(pokračuje Alena Schillerová)
Nyní dovolte, abych vzhledem ke všem těm argumentům, které jsem poměrně, doufám, jasně sdělila ve svém vystoupení, podala veto na možnost podání nebo projednání tohoto zákona podle § 90 jednacího řádu v prvním čtení, a to jménem dvou klubů, poslaneckého klubu hnutí ANO a poslaneckého klubu SPD. Děkuji vám. (Potlesk z řad hnutí ANO 2011.)
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, paní předsedkyně, zaznamenala jsem návrh na veto jménem dvou klubů, ANO a SPD.
Nyní prosím pana poslance Viktora Vojtka s faktickou poznámkou, připraví se pan poslanec Nacher.
Poslanec Viktor Vojtko: Děkuju za slovo. Já budu opravdu faktický. Uvedu na pravou míru několik věcí, které tady zazněly v tom předchozím projevu paní předsedkyně Schillerové.
První věc, souhlasím s tím, že to jsou zhruba 2 miliardy ročně, ale to jsou 2 miliardy ročně, které se připíšou na spořicí účty těch jednotlivých zaměstnanců. To přece není částka, kterou tady někde dostanou banky nebo si to můžou nějakým způsobem takhle vybrat. Ty banky samozřejmě z toho nějaký potenciální zisk - nebo penzijní společnosti, abych tady byl přesný - můžou mít na poplatcích, ale ty poplatky byly stanoveny takto dlouhodobě už předtím, i za vlády hnutí ANO, někde na úrovni 1 procenta z té obhospodařované částky, takže se tady pohybujeme v poplatcích bank někde na úrovni milionů, maximálně nějakých desítek milionů korun. To určitě není nic, co by se dalo jednoduše souměřit s těmi 2 miliardami, které zůstávají těm zaměstnancům na jejich spořicích účtech.
Druhá věc, co se týče těch příspěvků zaměstnavatelů zvýšených za práci v rizikovém prostředí, ano, ty se samozřejmě propisují do toho, jakou dostávají mzdu za ten daný měsíc, a propisují se i do částečně zvýšených odvodů, ale to, co i hnutí ANO podporovalo, když jsme projednávali důchodovou reformu, bylo, aby tam bylo ještě těch dodatečných 5 procent. My tady navrhujeme 4 procenta, takže to je přece pro zaměstnavatele výhodnější varianta než ta, která byla zmíněna, nebo ta, která byla vlastně v tom původním návrhu. To nijak nemění ten rizikový příplatek, který se v tom... v rámci těch mezd objevuje. Takže tohle si myslím, že je také potřeba uvést na pravou míru. Není to určitě tak jednoduché, jak to tady bylo představeno. Navíc, jak říkám, ty peníze zůstávají na účtech těch jednotlivých zaměstnanců, kteří ten příspěvek dostávají. Ti s nimi můžou samozřejmě potom nakládat podle dalších pravidel, vlastně stejně jako s dalšími příspěvky, které na tom penzijním spoření mají. Děkuju za pozornost.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, pane poslanče. Nyní s faktickou poznámkou vystoupí pan poslanec Patrik Nacher, poté pan zpravodaj, respektive pan poslanec Vojtěch Munzar. Prosím, máte slovo.
Poslanec Patrik Nacher: Děkuji, paní místopředsedkyně. Já jsem původně myslel, že to nechám na kolezích ze sociálního výboru, ale ono mi to nedá. Člověk musí reagovat, aby to dal do nějakého kontextu, zejména po tom vystoupení teďka pana předkladatele.
Já připomenu, co to je, tohleto, pane kolego, prostřednictvím paní místopředsedkyně. Vy nejprve znemožníte lidem ve třetí kategorii předčasný odchod do důchodu, abyste to potom ex post nahradili tím, že přinesete nové povinnosti pro zaměstnavatele. Co to je za řešení? Vy, kteří říkáte, že děláte pro věci pro podnikatele, pro firmy, tak teďka tady zaměstnavatelům v tomhletom budete dávat nějakou novou povinnost, protože předtím jste tady nějak rozhodli - a i v té koalici nebyla... přece na tom nebyla shoda, to si pamatujeme přece všichni - a vy jste slíbili, že tu shodu vynahradíte tím, že vytvoříte něco nového. To je tohleto. To je první poznámka.
Ta druhá - my se možná k tomu dostaneme přes ty faktické poznámky - nezlobte se na mě, ani já a možná spousta lidí už vám ve věcech, kde měníte parametry toho penzijka, nevěří. Vy jste retroaktivně změnili příspěvek u penzijního připojištění pro lidi, kteří pobírali důchod. My jsme to napadli u Ústavního soudu. Měnili jste to pro stávající smlouvy, pro běžící smlouvy, ani jste dokonce nenechali dojet tu vázací dobu. Kolega se v tom vyzná, tak ví, o čem mluvím. Teďka tady dáváte něco nového a kde mají lidi jistotu, že byste to zase nezměnili? Takže tohleto je ta vaše pozice, kterou jste si natropili vy, jak u tohohle, tak i u stavebního spoření. Měníte podmínky u běžících smluv, tak se nedivte, že vám nikdo nevěří. Děkuju. (Potlesk z řad hnutí ANO 2011.)
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, pane poslanče, za dodržení času. Pan poslanec Munzar stáhl svoji faktickou poznámku. Nyní je s faktickou poznámkou na řadě pan poslanec Kohajda, poté paní místopředsedkyně Olga Richterová. Prosím, pane poslanče, máte slovo.
Poslanec Michael Kohajda: Děkuji, paní předsedající. Tak jsme to tady slyšeli. Koaliční poslanci chtějí a předložili návrh, aby zaměstnanci ve třetí skupině náročných profesí měli lepší podmínky od 1. července tohoto roku, aby získali peníze, které mohou použít na odchod do předdůchodu, a opoziční strany - ANO, SPD - tuto výhodu pro zaměstnance v náročných profesích teď zablokovaly. Takže pokud zaměstnanci v náročných profesích nebudou moci od 1. 7. čerpat tuto výhodu, tak je to pouze a jen kvůli vetu dvou poslaneckých klubů opozičních stran. Taková je pravda. (Potlesk z řad koalice.)
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, pane poslanče. Nyní s faktickou poznámkou vystoupí paní místopředsedkyně Olga Richterová, připraví se pan místopředseda Aleš Juchelka. Prosím, paní místopředsedkyně, máte slovo.
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: To, co jsme teď slyšeli, byla ukázková manipulace. Co je naprosto zásadní, v této Sněmovně ležel návrh, který by pomohl těm 120 000 lidí, kteří pracují v náročných profesích, mají v nich odpracováno tisíce směn. To, co vy navrhujete teď, je takové šidítko. Bude to pro ně méně výhodné, těch 120 000 lidí mohlo mít tu podporu a pomoc už dávno podle toho, co měli odpracováno, a myslím si, že to tady má zaznít naplno.
My jsme jako Piráti vždycky chtěli, aby to prošlo tak, jak to bylo připravené v tom vládním návrhu, aby náročné profese měly tu úlevu, kterou potřebují, protože to bylo to vyvážení, balancování k té náročné důchodové reformě. Tato skutečnost, že vlastně nebyly zohledněny náročné profese v té celé důchodové reformě ve finále, je jen a pouze vina současné vládní koalice.
Na tom chci ukázat, že když sem někdo bude něco teď házet na opozici, a to kteroukoliv, tak to prostě není pravda. Je to čistá, čiročirá lež. Mohlo to být schválené dávno a to řešení pro 120 000 lidí, kteří pracují v horku, mrazu, prachu, hluku, bylo konkrétně připravené z vládní pozice schválené vládou, ale potom pozměněné, a to zejména od stran ODS a TOP 09.
Poslední poznámka, my za Piráty jsme rádi, že se to bude otevírat, protože tam jsou otázky k těm penzijním fondům. My tam máme připraven návrh, jak řešit ty správní poplatky, které máme dvakrát dražší než Maďarsko a spousta dalších zemí. Opravdu není normální, aby naše penzijní fondy na provozu byly dvojnásobně drahé, čili braly lidem dvojnásobně více peněz než v jiných srovnatelných zemích.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, paní místopředsedkyně. Nyní s faktickou poznámkou pan místopředseda Juchelka, prosím, poté pan poslanec Nacher. Vaše dvě minuty.
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Děkuji. Já budu, vaším prostřednictvím, reagovat samozřejmě na pana Kohajdu.
Pane poslanče, vy jste to absolutně nezvládli. Vy moc dobře víte, jak tady celá ta situace vznikla. Tady manipulativně se snažíte něco přehodit na opozici jenom proto, že to chceme projednat v řádném legislativním procesu, v prvním, druhém a třetím čtení, to znamená, že nechceme, aby to prošlo v prvním čtení.
Vy jste tady navrhli - a byli to dva poslanci za vládní koalici - aby třetí kategorie vůbec v tom nebyla. Teď jako damage control, abyste zmírnili ty následky, tak tady přicházíte s narychlo spíchnutým z Ministerstva financí poslaneckým návrhem, který vůbec neřeší tu samotnou podstatu, a to znamená náročné profese. ***