Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!
(11.30 hodin)
Poslanec Jan Bureš: Děkuji, pane místopředsedo. Já mám pocit, že se tady neposloucháme nebo se nechceme poslouchat, nebo se nesmíme poslouchat. Já teď nevím, jak bych se k tomu ještě dál vyjádřil.
Paní kolegyni Fialové bych rád vzkázal, prostřednictvím pana místopředsedy, my ty obce posloucháme, povídáme si s nimi. Já jsem to tady, myslím, říkal snad dvakrát, tak to řeknu ještě potřetí, když jsem se pídil po tom, proč nechtějí vyhlášení Národního parku Křivoklátsko, tak jsem přišel na to, že mají informace od těch ostatních obcí z národních parků, jakým způsobem funguje správa Národního parku. Proto vznikly některé pozměňovací návrhy, A proto jsou už v tomto návrhu, v této novele, ustanovena některá opatření, která by měla to, co jim vadí, ne eliminovat, ale řekněme třeba zmírnit a zlepšit postavení obcí právě v národních parcích. Ergo kladívko, ten argument my nechceme Národní park Křivoklátsko, proto, proto, proto, je vlastně zneutralizován. Teď už vlastně ten důvod by neměl být, protože my těm připomínkám, které ty obce měly, vlastně jdeme naproti a snažíme se jim vyhovět. Plus a bonus k tomu bude, že se zlepší postavení i těch ostatních obcí a měst samozřejmě, které jsou v území Národního parku.
Pro pana kolegu Davida Pražáka, Davide, prostřednictvím pana místopředsedy, my neměníme zákon, aby mohl každý do toho Národního parku vjet autem, jak se mu zlíbí. To ani náhodou, to tam vůbec nikde nenajdeš, prostřednictvím pana předsedajícího, ani v těch pozměňovacích návrzích. Jediné, kde se to upravuje, je návrh pana kolegy Petra Bendla, aby správní řízení za porušení takovéhoto ustanovení nedělala správa Národního parku, ale aby ho dělaly obce, které samozřejmě k tomu mají i úřednický aparát. Je tam ta hierarchie, to znamená, možnost se odvolat a tak dále, nic jiného.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, pane poslanče, přeji hezké dopoledne, dámy a pánové, převzala jsem řízení schůze.
Budeme pokračovat faktickou poznámkou pana poslance Helebranta, připraví se paní poslankyně Fialová, také s faktickou. Prosím, máte slovo.
Poslanec Tomáš Helebrant: Děkuji za slovo, paní předsedající. No, já si myslím, že ty obce neposloucháme, protože když si vzpomenu na jednání obcí na úrovni kraje s paní hejtmankou, které proběhlo v Broumech, tak z 30 obcí 25 zástupců obcí odešlo, protože to jednání bylo téměř šikanózní a paní hejtmanka se s nimi o tom vůbec nechtěla, nechtěla bavit. Takže tohleto na začátek.
Ale já bych se chtěl ještě zeptat pana ministra k národnímu parku. Já bych i rozuměl, kdyby obhajoval Národní park v té původní podobě, ale teď jsou to fragmenty území a Národní park by měl hlavně zase zachovávat nějakou celistvost. Pokud se bavíme o Křivoklátsku, a já si dovolím tvrdit, že ke Křivoklátsku mám blíž než pan ministr, už z toho důvodu, že jsem tam trávil celé dětství, protože oba prarodiče nebo prarodiče z obou stran jsou z Křivoklátska, dodneška tam na léto jezdím, takže si myslím, že tu krajinu znám a ta krajina je krásná právě proto, protože v ní hospodařil člověk. Takže vyhlášení Národního parku nic nepřinese, bude nás to stát akorát peníze, zřízení bude stát stovky milionů a roční provoz na platech další stovky milionů.
Chráněná krajinná oblast je dostatečný způsob ochrany, je tam biosférická rezervace UNESCO od sedmdesátých let, takže si myslím, že ta ochrana přírody je zaručená a ty lidi mají oprávněné obavy z toho, a zažili to za covidu, že turistika, právě z toho důvodu, že je to v blízkosti Prahy, tam bude jen vlastně ta jednodenní, kdy se tam ti lidé nebudou se ubytovávat, přijedou, projdou se, vyhodí tam odpadky a odjedou domů. Takže tohle je to, proč ty lidi to nechtějí. A říkám, my s těmi obcemi nemluvíme, protože tady vzniklo několik petic, podepsalo to tisíce občanů, a když bylo jednání na úrovni kraje, tak ti lidé odešli. Díky.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji. Nyní s faktickou poznámkou je přihlášena paní poslankyně Eva Fialová, poté paní poslankyně Ožanová. Prosím, máte slovo.
Poslankyně Eva Fialová: Já děkuju za slovo. Já zase budu reagovat, vaším prostřednictvím, na kolegu Bureše, právě že se posloucháme. Já jsem vám to zmínila tady, že navrhujete právě ty pozměňovací návrhy, že jste říkali, že vy slyšíte obce a že jim nasloucháte, ale to, co tam měníte, tak není jediná věc, která občanům z Křivoklátska vadí. Tak by mě zajímalo, jak se poperete s těmi dalšími věcmi, proč to oni nechtějí. Mají k tomu své různé argumenty, a proto říkám ano, tak si prosaďte vaše pozměňovací návrhy v rámci koalice, přijměte je, jak to bude fungovat v současné chvíli, aby se Křivoklátsko uklidnilo, a pak si vyhlašte Národní park Křivoklátsko, aby nějakým způsobem byli uklidněni, že to opravdu nějakým způsobem fungovat bude. Tak já vám navrhuji jiný způsob. Já vás poslouchám, to není o tom, že bychom se neposlouchali, a je to různý dvojí přístup, jak k tomu přistupujete. Na jedné straně obce posloucháte a na druhé neposloucháte. To je za prvé.
Za druhé budu reagovat i na kolegu Pražáka, který vás upozornil na vjezdy. Tak vy tady říkáte, že pan kolega Bendl navrhuje pouze přenesení na do těch obcí a tak dále. Tak pozměňovací návrh číslo 6603 řeší, aby přestupky v dopravě na zvláště chráněných území byly projednány s obcí, 6605 vyjmout z výjimek pro povolení vjezdu energetické společnosti, Vodovody a kanalizace a majitele nemovitostí, 6646 ruší body společného ustanovení k dopravním přestupkům v národních parcích, 6648 se ruší pořizování zvukového a obrazového záznamu. Takže když si to všechno poskládáte dohromady, tak majitel jakékoliv nemovitosti na jakékoliv samotě řekne, že tam jede za svým známým jakýmkoliv různým autem... (Místopředsedkyně Kovářová: Čas.) Já to dopovím příště.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji. Nyní paní poslankyně Zuzana Ožanová s faktickou poznámkou. Vaše dvě minuty, paní poslankyně.
Poslankyně Zuzana Ožanová: Děkuji, vážená paní místopředsedkyně, zareaguji jak na pana ministra, tak na kolegu Bureše, vaším prostřednictvím, o tom, že nějakým způsobem se reagovalo na obavy obcí. No, já bych měla takový dotaz, protože jsem zjistila, že existuje svazek obcí Křivoklátska, že mají nějakou pracovní skupinu k tomu národnímu parku, zda se s nimi ministerstvo sešlo. Aspoň podle informací ze svazku obcí nesešlo, protože by se dozvěděli něco, co vědět nechtějí. Proč o tom hovořím? Protože se zajímám o to, jak koalice chce posilovat různé nejenom svazky obcí, společenství obcí, tady prosazuje na sílu také novelu zákona o obcích, kdy mi kolegové vysvětlují, jak to společenství obcí, kterému dokonce chtějí svěřovat přenesený výkon, jak to bude lepší, když se bude jednat jenom s jedním, například u Vrtek a podobně, a tady, když už nějaké obce využijí současnou právní úpravu, chtějí se nějakým způsobem zajímat o své území, tak nás to nezajímá?
Proč o tom mluvím? Protože jsou tu dva různé tisky a jednou je to strašně důležité, jak ty obce spolupracují, a tady, když spolupracují, tak se nám to ve své podstatě nelíbí. Takže já opravdu nevím, co chcete, ale podle informací, které mám z dneška, se ministerstvo vyhnulo tomu, aby se sešlo s pracovní skupinou, kterou má ten svazek obcí Křivoklátsko. Já to opravdu nevím, protože, tak jako kolega Nacher, mě zajímá hospodářská stránka věci, ale pokud je to pravda, tak je to velmi zvláštní. Děkuji za pozornost.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji. Nyní vystoupí paní poslankyně Berenika Peštová s faktickou poznámkou, poté paní poslankyně Fialová.
Prosím, máte slovo.
Poslankyně Berenika Peštová: Děkuji za slovo. Tak já zareaguji na svoji předřečnici Evu Fialovou, která to nestihla dopovídat. V každém případě zřejmě s největší pravděpodobností chtěla poukázat na to, že správní řízení povedou obce. Už nebudou vést to správní řízení, ty orgány, s tím, že ta obec musí prokázat, to znamená, musí mít důkazní břemeno a prokázat, že by byl spáchán nějaký přestupek. ***