(11.40 hodin)
(pokračuje Tomáš Kohoutek)

Když to bude dávat do konzervativního fondu, což bohužel většina klientů penzijních společností stále dělá, tak za ten jeden a půl milionu tam bude mít třeba dva miliony. Jsou to rozdíl tři miliony, ale je to v tom, že ten konzervativní fond vám vydělá třeba procento ročně nad inflaci nebo procento ročně a ten výnos bude de facto generovaný primárně z těch státních příspěvků, a ne z toho výnosu. Ale to, že ten penzijní fond bude poplatek za správu 0,8 nebo 0,4, tak to při třicetileté investici může být řádově desetitisíce, možná nižší jednotky statisíců, ale rozhodně ne pět milionů. Takže zase nemaťte lidi, že každý, kdo si bude spořit 5 000 měsíčně, tak tam za deset, dvacet let bude mít pět milionů, a když vy se poperete o to, že ty poplatky budou nižší, tak že tam nebude mít pět milionů, ale deset. Prostě pletete si bohužel hrušky s jabkama a není to finančně gramotné, respektive není tohleto osvěta finanční gramotnosti. Skutečně ne. Děkuju. (Potlesk.)

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Ještě faktická poznámka, paní poslankyně Richterové, prosím.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Poslední věta, samozřejmě je stejně tak potřeba dělat osvětu o tom, do jakých různých typů fondů lidé mohou investovat. Ano, je to ten rozdíl, který se skládá z různých poplatků a z různých dalších částí. Jediné, co chci říci, je, že u nás potřebujeme upravit - a proto jsem to zdůrazňovala, tu částku - těch 0,4 procenta je něco, kam se máme dostat jako Česká republika.

My to budeme za Piráty navrhovat, protože to bude pro české občany výhodnější, a stejně tak budeme upozorňovat, že při těch strategiích úspor a investic si lidé mohou volit výhodnější věci, ale pořád nejsou v Česku tak výhodné jako v jiných zemích. Proč? Protože prostě u nás ten systém regulací je příliš měkký na ty fondy a není dostatečně vstřícný a nápomocný těm českým střadatelům. To je to hlavní, co chci sdělit.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Tak já děkuji. Tím jsme vyčerpali všechny přihlášky do rozpravy a já končím rozpravu, končím obecnou rozpravu.

Ptám se na závěrečná slova, pan navrhovatel, případně pan zpravodaj? Pan navrhovatel chce, prosím.

 

Poslanec Viktor Vojtko: Děkuju za slovo. Já si dovolím krátce reagovat na průběh rozpravy. Nechci už zabíhat do těch jednotlivých detailů, ale velmi se těším na to, že prodiskutujeme ty... třeba i ty technické věci v rámci výborů, když se to samozřejmě dostane do výborů skrze první čtení tady ve Sněmovně.

Děkuju zároveň za spoustu podnětů, poznámek, které tady zazněly i ze strany opozice. Máme samozřejmě prostor skrz ta jednotlivá čtení ještě diskutovat o tom, jestli nemá smysl něco z toho třeba do toho výsledného návrhu zapracovat. Já za sebe - a troufnu si říci i za ostatní navrhovatele - určitě jsem otevřen tomu, abychom o nějakých rozumných věcech v rámci toho případně diskutovali.

Takže tolik za mě a už asi můžeme přejít pomalinku k hlasování. Děkuju.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Pochopil jsem, že pan zpravodaj nechce závěrečné slovo.

Z toho důvodu tedy přistoupíme k hlasování o jednotlivých návrzích, které zazněly. V průběhu obecné rozpravy zazněl návrh na zamítnutí i na vrácení předloženého návrhu zákona.

Eviduji žádost o odhlášení, já vás odhlásím, požádám vás o opětovné přihlášení vašimi kartami. Tak počet poslankyň a poslanců v sále se ustálil.

 

Nejprve budeme hlasovat o zamítnutí předloženého návrhu zákona.

Zahajuji hlasování. Ptám se, kdo je pro tento návrh? Ať zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti?

Hlasování s pořadovým číslem 3, přihlášeno je 158 poslankyň a poslanců, pro 73, proti 81. Návrh byl zamítnut.

 

Dále budeme hlasovat návrh na vrácení předkladateli k dopracování.

Zahajuji hlasování. Ptám se, kdo je pro návrh vrácení předkladateli k dopracování? Ať zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti?

Hlasování s pořadovým číslem 4, přihlášeno je 158 poslankyň a poslanců, pro 76, proti 82. Ani s tímto návrhem jsme nevyslovili souhlas.

 

Budeme tedy pokračovat dál a budeme se zabývat návrhem na přikázání výborům k projednání. Nejprve rozhodneme o přikázání garančnímu výboru.

 

Organizační výbor navrhl přikázat předložený návrh k projednání rozpočtovému výboru jako výboru garančnímu. Navrhuje někdo změnu přikázání jinému výboru garančnímu? Takový návrh nevidím, v tom případě přistoupíme k hlasování.

Zahajuji hlasování. Ptám se, kdo souhlasí s tím, aby předložený návrh byl přikázán k projednání rozpočtovému výboru jako garančnímu výboru? Kdo je proti tomuto návrhu?

Je to hlasování s pořadovým číslem 5, přihlášeno je 158 poslankyň a poslanců, pro 157, proti nikdo. Konstatuji, že tento návrh byl přikázán k projednání rozpočtovému výboru jako garančnímu výboru.

 

Dále organizační výbor nenavrhl přikázat tento návrh dalšímu výboru. Ptám se, zda jsou zde návrhy k jiným výborům? Tak nejprve jsem viděl pana poslance Navrátila, prosím.

 

Poslanec Jiří Navrátil: Děkuji za slovo, pane místopředsedo. Dovolte mi, abych navrhl výbor pro sociální politiku.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji za váš návrh. Prosím, paní poslankyně Šafránková.

 

Poslankyně Lucie Šafránková: Děkuji. Také jsem chtěla navrhnout výbor pro sociální politiku a ještě navíc výbor pro zdravotnictví.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Ptám se, zda někdo další? Prosím, pan poslanec Nacher.

 

Poslanec Patrik Nacher: Já bych si dovolil to navrhnout do hospodářského výboru. (Směje se.)

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Je zde další návrh? Žádný další návrh nevidím.

 

Padly tři návrhy, já o nich dám postupně hlasovat.

Nejprve tedy zahajuji hlasování. Ptám se, kdo je pro přikázání sociálnímu výboru? Ať zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti tomuto návrhu?

Hlasování s pořadovým číslem 6, přihlášeno je 158 poslankyň a poslanců, pro 152, proti 2. S návrhem byl vysloven souhlas.

 

Dále.

Zahajuji hlasování. Ptám se, kdo je pro přikázání zdravotnickému výboru? Ať zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti tomuto návrhu?

Hlasování s pořadovým číslem 7, přihlášeno 158 poslankyň a poslanců, pro návrh 72, proti 35. Návrh byl zamítnut.

 

Dále.

Zahajuji hlasování. Ptám se, kdo je pro přikázání hospodářskému výboru? Ať zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti tomuto návrhu?

Je to hlasování s pořadovým číslem 8, přihlášeno je 158 poslankyň a poslanců, pro 74, proti 59. Konstatuji, že ze všech návrhů jsme schválili pouze přikázání výboru pro sociální politiku.

 

Dále v rozpravě padl návrh na zkrácení lhůty na 30 dnů, tedy o 30 dnů.

Zahajuji hlasování. Ptám se, kdo je pro zkrácení lhůty na projednávání o 30 dnů? Ať zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti?

Hlasování s pořadovým číslem 9, přihlášeno je 158 poslankyň a poslanců, pro návrh 81, proti 74. S návrhem byl vysloven souhlas.

 

My jsme zkrátili lhůtu na projednání na 30 dnů.

Tím jsme hlasovali o všech návrzích, které zazněly. Končím projednávání tohoto bodu.

Otevírám další bod dnešního jednání a tím je

 

2.
Vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 29/2000 Sb., o poštovních službách a o změně některých zákonů (zákon o poštovních službách), ve znění pozdějších předpisů /sněmovní tisk 909/ - prvé čtení

Z pověření vlády tento návrh uvede ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček.

Já vás, kolegyně a kolegové - ještě předtím, než udělím slovo - požádám, že chcete-li diskutovat, tak diskuse přeneste do předsálí. Kolegové, požádám diskuse přeneste do předsálí. Já vám děkuji, situace se zklidnila.

Prosím, pane ministře, máte slovo. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP