;

 

Schůzi výboru v 9,00 hodin zahájil a průběh řídil MUDr.Josef JANEČEK.

 

Schválený pořad schůze:

 

1. Vládní návrh zákona o změnách ve všeobecném zdravotním pojištění a o změnách a doplnění některých dalších zákonů (tisk 257)

 

2. Vládní návrh zákona, kterým se mění a doplňuje zákon ČNR č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti a některé další zákony (tisk 252)

 

3. Návrh poslance Janečka a dalších na vydání zákona, kterým se mění zákon č. 482/1991 Sb., o sociální potřebnosti ve znění zákona č. 84/1993 Sb.

 

4. Aktuální stav v resortu ministerstva zdravotnictví a ministerstva práce a sociálních věcí ČR

 

K bodu 1:

 

Vládní návrh zákona o změnách ve všeobecném zdravotním pojištění a o změnách a doplnění některých dalších zákonů (tisk 257) odůvodnil ministr zdravotnictví ČR MUDr.Petr LOM,CSc. Ministr uvedl, že předkládaná novela obsahuje některé zásadní změny jako je aplikace mezinárodní smlouvy (možnost cizinců účastnit se všeobecného zdravotního pojištění na základě trvalého pobytu), úprava vyměřovacího základu, výhodnější sazba pro podnikatele.

Zpravodajskou zprávu přednesl předseda výboru MUDr.M.SYKA. Uvedl, že předkládaná novela řeší některé kontroverzní otázky a zároveň se zmínil o některých připomínkách (limitace působnosti zákona pro studenty nad 26 let, sankce na resortní pojišťovny).

 

Po rozpravě, v níž vystoupili poslanci: ČERBÁK, RUBÁŠ, JAROŠ, LOM, SYKA, MAZALOVÁ, FISCHEROVÁ, NĚMČÍK, DOSTÁL, PLUHAŘ, STADLER, ŠTRAIT, LAGOVÁ, VÁCHALOVÁ, KULIČKA, výbor doporučil poslanecké sněmovně Parlamentu, aby vyslovila souhlas s vládním návrhem zákona ve všeobecném zdravotním pojištění a o změnách a doplnění některých dalších zákonů (tisk 257) se 17 připomínkami (16 hlasů pro, 2 proti). Na závěr projednávání tohoto bodu přednesl předseda výboru návrh usnesení č. 33/1993, které bylo poslanci schváleno (16 pro, 2 se zdrželi).

 

K bodu 2:

 

Vládní návrh z2ákona, kterým se mění a doplňuje zákon ČNR č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti a některé další zákony (tisk 252) odůvodnila náměstkyně ministra práce a sociálních věcí JUDr. Jiřina VOŇKOVÁ.

Zpravodajskou zprávu přednesl poslanec PhDr.Jindřich NĚMČÍK. Po rozpravě, v niž vystoupili poslanci: NĚMČÍK, GJURIČ, ČERBÁK, LAGOVÁ, DOSTÁL, FISCHEROVÁ, MAZALOVÁ. Výbor doporučil Poslanecké sněmovně Parlamentu, aby vyslovila souhlas s vládním návrhem zákona, kterým se mění a doplňuje zákon ČNR č. 589/1992 o pojistném na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti a některé další zákony (tisk 252) s 18 připomínkami (12 poslanců pro, 2 se zdrželi).

 

Na závěr projednávání tohoto bodu přednesl poslanec PhDr.Jindřich NĚMČÍK návrh usnesení č. 34/1993, které bylo přijato (12 pro, 2 se zdrželi).

 

Po tomto bodě byla schůze přerušena do 2. dne, vzhledem k pokročilé hodině.

 

Pokračování 16. schůze výboru zahájil místopředseda MUDr.Miroslav ČERBÁK v 15,00 hodin dne 13. května 1993.

 

K bodu 3:

 

Návrh poslanců J. Janečka a dalších na vydání zákona, kterým se mění zákon č. 482/1991 Sb., o sociální potřebnosti ve znění zákona č. 84/1993 Sb., (tisk 305) odůvodnil poslanec MUDr. Josef JANEČEK.

Zpravodajskou zprávu přednesl MUDr. Robert DOSTÁL, CSc.

Po rozpravě, v níž vystoupili: LAGOVÁ, MAZALOVÁ, NĚMČÍK, GJURIČ, JAROŠ, PLUHAŘ, STADLER, náměstkyně VOŇKOVÁ a ředitelka TOMKOVÁ. Výbor doporučil poslanecké sněmovně, aby vyslovila souhlas s návrhem poslance MUDr.J.JANEČKA a dalších na vydání zákona, kterým se mění zákon č. 482/1991 Sb., o sociální potřebnosti ve znění zákona č. 84/1993 Sb. (tisk 305) s jednou připomínkou (7 poslanců pro, 3 se zdrželi, 3 proti).

 

Na závěr projednávání tohoto bodu poslanec MUDr.JANEČEK přednesl usnesení č. 35/1993, které bylo poslanci přijato (7 pro, 5 se zdrželo).

 

K bodu 4:

 

O aktuálním stavu resortu ministerstva práce a sociálních věcí poslance výboru informoval ministr práce a sociálních věcí ing.Jindřich VODIČKA. Zmínil se, že na půdě ministerstva se připravuje nový zákon o důchodovém zabezpečení, který by měl zabezpečit efektivnější fungování. Dnešní povinný systém sociálního zabezpečení je neprůkazný a vzhledem k demografickému vývoji nadále neúnosný (zvyšování důchodového věku). Plná platnost nového systému důchodového zabezpečení se předpokládá od 1.1.1995. Dále se řeší s ministerstvem zdravotnictví otázka úrazového pojištění, přehodnocuje se rovněž smlouva mezi ČR a SR o sociálním zabezpečení, úvaha kompenzovat rozdíl našich občanů s trvalým bydlištěm na území ČR, kteří pobírají dávky důchodu ze Slovenské republiky a vzniká jim tak jistá ekonomická újma. V rozpravě vystoupili poslanci: GJURIČ, LAGOVÁ. Ministr práce a sociálních věcí ČR ing.Jindřich VODIČKA uvedl, že režim nadací není doposud ani teoreticky řešen, dnes existuje asi 6 000 nadací a zůstává zde rozpor, kolik z prostředků má jít na vlastní nadační činnost a kolik spotřebuje sama nadace. Rovněž se zmínil o prudkém vývoji mezd, který může znamenat jistý inflační impuls.

 

Dále vystoupil ministr zdravotnictví MUDr.Petr LOM,CSc. se zprávou o aktuální situaci v resortu ministerstva zdravotnictví. Uvedl, že rozbíhající se privatizace zdravotnictví doposud nemá žádné kontroverzní body, příprava okresů probíhá v předpokládaném tempu. Rovněž se zmínil o některých systémových vadách v rámci současného pojistného systému, který tím, že hradí všechny výkony, nevytváří prostor k reálnému připojištění. V současné době tak v mnohém přetrvává socialistický systém. Perspektivním ukazatelem se jeví vytvoření pevné klientely u příslušného lékaře, která by byla omezena. Tento systém vytváří podklad pro agregované platby, které jsou reálná v horizontu 2 - 3 let.

 

V rozpravě vystoupili: ČERBÁK, BUREŠ, JAROŠ, DOSTÁL, FISCHEROVÁ, MAZALOVÁ, SVOBODA, SYKA, JANEČEK a KULIČKA.

 

Jednání výboru skončilo ve 20,30 hodin.

 

V Praze 17. května 1993

 

Zaznamenal: ing. A. Papoušek

Napsala: V.Vesecká

 

ověřovatelka výboru

předseda výboru

 



Přihlásit/registrovat se do ISP