Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1993

I. volební období

(VII. volební období České národní rady)

rozpočtový výbor

Zápis

z 2. schůze výboru,

která se konala dne 20. a 21. ledna 1993

 

leden 1993

Zápis

z 2. schůze rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu, která se konala 20. a 21. ledna 1993

Přítomni: poslanci rozpočtového výboru PSP a hosté dle prezenčních listin

Omluveni:

21. 1. - posl. J. Maryt, L. Novák, J. Vačkář

Schůzi rozpočtového výboru zahájil předseda výboru T. Ježek. Přivítal všechny přítomné a navrhl následující program jednání:

1. Vládní návrh rozpočtu Fondu národního majetku na rok 1993

2. Návrh polanců P. Tollnera, F. Kozla a J. Pavely na vydání ústavního zákona ČNR o ustavení prozatimního senátu parlamentu (původní tisk ČNR 300)

3. Návrh poslanců ČNR Josefa Holuba, Reného Háby a dalších na vydání zákona o stavebním spoření a o státní podpoře stavebního spoření (tisk poslanecké sněmovny 19, původní tisk ČNR 174)

4. Návrh statutu Nejvyššího kontrolního úřadu ČR - doprojednání (po dohodě výboru bude tento bod zařazen nebo nikoliv)

5. Sdělení předsedy, různé

6. Seminář k problematice daňové soustavy - daň z přidané hodnoty

Takto navržený program byl schválen bez připomínek všemi přítomnými poslanci.

 

1.

Vládní návrh rozpočtu Fondu národního majetku na rok 1993

Vládní návrh rozpočtu Fondu národního majetku (dále jen Fond) odůvodnil místopředseda výkonného výboru Fondu ing. Princ. Zpravodajem byl posl. S. Pěnička.

V rozpravě vystoupili posl. V. Lukáš, S. Recman, P. Brodský, J. Hájek, M. Skočovský. V diskusi byly podrobněji probírány výdajové položky na energii, mzdy, nákup nemovitosti a její vybavení, cestovné vč. zahraničních diet, platového zařazení pracovníků atd. Byla položena i otázka dividend z akcií podniků ve vlastnictví Fondu.Na závěr doporučil výbor rozpočet Fondu schválit. K tomu přijal usnesení č.003 (hlasování: +9, 0, 2).

 

2.

Návrh poslanců P. Tollnera, F. Kozla a J. Pavely na vydání ústavního zákona ČNR o ustavení prozatimního senátu parlamentu (původní tisk ČNR 300)

Úvodní výklad přednesl místopředseda Poslanecké sněmovny posl. P. Tollner.

Bylo doporučeno, aby počet senátorů Prozatímního senátu byl 81. Současně bylo doporučeno, aby nebylo přihlíženo k podmínce volitelnosti dle čl. 19 odst. 2 Ústavy - tj. věkové hranice. Dále byla řešena otázka, co se stane, nevyužije-li politická strana své mandáty. Pak by se měly její mandáty rozdělit poměrně dle podílu počtu mandátů zbylých politických stran v Prozatímním senátu. Na závěr bylo přijato usnesení č. 004 (výsledek hlasování: +9, -3, 2).

 

3.

Návrh poslanců ČNR Josefa Holuba, Reného Háby a dalších na vydání zákona o stavebním spoření a o státní podpoře stavebního spoření (tisk 19 - tisk ČNR 174)

Na úvod vystoupil poslanec J. Holub, člen hosodářského výboru PSP. Seznámil poslance výborzu se žádostí skupiny předkladatelů, aby se projednávání přerušilo do doby, než vláda k návrhu zaujme stanovisko. K tomu bylo přijato usnesení č. 002 (+12, 0, 0).

 

4.

Návrh statutu Nejvyššího kontrolního úřadu ČR - doprojednání (po dohodě výboru bude tento bod zařazen nebo nikoliv)

Návrh statutu a jeho doplňku odůvodnila viceprezidentka NKÚ Ing. I. Zlatohlávková. Zpravodajem byl poslanec R. Mandelík. Zpravodaj návrh ke schválení nedoporučil.

V rozpravě vystoupili posl. P. Brodský, P. Šafařík, M. Skočovský, R. Mandelík, J. Wagner, J. Hájek, L. Novák, T. Ježek.

Na návrh posl. P. Šafaříka poslanci doporučili, aby Statut Nejvyššího kontrolního úřadu ČR podle tisku 21 a jeho dodatku byl schválen jako prozatimní s účinností do 30. 9. 1993 s tím, že po skončení transformace ministerstva státní kontroly ČR do Nejvyššího kontrolního úřadu ČR bude předložen doplněný statut. K tomu bylo přijato usnesení č. 005 (hlasování: +9, -4, 4).

 

5.

Sdělení předsedy, různé

V rámci tohoto bodu výbor projednal:

A. Nástin komplexního řešení problematiky financování politických stran:

1) Byla projednána žádost ministerstva financí - dotaz ředitele odboru 14 JUDr. ing. Přemysla Brychcy o stanovisko k vyplácení volebního příspěvku: výbor potvrdil stanovisko legislativního odboru PSP z 11. ledna 1993.

2) Výbor vzal na vědomí zprávu Nejvyššího kontrolního úřadu ČR o hospodaření politických stran za rok 1991, kterou si vyžádal; současně vzal na vědomí odověď ministra financí ČR na dotaz výboru, jak jsou zdaněna zařízení pol. stran (na základě daňových zákonů nelze poskytovat individuální data tohoto charakteru).

3) Výbor konstatoval, že dosavadní právní úprava neumožňuje konkrétní a objektivní zhodnocení hospodaření politických stran. Příčinou tohoto stavu je zejména skutečnost, že podle stávající právní úpravy nelze vyžadovat od politických stran podklady v takovém rozsahu, aby bylo možno z nich kvalifikovaně posoudit hospodaření stran.

4) Nemá možnost uplatnit žádné sankce vůči subjektům, které porušují právní podmínky, za nichž mohou politické strany hospodařit.

5) Doporučil Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR vzít zprávu o hospodaření politických stran za rok 1991 na vědomí s tím, že současně doporučil zpracovat novelu zákona o politických stranách a politickému grémiu, aby ustavilo komisi k vypracování novely zákona o politických stranách.

K tomu bylo přijato usnesení č. 007 (+12, 0, 0).

B. Návrh na projednání zprávy ministra státní kontroly o výsledku kontroly uplatňování zákona ČNR č. 171/1991 Sb. o působnosti orgánů České republiky ve věcech převodů majetku státu na jiné osoby a o Fondu národního majetku ČR:

Předseda výboru T. Ježek navrhl rozšířit pořad jednání o výše uvedený bod. O zařazení tohoto bodu na program výboru hlasováno takto: +1, 0, 14. Tento bod nebyl zařazen na program jednání výboru. Na žádost předsedy výboru T. Ježka je v zápisu výslovně uvedeno, že pro zařazení tohoto bodu hlasoval "pro" poslanec Tomáš Ježek.

C. Předseda výboru T. Ježek informoval o tom, že z důvodů časových a organizačních nebylo možno předložit předsednictvu ČNR a posléze plénu ČNR usnesení rozpočtového výboru ČNR č. 92, jak mu bylo v bodu III. tímto usnesením uloženo.

D. Poslanci byli seznámeni s řešením stavu stížnosti proti MF ČR ze strany občanského sdružení romských souborů. Tuto stížnost projednal RV ČNR dne 4. 11. 1992 a přijal k tomu usnesení č. 64. S ohledem na to, že stanovisko a následné usnesení garančního výboru VVKMT bylo protichůdné, přiklonilo se MF ČR k usnesení garančního výboru. Usnesení rozpočtového výboru mělo charakter doporučení.

E. Poslanci byli iformováni o legislativním výhledu vlády České republiky.

 

6.

Seminář k problematice daňové soustavy - daň z přidané hodnoty

Jednání řídil mpř. výboru M. Skočovský. Výklad předesl a seminář vedl ing. Kalina, ředitel odboru nepřímých daní MF ČR. V dskusi vystoupili všichni přítomní poslanci, z nichž někteří opakovaně.

Tím byl naplněn pořad 2. schůze rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, kterou ukončil jeho místopředseda posl. M. Skočovský dne 21. ledna v 13.00 hodin.

 

ing. Richard MANDELÍK, v.r.

ing. Tomáš JEŽEK, CSc. v.r.

ověřovatel

předseda

 

Zapsal: ing. P. Jelínek

V Praze 25.ledna 1993



Přihlásit/registrovat se do ISP