Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!
(11.00 hodin)
Poslanec Michal Kučera: Dále pozměňovací návrh C5 paní poslankyně Kocmanové a týká se prodloužení lhůty pro přirozenou obnovu lesa.
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová:
Stanovisko výboru? (Zpravodaj: Záporné.) Stanovisko předkladatele? (Ministr: Nesouhlas.)
Zahájila jsem hlasování. Ptám se, kdo jste pro tento pozměňovací návrh? Kdo jste proti?
121. hlasování, přihlášených 175 přítomných, pro 5, proti 138. Návrh byl zamítnut. Prosím.
Poslanec Michal Kučera: Pozměňovací návrh C6 paní poslankyně Kocmanové a týká se ochrany lesní půdy při přibližování dřeva, zejména v nepříznivých meteorologických podmínkách.
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová:
Stanovisko výboru? (Zpravodaj: Záporné.) Stanovisko předkladatele? (Ministr: Nesouhlas.)
Zahájila jsem hlasování. Ptám se, kdo je pro tento pozměňovací návrh? Kdo je proti?
Hlasování číslo 122, je nás přihlášeno 175, pro 4, proti 140. Návrh byl zamítnut. Prosím.
Poslanec Michal Kučera: Pozměňovací návrh C7 paní poslankyně Kocmanové a jedná se o zrušení odložení vyhlášky o mrtvém dřevě.
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová:
Stanovisko výboru? (Zpravodaj: Stanovisko výboru je záporné.) Stanovisko předkladatele? (Ministr: Nesouhlas.)
Zahájila jsem hlasování. Ptám se, kdo je pro tento pozměňovací návrh? Kdo je proti?Hlasování číslo 123, přihlášených 175 přítomných, pro 5, proti 142. Návrh byl zamítnut. Prosím.
Poslanec Michal Kučera: V tuto chvíli budeme hlasovat pozměňovací návrh pana poslance Jana Hofmanna D1 až D3, a to en bloc jedním hlasováním. A tento pozměňovací návrh specifikuje jednotlivé základní mimoprodukční funkce lesa a také klimatickou funkci lesů.
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová:
Stanovisko výboru? (Zpravodaj: Stanovisko výboru je záporné.) A stanovisko předkladatele? (Ministr: Nesouhlas.)
Zahájila jsem hlasování. Ptám se, kdo je pro tyto pozměňovací návrhy? Kdo je proti?
Hlasování číslo 124, přihlášených je nás 175, pro 2, proti 143. Návrh byl zamítnut. Prosím.
Poslanec Michal Kučera: Jako poslední pozměňovací návrh budeme hlasovat pozměňovací návrh poslance Petra Bendla pod písmenem E, který se týká potřeby urychlené výstavby elektrotechnických sítí a řeší umístění stožárů nadzemního vedení na lesních pozemcích bez nutnosti odnětí plnění funkce lesa.
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová:
Stanovisko výboru? (Zpravodaj: Stanovisko výboru je kladné.) Stanovisko předkladatele? (Ministr: Souhlas.)
Zahájila jsem hlasování. Ptám se, kdo jste pro tento pozměňovací návrh? Kdo je proti?125. hlasování, přihlášených je nás 175, pro 166, proti 1. Návrh byl přijat.
Nyní jsme se tedy vypořádali se všemi pozměňovacími návrhy, jestli se nepletu, pane zpravodaji, a budeme hlasovat o návrhu zákona jako celku.
Poslanec Michal Kučera: Je to tak.
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Děkuji. Proto načtu usnesení: "Poslanecká sněmovna vyslovuje souhlas s vládním návrhem zákona, kterým se mění zákon č. 289/1995 Sb., o lesích, a o změně a doplnění některých zákonů /lesní zákon/, ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, ve znění pozdějších předpisů /sněmovní tisk 814/, ve znění schváleném Poslaneckou sněmovnou."
Zahajuji hlasování. Ptám se, kdo je pro? Kdo je proti?
Ve 126. hlasování je přihlášeno 175 přítomných, pro 166, proti 5. Návrh byl přijat. Konstatuji, že s návrhem zákona byl vysloven souhlas.
Děkuji panu zpravodaji i panu předkladateli a končím projednávání tohoto bodu.
My přikročíme k bodu číslo 174... (Hlásí se poslanec Benda.) A ještě k hlasování, předpokládám, k proceduře...
Poslanec Marek Benda: Já se omlouvám, paní předsedkyně. Ještě bych podal jménem koaličních klubů návrh, abychom dnes večer jednali i po 19. hodině. Zbývá nám toho dost na odpoledne a na večer. Po 19., ne po 21., maximálně do 21. Když to stihneme dřív, bude to dobré. Ale podávám jménem koaličních klubů tento návrh.
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Ano, zazněl procedurální návrh, budeme o něm tedy bezprostředně hlasovat. A prosí i pan předseda o odhlášení, takže vás všechny prosím, abyste se znovu přihlásili svými identifikačními kartami. Mezitím jsem přivolala kolegy a kolegyně z předsálí.
A zopakuji, o čem budeme hlasovat. Procedurální návrh zněl, že dnes budeme jednat i hlasovat po 19. hodině. Jakmile se počet přihlášených ustálí, dám hlasovat o tomto návrhu.
Zahajuji tedy hlasování. Ptám se, kdo je pro tento procedurální návrh? Kdo je proti?
127. hlasování, přihlášeno 168 přítomných, pro 90, proti 77. Návrh byl přijat. Konstatuji, že tedy budeme dnes jednat i po 19. hodině.
Otevírám teď bod
174.
Vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 226/2013 Sb., o uvádění dřeva a dřevařských výrobků na trh, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony
/sněmovní tisk 815/ - třetí čtení
Prosím, aby místo u stolku zpravodajů zaujal za navrhovatele ministr zemědělství Marek Výborný a zpravodaj garančního výboru, což je zemědělský výbor, poslanec David Pražák.
Pozměňovací návrhy jsou uvedeny ve sněmovním tisku 815/5, který byl doručen dne 13. března tohoto roku. Usnesení garančního výboru bylo doručeno jako sněmovní tisk 815/6.
Nyní se táži navrhovatele, zda má zájem vystoupit před otevřením rozpravy? Pan ministr zájem má. Prosím vás tedy o ztišení. Prosím.
Ministr zemědělství ČR Marek Výborný: Vážená paní předsedkyně, kolegyně, kolegové, dovolte mi pouze krátce připomenout, o čem budeme dnes hlasováním rozhodovat. Novela zákona o uvádění dřeva a dřevařských výrobků na trh v zásadě je implementační nebo adaptační novelou nařízení Evropského parlamentu a Rady, nařízení o odlesňování nebo proti odlesňování. V tuto chvíli je třeba, abychom toto nařízení měli ukotveno v právním řádu České republiky, což se činí právě touto novelou.
To nařízení dopadá nejenom na dřevo, ale také na dalších šest komodit - sóju, kakao, kávu, skot, palmu olejnou a kaučuk. Výrobky z uvedených komodit mohou být uváděny na trh Evropské unie nebo z něj vyváženy pouze tehdy, pokud byly získány bez odlesňování nebo znehodnocování lesů. Pro Českou republiku toto v zásadě není problém, protože v České republice nedochází k odlesňování, ale přesně k opačnému procesu, čili dřevní hmoty v České republice zaplaťpánbůh ročně přibývá.
My dlouhodobě patříme mezi kritiky tohoto nařízení Rady a Evropského parlamentu. Byla to Česká republika, která stála v čele států, které prosadily roční odložení aplikace tohoto nařízení k 1. lednu 2026. Tato novela je řekněme přijímána z předběžné opatrnosti, pokud by skutečně to nařízení zůstalo v platnosti tak, jak je, tak aby na to Česká republika byla připravena. Nicméně mohu tady potvrdit, že jako vláda České republiky i Ministerstvo zemědělství děláme vše pro to, abychom vyjednali buď úplné zrušení tohoto nařízení, byť samozřejmě ten cíl zabránit odlesňování tam, kde k němu reálně dochází v zemích mimo evropský kontinent, tak samozřejmě je potřebný. Je otázka, jestli k tomu směřuje právě tento postup a toto nařízení. V každém případě usilujeme o to, aby Česká republika měla minimalizovány ty povinnosti, které z nařízení vyplývají. ***