Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!


(12.00 hodin)

 

Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Já taktéž děkuji. Vaše vystoupení vyvolalo dvě faktické poznámky. Nejdříve pan kolega Patrik Nacher, poté se připraví paní místopředsedkyně Olga Richterová, poté budeme pokračovat v obecné rozpravě vystoupením pana poslance Ladislava Oklešťka. Prosím, pane poslanče, vaše dvě minuty.

 

Poslanec Patrik Nacher: Děkuji, pane místopředsedo, dámy a pánové. Já jsem chtěl využít toho, že už je tam poslední přihlášený Ladislav Okleštěk, a já celou dobu marně čekám na vystoupení pana ministra. Tak jestli by pan ministr mohl vystoupit a na ty otázky mých kolegů odpovědět. Protože skutečně tady ve vzduchu je ten základní dotaz, ten zákon se jmenuje o podpoře bydlení, tak co tam teda, co se teda změní? Co je ta přidaná hodnota za tu miliardu a půl? Mně ten pojem státní realitka přijde celkem přiléhavý, tak jaká je tam ta přidaná hodnota? Daňové poplatníky to bude stát miliardu a půl - postaví se za to 500 bytů? Nebo jakoby co je ta přidaná hodnota, kterou my a daňoví poplatníci poznají?

Já jsem byl překvapen, že pan ministr vlastně ten zákon, který jako zdědil, takže ho i přesto tady takhle tlačí. Tak jestli by pan ministr, a proto jsem vystoupil teď po své kolegyni Berenice Peštové, protože ona říkala a vyzvala pana ministra a já bych to chtěl podtrhnout, aby on vystoupil ještě před ukončením rozpravy, aby se na něj případně dalo reagovat. Protože vystoupení poté už jenom s přednostním právem mně přijde teda hrubě nefér.

Tohleto je skutečně obsahová věc. Tady ty výtky všechny byly věcné, tady nic nebylo, neklouzalo se po povrchu. Tak já bych poprosil pana ministra, vyzval bych ho, on je čerstvý ministr, měl by mít spoustu sil a energie, tak aby tady šel na mikrofon a vystoupil a sdělil nám k tomu něco, abychom na to mohli fakt nějak reagovat. Pak se ukončí rozprava, vy vystoupíte a už je to v pytli, abych tak řekl. Takže za mě ten základní dotaz, jaká je ta přidaná hodnota za tu miliardu a půl.

 

Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Já děkuji za dodržení času. S další faktickou poznámkou paní místopředsedkyně Richterová. Prosím, máte slovo.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji za slovo. Já právě v návaznosti na to, že se blížíme konci rozpravy, vážené kolegyně, vážení kolegové, vážený pane ministře, chci stáhnout své dva pozměňovací návrhy, a sice D4 a D3. Já to pak ještě znovu řeknu paní zpravodajce.

Stáhnout je chci proto, že to bylo navržené v situaci, kdy jsem doufala, že bude nějaké jednání o tom, co všechno způsobí při vykostění zákona to omezení na životní minimum na 1,43. Ukázalo se, že prostě ta diskuse o tomhle se stejně věcně nevede, a já nechci být případně obviněná z toho, že s tímto omezujícím návrhem souhlasím. Takže poprosím, aby se hlasovalo o stažení potom toho pozměňovacího návrhu D4 a D3. Jde o zvednutí životního minima na 1,6. Ale to je pořád málo, pořád to nepomůže těm lidem, kterým by ten zákon v té původní verzi pomáhat mohl.

Přece jenom nechám ke zvážení Sněmovny druhé dva pozměňováky D2 a D1. Tam je to životní minimum nastavené na koeficient 1,8. Pořád to je nedostatečné, ale už by to fungovalo alespoň pro významnější část těch lidí, kterým má ten zákon pomoct. Původně to je 1,6 milionu lidí, v případě, že se dostanou do nouze, v případě, že se stane něco, co je do té nouze pošle.

Takže ty druhé dva pozměňovací návrhy nechám, byť si také myslím, že to omezení potřeba není. A jenom závěrem, hlavně doufám, že se dneska dostaneme k hlasování, protože opravdu už to probíráme opakovaně v tom třetím čtení, už si myslím, že je načase, abychom hlasovali. Děkuju.

 

Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Já také děkuji za dodržení času. V tuto chvíli se vracíme zpět do obecné rozpravy. Já poprosím pana poslance Ladislava Oklešťka, aby se ujal slova. A ještě předtím, promiňte, pane poslanče, ještě předtím se hlásí Berenika Peštová, která se v tuto chvíli ještě přihlásila s faktickou poznámkou, takže já jí dám ještě přednost. Prosím.

 

Poslankyně Berenika Peštová: Já se omlouvám, já jsem to teda ještě stihla rychle, protože jsem chtěla i zareagovat na svoji předřečnici paní Richterovou. No, my bychom se k tomu hlasování dostali, paní kolegyně, kdyby pan ministr si šel k tomuhle tomu pultíku a odpověděl nám na ty dotazy, které jsme dali. Já stále čekám na ten svůj dotaz, který jsem položila před tím, než byla přerušena tato schůze, nebo respektive tento bod. A chci vědět, jestliže dám dotaci jednu korunu, jednu korunu, kolik mě jako stát to bude stát? Bude to tři koruny, pět korun, deset korun? Kolik mě to bude stát? V té RIA to prostě není.

Chci vědět, kolik vynaložím peněz na to, abych příjemci mohla dát jednu korunu. Když byla doba covidová, bylo to vyčísleno zhruba na dvě, tři koruny. Chci vědět, kolik bude stát ta nezisková, ten aparát lidí, který budu muset živit. Prostě to musíte mít někde vyčíslené, musíte mi říct, že jedna koruna pro příjemce čítá tolik a tolik nákladů pro stát! Chci to vědět.

A v momentě, když mi řeknete, že to bude víc jak tři koruny, doba covidová byla jiná doba, nesrovnávám tyto dvě doby, tak chci vědět, co na to říká ministr financí. Jestli mu přijde normální, aby jedna koruna byla to, co čekám od vás, co mi řeknete. jak on k tomu přistupuje a jaký on má na to názor? Děkuji.

 

Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Já také děkuji a v tuto chvíli už kolega Okleštěk a jeho vystoupení v obecné rozpravě. Prosím, pane poslanče, máte slovo. (Poslanec Benda gestikuluje: Dvě minuty!)

 

Poslanec Ladislav Okleštěk: Děkuji za slovo. Pane kolego Bendo, prostřednictvím pana předsedajícího, mě neumlčíte!

Kolego Haasi, prostřednictvím pana předsedajícího, k vám jsem měl připomínku, ale teď už nemůžu, protože jaksi by to nebylo navazující, takže my si to řekneme v kuloárech. Ale já dokonce bych okomentoval i to, že se kolegové, moji kolegové obávají, že pan ministr vystoupí, až nebudou moct reagovat. Já tomu nevěřím. Já nevěřím tomu, že bude čekat pan ministr na ukončení rozpravy a pak teprve vystoupí. Já věřím tomu, že pan ministr vystoupí a všem vám utne tipec, protože když s panem ministrem jednáme o povodních, tak debata je konstruktivní. Nepochybuji, že bude též.

A teď vystupují jako předseda výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj. Protože dnes projednávaný návrh zákona o podpoře bydlení se ve Sněmovně diskutuje poměrně dlouho a to první čtení proběhlo 9. a 10. července loňského roku a garanční výbor pro veřejnou správu a regionální rozvoj se návrhem poprvé zabýval na své schůzi 11. července. A předtím před třetím čtením se sešel 12. března.

Ministerstvo pro místní rozvoj zde sice prezentovalo pozitiva tohoto návrhu, ale například na garančním výboru zaznívala od některých mých kolegů napříč politickým spektrem řada kritických poznámek. Kritiku vůči tomuto z návrhů jsme slyšeli také během jednotlivých čtení a právě zde na plénu. Návrh měl motivovat vlastníky volných bytů, aby je nabídli k dlouhodobějším pronájmům. Nemáme ale jistotu, že byty budou do systému vloženy. Na základě tohoto zákona se tedy nepostaví žádný nový byt. Jakoby se vytvářel vedlejší trh s byty. Celý systém bude financován z rozpočtu a náklady, jak už tady několikrát zaznělo, ve výši 1,5 miliardy skutečně nejsou malé. Připomínky k návrhu měl mimo jiné i Svaz měst a obcí, Hospodářská komora, ale také veřejný ochránce práv. A ten mimochodem na svém stanovisku konstatoval, že, cituji: Zákon o podpoře bydlení počítá s dobrovolným zapojením obcí i jiných vlastníků bytů s tím, že do připravovaného systému své byty potřebným lidem poskytnou. Úspěch celého tímto zákonem zamýšleného systému, tak stojí a padá s ochotou poskytovatelů bydlení byty do systému nabídnout. To samozřejmě přináší jak riziko, že bytů nebude dostatek pro všechny potřebné, tak také riziko regionálních nerovností. Konec citace. ***

 




Přihlásit/registrovat se do ISP