Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!


(10.30 hodin)

 

Poslanec Robert Králíček: Vážená paní předsedající, kolegyně, kolegové, já nemůžu nezareagovat na ty lži, které tady říkal pan Michálek. Víte, pane Michálku, prostřednictvím paní předsedající, jestli pro vás vrchol digitalizace je to, že pan Bartoš zařídil nové monitory (Potlesk poslanců ANO 2011.), tak myslím, že to hovoří za vše.

A vaše posedlost a nemocnost panem Šteffelem, kterého neustále předhazujete paní Dostálové, bože, mně to přijde úplně bizarní a absurdní. Ten člověk, jestliže něco spáchal, tak to spáchal v Dopravním podniku. A kdo byl tehdy primátorem? Za koho se stala kauza Dozimetr? Kdo tam tehdy šéfoval? No, Zdeněk Hřib! (Potlesk poslanců ANO 2011.) Opravdu mě fascinujete, kde berete tu drzost a sílu mluvit a předhazovat někomu kontakty z Dozimetru, když to všechno vzniklo za pana Hřiba, který se fotil s panem Hlubučkem, který dokonce snad byl i v dozorčí radě Dopravního podniku, a on byl za to zodpovědný, on tehdy vedl Prahu a vy tady páskujete všechny okolo, jak měli kontakty na Dozimetr, a teď jste přiznal, že vrcholem digitalizace Ivana Bartoše jsou nové monitory na stavebních úřadech! Gratulujeme. (Potlesk poslanců ANO 2011.)

 

Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Dobré dopoledne. Nyní s faktickou poznámkou vystoupí pan poslanec Helebrant, následuje pan poslanec Bartoš. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Tomáš Helebrant: Dobrý den. Děkuji. Děkuji za slovo. Já bych se chtěl zeptat tady kolegy, respektive reagovat na kolegu Michálka, vaším prostřednictvím. Pokud digitalizace stavebního řízení byla tak skvělá, tak úspěšná, tak mně není jasné, proč pan Bartoš není ministr. Děkuju. (Potlesk poslanců hnutí ANO 2011.)

 

Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Nyní tedy vystoupí pan poslanec Bartoš, následuje pan poslanec Michálek. Prosím, vaše dvě minuty.

 

Poslanec Ivan Bartoš: Tak se nám to od lesního zákona trošku posunulo. Dobrá. Prostřednictvím paní předsedající, pan Robert Králíček jistě ví, že ve věci digitalizace stavebního řízení tady jsou dodány a v tuto chvíli provozovány tři systémy: Národní geoportál územního plánování, Portál stavebníka - znovu zopakuji -, kterým se podává, a já jsem včera mluvil třeba s Janem Kaslem telefonicky, jak funguje digitalizace stavebního řízení z pohledu těch, co staví, architektů, zadavatelů projektů. Ptal jsem se ho, jestli hovoří za komunitu. Říkal, že výhradně a pouze zadávají přes portál. Kdyby se tam dotáhlo ještě napojení registru zastupování a poskytovatelů infrastruktury, jako je O2 a CETIN, bylo by to fajn. Toto bylo v pipelině připraveno jako projekty. Ty už jsem bohužel nedokončil, byl jsem z vlády odejit Petrem Fialou. Ta otázka by neměla mířit na Jakuba nebo na mě, ale spíš na pana premiéra Fialu, proč se tak stalo. Bylo to jeho rozhodnutí. Sice v rozporu s koaliční smlouvou, ale my jsme se podle toho zařídili.

Samozřejmě třetí systém, a to je důležité říci, je systém pro úředníky. Ten skutečně, a tady dám zapravdu, prostřednictvím paní předsedající, paní Balaštíkové, byl dodáván v minimalistické variantě zhruba za 30 milionů korun a měl plán dalšího rozvoje. Ten systém v danou chvíli nenaplnil očekávání, nicméně stavební úřady v něm pracují a řada z nich dokonce hovoří, že nechce již využívat ten bypass dodaný a pracovat s těmi systémy VITA, neboť například z nich musí posílat na vlastní náklady ony dopisy o tom rozhodnutí, tudíž používají ten systém ISSŘ. A v tomto systému, který tedy také běží, je uděláno zhruba tři, možná i více tisíc rozhodnutí týdně. Já ta data nemám, ministerstvo je nezveřejňuje. Tři tisíce rozhodnutí (Předsedající: Čas!) bylo i před samotným technologickým bypassem. Takže to byla ta digitalizace.

 

Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Pane poslanče, vypršel váš čas. Prosím, dodržovat dvě minuty. Nyní prosím paní poslankyni Balaštíkovou, aby vystoupila se svojí faktickou poznámkou, následuje pan poslanec Králíček. Prosím, máte slovo.

 

Poslankyně Margita Balaštíková: Kolegyně a kolegové, prostřednictvím vás, paní předsedající, pan bývalý ministr Ministerstva pro místní rozvoj chtěl data. Tak prosím vás, tohle ministerstvo před osmi dny vydalo zprávu, že ta vaše legrácka stála stát už 182 milionů, stále nefunguje a nebude fungovat dříve než v roce 2028. A z těch vašich slavných předvolebních slibů a z těch slibů, kdy jste pořád tady u toho pultíku tvrdil, že všechno je OK, všechno pojede a není potřeba se bát, tak jste sliboval, že stavební povolení pro rodinný dům bude do měsíce a pro složitější stavby do 60 dnů. A mohu vám říci, že stále stavební úřady hlásí, že vyřizují žádosti z loňského jara a léta.

Takže, vážený pane kolego, vy jste to ještě prodloužil. Bylo to špatně, ale ještě jste to zhoršil. Stát to stojí peníze. A že to není vyčísleno, tak tady na to odpovídá také to ministerstvo, že ty škody zatím nedají vyčíslit. Já nevím, zda tu budete, až ty škody budou vyčísleny, ale očekávala bych, že tedy přispějete. Místo velké kampaně přispějete na škody, které jste způsobili, když jste tak dokonalý! (Potlesk poslanců ANO 2011.)

 

Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Nyní vystoupí s faktickou poznámkou pan poslanec Bartoš, následuje pan předseda Benda a pan předseda Michálek. Prosím pana poslance Bartoše, aby se ujal slova.

 

Poslanec Ivan Bartoš: Já bych se strašně rád zabýval už tímhle zákonem, ale ještě zareaguji na paní poslankyni Balaštíkovou, prostřednictvím vás, paní předsedkyně.

Hovoříte tedy o těch řízeních, která byla spuštěna před 1. 7., tedy před platností nového stavebního zákona, pro který mimo jiné jste hlasovali i vy zde ve Sněmovně, ANO a SPD, tudíž jsou to ta papírová podání, která byla podána před 1. 7. Vyřizují se podle starého stavebního zákona a celý proces digitalizace na rychlost jejich zpracování nemá vliv.

Já jsem se díval na statistiky z toho zpracování. Některé stavební úřady, tedy ty větší, se s tím systémem popasovaly a fungují, ony totiž byly dostatečně rychlé a výkonné již před 1. 7., tedy v tom starém režimu. Samozřejmě stavební úřady, které byly menší, měly třeba jednoho člověka a neprošel náš návrh na zdrcnutí stavebních úřadů pouze na ORP, tu debatu jsme tady vedli, tak holt prostě ty mají v tuto chvíli problémy. Ale také s tím ti úředníci se naučili pracovat a ta rozhodnutí vydávají.

Pokud argumentujeme, že nejsou zpracovávány žádosti 1. 7., za to nemůže ani současný ministr, ani minulý ministr, ani žádný jiný ministr. Tyto prostě jsou na kapacitách stavebních úřadů. Já jsem například navrhl zvýšení odměn pro zaměstnance stavebních úřadů, aby byli zařazeni v jiné skupině, protože ta personální situace na těch malých stavebních úřadech je skutečně tristní. Takže jsou zavaleny podáními před 1. 7., platností zákona. Hovořit tedy o důsledcích digitalizace v této věci, a sama jste to uvedla, tak si v tom odporujete, prostřednictvím paní předsedající, je zavádějící.

 

Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Pan předseda Benda, následuje pan předseda Michálek. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Marek Benda: Vážená paní předsedkyně, dámy a pánové, já bych tady malilinko poprosil a volal k pořádku, jestli bych mohl vůči svým váženým kolegům. Nebavíme se o digitalizaci stavebního řízení. Máme řešit zákon o lesích. Já vím, že pro předsedajícího je vždycky velmi složité, aby usekával tu rozpravu. Navíc zítra večer od 18 máme schůzi, která se má týkat přesně tohoto. Vyřiďte si prosím účty ze stavebního řízení tam, jestli bych mohl poprositi.

 

Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Pan předseda Michálek, následuje paní poslankyně Peštová. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Jakub Michálek: Děkuji za slovo, paní předsedkyně. Tak já myslím, že jsme to všichni pochopili, že to byl jenom manévr odlákání pozornosti, že když už nechcete, aby se mluvilo o penězích, které jdou přes lesnictví do Agrofertu, o těch zakázkách, které jsou legálně pochybné, tak se vytáhne nějaká digitalizace, nebo se vytáhne Hřib, nebo já nevím, se vytáhne migrace, nebo co se vždycky hodí. Green Deal, ano, také oblíbené oblíbený téma. Mimochodem miluje to ta ruská propaganda, že ano, tahle témata.

Takže to je odlákávání pozornosti a my máme na programu lesy a logicky chceme vědět, proč ty peníze, které měly jít do Českých lesů, tak šly všechny přes firmu Agrofert, přes ten holding Uniles, přes ten jeden velký holding, který tedy vlastní váš pan předseda. A vy jste jenom odvedli pozornost ke stavebnímu řízení, aby se tady neřešila problematika deagrofertizace, kterou vláda slíbila. Pan premiér k tomu vystupoval před minulými volbami. Říkal, jak se bude řešit střet zájmů, který je nepochybný, černý na bílém. Všechno to veřejně takto deklamoval, ale když jsme potom viděli, jakým způsobem vláda řeší deagrofertizaci v praxi, tak je to skutek utek. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP