Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!
(Jednání pokračovalo v 11.00 hodin.)
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, vážení členové vlády, přeji pěkné dopoledne. Dnešní jednání bychom měli zahájit projednáváním bodů neprojednaných z úterý 22. dubna, respektive ze středy 23. dubna, a to bodem 6. Je to sněmovní tisk 878, ochrana přírody a krajiny, druhé čtení, bod 13, sněmovní tisk 894, spoření na stáří, druhé čtení, bod 9, sněmovní tisk 909, poštovní služby, druhé čtení, bod 35, sněmovní tisk 870, předcházení ekologické újmě, první čtení, a bod 20, sněmovní tisk 768, o pyrotechnice, první čtení.
Ve 14.30 hodin budeme pokračovat bodem 238, to jsou ústní interpelace, a připomínám, že v 18 hodin bude zahájena 137. schůze.
Ještě než udělím slovo k pořadu schůze, tak přečtu, že s náhradní kartou číslo 2 bude jednat a hlasovat paní poslankyně Oborná. A dále, že na této i večerní schůzi bude vystupovat jménem klubu a zastupovat předsedkyni pan poslanec Robert Králíček.
Přečtu omluvy. Od 14 hodin z pracovních důvodů se omlouvá pan poslanec Jan Bartošek, na celý jednací den ze zdravotních důvodů pan poslanec Ondřej Benešík, od 11 do 13 ze zdravotních důvodů Jana Berkovcová, na celý jednací den z pracovních důvodů Stanislav Blaha, bere zpět svoji omluvu pan poslanec Jaroslav Dvořák do 11 hodin z pracovních důvodů, od 13 hodin z pracovních důvodů pan poslanec Jiří Horák, na celý jednací den ze zdravotních důvodů Vít Kaňkovský, na celý jednací den z pracovních důvodů Michael Kohajda, od 10 do 17 z pracovních důvodů pan poslanec Jiří Mašek, dále paní poslankyně Nina Nováková bere zpět svoji omluvu a do 18 hodin z pracovních důvodů paní poslankyně Berenika Peštová.
Z členů vlády se na celý jednací den z pracovních důvodů omlouvá paní ministryně Jana Černochová, na celý jednací den ze zdravotních důvodů pan ministr Martin Dvořák, na celý jednací den z osobních důvodů pan ministr Petr Kulhánek, na celý jednací den z pracovních důvodů pan ministr Vlastimil Válek, zpět bere svou omluvu pan ministr Marek Ženíšek.
A tím by měly být vyřešeny všechny omluvy.
Nyní tedy přistoupíme k návrhu na změny pořadu schůze, a to podle pořadí tak, jak jsem obdržel vaše přihlášky. Naskočily mi zde faktické poznámky, ale vzhledem k tomu, že nejsme v rozpravě, tak je odmažu, protože v tenhleten moment řešíme pouze návrhy k pořadu schůze. Jako první vystoupí pan poslanec Radek Vondráček, potom pan poslanec Petr Sadovský, paní poslankyně Renata Oulehlová a další. Požádám tedy o vystoupení, jako první pan poslanec Radek Vondráček. Máte slovo. Prosím.
Poslanec Radek Vondráček: Tak děkuji za slovo, pane místopředsedo. To se mi ještě nestalo, abych byl úplně první při načítání programu schůze, to mi dneska vyšlo.
Já bych vás chtěl požádat, protože si myslím, že už jsem možná v této věci u tohoto pultíku v tomto volebním období naposledy, protože už v podstatě jsme na limitu, možná už za limitem, aby ten tisk mohl být projednán v tomto volebním období, ale alespoň debatu ve druhém čtení by si určitě zasloužil.
Jedná se o tisk 400, návrh poslanců Radka Vondráčka, Pavla Blažka, Petra Gazdíka, Lucie Šafránkové, Mariana Jurečky, Vlastimila Válka a dalších na vydání zákona o zemských znacích a vlajkách. Tento zákon podepsalo přes 70 poslanců. To jsem tenkrát ještě nevěděl, že sice podepíšou návrh, ale když se bude hlasovat o zařazení toho bodu, tak nebudou hlasovat pro. Takže já jsem tenkrát netušil, že mi to v podstatě podepisují jenom jako, což mě trochu mrzí.
Ten návrh je přitom velmi jednoduchý a spočívá v tom, že v současnosti jsou upraveny zemské znaky jen jako součást velkého státního znaku. Zemské vlajky nejsou upraveny vůbec. Přitom jsou zemské znaky i vlajky užívány samostatně, zejména na Moravě.
Navržená zákonná úprava provádí ustanovení Ústavy České republiky, která ve své preambuli zmiňuje dobré tradice zemí koruny české a též výslovně Čechy, Moravu a Slezsko. Zákon je symbolickým uznáním významnosti Čech, Moravy a Slezska pro vývoj společné státnosti, výslovně v právním řádu zakotvuje zemské znaky a vlajky, přičemž vychází z jejich úpravy ve velkém státním znaku.
Při popisu znaku je dle heraldických pravidel označována bílá jako stříbrná a žlutá jako zlatá, což u vlajek dle vexilologických pravidel neplatí. Pravá a levá strana se užívá v heraldickém pojetí, tedy při popisu z pohledu nosiče znaku Herolda, nikoliv pozorovatele.
Vlajka vychází ze znaku a má podobu heraldické vlajky, kdy list vlajky je v barvě pole štítu a na listu je uprostřed umístěna příslušná heraldická figura dané země.
Ve své době ten návrh vzbudil pozornost médií, není míněn nijak separatisticky nebo negativně, měl by vzbuzovat spíš pozitivní reakce. A vzhledem k tomu, že to podepsali zástupci v podstatě všech poslaneckých klubů, já bych vás chtěl požádat, aby tento bod byl dnes zařazen jako první. Já myslím, že ho můžeme projednat během několika minut.
My jsme na toto téma měli už i z mého pohledu úspěšný seminář, který jsme s kolegou Smetanou pořádali, kde jsme si mezi heraldiky a vexilology ujasnili některé sporné otázky, neboť samozřejmě historie je pestrá a ne všichni máme stejný názor. A ten návrh je určitě způsobilý, aby byl přijat českým Parlamentem a minimálně abychom ho tedy posunuli do druhého čtení, abychom mohli posunout tu debatu, protože on už tu leží opravdu dlouho.
Pro zájemce, takovéto krásné vlajky a znaky by měli Češi, mně se líbí ta česká vlajka, krásnou vlajku by měli Slezané, no a samozřejmě my na Moravě bychom konečně měli jasně určeno, která je ta moravská zemská vlajka.
Takže ještě jednou, pane předsedající, jako první bod pevně zařadit dnes. Děkuji.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji, váš návrh jsem si poznamenal. Jako další vystoupí pan poslanec Petr Sadovský a připraví se paní poslankyně Renata Oulehlová. Prosím, pane poslanče.
Poslanec Petr Sadovský: Děkuji, pane místopředsedo. Ani mně se úplně nestává, že bych byl druhý v pořadí.
Já bych vám chtěl připomenout jednu věc. Pamatujete si všichni, kdo tady jste, v minulém volebním období, na hádku premiéra s opozicí ve Sněmovně, kde byla tématem brožura o onkologické prevenci? A připomeňme si, co se děje dnes. Ministr Rakušan chystá před volbami vydat brožuru pro krizové hodiny. Koncept dokonce představil prezidentovi Pavlovi. A nejen to, ministr rovněž chystá krizové kartičky pro starosty. Přijde vám to normální?
Připomínám, tenkrát šlo o brožuru o onkologické prevenci, tehdy jste premiéra Babiše kritizovali za to, že je to předvolební agitace za veřejné peníze. Ta padesátistránková publikace se zabývala bojem proti rakovině a k uklidnění situace premiér Andrej Babiš oznámil, že bude dokonce publikaci rozesílat až po volbách. ***