Zápis 

 

12. schůze výboru pro sociální politiku a zdravotnictví PSP,

 

konané dne 14,. dubna 1993 v 9,00 hodin

 

Přítomni:

MUDr.M.Syka, MUDr.E.Bureš, MUDr.M.Čerbák, MUDr.R.Dostál,CSc., PhDr.A.Gjurič, MUDr.J.Janeček, MUDr.E.Jaroš, PhMr.P.Kulička, H.Lagová, G.Mazalová, PhDr.J.Němčík, MUDr.F.Pluhař, MUDr.L.Rubáš, MUDr.L.Rymeš, MUDr.D.Štambera, doc.RSDr.J.Štrait,CSc., A.Váchalová

   

Omluveni:

E.Fischerová, ing.M.Raška, MUDr.J.Stadler

 

Schůzi výboru v 9,00 hodin zahájil a celý její průběh řídil předseda výboru MUDr.M.SYKA. Schůze výboru začala výjezdním zasedáním do FN s poliklinikou Praha 5 - Motol.

 

Schválený pořad schůze:

 

1. Návštěva FN s poliklinikou Praha 5 - Motol

 

2. Státní závěrečný účet Českého úřadu bezpečnosti práce za rok 1992

 

3. Návrh poslanců J. Kryčera a dalších na vydání zásad ústavního zákona o referendu (tisk 192)

 

4. Sdělení předsedy

 

5. Různé

 

K bodu 1:

 

Předseda výboru MUDr.M.SYKA v úvodu oznámil, že důvodem návštěvy FN v Motole bylo přání poslanců seznámit se s rozsahem a problematikou dostavby této velké nemocnice. Ředitel nemocnice Dr.KRYL informoval o některých těžkostech této nemocnice (nízký stav sester (chybí 300 sester) důvodem nízká nezaměstnanost v Praze, problémy jsou i se sociálními lůžky a LDN - dlouhé čekací doby, nedostatek personálu, dále v oblasti sociálních lůžek problém s financováním ).

 

Dále vystoupil MUDr.KOUTECKÝ za fakultní část nemocnice. Vyjádřil přání o zachování maximální šíře péče v motolské nemocnici a vyslovil úvahou vytvořit z motolské nemocnice nemocnici univerzitní. Upozornil zároveň na potřebu kvalifikované a dobré výchovy studentů se zaměřením na obecnou kulturnost a mravní úroveň.

 

Poslancům výboru byly předány materiály o nákladové stránce výstavby nové části FN a poté měli možnost si prohlédnout budoucí areál zatím v hrubé stavbě. Na závěr se poslanci sešli ke krátké diskusi. Jistou výhodou zůstává flexibilita operačních sálů, nicméně do budoucna bude třeba se zamyslet na účelné restrikci tak, aby budoucí provoz neúměrně nezatěžoval svými náklady české zdravotnictví.

 

K bodu 2:

 

Předseda výboru zahájil pokračování schůze ve 14,00 hodin. Návrh státního závěrečného účtu ČÚBP za rok 1992 (kapitola 346) - Český úřad bezpečnosti práce odůvodnil RNDr. Bohuslav POKORNÝ, pověřený řízením Českého úřadu bezpečnosti práce.

 

Zpravodajskou zprávu přednesla poslankyně Hana LAGOVÁ. Mimo jiné uvedla, že výbor by uvítal seminář k bezpečnosti práce, aby se s celou problematikou a fungováním Českého úřadu bezpečnosti práce mohl dobře seznámit.

 

V rozpravě vystoupili LAGOVÁ, MUDr.ŠTRAIT, MUDr.JAROŠ, a RNDr. POKORNÝ.

 

Na závěr projednávání tohoto bodu předložila poslankyně LAGOVÁ výboru návrh usnesení č. 23/1993 , které bylo jednomyslně (17 hlasy) přijato. Výbor vyslovil souhlas se závěrečným účtem kapitoly 349 za rok 1992.

 

K bodu 3:

 

Návrh poslanců J. Kryčera a dalších na vydání ústavního zákona o referendu (tisk 192) odůvodnil poslanec JUDr.J.VYVADIL, který uvedl, že motivací těchto zásad je dostát dikci Ústavy a tedy zavést institut referenda.

 

Zpravodajskou zprávu přednesl poslanec MUDr.F.PLUHAŘ.

 

Po rozpravě v níž vystoupili poslankyně MAZALOVÁ, poslanec MUDr.ŠTRAIT, poslankyně LAGOVÁ, výbor nedo2poručil vydání zásad ústavního zákona o referendu podle návrhu poslanců J. Kryčera (7 poslanců pro, 8 proti). Na závěr projednávání tohoto bodu předložil poslanec MUDr.F.PLUHAŘ návrh usnesení č. 24/1993, které bylo poslanci schváleno. (9 pro, 3 proti, 6 se zdrželo).

 

K bodu 4:

 

Předseda výboru vyzval poslance, aby si promysleli připomínky a dotazy k připravovanému semináři o neziskové právnické osobě, kterou bude výbor pořádat ve spolupráci s CDC.

 

Ve sdělení "Různé" nebyla žádní sdělení.

 

V Praze 23. dubna 1993

Zaznamenal: ing.A.Papoušek

Napsala" V.Vesecká

 

ověřovatelka VSPZ

předseda VSPZ

 



Přihlásit/registrovat se do ISP