Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!
(11.00 hodin)
(pokračuje Jan Bartošek)
Eviduji zde faktické poznámky, ale ty reagují na probíhající rozpravu. Pan ministr se slova zřekl, v tom případě tedy přistoupíme k faktickým poznámkám, protože se vracíme zpátky do rozpravy. Jsou zde tři faktické poznámky: jako první paní poslankyně Zuzana Ožanová, pan poslanec Ondřej Babka a paní poslankyně Berenika Peštová. Prosím, máte slovo. (Poslankyně Ožanová hovoří, mikrofon je však vypnutý.)
Omlouvám se. (Předsedající zapíná mikrofon.)
Poslankyně Zuzana Ožanová: Děkuji. Vážený pane místopředsedo, já jsem se znovu musela přihlásit k faktické poznámce, byť jsem byla přihlášena už minule. Jenom takové - že bychom se měli nad tím trošku zamyslet. Pan ministr - já jsem si totiž zapisovala, o čem mluvil - reagoval docela drsně na kolegyni Pošarovou a říkal: kdo nemá rád přírodu, nemá rád lidi. Mě by zajímalo, zda má pan ministr rád přírodu, když spojil dva návrhy zákonů, spojil ochranu přírody s Národním parkem Křivoklátsko.
Pokud vím, tak ochrana přírody tady měla podporu napříč politickým spektrem, protože jsou tam dobré věci, které by přírodě pomohly, ale spojil něco s něčím, co chtějí všichni, s tím, co chce málokdo - to je Národní park Křivoklátsko. Takže já se ptám, má tedy i pan ministr rád lidi, když nemá rád přírodu a nechce jí pomoct, tím, že mermomocí prosazuje Národní park Křivoklátsko bez ohledu na to, že díky tomu se, s prominutím, zdržuje schválení tolik potřebných změn týkajících se ochrany přírody? Opravdu nevím.
Dále ve svém projevu uváděl, že už se nemáme vracet k peticím. Prosím vás, když petici podepíše víc než 10 000 lidí, je to málo na to, abychom se k ní nevraceli? Já si myslím, že ne. Domnívám se, že máme právo se k tomu vracet, také k tomu, že ti lidé Národní park Křivoklátsko nechtějí. Takže o tom to bylo, co minule hovořil pan ministr Hladík, kdy se snažil zdiskreditovat kolegyni Pošarovou prohlášením - kdo nemá rád přírodu, nemá rád lidi - a říkal nám, ať nemluvíme o petici, kterou podepsalo přes 11 000 lidí. Děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji. Nyní je systém faktických přihlášek, pane ministře, chcete-li, přihlaste se s faktickou poznámkou, případně s přednostním právem.
Paní poslankyně Berenika Peštová s faktickou poznámkou, přihlásil se pan poslanec Ondřej Babka. Prosím.
Poslankyně Berenika Peštová: Já děkuji za slovo, pane předsedající. Já jsem tedy na faktické minule byla hlášená jako první, tak teď jsem druhá, to nevadí, v každém případě, pane ministře, rčení "kdo nemá rád přírodu, nemá rád lidi", to je vaše nějaká lidovecká modifikace. To rčení je totiž "kdo nemá rád zvířata, nemá rád lidi", jo? To je zaprvé. (Potlesk z lavic hnutí ANO 2011.)
Za druhé, vy jste tady říkal ohledně toho, že se divíte, proč my tady bojujeme za obce a malá městečka, co jsou v té oblasti, protože nás tam vlastně stejně nevolí. No, vidíte to, oni nás nevolí a my přesto, aniž bychom měli to triko, jaké máte vy, za ně bojujeme. To je druhá věc.
Třetí věc, když jste tady říkal o obcích, že jich nebylo tolik, tak obcí, které s tím nesouhlasí, je 29 a tu petici podepsalo 13 000 lidí z 16 000 lidí, což není málo. Takže jenom takové doupřesnění do vašeho projevu a je škoda, že vás přerušili. Děkuji.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Jako další s faktickou poznámkou pan poslanec Ondřej Babka, poté pan poslanec Tomáš Helebrant, pan poslanec Vladimír Balaš, všechno faktické poznámky. Prosím.
Poslanec Ondřej Babka: Hezký den. Děkuji za slovo, vážený pane předsedající. Kolegyně, kolegové, já bych chtěl asi krátce shrnout to, co vlastně se tady v rámci projednávání tohoto tisku 878 odehrává už nějaký ten den. Vy se pod záminkou vyhlášení jednoho nového národního parku, tedy konkrétně Křivoklátska - vláda nebo koalice nebo koaliční poslanci - já doufám, že se dneska dozvíme, jak to tedy je - tak se snažíte přepsat celý systém ochrany přírody v České republice. To je systém, který jsme i jako hnutí ANO v minulých letech nastavili tak, aby fungoval, aby chránil to nejcennější, aby respektoval obce a zároveň, aby se opíral o vědecká data, a ne o politické nálady.
Co dneska tedy vidíme? Desítky pozměňovacích návrhů u tohoto zákona, které chtějí třeba zpochybnit platné dokumenty, které chtějí omezit pravomoci odborných orgánů, které chtějí rozbít bezzásahová území, podřídit ochranu přírody územním plánům a dokonce povolit zásahy i v pralesních zónách. Kvůli tomu, abyste protlačili jeden národní park, nový národní park, který ale přitom místní lidé ve velké většině nechtějí, které se vám prostě nepodařilo přesvědčit.
Připomínám, že v době, kdy byl ministrem životního prostředí Richard Brabec, jsme nic takového nepotřebovali. Ochrana přírody fungovala, správy národních parků měly a mají důvěru, obce měly svůj hlas a přitom jsme dokázali zachovat nějakou rovnováhu mezi zájmem veřejnosti, mezi zájmem přírody i regiony. A to, co předkládáte dnes jako koaliční pozměňovací návrhy, to není žádná reforma, to je rozvrat systému, který doteď fungoval a který jsme zde nastavili. Děkuji.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji i za dodržení času.
Jako další pan poslanec Tomáš Helebrant, připraví se pan poslanec Miloslav Janulík, pan poslanec Jan Bureš. Prosím, máte slovo.
Poslanec Tomáš Helebrant: Děkuji za slovo, pane předsedající. Kolegové, kolegyně, já bych měl dotaz tady na pana ministra, respektive dva konkrétní dotazy. Minule jste tady v projevu argumentoval, že podle studie se v dotčeném území nachází 51 procent původního ekosystému. Já bych se chtěl zeptat, protože ta čísla se objevují pokaždé jiná, já bych se chtěl zeptat, z jaké studie se čerpal a kde je možné tady do této studie nahlídnout? Tohleto by mě zajímalo, protože ta čísla mám úplně jiná.
Pak by mě zajímalo... Pokud se vyhlásí národní park, tak v národním parku smí cyklisté jezdit jenom po vyznačených cyklostezkách, nyní v CHKO můžou jezdit po všech lesních cestách - což by znamenalo vyhlášením národního parku, že by pro cyklisty nebylo přístupných několik set kilometrů lesních cest. Tak chci se zeptat, jestli s tímhletím počítáte, případně, jak by se to ošetřilo.
Podobné to bude i s vodáky. Národním parkem protéká Berounka, část taky je v národním parku a chtěl bych se zeptat, jestli to bude nějak omezené, jako je to třeba na Šumavě, kde můžou tím národním parkem proplouvat jenom s členem národního parku, a bude to nějak omezené nebo tak? Chtěl bych se tady na ty konkrétní věci zeptat. Děkuju, pane ministře.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji, pane poslanče. Nyní pan poslanec Miloslav Janulík, připraví se pan poslanec Jan Bureš, faktické poznámky. Prosím.
Poslanec Miloslav Janulík: Děkuji za slovo, pane předsedající. No, já z druhého konce republiky, stejný modus operandi, u nás chcete taky vyhlásit nad dlužními lesy CHKO - a já jsem tam samozřejmě vyrostl a jako kluk jsem si tam hrál a vůbec nevidím důvody, které najednou teď, po x desítkách let vedou tady k tomu - ale co vám můžu říct, kolegové, tak u nás si lidi šeptají, že to je prostě byznys. Ten byznys bude spočívat v tom, že se nejprve vytěží nepůvodní dřeviny, to bude jeden velký byznys, a druhý byznys bude ten, že se tam budou za evropské prachy vysazovat původní dřeviny. U nás je to naprostý nesmysl, protože krajinu stovky let zdělával rod Lichtenštejnů a vytvořil tam to, co tam vytvořil, pak tam byla železná opona, ale my jsme jako lidi místní tam odjakživa měli naprosto volný přístup, nikdo tam ničemu neubližoval a ani neubližuje a jsme zvyklí tam nějakým normálním způsobem fungovat a žít. A v momentě, kdy se vyhlásí nějaké CHKO, tak to místo prostě přestane být k žití. A otázka zní tedy, jak to říkala kolegyně, kdo nemá rád zvířata, ale my chceme chránit přírodu, ale my taky chceme nějak žít, jo? A nebudete chránit přírodu za cenu toho, že nás všecky vyženete, nebo že prostě my tam budeme za plotem a nebudeme moct ani do lesa, do kterého jsme celý život chodili, vstoupit pod záminkami jakýmisi, že si prostě pořídíte studie. Takových studií vám vytvořím, kolik chcete, a nemá to žádnou reálnou hodnotu, ale říkám, ten modus operandi mně připadá úplně stejný. Tady na Křivoklátsku vám nevadí skládky odpadů a že tam hoří plasty a prostě to nikomu nevadí, ale budete vyhlašovat něco, proti čemu všichni jsou. Tak kdo nás tedy volí? Tak snad občani, tak musíme poslouchat jejich vůli. A jestli tam 16 000 lidí nebo všecky dotčené obce jsou proti, tak vy to budete lámat přes koleno? U nás je toto stejné. Nikdo to tam nechceme a vy prostě na sílu si to prosadíte tak, jak v diktatuře.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Jako další s přednostním právem pan poslanec Jan Bureš, paní poslankyně Marie Pošarová, pan poslanec David Pražák, faktické poznámky. Prosím. ***