Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!
(16.00 hodin)
(pokračuje Patrik Nacher)
Týká se to řešení krátkodobého ubytování, v centru Prahy zejména. A tenhleten návrh, který tady je už bratru od ledna 2021 - to je docela dlouho - tak vlastně řeší tu situaci, která se tak nějak, skoro bych řekl, nešikovně bude řešit v tom návrhu, který dneska tady budeme probírat ve druhém čtení, ten eTurista, který ale podle nás není úplně efektivní, který tam zavádí nějaký režim velkého bratra a neřeší tu podstatu. Ta podstata je, že bychom měli chtít zmocnit obce k vydání nařízení - samozřejmě pro ty, které to budou považovat za potřebné - umožnit omezit krátkodobé ubytování na určitý časový úsek, jako to je v jiných metropolích v Evropě. A stanovit si různé podmínky k tomu. Jedna z těch podmínek může být splnění nějakých parametrů, ať už jsou to podmínky hygienické či podmínky, které vydávají hasiči - a tam jsou různá protipožární, různý protipožární stupeň ochrany, různé ochranné prvky, hasicí přístroje, vchodové dveře a podobně. Prostě jde o to oddělit to, když ten byt slouží k bydlení a když ten byt slouží jako ubytovna, jako ubytování, jako pokoj, hotelový pokoj.
A my si myslíme - a tady můžu mluvit i za kolegu Roberta Králíčka, s kterým to dlouhodobě řešíme, že by to mělo být zmocněno na úrovni obce. Nevím, proč to máme řešit na celostátní úrovni, když třeba ta problematika krátkodobého ubytování a s tím spojená bezpečnostní situace a podobně se týká zejména centra Prahy. Ani v Praze se to netýká celé Prahy a všech městských částí. Ale centra Prahy, týká se to možná Karlových Varů, možná Českého Krumlova, nevím.
Vzhledem k tomu, jak Poslanecká sněmovna má důvěru asi třetinovou oproti místním komunálním politikům, tak mně přijde dobré, abychom tu důvěru v to, aby se to rozhodovalo co nejblíž tomu občanovi, dali, tak bych se fakt vrátil k tomu původnímu návrhu Zastupitelstva hlavního města Prahy, to je tedy to zmocnění pro obce si to na svém území do určité míry regulovat a vytvářet nějaká pravidla.
Je to tisk číslo 41. Já bych ho zase zařadil jako první bod za již pevně zařazené body. Pokud byste to nezařadili, tak jenom tady dopředu říkám, že my potom už jsme vyčerpali s kolegou Králíčkem všechny možnosti. Jak říkám, já jsem tady byl asi devětkrát, kolega tady byl, nevím, kolikrát, třikrát, čtyřikrát s tímhletím návrhem. My bychom tedy prostě už jaksi vyčerpali tu možnost to změnit ze shora a ze strany jako politiků, tak bychom to začali řešit pomocí petice, kterou bychom rozjeli, kde bychom vytvořili aspoň zespoda nějaký tlak na to, aby se ta problematika, která určitě není černo-bílá, problematika s krátkodobým ubytováním vyřešila. Protože předvídáme tu věc, že zase před volbama tady bude spousta slibů, jak se s tím, zejména v centru Prahy, jako politici a politická reprezentace popasuje, a ve výsledku to dopadne jako teď, že tady čtyři roky na mikrofon po tom volám, můžete se podívat do stenozáznamu, a nepohnuli jsme se vůbec.
V tomto duchu také budeme s kolegou Králíčkem vystupovat - a máme i pozměňovací návrhy - k tomu tisku, který tam je, to je (tisk) 761, k tomu se potom vyjádříme, který by aspoň vylepšil to, co tedy v tom systému je, jakkoliv se domníváme, že ten výsledek potom nakonec neposlouží tomu, o čem já tady mluvím, to znamená řešení krátkodobého ubytování, ale vrhá tam nějaké další prvky kontroly jako občanů a - jak jsem řekl - velkého bratra. Takže vlastně místo abychom zase pomohli tomu cíli, tak vytvoříme - možná zčásti něco trochu vyřešíme a vytvoříme problém nový.
Takže já vás poprosím o posunutí toho návrhu Zastupitelstva hlavního města Prahy, který najdete pod sněmovním tiskem číslo 41, jako první bod za pevně zařazené dnes. Já vám děkuju za podporu. (Potlesk poslanců ANO, zejména poslance Králíčka.)
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji. Jenom rekapituluji, ten první bod byl návrh zákona o původu výrobků a zeměpisných označení. A nyní mám jako další přihlášenou paní poslankyni Janu Berkovcovou a poté paní poslankyni Marii Pošarovou. Prosím, paní poslankyně. Poprosím o klid v levé části sálu, je to velmi slyšet. Prosím.
Poslankyně Jana Berkovcová: Děkuji za slovo, vážená paní předsedající. Vážené dámy a vážení pánové, ráda bych navrhla nový bod s názvem Okamžité dofinancování škol a vzdělávání dětí v mateřských, základních a středních školách v roce 2025.
Ten důvod je jednoduchý a za to velmi vážný. Školám chybí finance na provoz od září do konce tohoto roku. Vláda původně plánovala převést financování nepedagogických pracovníků na obce a kraje od 1. září roku 2025.Teď ale ministr Bek tento převod posouvá až na leden 2026, aniž by ale do škol poslal jedinou korunu navíc. Většina škol se spoléhala na slib pana ministra Beka, že v případě, že zákon nebude schválený nebo že bude posunutý, peníze do škol dorazí z vládní rozpočtové rezervy. Jenže ta už je vyčerpaná - mimo jiné i na dotace pro obnovitelné zdroje. A školy tak od září nemají z čeho platit uklízečky, kuchařky, školníky, správce budov, účetní a IT specialisty, zkrátka lidi, bez kterých se vzdělávání neobejde.
Národní rozpočtová rada už dříve varovala, že v rozpočtu školství chybí 11 miliard korun, podle odborníků z praxe to je možná ještě mnohem více. A nejde jenom o mzdy. Jedná se o pomůcky, učebnice, psychologickou podporu a bezpečný provoz škol.
Vy tady chcete spouštět ve školách reformu, nové rámcové vzdělávací programy, ale stále po školách jenom chcete nějaké nové nároky, nové úkoly, nové požadavky, ale bez peněz, bez financování, v nejistotě, v chaosu.
Nikdo mi zatím neodpověděl na otázku, kterou jsem kladla, nedozvěděla jsem se odpověď ani od pana ministra financí, ani od pana ministra školství, kde vláda vezme peníze na dofinancování nepedagogických pracovníků od září tohoto roku? Tato otázka zůstává stále nezodpovězená. Vláda tvrdí, že jí záleží na moderním vzdělávání, ale bez základního financování to jsou jenom pouhé prázdné slogany. Nejedná se jenom o technický rozpočtový problém. Tady vidím totální selhání státu vůči dětem.
A v této situaci, kdy 80 tisíc nepedagogických pracovníků netuší, jak a kým budou od září financováni, tak přichází vláda s další novinkou, která na 40 tisíc kuchařek ve školních jídelnách klade nové a nové další požadavky, nové a nové povinnosti v jejich práci, které souvisí s novou připravovanou vyhláškou ohledně školního stravování. Vy ty lidi nedokážete zaplatit, ale stále po nich jenom chcete nové úkoly, nové požadavky, nové povinnosti a zvyšující se nároky na jejich práci.
Ten můj navržený bod má jediný cíl - pojďme se otevřeně, věcně a s jasným závěrem pobavit o tom, jak zajistíte školám chybějící finanční prostředky na provoz od září do prosince tohoto roku. Děkuji za podporu při zařazení tohoto bodu.
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: A paní poslankyně, návrh na pevné zařazení máte, nebo nikoliv?
Poslankyně Jana Berkovcová: První bod. ***