Zápis 

 

ze 7. schůze výboru pro sociální politiku a zdravotnictví PSP,

konané dne 10. března 1993

 

Přítomni:

posl.MUDr.M.SYKA, MUDr.E. BUREŠ, MUDr.M.ČERBÁK, PhDr.A.GJURIČ, MUDr.J.JANEČEK, MUDr. E. JAROŠ PhMr.P.KULIČKA, H.LAGOVÁ, G.MAZALOVÁ, MUDr.F.PLUHAŘ, doc.RSDr.J.ŠTRAIT, CSc., A.VÁCHALOVÁ

   

Omluveni:

posl.MUDr,R,DOSTÁL,CSc., E.FISCHEROVÁ, PhDr.J.NĚMČÍK, MUDr.L.RUBÁŠ, MUDr.L.RYMEŠ, MUDr.J.STADLER, MUDr.D.ŠTAMBERA

 

Nepřítomni: posl.Ing.M.RAŠKA

 

Výjezdní zasedání výboru pro sociální politiku a zdravotnictví zahájil v 9,45 hodin předseda výboru MUDr.M.SYKA v budově Okresního úřadu Most.

 

Schválený pořad výjezdního zasedání:

 

1. Setkání se starosty obcí okresu Most

 

2. Návštěva dětského oddělení nemocnice v Mostě

 

3. Společný oběd

 

4. Návštěva Ústavu sociální péče pro postižené děti v Janově

 

6. Setkání s přednosty okresních úřadů a zdravotních radů okolních okresů severočeského regionu

 

K bodu 1:

 

Po úvodním přivítání předseda výboru MUDr.M.SYKA uvedl, že návštěva výboru pro sociální politiku a zdravotnictví je motivována zájmem poslanců o problémy v této oblasti s cílem získat podněty, širší pohled a názor na celou problematiku této zdravotně postižené oblasti.

 

V diskusi se starosty okresů Most zaznělo mimo jiné:

 

Jaderná elektrárna Temelín neřeší otázku špičkové energie, potřeba tepelných elektráren nadále zůstává. Dále je v rámci útlumových opatření nutno řešit i budoucí problém zaměstnanosti tohoto regionu (např. rekultivace půdní plochy).

 

Zdravotnická oblast je zde zpolitizována, neboť důležité údaje o zdravotních dopadech v tomto regionu byly dlouhodobě zamlčovány. Problémy tohoto regionu však zasahují i do otázek kriminality, migrace a jiné. Jako určitá možnost systémového řešení byla uvedena demonopolizace ČEZ s uvedením, že tento problém je zakonzervován v kupónové privatizaci vlivem vysokého počtu kuponů vydaných touto společností. Jako jedna z možností s velmi rychlým výsledkem byla uvedena plynofikace místních zdrojů. K otázce kategorizace nemocnic je nutno zachovat zdravou racionalitu, která by vycházela z odůvodněných potřeb zdravotně postižených obyvatel tohoto regionu. Dále v diskusi zaznělo i poměrně rozdílné stanovisko k pračkám vzduchu od zcela odmítavého (starosta Litvínova) až po stanovisko, které to připouští (zdravotní rada Mostu).

 

V diskusi za poslance vystoupili poslanec MUDr.JAROŠ, MUDr.ČERBÁK, MUDr.SYKA, a MUDr.JANEČEK.

 

K bodu 2:

 

V 11,30 hodin poslanci výboru pro sociální politiku a zdravotnictví navštívili dětské oddělení nemocnice v Mostě.

 

Po prohlídce jednotlivých oddělení se poslanci asi na 20 minut sešli s primářem dětského oddělení a s některými lékaři tohoto oddělení ke krátké diskusi. Lékaři mostecké nemocnice informovali poslance o počtu dětských úmrtí, o předčasných porodech i o některých velmi dobrých opatřeních z oblasti prenatální péče. Poslanci byli též informováni o vzniku České pediatrické společnosti.

 

K bodu 3:

 

V 13,30 hodin poslanci navštívili Ústav sociální péče pro postižené děti v Janově. Prohlédnutím jednotlivých oddělení tohoto ústavu získali poslanci představu o rozsahu zde prováděné péče. Při závěrečné krátké diskusi byli poslanci upozorněni na nedostatek finančních prostředků a nedostatek pracovních sil.

 

Na závěr tohoto bodu předseda výboru MUDr.M.SYKA uvedl, že je nutno hledat v této době alternativní možnosti jak získat prostředky, které státní rozpočet nemá.

 

Během cesty na setkání s přednosty OÚ v Mostě se poslanci zastavili v obci Libkovice.

 

V 16,30 hodin bylo zahájeno setkání s přednosty OÚ a zdravotními rady z okresů Sokolov, Chomutov, Most, Děčín, Ústí nad Labem, Litoměřice, Louny a Liberec.

V úvodním slově předseda výboru MUDr. M.SYKA vyzval zúčastněné, aby sdělili poslancům svůj pohled na problematiku tohoto regionu v sociální a zdravotní oblasti.

 

V diskusi s přednosty a zdravotními rady zazněly názory, že jednou z možností jak řešit regionální problém Severních Čech je vyřešení samosprávného uspořádání v rámci této oblasti. Bylo též uvedeno, že na řešení příčin zdravotnictví rozhodně nemá prostředky a je proto třeba řešit nejpalčivější důsledky.

 

Jako důležitý požadavek zaznělo přesné a plošné monitorování životního prostředí, které by se neomezovalo pouze na základní škodliviny. Hojně diskutována byla otázka výjezdu dětí, převládalo však spíše zamítavé stanovisko (zvýšená infekčnost, atd.). Také bylo doporučeno sjednotit kroky i na vládní úrovni ve smyslu podpory plynofikace, podpory nasazení katalyzátorů.

 

Na závěr jednání tohoto bodu zaznělo přání, aby vláda a ministerstva zlepšili komunikaci s přednosty OÚ. Tlak veřejnosti na tyto orgány je zde značný a je tedy třeba jednat v úzké součinnosti.

 

Za poslance v diskusi vystoupili poslanec MUDr.JAROŠ, MUDr.ČERBÁK, MUDr.ŠTRAIT, MUDr.JANEČEK, MUDr.SYKA, a PhDr.GJURIČ.

 

Na závěr výjezdního zasedání místopředseda výboru MUDr.J.JANEČEK poděkoval všem zúčastněným za aktivní přístup a za podněty, které vnesli do diskuse.

 

Schůze výboru skončila v 18,45 hodin.

 

V Praze 22. března 1993

 

Zaznamenal: ing.A. Papoušek

Napsala: V. Vesecká

 

ověřovatelka výboru

předseda výboru

 



Přihlásit/registrovat se do ISP