Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!


(15.40 hodin)
(pokračuje Ivana Mádlová)

To by samozřejmě umožnilo, že by tito studenti právě o svých brigádách, zejména o sobotách a nedělích, mohli vykonávat profesi praktické sestry, kde si vlastně mohou upevňovat nabyté znalosti a dovednosti právě během těchto dvou let a pomohli by tak i zdravotnickému zařízení. V současné době bohužel jsou zaměstnáni jako sanitáři nebo možná jako ošetřovatelé, ale více sanitáři. A to si myslím, že je velká škoda a je na tom obrovská shoda nejen s vámi jako s koaličními partnery, protože jste vlastně i tomuto sněmovnímu tisku dali v podstatě zelenou při diskusích, ale je to prodiskutováno i s terénem, s profesními organizacemi, je to prodiskutováno i s asociací vzdělavatelů právě zdravotnických škol a všichni tito to podporují, protože to bude mít velmi prospěšný vliv na zdravotnickou praxi, kde se skutečně potýkáme s celou řadou problémů. Je to malá novela, nic tomu nebrání.

V současné době je ještě velký problém u dětských sester, protože ty vlastně nemohou vůbec vykonávat praktickou sestru ani po ukončení studia. Na to se nějak dopředu nemyslelo, čili by to v dobrém slova smyslu postihlo i tuto zdravotnickou zdravotnickou profesi. Jejich uplatnění jako praktické sestry právě po těch dvou letech studia má určitě i velký motivační význam, protože si mohou upevňovat znalosti a dovednosti nejen v těch technických kompetencích základní ošetřovatelské péče, ale vlastně mohou si tím procvičit i co to je být součástí zdravotnického týmu, kde má každý svoje stanovené místo právě v komplexní péči o pacienta. A nepochybně to může mít i blahodárný vliv na to, že si potom dané zdravotnické zařízení mohou vybrat jako svoje pracoviště.

Takže já bych vás chtěla požádat o podporu. Nevím, jestli vy dostáváte e-maily, jako dostávám já právě od studentů těchto oborů, abychom podpořili tuto novelu, protože by rádi využili svoje dosud nabyté znalosti a dovednosti do druhého ročníku a mohli tak při svých brigádách fungovat jako praktické sestry. Takže jsem vás chtěla tímto požádat o podporu tohoto sněmovního tisku 785 s názvem Usnadnění prostupnosti zdravotnických povolání sester a zdravotnických záchranářů. Děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Pevné zařazení navrhujete, paní poslankyně?

 

Poslankyně Ivana Mádlová: Omlouvám se, jako druhý bod za pevně zařazené body.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Dnes? (Poslankyně Mádlová: Ano.) A je to tedy sněmovní tisk 785, jako druhý bod za pevně zařazené body dnes.

Nyní požádám pana poslance Igora Hendrycha, aby vystoupil se svým návrhem, a poté se připraví pan poslanec Nacher.

 

Poslanec Igor Hendrych: Tak děkuji vám za slovo, vážená paní předsedající. Vážené dámy, vážení pánové, vážená paní ministryně, já jsem tady proto, abych navrhl nový bod pod názvem Finanční ohodnocení vojáků z povolání a příslušníků bezpečnostních sborů. Je to v podstatě reakce na odpověď na interpelaci, kterou jsem obdržel v minulém týdnu od předsedy vlády pana Fialy, který na to interpelované mi píše tedy, že srovnání platů příslušníků bezpečnostních sborů a Armády České republiky v podstatě bylo analyzováno na pokyn vlády z 8. ledna 2025 a že se tím jakoby důsledně zabývají a tak dále. Já samozřejmě mám tu analýzu k dispozici. Něco z ní tady budu asi jakoby používat nebo možná i citovat.

Mně v kontextu té odpovědi hned na první pohled zaujalo, že se ta analýza vůbec netýkala kromě policistů, hasičů a vojáků, že se vůbec netýkala dalších bezpečnostních sborů. Vůbec nebylo zadáno a ono se to v té analýze i píše, že se vůbec neanalyzovaly platy příslušníků Vězeňské služby České republiky, neanalyzovaly se platy příslušníků Celní správy a dalších bezpečnostních sborů, což je Generální inspekce bezpečnostních sborů a také tajných služeb, když to řeknu takto obecně. To mě trošku překvapilo, protože jak Celní správa, tak zejména ta vojenská služba České republiky se rovněž potýká s problematickým náborem nových příslušníků a podle neoficiálních informací, které si samozřejmě jsem schopen zjistit, tak je na tom podobně jak ta Policie České republiky. To znamená, že výrazně zaostává za platy příslušníků Armády České republiky.

Takže za prvé, proč se to zabývalo, proč v podstatě ta analýza vycházela jenom z dat pro policii a pro Hasičský záchranný sbor a armádu? Proč se nezabývala i dalšími bezpečnostními sbory? Protože jak bylo několikrát řečeno vládními představiteli i samotným panem premiérem, tak vnitřní bezpečnost je jenom jedna a tu zahrnují tedy všechny bezpečnostní sbory, nejenom některé vybrané. Takže tohle bych rád tady probral už s akcentem na to, že zrovna ta Vězeňská služba konkrétně v podstatě se potýká s permanentním nedostatkem příslušníků. Aktuálně jich chybí kolem sedmi set, osmi set a celkově těch příslušníků je 7 600. Pokud se podíváme na Celní správu, tak těch příslušníků jsou zhruba necelé 4 000. Takže je to nezanedbatelné množství lidí, kteří se starají o naši vnitřní bezpečnost rovněž.

Já jsem se tady dočetl v té analýze poměrně překvapivé... překvapivý tedy výrok. Vzhledem k omezenému času pro zpracování této analýzy se analýza soustředí a tak dál pouze na specifickou část problému. Já si myslím, že tenhleten problém je tady již delší dobu. Vy jste na to měli tři roky, teprve 8. 1. jste zadali analýzu a pak tvrdíte, že na to byl omezený čas a tak dál. Já si nemyslím, že to je věc, která by se měla takovýmhle způsobem zužovat. Už vůbec nerozumím tomu, proč jste v podstatě vycházeli z roku 2023. Zadání přišlo 8. 1. 2025 a ta analýza nějakých pátek trvala v průběhu jara, takže nerozumím tomu, proč se nevycházelo z dat mnohem aktuálnějších, což je rok 2024.

A to jsou důležité skutečnosti, které si myslím, že bychom měli tady na plénu Poslanecké sněmovny probrat, a myslím si, že velice urgentně, protože když to dám ještě do kontextu s dalšími výroky některých vládních představitelů, konkrétně paní ministryně obrany Černochové a pana ministra vnitra Rakušana, tak v podstatě při tom rozdílu, který aktuálně trvá mezi tou policií a armádou České republiky, který je zhruba mezi třemi a sedmi tisíci, cituji z analýzy, tak by se v podstatě měl nadále prohloubit. Armáda by měla podle toho, co tvrdila paní ministryně, bylo to ve sdělovacích prostředcích, by měli dostat vojáci nějakých osm, deset tisíc, a pan ministr Rakušan tvrdí, že policisté, hasiči by měli dostat čtyři tisíce. Takže současný problém, který tady máme, že ten rozdíl mezi armádou a těmi bezpečnostními sbory už je nyní, tak se tady tímhletím, pokud to tak bude, tak se ještě více prohloubí, což si myslím, že tedy rozhodně není dobře. A i ta analýza samozřejmě hovoří o tom, že dochází k tomu, že v podstatě si ty sbory, když to budu trošku parafrázovat, kanibalizují vlastně nábor těch svých příslušníků, a to je samozřejmě pro bezpečnost jako celek velice špatně.

Takže bych byl rád, kdybychom se k tomu vyjádřili, kdyby se k tomu vyjádřila paní ministryně Černochová, pokud bychom ten bod zařadili, pan ministr vnitra, a řekli nám nějakou trošku jako širší koncepci, jak to tedy vidí s tím ohodnocením vlastně všech lidí, kteří se podílejí na bezpečnosti České republiky, jak na té vnitřní, tak na té vnější. A pro formát navrhoval bych to jako třetí bod dnešního jednání a ještě jednou tedy zopakuju pro pana místopředsedu, že by se ten bod měl jmenovat Finanční ohodnocení příslušníků bezpečnostních sborů a Armády České republiky. Děkuji za pozornost.

 

Místopředseda PSP Karel Havlíček: Tak já děkuji a teď postupně s přednostním právem byla paní místopředsedkyně a hned poté paní ministryně.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji pěkně za kratičké vystřídání v řízení schůze. Já jenom načtu návrh, abychom projednávali v příštím týdnu na středu 23. 4. jako první bod sněmovní tisk 728, je to bod 160, občanský zákoník. A proč? Protože tam jsou navrženy myslím poměrně průchozí změny: zjednodušení v oblasti úpravy rozvodů a také zákaz fyzických trestů dětí. A poněvadž je to tady poměrně zablokované, ta třetí čtení se teďka zasekla, tak my bychom rádi, aby alespoň tato věc prošla. Co se týče těch fyzických trestů dětí, tak je to poměrně značné téma v tom, že jsme jedna z posledních zemí toho západního světa, která se nevyjádřila k tomu bez sankcí, zdůrazňuji bez sankcí, že to prostě není dobře, že to neprospívá, že to z toho dlouhodobého pohledu nenese dobré ovoce.

Já bych tedy navrhovala, abychom ten tisk 728, což je občanský zákoník, obsahově rozvody a zákaz fyzických trestů dětí, probrali příští týden v rámci bloku třetích čtení, ve středu 23. dubna jako první bod. Děkuji. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP