Neautorizováno!
(14.40 hodin)
(pokračuje Markéta Pekarová Adamová)
A nyní se dostáváme k protinávrhu paní předsedkyně Schillerové, která navrhuje, že bychom postupovali podle § 56 odst. 1, aby neveřejná byla pouze ta část schůze, ve které vystoupí náčelník Generálního štábu Armády České republiky pan Karel Řehka. To už bylo odsouhlaseno, to znamená, tady to je hlasovatelné. To znamená, víme, o čem hlasujeme? Všichni souhlasí.
Zahájila jsem hlasování. Ptám se, kdo je pro? Kdo je proti?
V hlasování 4. je přihlášeno 186 přítomných, pro 86, proti 93. Návrh byl zamítnut.
Nyní se dostáváme k návrhu, který přednesla paní ministryně Černochová. Ještě proto přednesu obecné informace k neveřejné schůzi, a tedy prosím o vaši pozornost:
1. V případě přednesení návrhu, aby schůze nebo její část byla neveřejná, je nutno rozlišovat mezi prostou neveřejnou schůzí a neveřejnou schůzí, na které se mají projednávat utajované informace. Víme, že paní ministryně specifikovala, že se mají projednávat utajované informace.
2. O neveřejných jednáních se pořizuje těsnopisecká zpráva jen tehdy, jestliže se na tom Sněmovna usnese podle § 68 odst. 5 jednacího řádu. Informace o výsledku hlasování se v případě neveřejného jednání nezveřejňuje v elektronické podobě, což je § 76 odst. 3 jednacího řádu. Podklady pro neveřejné jednání Sněmovny se poslancům doručují a písemné návrhy se předkládají pouze v listinné podobě, to je § 120e jednacího řádu.
3. V případě jednání o utajovaných informacích se postupuje podle zákona č. 412/2005 Sb., o ochraně utajovaných informací a o bezpečnostní způsobilosti. To tady taktéž zaznělo i od paní navrhovatelky.
4. V případě, že řečník, člen vlády nebo poslanec chce hovořit o utajovaných informacích, je nutné to předem oznámit včetně stupně utajení informace. Předsedající následně přeruší schůzi na nezbytně nutnou dobu pro zajištění projednávání utajovaných informací. To znamená, že budeme muset podle zákona o utajovaných informacích jednat bez přítomnosti technických zařízení. K tomu se ale však dostaneme, a proto vyhlásím i pauzu, abychom tak mohli učinit.
Nyní se tedy dostáváme k hlasování. Prosím vás o pozornost, protože se dostáváme k hlasování. Podle § 56 odst. 1 do skončení všeobecné rozpravy od této chvíle prohlašujeme schůzi za neveřejnou.
Jedná se o toto usnesení: "Poslanecká sněmovna prohlašuje 135. schůzi Poslanecké sněmovny za neveřejnou do ukončení všeobecné rozpravy včetně." Je to takto v pořádku? Všichni vědí, o čem budou hlasovat?
Zahájila jsem hlasování. Ptám se, kdo je pro? Kdo je proti?
V 5. hlasování je přihlášených 186 přítomných, pro 96, proti 87. Návrh byl přijat.
Konstatuji, že tedy musíme následně učinit ještě několik kroků.
Paní ministryně ještě navrhla, aby z neveřejné části nebyl pořizován záznam, a to tedy zvukový záznam, což ale předpokládá už náš jednací řád. Paní ministryně, není to nutné hlasovat, protože jakmile je schůze prohlášena za neveřejnou, což jsme právě odhlasovali, tak je možné, pouze pokud zazní požadavek pořizovat, také hlasovat o těsnopisecké zprávě. (Upozornění organizačního odboru.)
Ano, už jsem se k tomu dostala. Je toho několik, co musíme ještě zvládnout.
Takže návrh na pořízení těsnopisecké zprávy nezazněl. Pan předseda Michálek ho chce přednést? (Poslanec Michálek: Ano.) Prosím, máte slovo.
Poslanec Jakub Michálek: Děkuju za slovo, paní předsedkyně. Já se domnívám, že bychom ten těsnopisecký zápis pořídit měli. Myslím si, že do budoucna to bude určitě zajímavá informace pro občany, jak kdo vystupoval, a když se dívám na pana ministra Blažka, který velmi rád cituje, velmi rád... (Reakce z vládní lavice.)
Ono to bude samozřejmě v utajovaném režimu, takže se to zveřejní podle pravidel, která odpovídají pro utajované informace. Takže to bude zajímavý pramen pro další generace.
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Já se omlouvám, já jsem učinila vlastně záměnu. Nikoliv těsnopisecká zpráva, ale ten zvukový záznam opravdu hlasovat musíme, jak jsem byla i upozorněna. To znamená, návrh paní ministryně hlasovatelný je, omlouvám se za to.
Tady nezazněl návrh od pana Michálka o tom, že bychom hlasovali o těsnopiseckém záznamu, je to tak? Já jsem totiž ne celou dobu mohla vnímat, jelikož mně tady bylo něco sdělováno. Pane předsedo Michálku, navrhl jste, abychom hlasovali o tom těsnopiseckém záznamu, nebo ne? Vy jste jen konstatoval... Podal jste návrh? Podal jste procedurální návrh? (Poslanec Michálek: Ano.)
Aha, tak v tom případě je potřeba hlasovat o tom, že těsnopisecký záznam budeme pořizovat. Usnesení k tomu zní: "Poslanecká sněmovna souhlasí s pořízením těsnopisecké zprávy s tím, že bude zveřejněna." A je nutno, abyste specifikoval, i v jakém rozsahu, pane navrhovateli. Prosím, abyste specifikoval blíže.
Poslanec Jakub Michálek: Už jsem to specifikoval v tom svém vystoupení. To znamená, ta zpráva by měla sdílet osud utajovaných informací, které tady zazní, a mělo by se u ní postupovat jako u dalších režimových informací tajných.
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Ano, v režimu "tajné", dobře, to je hlasovatelné. Asi těžko můžu říci do usnesení, že by měla sdílet osud společné zprávy.
Takže souhlasíme s pořízením těsnopisecké zprávy s tím, že bude s nimi nakládáno v režimu "tajné". Je to v pořádku i pro předkladatele? Souhlasí všichni? Nikdo nemá protinávrh?
Zahajuji hlasování. Ptám se, kdo je pro? Kdo je proti?
V 6. hlasování je nás přihlášeno 186, pro 82, proti 48. Návrh byl zamítnut.
Nyní se tedy budeme muset vypořádat s návrhem, aby se nepořizoval zvukový záznam, jak navrhla paní ministryně Černochová, a navrhuji přijetí následujícího usnesení: "Poslanecká sněmovna souhlasí s tím, že ze 135. schůze nebude pořizován zvukový záznam až do skončení všeobecné rozpravy." Je to v pořádku pro všechny? Ano, všichni víme, o čem hlasujeme.
Zahájila jsem hlasování o tomto usnesení. Ptám se, kdo je pro? Kdo je proti?
V hlasování 7. je přihlášených 186 přítomných, pro 96, proti 87. Návrh byl přijat.
Tak nyní tedy se dostáváme k jednání. Už máme odhlasovány všechny procedurální návrhy tak, jak zazněly. (K předsedkyni Schillerové, která se hlásí o slovo.)
Máte zájem o procedurální návrh? Protože já teďka musím už postupovat podle toho, co jsme si odhlasovali, to znamená, schůze už by měla přejít do neveřejného režimu. Já vás musím seznámit ještě s několika podstatnými informacemi, paní předsedkyně, a nemůžete vystoupit předtím, protože teď se musíme dostat do neveřejného... (Námitka z pléna.)
Už ani vaše vystoupení nemůže být v režimu... musí být v režimu, to znamená, teď neudělím nikomu slovo. (Další námitka.) Nemůžete, protože teď musíme schůzi převést do neveřejného režimu tak, jak jsme si odhlasovali. Vy se o tom můžete vyjádřit, jakmile tak provedeme, a to má samozřejmě technické náležitosti. Pane předsedo, nebudeme takto spolu diskutovat. Já skutečně tady musím upozornit na několik konkrétních skutečností a pak vás požádat během dvacetiminutové pauzy, kterou vyhlásím, abyste se svými záznamovými zařízeními opustili sál, a pak se do něj teprve vrátili. ***