(pokračuje Petr Pavel)
My dnes máme možná stejný počet odborníků na stíhací letouny, obrněné transportéry a jiné druhy vojenské techniky, jako máme na fotbal v této zemi. A to samozřejmě bychom asi neměli dělat, protože zpochybňujeme roli odborníků, kteří se na přípravě těchto koncepcí podíleli. Asi málokoho z nás by napadlo radit, jaký a v jakém horizontu si mají koupit například rentgen našim lékařům a nemocnicím, ale mnoho z nás má tendenci radit vojákům, jaké letadlo, jaký tank či jaký obranný transportér si mají koupit, kde je jaký levnější a kdo ho koupil za lepší cenu. Samozřejmě že je důležité, abychom kontrolovali akvizice, abychom kontrolovali efektivitu vynaložených nákladů, ale potom, co dojdeme ke shodě a nějaký dokument schválíme - a věřte mi, že Koncepce výstavby armády roku 2035 a dále byla dokumentem, který byl široce projednáván a konzultován s mnoha odborníky včetně našich spojenců - tak pak už nemá smysl do něho zasahovat.
Proto bych rád apeloval na všechny odpovědné parlamentní strany, aby nebraly téma obrany jako téma, které se hodí do voleb, abychom se dokázali shodnout na základních principech, a ty základní principy by měly být posílení vlastní obranyschopnosti ve všech kategoriích, o kterých jsem hovořil, posílení našich spojeneckých vazeb nejenom tím, že naplníme svoje závazky ve vztahu k Severoatlantické alianci, a teď nebudu nutně mluvit o číslech. Ta čísla skutečně jsou indikátorem, čísla jsou pouze prostředkem, ať už se to týkalo 2 procent, nebo teď se bavíme o 3, 3 a půl, někdo dokonce o více procentech. Tím cílem není utratit x procent HDP. Tím cílem je mít funkční, moderní, schopnou, odhodlanou armádu, která bude schopna zajistit naši bezpečnost v tom spojeneckém kontextu. A to se týká úplně stejně i našich spojenců, protože pokud spoléháme na kolektivní obranu, tak ta kolektivní obrana bude jen tak efektivní, jak budou efektivní její jednotlivé díly. A dnes většina členských států přiznává velké deficity a díry ve své obranyschopnosti, a to znamená, že my všichni jsme tím ohroženi.
Já bych znovu chtěl zdůraznit, že na zajištění naší bezpečnosti, ať už vnitřní, nebo vnější, bychom měli mít všichni stejný zájem, a chtěl bych vás proto požádat, aby nejenom ta dnešní debata, ale i jakákoliv další, která se bude týkat bezpečnosti naší země, probíhala pokud možno s vědomím principů, které jsou pro nás pro všechny shodné, protože skutečně hrozby nebudou rozlišovat podle stranické příslušnosti. Ty budou dopadat na nás všechny, a proto bychom měli mít i ve vztahu k našim občanům a při odpovědném přístupu k nim dostatek dobré vůle dojít alespoň k základní shodě na těch základních principech, a potom dílčí věci, které se týkají koncepčního naplnění strategií, které byly schváleny, nechat na odbornících a kontrolovat je, že tu koncepci naplňují s maximální možnou efektivitou.
Děkuji vám za pozornost. (Dlouhotrvající potlesk.)
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Děkuji panu prezidentovi.
Nyní tedy přistoupíme k dalším přihlášeným, kteří jsou přihlášeni s přednostním právem. Přednostní práva už tady mám písemně. (Poslankyně Schillerová přistupuje k řečnickému pultíku.)
Přihlášená, paní předsedkyně, jste mezi nimi, ale nikoliv jako první. Jako první je přihlášená před pořadem schůze s přednostním právem paní ministryně Černochová, následuje pan předseda Babiš, následuje paní předsedkyně Schillerová, paní místopředsedkyně Olga Richterová, pan premiér Fiala, pan předseda Okamura , pan předseda Radim Fiala, pan místopředseda Havlíček a pan ministr Lipavský, pan předseda Michálek. To jsou přihlášení s přednostními právy. (Poslanec Babiš se před řečnickým pultíkem hlásí delší dobu o slovo.)
Máte-li procedurální návrh, tak jediné, co můžete v tuto chvíli s přednostním právem, ale přednostní práva jsou takto přihlášená, pane předsedo. (Poslanec Babiš mimo mikrofon: Mám procedurální návrh.)
Procedurální návrh v tuto chvíli nemůžete přednášet, to je možné - jedině předsedkyně klubu. (Poslanec Babiš mimo mikrofon: To je schůze svolaná na naši žádost.)
To ano, pane předsedo, ale máme jasná pravidla daná jednacím řádem, kdo kdy se hlásí, a paní ministryně, ale pak následně i další jsou přihlášení. Já budu dávat slovo paní ministryni. (Poslanec Babiš mimo mikrofon: Já se omlouvám, ale tu schůzi jsme svolali my jako opozice a chtěl bych vystoupit jako první.)
Tato schůze je, ano, takto svolána, ale my tady spolu takto nemáme vést tuto diskusi, mimochodem - za prvé -a za druhé prostě máme jasná pravidla na přednostní práva. Přihlásil jste se až jako druhý.
Paní ministryně, máte slovo. (Poslanec Babiš po chvíli odchází od řečnického pultíku.)
Ministryně obrany ČR Jana Černochová: Vážený pane prezidente, vážená paní předsedkyně, vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, kolegové ministři, občané České republiky, všichni si jistě uvědomujeme, v jaké geopolitické realitě se v tuto chvíli nacházíme. Situace v Evropě i ve světě od roku 1989 nebyla z hlediska bezpečnostních rizik závažnější a z hlediska obrany naší země vyžaduje nejvyšší míru zodpovědnosti, a to bez ohledu na stranickou příslušnost. Naše koalice chce v tomto ohledu o tomto tématu seriózně diskutovat na této mimořádné schůzi svolané zástupci hnutí ANO. Prostor tak budou moci dostat všichni poslanci, ne pouze ti s přednostním právem, což jistě oceníte.
Ne, kolegyně, kolegové, opravdu nikdo z nás tady nestraší a nechce strašit válkou, jak je nám často podsouváno, ale ještě zkraje roku 2021 mnozí nevěřili, že válka, jak probíhá dneska na Ukrajině, může jen několik tisíc kilometrů od našich hranic propuknout a že taková válka bude trvat několik let. Zároveň jsme dlouhá léta hřešili my i naši evropští spojenci NATO, že za nás obranu přece vždy vyřeší někdo jiný, že silnější bratr z druhého břehu atlantického oceánu vždy bude připraven nasazovat své prostředky na to, abychom měli garanci bezpečí. A dnes, aniž bych jakkoliv zpochybňovala transatlantickou vazbu, je všechno jinak.
Jako vláda současnou realitu nebereme a nebudeme brát na lehkou váhu, ale budeme ji brát opravdu seriózně, a bereme ji seriózně. Výzvy, kterým čelíme, žádná předchozí politická reprezentace nemusela řešit, a proto se nacházíme ve stavu, kdy se naše obranná armáda potýká s obrovským dluhem z minulosti, který je nyní potřeba dohnat v řádu několika málo let. Kéž by to bylo v řádu několika málo měsíců, ale toho bohužel opravdu schopni nejsme. Jsem přesvědčena, že v těchto záležitostech je potřeba hledat shodu napříč politickým spektrem, a v tomto mám jako Jana Černochová zcela, ale opravdu opakuji a podtrhuji slovo zcela, čisté svědomí. I jako opoziční politička jsem dbala o to, aby naše armáda byla modernizovaná, abychom investovali do ozbrojených sil a abychom co nejrychleji napravili to, co bylo léta všemi vládami zanedbáváno. V tomto moji předchůdci na Ministerstvu obrany měli z mé strany vždy jasnou podporu, podporovala jsem i tehdejší vládu v jejich krocích v oblasti obrany. Každý z vás, kdo by chtěl jakkoliv zpochybňovat moje slova, najděte si stenozáznamy z minulého, předminulého volebního období.
Ale dámy a pánové, není v tuto chvíli důležité, co kdo v minulosti, v té dávné nebo nedávné minulosti v oblasti obrany udělal či neudělal, kdo co zanedbal, kdo co podcenil. Jsem přesvědčená, že aby diskuse o naší obraně byla opravdu poctivá, je nezbytné minulost v tuto chvíli odhodit stranou. Zároveň si jsem zcela jistá, že abychom nalezli v oblasti obrany shodu, měli bychom odhodit vzájemné politické soupeření a sváry, a já vás o to prosím. Bezpečnost občanů a zajištění obrany země se nesmí stát za současné situace předmětem předvolebního boje - a nijak jsem svůj projev nekonzultovala s projevem pana prezidenta, ale víceméně oba dva jako vysocí ústavní činitelé, kteří mají tuto oblast v gesci, říkáme to samé. ***