Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!
(16.40 hodin)
(pokračuje Vladimír Zlínský)
Nestrašte klimatickou změnou, ale spíše současným demografickým armagedonem a vymíráním původní populace, které vedou k decimaci naší populace a roztáčí moji oblíbenou populační spirálu smrti, ze které bude v budoucnu skutečně těžké uniknout, pokud se brzy nevzpamatujeme. Tím vyzývám všechny politiky, demografy i sdělovací prostředky, kterým záleží na budoucnosti našeho státu, našeho národa, včetně jeho genofondu, aby se k této snaze připojili. Občanům vzkazují, aby se nenechali nachytat novodobými krysaři na snadný a blahobytný život bez "otravných" dětí.
Peklo si tuto půjčku vybere velmi brzy, pokud své chování nezměníte a necháte se dále balamutit zlatým teletem hédonismu současnými protagonisty tohoto přístupu. Z výše uvedeného potom vyplývají další propopulační opatření, kromě ekonomických i výchova dětí a mládeže k rodičovství, zvyšování fyzické a psychické resilience neboli odolnosti, omezení používání digitálních technologií dětmi a mladistvými, změna společenské atmosféry vzhledem k rodičovství jako k absolutní prioritě, kolektivní fyzická pohybová aktivita v přírodě pro smíšené skupiny mladistvých. Děkuji vám za pozornost.
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji. Máme zde dvě poslední přihlášky. Svůj příspěvek nyní přednese pan poslanec Radek Koten a poté přednese svůj návrh k pořadu pan poslanec Jakub Michálek. Prosím, pane poslanče, ujměte se slova.
Poslanec Radek Koten: Děkuji za slovo, paní předsedající. Vážení ministři, vážení kolegové poslanci, poslankyně, dámy a pánové, dovolte, abych navrhl bod s názvem Koalice ochotných. Bylo by asi pravděpodobně dobré, kdybychom si tady vyjasnili v Poslanecké sněmovně, zda se tedy se státy, jako je Velká Británie, Francie, Německo, Litva, Lotyšsko, i Česká republika zúčastní nějakých akcí na území Ukrajiny. Myslím si, že by bylo fér našim občanům před volbami sdělit, zda tedy tato vláda chce nějakým způsobem vyslat naše vojáky na Ukrajinu, byť do jakékoliv mise. Protože já jsem sice zachytil, že Česká republika bude v Koalici ochotných tedy dodávat zbraně, střelivo, munici, ale co se týká toho vyslání, ještě nebyl takzvaně vyslán signál, zda tedy skutečně česká vláda v tomto složení do toho půjde, nebo nikoliv.
Já osobně si myslím, že je to natolik důležité téma pro občany v České republice - a myslím si, že asi nikdo z nich by nechtěl, abychom byli nějakým způsobem zapojeni do toho konfliktu na Ukrajině - aby se to dozvěděli, abychom si to tady vyříkali na plénu Poslanecké sněmovny. Takže mi dovolte, abych navrhl jeho zařazení dnes jako poslední bod jednání. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Jenom zrekapituluji název bodu Koalice ochotných, a dnes jako poslední bod jednání. Děkuji. Nyní tedy poslední přihlášený, pan předseda Jakub Michálek. Prosím, ujměte se slova.
Poslanec Jakub Michálek: Děkuji za slovo, vážená paní místopředsedkyně. Vážené kolegyně, vážení kolegové, milí občané, dneska začnu tématem, kterému si myslím, že se tady v Poslanecké sněmovně věnovalo příliš málo pozornosti, a to je zdražování. Protože my bychom tedy neměli o těch věcech jenom diskutovat, ale měli bychom předkládat a projednávat konkrétní řešení, která můžou pomoci řešit situaci, kterou lidé dneska zakoušejí. My tady máme zákon, který upravuje dohled nad řetězci, které prodávají potraviny a další zboží, posiluje kompetence antimonopolního úřadu, a na ten zákon se tady práší a práší a stále se nedostavilo jeho projednání. Takže ten zákon, který máme uložen jako bod 32 dnešního programu, tisk 853, v prvním čtení, hospodářská soutěž, stále nebyl projednán.
My opravdu potřebujeme, jestli chceme dělat něco s kartely, jestli chceme dělat něco se zneužíváním dominantního postavení, posílit kompetence antimonopolního úřadu. Tady se stala taková legrační věc, že pan Mlsna sice dostal peníze navíc do antimonopolního úřadu se zdůvodněním, že ten úřad bude mít nové kompetence, ale příslušný zákon, který se týká rozšíření jeho kompetencí, schválen nebyl.
Když se podíváme na dnešní noviny, tak zase čteme upozornění, velké titulky - tady mám zrovna třeba deník Metro - že o Velikonocích si lidé připlatí. Mnohým mohou kazit radost rostoucí ceny surovin, které jsou potřeba pro pečení beránků nebo mazanců, ale i samotných vajec pro zdobení kraslic. Teď je tady podrobný rozpis toho, jak je velikonoční inflace přibližně šestkrát vyšší. Za tu dobu, co tady jsme už mnoho měsíců, jsme se nedostali k tomu, abychom tento důležitý zákon, který rozšiřuje kompetence antimonopolního úřadu, projednali. Podotýkám, že to je zákon, který schválila vláda. Takže my tady paradoxně jako Piráti z opozice vyzýváme k tomu, aby vláda zajistila projednání svého vlastního návrhu zákona, který se odkládá.
Ty důvody jsou nabíledni, protože tady je citována Česká distribuční společnost, která prováděla srovnání spotřebního koše 13 základních potravin a uvádí, že meziročně i čtvrtletně zdražil zhruba o 15 procent, přičemž prvenství ve zdražování stále drží máslo. Ve srovnání s loňským lednem stojí o polovinu více. Dále uvádí, že meziročně si připlatí za 8 z 13 sledovaných položek ve srovnání s předchozím kvartálem dokonce za 10. Hospodyně a hospodáři vytáhnou z peněženky průměrně 175 korun, přičemž si připlatí o Velikonocích za vejce. Už koncem března se u těch neklecových platilo od 60 do téměř 100 korun za 10 vajíček. Letákoví distributoři meziročně evidují zdražení vajec o 57 procent.
Takže to jsou konkrétní věci, které jsme mohli řešit. Samozřejmě ceny jsou z velké části ovlivněné trhem a situací, událostmi, které nemůžeme úplně v České republice ovlivnit. Ale to, co ovlivnit můžeme a měli bychom, je zajistit, že nebude docházet ke zneužívání těchto různých událostí v hospodářské soutěži. Proto navrhuji, abychom tento bod, který jsem tady četl, bod 32, tisk 853, první čtení, projednali dneska v bloku prvních čtení jako první bod.
Dále budu pokračovat dalším problémem, který velmi často uvádí naši občané, když se s nimi bavíme na ulicích. Máme takovou kampaň, jmenuje se to Máte přání. Tam nám lidé říkají, co by chtěli, aby politici řešili, nejenom Piráti, ale všichni politici. No, a nejvíc ze všech těch témat se věnuje bydlení. Bydlení je tedy zásadní problém. Nějakých 10 procent všech odpovědí po celé republice se týká bydlení. Já jsem si četl všechna přání lidí za celou Českou republiku - samozřejmě ten problém je tedy ve 3/4 republiky - kteří trpí drahým bydlením a řekněme, nedostatkem bytů. Naopak zbývající čtvrtina republiky má spíš problém, že odtamtud lidi utíkají, že se vylidňují, že tam nejsou příležitosti, že tam nejsou schopní podnikatelé a další lídři, kteří by dokázali zorganizovat život v tom kraji tak, aby se tam těm lidem dobře žilo, aby tam bylo vzdělání, vybavenost a tak dále. Ale ve třech čtvrtinách českých krajů je toto velký problém. ***